voor Zeeuwsch- Vlaanderen. SoutvGsteF van iiklusi. o. 102. Zaterdag 0 September 1893. 2f jaargang. FEUILLETON. Binnenland. gen. 11.2 9.U: lO.-ii 'J.l: 9,31 3,3( 0,11 0,1 4,21 II,- Nieuwsblad A B O N N E M E N T S P R IJ S Per 3 maanden 40 centsfranco per post 45 cents. Voor Amerika 2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. A 1) V E R T E N T I E P R IJ S Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdagavond bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breuken». 7.5 - uitcnlamlsclie Kroniek. Zondag gehouden harstemmingen voor ct J Fransche kamer van afgevaardigden heb- in tot uitslag, dat de regeeringsmeerder- id aanzienlijk is versterkt en aan het ini- iteric meer vastheid heeft geschonken. De uncr telt thans 513 republikeinen en 88 ti-republikeinen. Onder de eeistgenoemdeu behooren 25 tot rallies en 60 tot de socialisten. De 428 restende republikeinen znllen wel et allen gerekend kunnen worden tot de ieuwe groote gematigd-republikeinsche re- teringspartij. Een deel daarvan kan worden «schouwd te beliooreu tot de radicalen, op ier steun de regeering wel niet onvoor- aardelijk mag rekenen, maar van wie ze »h ook geen onverzoenlijke oppositie heeft i wachten. Het meest verrassende van deze verkiezing i de val van Clémenccau in zijn district Iraguignan, waar hij met ruim 80U stem- len in de minderheid bleef. Alhoewel hij iet respectable cijfer van 8009 stemmen op ich vereenigd zag, en er gemakkelijk een indor radicaal district te vinden zou zijn, raar hij opnieuw een kamerzetel zou kunnen nnernen, blijft desondanks de niet-herkiezing en gevoelige slag voor de radicale partij, lier aanvoerder hij was. Als zijn opvolger rordt genoemd de oud—minister Goblet. De regeering kan ten zeerste tevreden zijn iver deze verkiezingen. De kracht der ui- ;rste partijen is gebroken, waardoor het zoo oed als zeker is, dat die meest strijdige ele- lenten buiten machte zullen zijn, om maar 9,r NOVELBE VAN Fr. ZIMMERMAN. „Voor mij niet, want ik bemin ze on heb haar mijn woord gegeven haar te zullen hu wen. Ik smeek u, vader, behandel me niet zoo kortaf. Ik ben uw zoon en eer uwen wil en uwe inzichten, ik wil u dubbel eeren, als ge mij de achting bewijst, die ik verdien. iSpreek niet tot me als tot een knecht; dat •verdraag ik niet, want ik ben van uw bloed. Laten we elkander bedaard onze meeningen zeggen nu, nu het mijn levensgeluk betreft. {Nogmaals bid ik u, vader scheep me niet zoo kort af, wees eens goed op me. Zeg mc tenminste, waarom ge me de geliefde b weigert." 4-5 Dit beroep op het vaderlijk hart stuitte af op de hardvochtige inborst van den hout vester. Hij was intusschen bekomen van de •r» ontzetting «renzznde verbazing, die hem alle ministeries voetstoots omver te werpen. Even aangenaam is der Fransche regee ring de officiëele aanzegging van het bezoek van een Russisch kader aan een Fransche haven. Dit bezoek is bepaald op 1 October terwijl als definitieve haven waar het bezoek aan Kroonstad zal beantwoord worden Tou lon is aangewezen. Voorzichtig maar daarom niet minder merk waardig, was de dag gekozen, waarop de re geering dit bewijs van het bestaan eener goede staatkundige verstandhouding met Rus land openbaar maakte. Ileeft zij eenerzijds gewacht tot 3 September, en dus tot na de herstemmingen, dan was zulks om alle op merkingen, als zoude de regeering door deze afkondiging pressie willen uitoefenen, te voorkomen, anderzijds kan die datum hoogst gewichtig genoemd worden, omdat ze samen valt met de intrede van Duitschlands keizer en Italië's kroonprins te Metz. Door deze internationale plichtpleging wil de Czaar in 't licht stellen, dat er een i«- genwicht tegen het Drievoudig verbond be staat. Het blijkt dus, dat Europa in twee rot de tanden gewapende legervelden verdeeld is. Zoo waarborgt dan dit bezoek den vrede want men kan er zeker van zijn, dat het eerste oorlogschot, dat vallen mocht, zijn echo zou doen hooren van Siberië tot de Afrikaansche kust. Krijgt men van dit alles de indruk, dat de eene vriendschap dc andere waard is, en dat de buitenlandsche politiek spoedig te vreden is gesteld door krijgskundige manoeu vres ter zee en te land, de hoofdzaak is, dat zij de nevelen voor het behoud van den bevangen had, toen hij den naam van het meisje hoorde noemen. Verachtelijk berisp te hij zichzelven om die kortstondige zwak heid. Dat hij zijn zoon geene reden kon noch mocht geven voor zijne weigering, deed zijn toorn toenemen, en de dwang, dien hij zich moest opleggen, boroofde hem van alle zelfbeheersching. Het wilde oproer van bin nen brak als een stormvloed naar buiten, en richtte zich tegen de onschuldige oorzaak, tegen zijn zoon. Woedend stond hij te stamp voeten. „Zeg me tenminste, vader, waarom gij ze me weigert, ik sraeok u er om," herhaalde Karei. „Omdat ik het niet wilriep de hout vester. „Dat is genoeg dat moet u ge noeg zijn Kareis geduld raakte ten einde. Zijue bedaardheid, die hij tot nu toe met moeite behouden had, dreigde hem tegenover de ongegronde stijfhoofdigheid zijns vaders te