voor Zeeuwse! L-VIaa mieren. feuilleton. Dg Houtvester van liklusi. No. 100. Zaterdag 26 Augustus 1893. jaargang. Binnenland. Qo Nieuwsblad ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 40 cents franco per post 45 cents. Voor Amerika '2.90 por jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. A T) V E 1! T E N T I E P R IJ S Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdagavond ibij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskens. Bhiitenlamlsche Kroniek. Levert ds buitènlandsche politiek niet veel stof tot beschouwingen, voor Frankrijk ech ter is één feit wel der overweging waard en w el, dat de Italiaanschc kroonprins zich naar Duitséhland zal begeven om de Duitschc manoeuvres in Elzas-Lotharingen bij te wo nen. Alhoewel het niet onbekend was voor Frankrijk, dat de verhouding van Italië en Duitschlanil zeer vriendschappelijk is, is het toch voor dit land ecne harde ontdekking dat een kleinzoon van Victor Emanuel de eerste vreemde vorst moet zijn, die het voor beeld geeft tot erkenning van alle gevolgen van het verdrag van Frankfort. Men beschouwt deze reis wel een beetje gewaagd voor wat betreft het welslagen der oplossing van een oeeonomisch vraagstuk tus- schen Frankrijk en Italië. Als inen weet dat in Italië behoefte is aan zilveren pasmunt, dat ter voorziening daarin het sluiten eener leening met Frank rijk noodzakelijk is, dan denkt men onwille keurig. of Frankrijk door dit feit zijn over macht op Italië niet sterk zal doen gevoelen. In politieke kringen wordt in herinnering cebracht, dat tijdens het eerste bezoek van Koning Humbert te Berlijn sprake was, van een bezoek aan Metz door de beide bond- genooten, welk plan echter vermoedelijk om staatkundige redenen op liet uiterste oogenblik werd ingetrokken. Thans vraagt men zicli af, of de kroonprins, bet voorbeeld door zijn vader gegeven niet kan opvolgen. Intussohen treedt het bezoek van een Rus sisch eskader aan cene Fransehe haven, moer NOVELLE VAN Fr. ZIMMERMAN. Eene geachte, voordeelige betrekking, een aangenaam tehuis, eene geliefde vrouw en een gezonde driejarige knaap, die 's vaders trots was dat alles was zijn. Daar op eens werd, als door een bliksemstraal uit den hemel, geheel zijn geluk vernietigd door een onbezonnen daad in een onbewaakt oogen blik, door eigen schuld- IVoestc drift, clie zijn verstand benevelde, verleidde 'hom tot handeling, die een berouw van twintig jaren niet ongedaan had kunnen maken, noch hid kunnen uitwisschon. Niemand dan zijne vrouw wist van zijne schuld. Zij leed met hem en zweeg, tot ha re zwakke krachten onder den last bezweken. Drie maanden na dien verschrikkelijken nacht waarin de daad geschied was, droeg men haar ten grave. Aan h*ren verstijfden boe- op den voorgrond, dat ongetwijfeld spoediger zal plaats hebben, bijaldien de houding tus- sehen Frankrijk en Italië koeler mocht wor den. De onderhandelingen tot het bezoek zijn thans reeds zoover gevorderd, dat de keuze eener landingsplaats nog niet bepaald is. Men dobbert tusschen Lorien en Toulon' noglans staan de kansen voor laatstgenoem de haven niet ongunstig. Zoodra de ge zondheidstoestand van president Caruot zulks toelaat, zullen datum en andere bijzonderhe den vastgesteld kunnen worden. De vorige week hebben te Aigues-Mortes op de Fransch-Italiaansche grens, bloedige gevechten plaats gehad tusschen werklieden van beide landen, waarbij een 30tal dooden en een 100 gekwetsten voorkwamen. Onmiddellijk werden troepen ter herstel ling der orde van Nimes algezonden. Wijl de Fransehe werklieden aanvallender- wijze te werk zijn gegaan, is men in Italië alles behalve over deze gebeurtenissen ge sticht! Dagelijks worden er in de groote ste den aldaar luidruchtige betoogingen tegen Frankrijk gehouden. In treurigen overmoed werden feitelijkheden gepleegd tegen de ge houwen der Fransehe vertegenwoordigers alsof de regeering der Republiek aansprake lijk kan wotden gesteld voor het gebeurde. Hei is daarom dan ook thans niets meer dan een kwestie van korten tijd waariu het Ita- liaansche volk tot do erkentenis zal komen, dat het geheele voorval, hoe betreurenswaar dig ook, het gevolg is. van een zeer scherpe uiting eener protectionistische neiging onder de Fransehe lagere klassen, die bij de zui delijke grenzen herhaaldelijk is bespeurd. zem lag een jeugdig wicht, geknakt door den dood, nog eer het de oogen voor het licht ontsloten had. Van dien tijd af was er zelden een vreug destraal gevallen in het leven van den een zamen man, en zelfs het voorspoedig opgroei en van ziju zooiitjej de eunigc nalatenschap der dierbare' overledene, kon geen lach van voldoening op liet sombere gelaat toovcrén. Het knagend verdriet over bet onherstelbare verlies en liet bewustzijn van schuld hadden zijne haren voor den tijd vergrijsd en diepe vorens in zijn gelaat gegroefd. Zijn gevoel was verstompt, zijn loven vreugdeloos ge worden. Hij had getracht het verledene te vergeten, en het was hem bijna gelukt. Den arbeid, do vervulling zijner plichten, in wél- kor uitoefening hij zich ondor de stroopers zulk qen gevreesden naam verworven had, zoodat er niet één meer zich in zijn jacht gebied waagde, wijdde hij voortaan zijn le ven. Do erkentenis zijner meerderen moest