Buitenlandsche Kroniek. Binnenland. tusschen de woorden //die" en f/dc" in te voegen de woorden //gehuwd of gehuwd geweest zijnde den leeftijd van 23 jaar, die ongehuwd zijnde, den leeftijd van 25 jaar hebben bereikt en die." Bij aanneming van dit amendement ver valt de slot-alinea van artikel 2. De navolgende nieuwe amendementen zijn voorgesteld op het wetsontwerp, regelende de bevoegdheid van het kiesrecht voor de Twee de Kamer en voor de Provinciale Staten Door den heer Land om in art. 3 als kenteekenen van geschiktheid en maatsehap- peljjken welstand aan te nemen a voor hein, die als hoofd van een gezin op de bevol kingsregisters staat ingeschreven een aanvraag om op de lijst der kiezers te worden gebracht, onder vermeldiug, dat hij niet tot de na te noemen uitgeslotenen be,hoort; b. voor hem, die niet als hoofd van een gezin is inge schreven, gelijke aanvrage en verklaring, be nevens een verklaring, dat hij gedurende minstens zes achtereenvolgende maanden ill dezelfde woning of in hetzelfde huis is ge huisvest; c. voor hem, die op de kiezerslijst voorkomt, het feit, dat hij niet van die lijst is afgevoerd. Voorts om in art. 1 geschiktheid en maat- schappelijken welstand niet aanwezig te ver klaren bij hemlo. die niet voorkomt op de bevolkingsregisters; 2o, van wien het bij rechterlijke uitspraak is gebleken, dat hij de in art. 3 bedoelde verklaringen valschelijk heeft afgelegd; deze uitsluiting geldt voor de 3 volgende burgerlijke jaren 3o. die zich in eene Rijkswerkinrichting bevindt, welke uitsluiting dan ook voor het volgende bur gerlijke jaar geldt. 4o. die den verschuldigden aanslag in 's Rijks directe belasting niet heeft voldaan welke uitsluiting dan geldt voor het burger lijk jaar, volgende op het belastingjaar; 5o die door middel van een tusschenpersoon onderstand heeft genoten van een instelling van weldadigheidwelke uitsluiting dan ook geldt voor het volgende jaar; 6o. die ver oordeeld is tot gevangenisstraf van 4 jaar of langer, welke uitsluiting dan geldt voor 5 jaren daarna; 7o. die wegens desertie is veroordeeld, als voren8o. die door den bur gerlijken of militairen rechter is veroordeeld met ontzetting van het recht, of onwaardig verklaring oui bij de gewapende macht te dienen; Öo. die veroordteld is, hetzij wegens eene overtreding wairbij de plaatsing in een Rijkswerkinrichting is toegelaten; hetzij we gens een misdrijf, waarbij de dader van het kiesrecht is vervallen verklaard. lOo. die is veroordeeld overeenkomstig een der artikelen 428, 451, 452, 453 (2e en 3e lid) en 454 Wetb. v. Strafrecht. Artikel 5 zou gelezen worden als volgt z/het kiesrecht wordt niet uitgeoefend door hem, die niet voorkomt op de van kracht zijnde kiezerslijsten. Bij een nieuw artikel 5 bis wordt eindelijk voorgesteldotn van de uitoefening van het Zijne gedachten waren zwaarmoedig en 'enaam. r Karei door zijne wonde het huis nog ■rlaten mocht, zoo had hij alleen te voor het jachtgebied. Sedert drie da- 1 hij in het bosch het spoor gevolgd i wilddief en had zich door zijne hoo- ge jaren niet laten terughouden zelfs 's nachts op de loer te liggen om den strooper te snappen. Hij gevoelde zich daardoor verplaatst in een tijd, ongeveer twintig jaar geleden, toen hij ook het spoor van een wilddief vervolgd had vervolgd met inspanning aller krach ten. Herinneringen, die hij meende reeds lang begraven te zijn, kwamen met alle macht weer in hem op. Hij zag zicbzelven weder als jonge man in den bloeitjjd zijns levens. In zijn huis heerschte een goede engel, zijne vrouw, die hem wist te leiden, wier zachte hand vaak genoeg de rimpels van