verlaten. „Neen, vader," hernam hij met gemaakte bedaardheid, „niets kan mij doon besluiten mijn woord te hreken, alleen om de stijf hoofdigheid van een ander. Anna wordt mijne vrede geheel en al doen optrekken. Als een rekenkunstige evenredigheid staat het Russische bezuek aan Frankrijk gelijk aau dat van den prins van Napels aan Metz. Met geestdrift zijn de hoogc bezoekers in Elzas-Lotharingcn ontvangen. Door een de putatie van Italianen werd namens de in de stad Metz werkzame landgenooten deu kroon prins een adres van hulde aangeboden. Een der aanwezige arbeiders ontplooide bij deze gelegenheid een Italiaansche vlag. Hoerneer dc rust en de arbeid in de kolen mijnen in Wales wederkeeren, des te drei gender wordt dc houding der werkstakers in Derbyshire. Gehcele benden overvielen de steenkolenmijnen van Linsdalr, bij Chester field en belet'ten op gewelddadige wijze den arbeiders het werk voort te zetten. Door de regeering is een wetsontwerp in gediend tot wijziging de schutterijregeling. Daarin worden de grootst mogelijke af wijkingen van den tegenwoordigen toestand voorgesteld. Het geheele begrip „schutterij", zooals we dit tot dusver gekend hebben, vervaltde schutterij wordt de aanvulling van de militie opdat die te zamen het beginsel van alge- meenen dienstplicht verwezenlijken. De schutterplicht begint dan ook op den zelfden tijd als de werkelijke dienstplicht en duurt even lang; beiden staan naast elkaar, schutters worden zij, die niet iu het leger worden ingelijfd. vrouw, als go niets anders weet aan te voe ren." „Wordt ze? Ga dan met haar in het dorp wonen en wordt mistbocr. Op mijn gebied zet de doern geen voet, als ze niet wil, dat ik de honden op haar loslaat." „Ge zijt hardvochtig en onrechtvaardig,,/ riep Karei verontwaardigd. „Dat zijt ge steeds in het bijzonder voor het arme meisje geweest. Waarom vraag ik u. Is ze slech ter dan de anderen, of wat heeft zo 11 ge daan? Waarom verbiedt gc alleen aan An na om in het bosch te komen?" „Moet ik mijn zoon rekenschap gevon van mijne handelingen?" riep de houtvester met verbetene woede. „Ben ik op mijn ouden dag ten spot mijner kinderen?" „Dat niet. Maar hardvochtigheid en on rechtvaardigheid verwerven geene kinderlief de." „Hoho! Gij voortreffelijke zedemeester, ge geeft me goede leer!" Hij hijgde naar lucht. „Geen woord meer," vervolgde hij, „het blijft bij hetgeen ik gezegd heb. De deern moet niet in mijne nabijheid komen mijne honden hebben scherpe tanden!" „Niet voor Anna, als ik haar bescherm, De minister wil de militaire discipline voor bcide deelen zoo gelijk mogelijk maken, en bij beide zulle» de dienstplichtigen buiten den werkelijkcn dienst aan dezelfde verplichtingen zijn onderworpen, terwijl ook de straffen, die bij overtredingen op 't naleven hunner ver plichtingen zullen worden opgelegd, overeen zullen komen met die, welke op verlofgan gers der militie in gelijke omstandigheden worden toegepast. De schuttersraden met al den aankleve van dien zullen daardoor na tuurlijk komen te vervallen. llct onderscheid tusschen beide deelen zal alleen daarin gelegen zijn, dat schutters na tuurlijk niet in werkelijken dienst bij het leger zijn, zoodat zij niet in de kazerne be hoeven te verblijven. De oefeningen zullen voor hen ook zoo worden geregeld en ver deeld, dat die geen al te groot bezwaar voor hun verdere bezigheden opleveren. Alleen zij, voor wie in de nabijheid hun ner woonplaats geen gelegenheid bestaat om geoefend te worden, zullen een korten oefe- ningstijd in werkelijken dienst moeten komen doorbrengen, een belangrijk bezwaar dus voor lieu, die tot dusver gewoon waren hun schut- tcrplichtcn ir. ruste te vervullen. Een belangrijke nieuwigheid zal ook zijn de invoering van zeo-schutterij, waartoe zul len worden bestemd diegenen, die door hun vak met de scheepvaart cn wat daarbij te pas komt in betrekking staan, zooals machinisten en stokers vau stoombooten, desnoods ver sterkt roet die van fabrieken voorts het per soneel van hot loodswezen on van den kust- waohtdienst enz. dit den aard der zaak znllen de schutter- vader De houtvester scheen een oogenblik van toorn buiten zichzelven te zijn. „Ge beschermt haar ook tegen uwe eigen vader?" riep hij. „Als ik daartoe gedwongen word ja!" hernam Karei beslist. „Een mooie dag," kwam tante Tine tus- sclienbeide, „ik moet toch eens in den alma nak zien, wat voor een bijzondere heilige er vandaag regeert." De oude houtvester barstte uit in een lachen, dat onnatuurlijk en hatelijk klonk. „Dus openbaar verzet tegen uw vader? Hebt ge dan in dienst geene gehoorzaam heid geleerd, knaap? In mijn gebied heb i k te bevelen, en wat i k zeg, gebeurt. Ge blijft voorloopig in huis. Het overige is mijne zaak!" „Vader, drijf me niet tot het uiterste," riep Karei wanhopig uit. Beleedig het meis je niet, of „Wat talmt ge? He? Ik ben nienws- gi«rig dit „of" te hooren. Ik wil toch eens zien, hoe ver het verzet gaat! Aan woorden hebt ge geen gebrek, uwe tong loopt bijna oven snel als uwe beenen

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 1