Gemengd Nieuws. plichtigen ui de vrijwilligers bij de. schutte- rij, die reeds in zeedienst zijn geweest, bij de schutterij van de zeemacht worden inge deeld en voor den dienst aan boord worden bestemd. Voor die schutten, die bestemd zijn om, ingeval van mobilisatie, op de vloot te. die nen, worden eene eerste-oefening en twee herhalingsoefeningen voorgesteld, te houden vóór de reservejaren. Nog wordt voorgesteld ook bij de schut terij van de zeemacht afdeelingen werklieden in de direction van de marine te vormen uit de schutters, die bij de Rijkswerven en ma ritieme inrichtingen de bedieningen beklce- den en ambachten uitoefenen, door den mi nister van marine aan te wijzen. Deze afdeelingen zullen, ingeval van mo bilisatie rail de vloot, met het overige niet- dienstplichtig personeel der werven, behulp zaam moeten zijn bij het in dienst stellen en uitrusten van de schepen en vaartuigen voor de binnenlandsche verdediging. Voor de schutters van de afdeelingen werklieden en van het personeel van liet loodswezen en vau de kust- en oever-verlichting van den sein- en kustwacht-dienst hij 's lands ver dediging, die niet gewapenderhand behoeven op te treden, wordt liet onnoodig geacht hen van militaire klccding te voorzien, te wape nen of tot oefening in wcrkelijkcn dienst op te roepen. Met het oog op de wensclielijkheid om de schutters van de zeemacht dadelijk bij mobilisatie te. doen opkomen ter plaatse waar men over hen wil beschikken, zullen zij over de directiëu dsr marine worden verdeeld. De feestviering ter cere van den ver jaardag van Koningin Wilhelmina op jl. Donderdag is in verschillende groote plaatsen goed geslaagd. O.ntrenl die op Het Loo lezen we, dat alles vroegtijdig in de weer was. Het chalet van de koningin was keurig ver sierd. Aan do voorzijde was het beschilderd niet verschillende wapens der provinciën en van Nederland en Oranje. Hoven het cha let waren groote hogen aangebracht, met lin ten en bloemen omwonden, waarop ill hst midden een groote kroon rustte. Vlaggen, palmen en bloemen versierden het geheel, terwijl do tuin mede door palen met wim pels was afgezet. Daarheen begaf zich de jarige reeds in den vroegen morgen en wer den de verschillende geschenken gebracht. Van honderden uit den lande ontving de koningin gelukwensehen, terwijl tal van tele grammen van geliikwensclicii door buiteu- landsche hoven waren gezonden. Des morgens ten half tien ure brachten 2500 schoolkinderen der jarige hulde. Op het bassecour van het paleis werd de jeugd door de heide koninginnen afgewacht. De jongste der weeskinderen overhandigde der jonge koningin een bouquet, nadat dit reeds was gesehied door den eorc-voorzitter der voor een strooper." „Niet verder," riep Karei met var, woede fonkelende oogen, „of ik vergert, dat ge mijn vader zijt De oude ging onwillekeurig eene schrede achteruit, als schrok hij voor het aangezicht zijns zoons, dat hem in de schemering als zijn eigen in een spiegel teruggekaatst ver wrongen gelaat toescheen. i'ocn verkreeg liet kokende bloed weer de bovenhand. „Prachtig! Ge dreigt me, dat is grappig, knaap grappig! We zullen aan de zaak een einde maken. Hoor, wat uw meerdere u te zeggen heeft, jagersjongenDe deern, die u zoo opzet, wordt uit mijn gebied gejaagd, en u laat ik naar cenc verwijderde streek verplaatsen, opdat ge onder vreemde rncn- schcn gehoorzaamheid leert." „Dan zal ik er voor zorgen, dat Anna geen leed geschiedt," zeide Karei met be vende stern, waaraan hij tevergeefs vastig heid trachtte te geven. „Dan moogt ge ine laten verplaatsen, de meerdere, den onder geschikte. Maar ik zweer het, vader een zoon hebt ge verloren we zien elkaar nooit weer!" (Wordt vervolgd feestcommissie, den burgemeester aldaar, uit naam der gemeente Apeldoorn. In eene frontrij werden elf jongejuffrouwen, gekleed in liet nationale costiiuiu der elf pro vinciën, voor 1IH. MM. geplaatst. Nadat Gelderland de jonge vorstin eene bloemen mand bad aangeboden, traden de provinciën beurtelings naar voren, om een handdruk en een vriendelijk woord vail HH. MM. te ont vangen. De heide koninginnen waren blijk baar zeer ingenomen met het ontvangen hul deblijk van Apcldoorns burgerij. 