EEN WOONHUIS, Onroerende Goederen. Ingezonden Stukken. Laatste Berichten. Handel sb ericliten Advertentien. TERHOOPLYG BOUWLAND, fföBIlSte 30 Anslis 1893, in het costuum van een licht matroos, te vertonnen, den vrijen teugel en hangen den avond aan den nek van baardelooze opge schoten knapen; met hen de danshuizen bjn- n enz naaiend of neerduikend in een bierkel der op een wijze dat men zich niet begrij pen kan hoe zij daar ooit weder uitkomen. Het rumoer van de schrille muziek in de talrijke etabissementen van den Zeedijk wordt overstemd door het getier op straat en de schoten die zonder ophouden dichtbij en ver af worden gelost. Aan den ingang van el ke steeg staat zich een groep menschen te verdringen en te reikhalzen naar hetgeen daar in het donker voorvalt, terwijl drommen nieuwsgierigen, die geen werkzaam deel aan het „volksfeest" nemen, glimlachend door de straten trekken. In den laten avond begaven danslustige paren, voor zooveel zij nog in staat zijn te dansen, zich op de baan en draaien naar de maat van het versierde straatorgel, dat met gejuich is binnengehaald, in het rondelders vergenoegt men zich met de eenzelvige muziek der harmonica, terwijl deze en gene zich ver gast aan vette oliekoeken, harde eieren, mos selen, dunne paling of augurken in het zuur alles in kwistigen overvloed op schel ver lichte kruiwagens en handkarren uitgespreid en onder het beheer van opgedirkte koop vrouwen, die zeiven almede, ouder den in vloed der feestvreugde verkeeren. Chineesche lantaarns, voetzoekers, vuur pijlen, Bengaalsch licht, geschreeuw en ge zang den ganschen avondEn het gezang bepaalde zich ditmaal hoofdzakelijk tot een eindelooze vertolking van het tararaboumdié, te Amsterdam verbasterd tot een onsmakelijk lied, dat tot opschrift draagt„de ra ra bom- diee", waarin vooral het bepalend lidwoord 1 vermakelijk is. Op avonden als deze komt het meest aan den dag, welke nieuwe liederen bij het volk ingang hebben gevonden en zoo kan men dan heden avond gewaar worden dat het seizoen 18921893 ons in dit op zicht weinig heeft gebracht De viering van den Amsterdamschen Hart jesdag neemt gewoonlijk eerst een einde met zelfvernietiging van de feestvierende krach ten, als de verlamde ledematen den dienst beginnen te weigeren aan den willoozcn geest, en de beneveling zoo ver is voortgeschreden dat hare slachtoffers op welke plaats en op welk oogenblik weten zij niet ergens bewusteloos neerzijgen. In den nacht van Donderdag op Vrij dag liep te Rotterdam een man over de Kruiskade in een toestand, die men gewoon lijk en dan in beeldspraak, pleegt te om- schrijven met„een snee in het oor hebben." In dien toestand ligt, zooals de lezer mis schien weet, al wat is en leeft voor het oog als in een neveldit nu was oorzaak, dat op een „gegeven" oogenblik onze kermishouder in ernstige botsing kwam met een lantaarn paal. Hoe de laatste het er afbracht, is ons onbekend, den man bezorgde deze inni ge aanraking een blauw oog. „Da's een lage. streek", schreeuwde hij, „wacht es effen, dat zal 'k je inpeperen." Wraak is zoet en wraakzucht maakt vin dingrijk. „Je hebt mij verraderlijk het licht ui t mijn oogen willen nemen, ik zal jou, sakkerloot, het licht uit je heele kop halen, hup joggie, daar kom ik." Na enkele mis lukkende pogingen zat hij