zijn voorhoofd streek en die met weinig woorden menige hartstoch telijke uitbarsting wist te bezweren, (Wordt vervolgd) kiesrecht uit tc sluiten: hen lo hij wie de wettelijke kenteekenen van geschiktheid en maatschappelijke!! welstand niet aanwezig zijn 2o. wien dat recht hij rechterlijke uitspraak ontzegd is; 3u. die in gevangenschap of hechtenis4o die bij rechterlijke uitspraak de beschikking of het bellier over hunne goe deren verloren hebben; öo. die in het jaar vdór de vaststelling der kiezerslijsten van den instelling van weldadigheid of van een gemeentebestuur ondeisland lubben genoten. Door den heer van der Feltz is voorge steld om art. 4 te lezen als volgt: Deze wet houdt voor kenteeken van inaat- sehappelijken welstand het voorzien in eigen onderhoud en in dat van het huisgezin, zij acht het bezit van dit kenteeken niet aan wezig bij hem, die a. niet voorkomt op de krachtens wettelijk voorschrift aangelegde en bijgehouden be volkingsregisters. b. gedurende liet laatstverloopen burgerlijk jaar onderstand heeft genoten van een in stelling van weldadigheid of van een gemeen tebestuur; onderstand aan vrouw of minder jarige kinderen verstrekt, wordt geacht door den echtgenoot of vader te zijn genoten c. die niet dan een verplaatsbare woning bewoont, schepen van 50 ton inhoud of meer daarvan uitgezonderd d. die in het jaar, aan het opmaken der kiezerslijst voorafgaande, binnen dezelfde ge meente meer dan tweemalen van woning is veranderd. Verwisseling van woning tengevolge van eigendomsovergang of geheel of gedeeltelijk te niet gaan van een gebouwd eigendom wordt niet als verhuizing aangemeld. e. die binnen de laatste drie jaren, aan het opmaken der kiezerslijst voorafgaande, tot opzending naar een der Rijkswerkinrichtin gen veroordeeld werd en f. die bij het opmaken der kiezerslijst zijn verschuldigden aanslag en Rijks-directe-belas- tingen niet heeft voldaan. Door den heer De Ras is nog als amen dement voorgesteld om ook de sergeants of met dien rang gclijkstaanden onder de kies gerechtigden op te nemen. Parijs is weder getuige geweest van een ergerlijk misdrijf, bij gelegenheid van de aanstaande kamer-verkiezingen. Schijnen deze in alle stilte te zullen plaats hebben, één feit logenstraft die kalmte. De oud-minister Lockroy afgevaardigde voor Parijs begaf zich Zondag naar een kies- vergadering. Toen hij te 2 ure, bij zijn kiescomité komende, uit zijn rijtuig stapte, werd hij aangehouden door twee personen, die beweerden, eenige inlichtingen van hem te willen inwinnen. De heer Lockroy vond daartoe noch tijd, noch plaats geschikt, waar om hij doordrong naar zijne vrienden. Slechts eenige schreden gedaan hebbende, werd hij door een revolverschot in de rech terzijde getroffen, zonder echter eene ernstige wonde te veroorzaken, daar de kogel zijne kracht had verloren op de dikke klceding van den getroffene. Onmiddellijk werd een zekere Mooie, als de dader, gearresteerd. Voor den rechter van instructie gebracht, gaf hij als reden van zijn daad op, eene persoonlijke wraakneming, omdat de heer Lackroy hem herhaaldelijk geweigerd had, te woord tc staan, ten einde om geldelijken steun te kunnen vragen. Nog iminer duurt de tariefoorlog tot groot nadeel van de handelaars in Duitschland en Rusland voort. Intusschen worden de kan sen op onderhandelingen grooter. Men ver moedt dat deze het einde der volgende maand zullen kunnen geopend worden. Woensdagavond had te Amsterdam eene meeting plaats, uitgeschreven door 33 werk- liedenvereenigingen, ten einde te protestee ren tegen uitdrukkingen door sommige ka merleden, voornamelijk de heer