's Middags te ongeveer twee uren ver schenen in een met vier paarden bespannen rijtuig, gevolgd door twee andere, HH. MM. op het feestterrein, waar zij zich blijkbaar verlustigden in de volksspelen, terwijl zij met genoegen de versierde sportkarretjes, w aaron der zeer fraaie, in oogenschouw namen Met enkele kinderen, in de nabijheid van de ko ninginnen gebracht, onderhielden zij zich enkele oogenhlikken zeer minzaam, en onder luide jubelkreten van de menigte verlieten zij het terrein, nadat 1111. MM. enkele haar aangeboden bouquet ten in ontvangst hadden genomen. Daarna deden dc koninginnen een rit door liet versierde dorp. De groothertog van .Saksen woonde op het Loo het diner bij, ter gelegenheid van den verjaardag gegeven. Hij keerde Vrijdag weer naar Weiuiar terug. IIIIKSKEVS, 8 .September 1893. Ds. Dijkman alhier heeft een beroep ont vangen naar de Ncd. Herv. geni. te Soes- terberg (prov. U.) Voor het beroep naar die gemeente te Babiloniënbroek heeft. Z.W.E.w. bedankt. Aan het postkantoor Breskens, en de daaronder ressorteerende, hulpkantoren werd gedurende de maand Augustus ingelegd f 5210.95; terugbetaald 1222. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven, boekje draagt het nummer 1537. "Voor de dezen winter te houden vrij willige oefeningen in den wapenhandel heb ben zich ir. deze gemeente slechts 7 deelne mers aangemeld. De heer J. Meijer cand. te Groninger, heeft bedankt voor het beroep naar de C'hr. ger. gem. te Schoondijke. Thans is ter be roeping van een predikant bij die gem. het volgend drietal opgemaakt G. Dalhuijsen te Ileinkenszand, A. van der Linden te Axel en B. Vecnstra te Vlissingen. AVoensdagavond kwam een paard van den landbouwer B. te Groede, nabij den tol van F. Ilaartsen, met de phaeton waar liet voor gespannen was, in een sloot terecht. liet rijtuig was gebroken, terwijl een zoon tje van B. een ernstige verwonding aan het hoofd bekwam. Bij beschikking van den minister van financiën is, met ingang van 1 October a. s. benoemd tot Deurwaarder der directe belas tingen te Oostburg J. "Wagemaker, thans klerk ter controle Zwolle. Slnis. In de Dinsdagnamiddag gehouden vergadering van den gemeenteraad had o. m. ook de herbenoeming plaats van den heer J. de Bruijne de Die als Wethouder dezer gemeente. Sluis. Donderdag 7 en Vrijdag 8 Sep tember had alhier in het Hotel „La ville de Bruges" eene tentoonstelling van Floralia plaats die vele bezoekers lokte. Aan de bloemen kon men zien dat zij niet veel zorg gekweekt waren, en dat kweekers en kweeksters niets onbeproefd gelaten had den tot het welslagen dezer tentoonstelling. Het vorig jaar waren aan 53 personen 200 Begonia's ter kweeking uitgedeeld, waarvan door 12 personen 110 potten bloemen wer den ingebracht. Ie prijs werd toegekend aan Pharailde van Maldcgcm, de 2e aan J. A. Steinz, de 3e aan Fr. van Pamel, de le aan H. Mansberg, de 5e aan E. A. Buijsse, do 6e aan C. Pi- ré en de 7e aan M. dn Burck. Groede, 5 Sept. De heden gehouden raadszitting werd, wegens afwezigheid van den Burgemeester, gepresideerd door het oud ste lid in jaren, de heer A. Lombaard. Af wezig was de heer De Roo. De herbenoemde raadsleden, de hoeren J. A. Risseeuw, 11. G. Haminacher en kV. Sa- lome, werden