eindelijk hoog en droog in de lantaarn en met een ruk was pff het licht uit! Een honende lach trilde door de nachtelijke stilte. „Aan de eer was voldaan" en met het voornemen zijn weg te vervolgen, trachtte hij van zijn hooge zitplaats weder op het straatvlak te komen. Och arme, donkerte om hem, een soes in hem, hoe hij 't pro beerde, het ging niet, nergens vond hij steun voor zijn voeten. Zoodat hij gedoemd was zóó te blijven zitten tot het dag was of tot een voorbijganger hulp bood. Vreeselijk, wie weet hoelang en dat in zoo'n onaangename houding Een paar minuten „zuster Anna ziet ge nog niets komen ja, ja, jubelde het in hem, daar naderen menschen, een vrijend paartje, zij komen hier heen. Aangetrokken door het duistere in zjjn onmiddellijke omgeving, richtte het paar zijn schreden naar den lantaarnpaal, de armen in elkaar, de lippen reeds tot een kus geplooid. Daar klonk het opeens „Zeg, as jullie klaar benne, help mijn dan effe, wil ja?" 't Paar doodelijk ontsteld „Je zei vrage hoe 'k hier kom, wel 'k ben verdwaald, 'k docht, dat'k deze kant upmost maar t' was mis. Toe help me, 'k zit zoo beroerd De vrijer, van zijn schrik bekomen, deed alzoo. Niet zonder kleerscheuren stond de kermisganger op straat Hij wenscli- te het paar „goeie reis en pleizierige ker mis" eu ging zijns weegs, zingende„Op de kermis zie je rare zaken, dat je met het hoofd wel es in de war kan raken Te Rotterdam heeft zich een geval van cholera aSiatica met doodelijken afloop voor gedaan. Het geval kwam voor op een vaar tuig in het Haringvliet. Door de bevoegde autoriteiten zijn, evenals het vorige jaar, al le maatregelen genomen, noodig tot bestrij ding van de gevreesde ziekte. Een ingezetene van Maassluis, werkzaam op eene werkplaats gelegen langs het Scheur is aldaar door cholera aangetast. Spoedig naar zijne woning overgebracht, is hij kort daarop overleden. Door de autoriteiten zijn krachtige maat regelen ter bestrijding der ziekte genomen. Twee schepen uit België, aan boord waar van zich plotselinge sterfgevallen voordeden, weiden te Hansweert ontsmet. Beiden be hoorden te Bergen op Zoom thuis. Zondag is te Heerenveen eene meeting gehouden om te protesteeren tegen sommige uitdrukkingen van enkele kamerleden bij de behandeling der kieswet. Deze meeting nu, werd zoo druk bezocht, dat velen, die per trein moesten vervoerd worden, zich verplicht zagen zich tevreden te stellen met een plaatsje in den goederenwagen. Een grappenmaker had op die wagens met krijt gesehreven het woord stemvee. Twee Engelsehe dames, die ook van de feestelijkheden op Hartjesdag hadden ge hoord, gingen Maandagavond een kijkje ne men in de Willemstraat te Amsterdam. Terwijl ze met belangstelling naar een groepje dansende jongens en meisjes zagen en luisterden naar het gesis van de voet— zoekers en het knallen van de zevenklappers, kwam er plotseling een groote voetzoeker op de kieeding van een der dames terecht, waardoor haar toilet in brand geraakte. Terwijl een paar omstanders toeschoten om de vlam te dooven, begaf zich de andere dame naar den Haarlemmerdijk, om den dok ter te zoeken. Zij schelde bij een genees heer aan. De meid deed open maar verstond de Engelsehe dame niet, die ongelukkig op haar beurt geen woord Hollandsch spreken kon. Het dienstmeisje dacht dat de