Rutgers van Rozenburg, die heeft gesproken van een dron- kemans-zootje en stemveev b'j de behande ling van de kieswet. Door een 6 tal aanwezigen werden in scher pe bewoordingen de zinsneden van verschil lende vertegenwoordigers afgekeurd. Hels- dingen veroorloofde zich zeifs de uitdruk king dat jhr. Rutgers een wetgevende ploert, een wetgevende schoft is. Ten slotte werd eene motie aangenomen, waarbij men zich homogeen verklaarde met het doel der bijeenkomst, en prolesteerendc tegen de verdachtmakingen, waaraan de ar beiders hebben bloot gestaan, overtuigd als zij zijn, dat dit zoo belasterde deel der na tie te zijner tijd zal toonen verheven te zijn boven de aantijgingen van de vertegenwoor digers van den geldzak. Verder werd besloten deze motie nog den- zellden avond bij den beer Rutgers te be zorgen. Keil troep van circa 500 man trok daarna naar de woning van den heer Rutgers iu de Sarphatiestraat. De familie was uit de stad. Eenige min vleiende woorden werden ge richt aan het adres van den Amsterdamsehen afgevaardigde. De politie was in de Galerij opgesteld. Uit den troep werd met een steen naar de agenten geworpen, waarop de politie oogenblikkelijk nu t stok en sabel een charge maakte en de menigte voor zich uitdreef naar het Frcdi-riksplein en de Hoogesluis. Toen begon een geregelde aanval tegen de politie; er werd met groote straatsteenen en brokken steen naar de agenten geworpen, zoodat de politie met alle kracht moest op-, treden. Herhaaldelijk klonk de hooren om versterking en het regende van den eenen kant steenen, van den anderen kant stok- en sabelslagen. Velen uit het volk werden, meestal licht, gewond, een paar agenten kre gen steenen tegen de schoenen of tegen het hoofd en een brigadier van het Weespcr- perplein moest, vrij ernstig aan hoofd en handen gewond, bloedend tusschen twee man nen worden weggebracht. Ook een der verslaggevers der pers werd licht aan de onderlip gekwetst. Herhaaldelijk werden charges gemaakt; nu op de Hoogesluis, dan weer aan beide zijden van den Binnen-Amstel, op de Sarphatikade of bij het paleis. Dit duurde tot ongeveer halfeen, toen was het volk grootendeels verstrooid en trokken de detachementen politie bij de galerij sa men. Nog geruimen tijd bleven zij daar een afwachtende houding aannemen, aangegaapt door een troepje nieuwsgierigen. L)o laatste trains die over de Hoogesluis kwamen, hadden veel te verduren van de steenen, waarmede men wierp. IIKENKF.XS, 18 Augustus 1893. De jacht op hazen en patrijzen zal in onze provincie geopend worden op Zaterdag 26 Augustus a. s. Bij het examen Fransche taal is ge slaagd de heer J. Risseeuw van Sehoondijke, thans te Hoek. Bij kon. besluit is benoemd tot ge zworen van den Olarapolder, (1e lieer A. de Milliano te Aardenburg. De luit. ter zee 1°. kl. P. A. R. Hen- nequin, commandant van Hr. Ms. instructie schip Castor, wordt met 1 Sept. a. s. bij uit- dienststelling van genoemd schip, eervol van het door hem gevoerde bevel ontheven, en weder belast met de betrekking van ccrste- officier aan boord van Hr. Ms. instructie schip ^Admiraal van Wassenaer." Sluis. Tot onderwijzeres aan school C, is henoemd inej. M. J. de le Lijs tc Sint Jan Steen, op eene jaarwedde f 550. Sluis. Vrijdag 11 Augustus had door B. en W. de aanbesteding plaats van de straat verlichting voor het winterseizoen 1898|4, waarvan aannemer werd voor Sluis S. Lou- cke 5. f 239,95 en voor St. Anna ter Mui den D. Lsre 5, f 26. Tweede Kamer der StatenGeneraal. Kieswet. Donderdag 10 Aug. De heer Levy, vreesde bij uitbreiding van het kiesrecht bin nen de perken van de grondwet voor geen