beëedigd en geïnstalleerd. Als Wethouders en ambtenaren van den Burgerlijken Stand werden herbenoemd de hceren Risseeuw en Haminacher, die deze benoemingen weder aannamen. Na de aanbieding van de gcmcente-be- grooting voor 1891, werd dc vergadering gesloten. Groede. Gedurende Augustus was de wind op 2 dagen Z., op 8 ZW., op 6 NW., op 2 N., op 8 NO. en op 1 ZO. De thermómeterstaml des morgens te 8 ure was het hoogst den 18en 75°, het laagst den 27eu 56° falir. De hoogste barometer stand op den 15en 772,5 mM. en het laagst den Ion, 2en, 3en en 21en 763 niM. De gevallen regen bedroeg op 9 dagen 42,6 in.M. tegen 50,55 in die maand '92. A Is eene bijzonderheid kan gemeld w orden dat de Fahrenheit-thermometer den 18 Aug. des namiddags te 2 ure in de schaduw op het Noorden 92° en in de zon 122° wees. Groede. Vrijdag 1 dezer had ten behoeve der gemeente alhier de aanbesteding plaats van de benoodigdheden voor vuur en licht, waarvan de leveringen gegund zijn, als volgt Petroleum 5,61 de 100 liter aan de wed. Clir. Laiiretlampglazen 8'|2 cent per stuk en lampkatoen 21 cent per M. beide aan D. Dliondthet aanmaken der kachels in de scholen met leverantie ƒ31 aan A. P. Lau- ret; Engelsche en Ruhr-kolen f 13,95 en 11,15 per 1000 K.G. aan J. G. Meijer Sr. Schoondijke, 5 Sept. In de heden ge houden raadszitting werden de her- en ge kozen leden, de heeren J. D'liont, I. Ris- seenw, P. J. van Bortel en kV. C. de Smidt, beëedigd. Medegedeeld werd o. m., dat de levering der petroleum voor de straatverlich ting is aangenomen door I. J. van Bortel (dam) voor f 5,99' de 100 Liter en van school A voor f 6. Tot Wethouder werd in plaats van wijlen den lieer J. L. Kabboord benoemd de heer Joh. Risseeuw met 1 stemmen; de heeren Iz. Risseeuw en kV. C. de Sinidt ver kregen ieder écu stem en één blanco briefje en tot ambtenaar van den Burgerlijken stand werd eveneens benoemd de heer Joh. Ris seeuw met 5 stemmen; de heeren kV. C. de Smidt en P. J. vau Bortel verkregen ieder een stem. Het voorstel tot liet leggen van een voet pad in den achterweg van af de Gerefor meerde kerk tot aan de wed. Schijve met oude klinkers, werd aangehouden tot eene volgende vergadering. Door de Roomscli-Katholieke kerk al hier is aangekocht on afgebroken de stal van de wed. van Rosevelt; daardoor komt die kerk thans geheel in het zicht; het plein dat zich daarvoor bevindt is met een ijze ren hek afgesloten, dat veel tot verfraaiing van het dorp medewerkt. Aardenburg, 8 Sept. Hedenmorgen waren een tweetal kinderen, van 5 en 3 jaren oud, van J. van kVoers alhier, bezig in de kamer met paardspelen. Het oudste kind had zijn broertje daartoe een touw om den hals ge daan, terwijl hij dit in de handen hield. Na een poosje gespeeld te hebben bond de voerman het touw aan de klink van de deur vast en verwijderde zich daarna. De kleine, het wachten moede, wilde eveneens wegloopen, doch daar het touw aan de deur was vastgemaakt, kon hij zulks niet. Hij struikelde en viel, cn wilde zich weer ophel pen, waardoor het touw strakker werd en het ongelukkige knaapje zich zoodoende ver worg. Toen de verschrikte moeder, die van het treurig ongeval niets bemerkt had, wijl zij achter aan het werk was, bij het kind kwam, was het reeds overleden. pep ontzettepd onheil greep Zondagavond op de Rotte voor Rotterdam plaats, De N. R. Cl. deelt ^dienaangaande het volgende mede; Aan het Goldelooze pad, hij den Zwaans hals, was brand uitgebroken. Terwijl een menigte mensohen, aan dien kant wonende of zich bevindende, zich derwaarts spoedden, wilden ook van den overkant der Hotte velen daarheen en maakten daartoe gebruik van het ijzeren overhaalpontje, dat geregeld dienst doet tossclien de Linker Hottekade