Engel sche dame haar vooi den mal hield en gaf haar een klap in 't gezicht. De Engelsehe dame, niet onbedreven in de bokskunst, sloeg flink terug en een oogenblik later rol den de tvee vrouwen over den grond. Ge lukkig kwam er nu een man aan, die het dienstmeisje aan 't verstand bracht, wat de dame wenschte Het dienstmeisje, geheel verslagen, bood haar verontschuldigingen aan. De Engelsehe dame schikte haar verfomfaaid costuum, be keek met treurigen blik haar bedorven hoed en keerde met een dokter terug naar haar vriendin, die na voorloopige behandeling ba rer wondon naar het ziekenhuis gebracht werd. Maandagavond begaven zich een 7tal Rotterdammers in een zeilboot op den Kra- lingschen plas om te spelevaren. In het midden van den plas, waar het zeer diep is, sloeg de boot tengevolge van een rukwind om. De werklieden Cornelis Boer en Pieter Eerland, die het ongeval aan de Langekade zagen, slaagden met moeite er in, twee van de drenkelingen te redden. De overige vijf verdronken. Tot laat in den nacht vischte men te ver geefs naar de lijken. GEHEEKTERAAD VAK GROEDE. Zitting van Zaterdag 19 Augustus. Voorzitter de heer J. G. Gerritsen. Tegenwoordig do heeren Fremouw, Ris- secuw, De Roo en A. Salomé. Afwezig de heeren Hammacher, Lombaard en W. Salome. De notulen worden gelezen en goedge keurd. Aan de orde is I. Onderzoek geloofsbrieven herkozen le» den van den raad. Deze brieven worden tot onderzoek ge steld in handen van de heeren De Roo, Sa» lomé en Fremouw, welke commissie advi seert tot goedkeuring derzelve en toelating van de heeren Rissecuw, Hammacher en Sa lomé. II. Vaststelling gemeente-rekening 1893. Door den heer De Roo was eene opmer king gemaakt, waaraan, als van administra- tiéven aard zijnde, was voldaan. Genoemde heer doet nog het voorstel een nog onvol dane post ad f 2,00 van 1886, oninbaar te verklaren, De Voorzitter zegt dat de begrooting voor het volgende dienstjaar reeds is opgemaakt, waarom het 't best is hiermede bij eene vol gende. begrooting rekening te houden. Wordt goedgevonden. Met een woord van dank aan de commis sie voor haar nauwlettend onderzoek, wordt de rekening zonder hoofdelijke stemming vast gesteld. De Voorzitter doet daarna voorlezing van een schrijven van J. Schippers, houdende ken nisgeving van zijn jaarlijksch inkomen, tot staving van zijn in de vorige zitting inge diende reclame betreffende zijnen aanslag in den hoofdelijkcn omslag. Dewijl het te laat is ingekomen om op de agenda voor deze zitting te worden geplaatst, wordt, overeenkomstig het advies van den Voorzitter, dit schrijven voor notificatie aan genomen. De vergadering wordt gesloten. liuiten verantwoordelijkheid der Redactie. Yau Ingez. stukken wordt de copie niet teruggezonden. Een slotwoord. De schrijver van de vorige week schijnt zich in het harnas te willen jagen voor on ze policie Nu dat kan zijn goede zijde heb ben, maar ik neem geen woord terug van mijn vorig schrijven en zal het aan de policie over laten om te onderzoeken hoeveel revolvers er wel in Groede zijn, daar dat toch zeker wel tot hunne werkzaamheden behoort of zou schrijver hier ook nog onbezoldigde personen voor willen gebruiken daar het hun te over loopend druk is. Zoo bleek mij een week of wat geleden toen ik de bescherming der policie inriep men inij tot