a oor ZeeuAvsch-Vlaanderen. No. 103. Zaterdag 16 September 1893. jaargang. feuilleton. Dg Houtvester yan liklust Binnenland, o« NieuwsMad A B ONNEMENT S P R IJ S Per 3 maanden 40 centsfranco per post 45 cents. Voor Amerika2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever, ADV E R T E N T I E P R IJ S Van f tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief, Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnanj, 1 ure, Deze Courant verschijnt eiken Vrijdagavond bij den Uitgever C, 1 MELKMAN, te Breskens, liet Homo Rule-ontwerp, door het Engel- sche Lagerhuis in derde lezing aangenomen, I is door het Hoogerhuis jl. Vrijdag met eene i verpletterende meerderheid verworpen. Van de 470 stemmen verklaarden zich slechts 42 «temmen voor het ontwerp van den heer Gladstone. De Lords zijn alzoo niet terug gedeinsd voor de bedenkelijke gevolgen van hunne beslissing. Het valt natuurlijk niet gemakkelijk om de gevolgen van het votum van dit hooge staatslichaam na te gaan. De oppositie dringt er sterk op aan, om tot on middellijke ontbinding van het Lagerhuis over te gaan. Deze wensch laat zich van die zijde zeer goed verstaan, omdat zij bij eene eventuëele algemeene verkiezing of wei nig óf niets te verliezen hebbenintegen deel hoopt de unoniïstische partij op eene meerderheid in het Lagerhuis, wijl de kie zers zoozeer met de onderdeelen van het Home Rule-plan bekend zijn, dat naar hare weening de regeeringspartij, ten hare bate, in sterkte zal afnemen. Niet alzoo denkt de liberale partij er over. Zij raadt der regeering aan de herfstzitting ten nutte te maken tot verwezenlijking van het sociale wetgevingsprogram. Door dezen maatregel kan het Home Rule ontwerp in de eerstvolgende voorjaarszitting in de beide huizen van liet Parlement opnieuw een on derwerp van behandeling uitmaken. Blijft het Hoogerhuis bij zijn eenmaal ingenomen standpunt, dan is de regeering, overeenkom stig haar vroeger uitgesproken meening, voor- NOVELLE VAN Fr. ZIMMERMAN. ,20 40 50 ,10 „Ga, ontaarde knaapzeidc de oude dof. „Trek als vagebond met uw liefste de wereld door en hang den cervollen jas, dien ge draagt, aan den kapstok, want die is te goed voor u. Ga, maar zeg nooit, dat de hout vester van Eiklust uw vader is." „Is dat uw laatste woord klonk het tus- schcn de op elkaar geklemde tandon van den zoon. „Mijn laatste!" Karei keerde zich om, greep zijn hoed en zijn geweer en vloog de kamer uit. Krantz bleef als vastgenageld staan en luisterde uaar de zich snel verwijderde treden zijns zoons. „Heinzeide tante Tine plotseling. De houtvester keek op, alsof hij uit eene zware verdooving ontwaakte. „Wat is er?" De zuster trad dieht voor hem. neriiens een beroep op de kiezers te doen. De groote pers toont zich vrij kalm over den geworpen teerling, eerstens omdat de beslissing niet onvoorzien was, en ten ande ren omdat de liberale partij, volgens haar or gaan de „Daily News", meent, dat de tegen stand der Lords de eindelijke totstandkoming van de hervorming niet zal kunnen verhin deren. De door de te Frankfort gehouden minis ter-conferentie ontworpen belastingplannen, zijn thans, ter verdere uitwerking, in handen der financiëele commissie uit den Duitsehen Bondsraad. Ondanks de angstvallige discretie van het verhandelde op deze vergaderingen, schijnt er toch iets van uitgelekt te zijn, waardoor de „Frankfurter Zoitung" zich in staat gesteld acht, eeniga mededoelingen te doen omtrent