en den Zwaanshals. Dat pontje is berekend op een draagver mogen van 20 personen. Op het oogenhlik dat het van de Linker Rottekade zou afvaren, waren er zes personen in, en toen de veer man 'net van den wal afstootte, sprongen er nog een zestal bij. Dit zou niet hebben gehinderd; nmnr terwijl liet vaartuig zich reeds vau den kant verwijderde, sprongen er nog eenigen in, men weet niet precies hoe veel. Men zegt van zes; maar te midden, van de drukte en verwarring heelt inen dit niet kunnen nagaan. Doch wat was liet geval? Door dat for- sclie inspringen der laatst aangekomenen kreeg liet achtergedeelte van het pontje niet slechts herhaaldelijk een schok, maar begon dat ge deelte ook te zinken en watci te scheppen. Daarop drongen allen naar den voorkant, maar juist daardoor kreeg nu die zijde het te zwaar, zoodat de pont aldaar onder water raakte. Tegelijkertijd werd er geroepen, dat er een man in het water lag. Geen wonder, dat velen in het vaartuig zich inmiddels vasthielden aan den ketting. Doch nu wilde liet ongeluk, dat ten gevol ge van het gedrang de ketting brak. Dege nen die zich er aan hadden vastgeklemd, schoten toen naar voren, en daar inmiddels de andere personen in hunne verbijstering insgelijks vooruit drongen, wipte daardoor aan dien kant de pont oiu en zonk. Eenige personen, naar men zegt vijf, liet ongeluk ziende aankomen, waren reeds er uit ge sprongen, om zich al zwemmende te redden. Daaronder behoorde ook de veerman. Deze bereikte den wal. Al do overigen verdwe nen terstond in de diepte. Te midden van de duisternis hoorde men het gegil en geroep om hulp, en alle po gingen tot redding werden terstond in het werk gesteld. Evenwel eerst een geruiinen tijd daarna mocht het gelukken, tien dren kelingen uit de diepte op te halen, die bij na allen zich aan elkaar hadden vastgeklemd. Vier geneeskundigen, de doctoren Van Beek-, Beekhuijs, Timmermans cn Van Walsen de den nog al het mogelijke om de levensgees ten hij hen op te wekken, doch konden toch slechts den dood constateercn. De lijken werden per brancards door de politie, waarhij ook met een brancard van het oorlogsschip Dufa hulp werd verleend, naar het drenke lingenhuis op de begraafplaats onder Crins- wijk overgebracht. Eene talrijke menigte zag inen Maandag- voormiddag daarheen stroomen, doch natuur lijk had de politie alle maatregelen genomen om aldaar alleen dezulken toe te laten, die er onderzoek kwamen doen naar vermiste personen. De tien lijken lagen daar voor de belanghebbenden ter bezichtiging; doch nu hleek het, dat er nog andere personen in het water moeten zijn geraakt en wegge dreven, daar er onder de zich aanmeldenden ook iemand was, wiens schoonzoon nog werd vermist, dien hij bij de lijken niet vond, ter wijl hij tevens sprak van nog een ander, die insgelijks nog scheen vermist te worden. Ondei de. verongelukten komen o. a. voor dc twee gebroeders Philipsen, 20 en 24 jaar oud, die, met hun vader wandelende, dezen verlieten om naar den brand te gaan kijken, en de politieagent Kooijstra met zijn zwan gere vrouw, die drie weezen achterlaten. Negen der lijken zijn herkend, één nog niet. Waarschijnlijk is het, dat er in het geheel niet meer dan 10 mcnschen zijn omgekomen, In de G'uhastecg te Groningen woont, zekere B. v. d. E., cohtgenoot en vader van twee kinderen. Hij was als boefenknecht in dienst bij den heer C. te Qosterhoogebrug, waar hij gedurende de gcheele week vertoef de; alleen des Zaterdags avonds kwam hij thuis. Om zich nu gedurende de week voor het gemis eener liefdevolle gnde eenigzins. schadeloos te stellen on zich te verstrooien, deed hij zich '•"•"■huwd voor en knoop»

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 2