hem vergoeden, wat hij aan liefde cn geluk verloren had. En nn zou hetgeen hij na vele Zorgvolle jaren met moeito verkregen had verstoord worden door ecnen vermetele, die het waagde den ouden leeuw te trot- De verkiezingen voor leden der Fransehe kamer van afgevaardigden heeft tot voor- loopigc uitslag, eene meerderheid voor de legeering, die door de herstemmingen niet anders dan versterkt kan worden. liet stemmencijter nagaande, komen we tot de slotsom, dat alle ministers met bijna al- gemeene stommen als leden der kamer zijn herkozen, waardoor volgens de buiten- landsche pers eene parlementaire meer derheid is verkregen, die der ïepublikeinsslie partij doet staan aan den vooravond der ver wezenlijking van het zoo lang gewcnschte ideaal eener vaste meerderheid. De lieer Van der Feltz heeft nader zijn amendement schriftelijk toegelicht. In art. -1 ligt, naar hij meent, een, zoo al niet het hoofdbezwaar tenen liet iimodien- do wetsvoorstel. De vaststelling door juiste omschrijving van het door de Grondwet gewilde kenteeken vair maatschappelijken welstand, levert de groote moeilijkheid. De regeering zoekt die omschrijving alleen in het feit dat men voor ziet in eigen onderhoud en dat van het huis gezin zij noemt dat de kern van hare voor dracht en wenscht daarvan niet af te gaan. Dit mag worden toegegeven. In het aangeven van her naar buiten blij kend kenmerk, schiet echter de regeering naar veler meening en ook naar die van den voorsteller te kort. Zij stelt slechts twee voorwaarden, en als die vervuld zijn houdt soerer. Dat mocht niet 'zijn; dat inoest hij verhinderen Had hij maar levens de her innering kunnen ontvlieden, die hij gestorven Waande, maar die nu uit hare Sluimering ontwaakte, levendiger dan ooit. Zij stond voor hem in al hare kracht, en tóoverde hem tooneelcn voor oogen, die hem tot in het diepst van zijn gemoed schokten. Maar hij wilde al zijne krachten verzame len, den verlanunendeh invloed afschudden. Hij wilde het. Weg weg met die .scha duw. Met inspanning van al zijne wilskracht dwong hij zijne gedachten zich het tegen woordige toe te wonden. Hij had liet spoor van den wilddief ge volgd over ltimlaashoogte tot op een voetpad, dat rechtstreeks-naar den molen leiddo. Daar ging het verloren ondor verscheidene andere, want dat pad werd druk begaan door werk lieden cn houthakkers. Wie van hen kon dc booswicht zijn Toen de houtvester hij den molen kwam, had hij nog geen beslist vermoeden, maar nu meende hij in den zoon van den mole naar den dader te moéten zien. Erdmanns vijandelijkheid, liet verlegène, voorkomen van den jongeling, de zoogenaamde verrekking alle redenccring op. Beide aanduidingen schijnen echter den voorsteller toe, tc moeten bestreden worden, maar evenzeer noodig te hebben met andere te worden aangevulddeze geeft hij onder de letters c, d, e, en van zijn amendement. Letter c zal voorkomen dat niet het in woonwagens of woonschepen rondreizende deel der bevolking, dat wel in bevolkingsregisters kan zijn ingeschreven en geen bedoeling be hoeft te ontvangen, het kiesrecht verkrijge. Dit deel der bevolking mist in den regel dien welstand, dien de Grondwet bedoeld heeft. Letter d sluit hen uit die wegens wanbe taling of uin andere redenen telkens van woning binnen dezelfde gemeente veranderen, en ook daardoor blijk geven van gemis aan welstand. Letter c wil slechts uitsluiten lien die tot opzending naar een der rijkswerkinrichtingen veroordeeld zijn. Bedelarij zoowel als dron kenschap ziju daaronder begrepen;'het énkele feit van misschien eenmaal en als het ware bij ongeluk beschonken geweest te zijn of gebedeld te hebben en daarvoor veroordeeld te ziju tot enkele boete ot hechtenis, moet naar de voorsteller meent, het kiesrecht niet doen verliezen. Letter eindelijk weert hen die in ge breke zijn do door hen verschuldigde rijks belasting to betalen. Dc Commissaris der Koningin heeft do volgende circulaire aan de burgemeesters in deze provincie gezonden Blijkens ambtsbericht van den districts- veearts zijn in de NoordBrabantsche iremeen- van zijn arm - verdacht voor. dat alles kwam hem zeer Een hoosaardige glimlach gleed over het gelaat van den houtvester. z/Ik zal me spoedig zekerheid verschaffen," breidde hij. „Het spijt me wel is waar om den molenaar, want die is een oprecht, goed aardig inensch en een gedienstig buuïmab; maar een wilddief duld ik niot in mijn ge bied, al was hét de zoon van den opper houtvester. De oude Krantz is nog niet op, nog geen invalide, hij staat zijn man nog zoo goed als vroeger. De houtvester gevoelde, dat hij ziehzelven bedroog. Ilij was niot meer de man van voorheen cn niet uiëer opgewassen tegen in spanningen, zooals de laatste dagen met zich gebracht hadden. Het lag hem als lood zoo zwaar op de leden en do linkerhand, die de pijp vasthield, beefde zachtjes. Ja, hij werd oud, hoe hij er zich ook tegen verzette. Daarom had hij aan degenen, die boven hem gesteld waren, reeds het verzoek gericht, hem ziju zoon tot hulp te geven, een verzoek, dat men den verdienstelijken man gaarne had toegestaan. In Karei hoopte hij zijn opvolger te zien. Nog enkele jaren, dan zou hij zijn pensioen aanvragen en zou zijn Ka»

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 1