omkooperij. Hij bestreed den eisch van den heer Van Houten dat het betalen van belas ting aan bet kiesrecht worde vastgeknoopt en dat het bezit als criterium van kiesbe voegdheid moet worde* aangeuomen. Daar door zoude de klasse van personen die f 12 5 f 13 per weck verdienen, worden uitgeslo ten. De heer van Karnebeek bestreed opnieuw de ongrondwettigheid van het regee— ringsvoorstcl, omdat de kenteekenen on voldoende zijn. Tot overleg verklaarde hij zich echter bereid. De lieer Bool was voor een gematigde uitbreiding van het kiesrecht. De heer Poelman verklaarde zich onvoor waardelijk voor de ontweTpen op grond van de rechtvaardigheid en ter bevordering van een ware volksvertegenwoordiging. Vrijdag 11 Aug. De heer B a h 1 m a n n heeft tegen de ontworpen financiëele en grond wettige bezwaren. Van het uitgebreid stem recht verwachtte hij groote uitgaven tenge volge van de zucht der leden om zich popu lair te maken. Het grondwettig bezwaar kwam hierop neer, dat alle macht geconcen treerd wordt in een algemecnen volkswil, waarvan dan de kroon slechts de uitvoerder zal zijn. Hij zal stemmen voor alle amen dementen die strekken om het aantal kiezers te verminderen. De heer De Beaufort (van Amsterdam) re pliceerde, dat, wat hij gesproken heeft om trent de lagere standen geene beleediging was, maar enkel dc bedoeling dat de lagere standen voor omkooperij lichter vatbaar wa ren. De heer Rutgers van Rozenburg bleef volhouden dat wij met een alge neen stemrecht te doen hebben. Tegen de schrijf proef bleef hij bezwaar maken. Een groote uitbreiding van het kiesrecht verklaarde hij tc willen. De lieer Goeman Borgesius is gaarne tot overleg bereid. Hij zag liever de kiesrecht- hervonning in het geheel niet tot stand ge komen, dan zoodanig omgewerkt, dat de vijf de stand was uitgesloten. De heer Mackay had in 's ministers rede de grondwettigheid niet voldoende verdedigd gevonden. Er moet altijd cenig verband be staan tusschen kiesrecht en belasting-betaling. Daarom heeft hij met zijne vrienden een amendement, ontworpen, waaraan ten grond slag ligt dc voorwaarde van tc staan aan het hoofd van een gezin. De minister van binnenlandsche zaken, de heer Tak van Poortvliet, bleet er bij, dat het ontwerp geen algemeen kiesrecht bevat en tevens dat het daarbij aangenomen kenmerk door de grondwet wordt gewcnscht. Hij bleef een uitbreiding van het kiesrecht, ter bevordering van het wederzijdsch vertrouwen, wenschelijk achten. Daarop werden de algeineene beraadslagin gen gesloten. In de zitting van Dinsdag nam de kamer met 74 tegen 5 stemmen het wetsontwerp houdende bepalingen op de Fabriek»- en Handelsmerken, aan. Zonder hoofdelijke stemming worden aan genomen de wetsontwerpen tot verhooging van hoofdstuk V. (Binnenlandsche zaken) der staatsbegrooting voor 1893, en tot verhoo— ging der begrooting van uitgaven van Ned. Indië van het dienstjaar 1893, ten behoeve van den aanleg van een spoorweg van Ma— lang naar Blitar. Bij de behandeling van datzelfde ontwerp afd. ,/Schee.pvaartregeling in Atjeh" werd door den heer Cremer met genoegen gewezen op het krachtige waken tegen den smokkel handel en tegen de vijandelijke bewegingen. De houding na de nederlaag te Kaloet keurde hij af. De minister bestreed de zienswijze van den heer Cremer betreffende de houding na do nederlaag in Tamiang. Het ontwerp werd aangenomen met 85 tegen 2 stemmen. Daarna werd voortgezet de behandeling der kieswetvoorstcllen,( de artikels en de daarop voorgestelde amendementen.) De meerder heid der commissie van rapporteurs vond het

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 2