de nieuwe aanstaande belas tingen. Allereerst nam de commissie de tabaksbelasting en wijnaccijns in behandeling waarvan eerstgenoemde vermoedelijk oneven redig zwaar zal worden toegepast op de ge ringe tabaks- en sicarensoorten, terwijl de commissie over laatstgenoemde nog niet een stemmig ishet groote verschil in meening moet loopen over de vraag waar de grens zal zijn, dat de wijn als weelde-artikeR be lastbaar kan beschouwd worden. Aan het departement van financiën is men eveneens druk bezig met de voorbereiding eener kwitantie- en beursbelasting, welke in November gezamenlijk bij den Rijksdag kunnen worden ingediend. Door deze belastinghervorming stijgen de rijksinkomsten met circa 100 millioen mark, altijd wanneer de afgevaardigden het voor „Als Karei gaat, verlaat ook ik dit huis, waarin geen mensch, die zijn hart en zijn verstand op de rechte plaats heeft, het meer kan uithouden. Hebt ge 't gehoord?" „Ja. Daar is de deur!" Hij wees met eene bevende hand naar buiten. „Goed zoo, Heinriep tante Tine driftig uit. „Dat is van u te wachten. Wilt ge mij ook niet met de honden wegjagen? Ge behoeft niet te denken, dat ik u smeeken zal te blijven. Ik kan overal mijn brood verdienen, al ben ik al eene oude vrouw, wie het zwaar valt nog eenmaal onder vreemden te moeten gaan. Maar u wil ik eens wat zeggen, ontaarde vader! Als het u eens op uw sterfbed bange wordt en gij alleen en verlaten daar neerligt en naar eene trouwe ziel verlangt, om u in uwe laatste oogenblik- ken hulp te verleenen, denk er dan aan, dat ge allen, die u liefhebben en het goed met u meenen, van u gestooten hebt. Zoq, Hein, behoud dat nu als afscheidsgroet van uwe oude zuster!" Zij keerde zich haastig om en verliet vastberaden de kamer om hare tranen te verborgen. De houtvester bleef echter nog gcruimen tijd op dezelfde plaats staan. Toen sloeg hij hunne verantwoording willen nemen, om zulk een zwaar geldelijk offer, naast liet perso neele, dat de legerwet zal eiscben, van het Duilsche volk te erlangen. Van deze 100 millioen zijn er 55 voor de uitvoering van het legerwet-besluit be stemd, 40 ter verdeeling onder de Duitsche rijksstaten en de restende 5 tot delging van staatsschuld, ©eze laatste bestemming is dus niet geheel conform aan de eertijds af gelegde verklaring, dat de belasting-hervor ming hoofdzakelijk de schuld-amortisatie ten doel had. In China openbaart zich eene sterk aan wassende anti—Europeesche strooming. Het feit, dat in het Noorden des rijks eenige Zweedsche zendelingen zijn vermoord, is niet op zich zelf blijven staan, maar door andere gewelddadigheden gevolgd. De onderkoning Chang, wiens haat legen de vreemdelingen in het Hemelsche rijk, bekend is, heeft den keizer aangeraden deze allen, vooral de En» gelschen, uit te roeien of te vermoorden ten einde eene verdeeling van China tusschen de Europeesche mogendheden, te voorkomen. Alle voorbereidende maatregelen worden nn reeds genomen om het Russisch eskader te Toulon eene waardige ontvangst te bereiden Een crediet van 3 a 400,000 francs zal worden aangevraagd ter bestrijding der kos ten. Een nieuw gebouwd pautserschip zal den dag na aankomst van het eskader te water worden gelaten, bij welke plechtigheid president Carnot, de Russiehe ambassadeur, een drietal ministers en andere autoriteiten tegenwoordig zullen zijn. Prins Bismarck is ernstig ongesteld, zóó zuchtend de handen voor het gelaat, en zonk machteloos in den