antwoord gaf, dat het te moeilijk was en ik beter deed het zelf te beschermen, zeker een gevolg van over- loopende drukte. Tot slot diene dat schrij ver zich ergerde aan het weinig op de hoogte wezen der Nederlandsehe taal. Nu dat zal ik niet ontkennen. Daar ik na mijn twaalfde jaar geen onderricht meer in de stelkunst gehad heb, zal daar wel een foutje in op te merken wezen, maar wie hier de bëleedigde is de schrijver of redactie*) is mij niet gebleken, dat doet trouwens tot de zaak niet af of toe als men zijne grieven uit wil drukken. Neemt oud-militairen tot policie en zulke lompe schoten behooren tot het onmogelijke. Mijnen dank aan de redactie voor dit laat ste woord. D«n schryver z\j hierby opgemerkt, dat de Redac tie zich ook niet verantwoordelijk stelt voor de stijl van ingezonden stukken eu het, op deze volgende, tegenge- schrijf alzoo niet voor hare rekening neemt. Red. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Heden 25 Aug. is vrijgesproken: wegens mishandeling E. d. R., 25 j., landbouwexsknecht ie Aardenburg. Oostbltrg, 23 Aug. Ten overstaan not- Le Nobel had de veiling plaats van de onr. goederen van wijlen don heer P. Kotvis, als lo. woonhuis en 8.30 A. erf en tuin voor f 2100 aan Wed. I. Risseeuw alhier. 2o schuur en 6 A. alsvoren, voor f.1010 aan M. Hubregtse alhier. 3o, schuur on 70.50 A. weide en boom voor f 3125 aan C. Fremouw te Groede. 4o. 2,1555 H.A. weiland vooi f 5725 on 5o. 1,8005 H.A. bonwland voor f 2822 beiden aan den zelfden. 6o. 1,4250 H.A. bouwland voor f 2250 aan M. M. Meijer alhier. 7o. 1,3950 II.A. dreef bouw en wei'and voor f 3018 aan M. Luteijn—Mazure alhier. 8o. a. 26,60 Aren tuingrond voor f1200 aan J. Steijaardt alhier, b. 26,80 Aren id. voor f 900 aan Iz. le Bleu alhier, e. 28,15 Aren id. voor f 900 d. 29,15 Aren id. voor f 1020 beiden aan Mr. Breijdel te Brug ge, e. 41,90 Aren id. voor f 1650 aan E. de Pauw alhier. 9o. 1,6550 H.A. bouwland voor f 2675 aan J. Boidin alhier. lOo. 2,2920 H.A. bouwland voor f 1015 Mr. Baijens alhier. In deze koopsommen zijn ook begrepen de booinprijzeu. OOSTBURG, 23 Augustus. Jarige tarwe f 5.00 f 5.75 f 8.10 Jarige rogge 4,75 5,Ou 5,20 Nieuwe, rogge 4.50 4,70 5,00 Nieuwe wintergerst 4,00 4,25 4,50 Nieuwe zomergerst 0,00 0,00 0,00 Haver 6,50 7,00 7,50 Paardeboonen 5,50 6,00 6,20 Groene erwten 6,00 7,00 7,55 Koolzaad 9.00 9,25 9,40 van l)e notaris J. Lansen Croin, is voorne mens om op Donderdag den 28 September 1893, des namiddags ten 2 ure, ten ver zoeke van de erfgenamen van wijlen Mej. M. ÏRELIER, wed. J. DE BRUIJNE, in de herberg „De Roode Leeuw" bij P. uk Hillü te Zuidzande, in het openbaar te verkoopen en 9.02.20 Hectaren of 20 genieten 118 roeden (onde maat) alles te Zuidzande, verdeeld in 5 per- ceelon, bij biljetten breeder omschreven. Nadere inlichtingen te bekomen ten kan tore van hovengenoemden Notaris. ZEGT HET VOORT. De Notaris H. G. Hammacher te Groede, is voornemens om, ten verzoeke van den lieer ALBREGT VAN DE SANDE, te lires- keus en de erfgenamen van wijlen den Heer JACOB VAN DE SANDE, aldaar, op 's namiddags 1 ure voort te zetten De veiling van Timmer hout, op Dinsdag te hou den, en na afloop daar van de verkooping van IHaljenlerswaren, op 24 en 25 dezer gehouden.

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 3