leunstoel neer. „Alleen sterven, verlaten, omkomen als een aangeschoten stuk wild in het woud, zooals de vader van dat meisje, dat nu O, dat niet, slechts dat niet 1 Ik heb al genoeg geleden en geboet." Terwijl in de hqutvesterswoning dat hefti ge tooueel plaats vond, zat de familie Hol- zegger aangenaam bij elkander, daar Gebhart, Regi's verloofde, op bezoek was en er nu natuurlijk allerhande gewichtige zaken te verhalen waren. Frans lag naast 4e kachel en geeuwde van tijd tot lijd hqorbaar. Sedert 4e dokter uit de stad hem de paar hagelkorrels uit den arm gehaald en gezegd had, dat de verwon ding niet de raqeite waard was, was de eenig- zins gedrukte stemming van het jongmenscli geweken en vervangen deer zijne vroegere lichtzinnigheid, en de begeerte wraak te no men en den houtvester nogmaals eene posts te spelen plaagde hem voortdurend. Had hij maar niet behoeven te vreezen, dat een van heiden, vader of zoon, steeds op de loer lagen, Dat was de epnige bedenking, die hem nog tegenhield. zelfs, dat men voor het ergste vreesde. Op aanraden van zijn arts is (le oud-kanselier naar Friodrichsruhe teruggekeerd. Als een nasleep van het Panamaschandaal wordt bericht, dat de bewindvoerder van die kanaal-maatschappij beslag heeft laten leggen op de goederen van den ingenieur Eiffel, ten bedrage van 18 millioen francs, en dat dit beslag door den rechter is bekrachtigd. De officier van justitie bij do rechtbank te Amsterdam heeft gedagvaard den lier G. van Deth om den 22 Sept. a. s. terecht te staan wegens het sohrijyeii der bekende bro chure tegen den heer Van 't Lindenhout, met het oogmerk om dezen te beleedigen door hem te noemen en te qualificecreti „als gewetenloos wcezenbeul, leugenaar, huiche laar, schurk, menschenbedrieger enz." Als getuigen en deskundigen zijn gedag vaard de heeren J. van 't Lindenhout, di recteur van Neerbosch J. Hoekstra, direc teur der drukkerij ËxcehiarR. yan der Land en F. W. Ege]ing, boekhandelaars te Amsterdam. II.H. M.M. de Koninginnen vertrek ken in het laatst van deze week naar Den Haag, II. M. de Koningin-Regentes zal Dinsdag den 19en dezer de vergadering der Kamers openen. Daarna keepen 11.11, M.M. weder op het paleis Het I.oo terug Hoogstwaarschijnlijk zal op de heenreis een kort bezoek aan het paleis te Soestdijk wor. „Zooals ik u zeg," meende Gebhardt, een flinke boerenjongen met ernstige gelaatstrek, keu, het gesprek vervolgend, „weten we nu heel nauwkeurig, waarom Anna mijn vader zou bits afgewezen heeft, toen deze haar sprak over het verknopen van haar stukje land. Zij denkt houtvesters vrouw te worden en voortdurend heeft ze samenkomsten mot Ka rei Krantz bij Barrenberg." „Onmogelijk 1" riep vrouw llolzeggep, „hoe is dat dan uitgekomen?" „Onze geitenhoeder heeft alles gehoord. Vandaag voor drie dagen, 's morgens in de vroegte, was de jongen, die de geiten naar Barrenberg drijft, een oqgenblik in het bosch gegaan om een stok te snijden. Daar ziet hij den zoon van den houtvester aankomen cn kruipt van angst onder een struik, om hem voorbij te laten gaanmaar Karei Krantz vlijt zich dicht hij dc plaats, waar de jon gen lag, in het gras neer en zoo kon de knaap niet ontsnappen en heeft alles gehoord." „En wat?" riepen allen in gespannen ver wachting. „Wel," vervolgde Gebhardt, „dat Anna kwam en met den zoon van den houtvester sprak, en dat zij elkaar kusten en beloofden

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 1