voor Zeeuwse]l- Vlaanderen. 8e Houtvester van liklusi. IÉ No. 99. Zaterdag 19 Augustus 1893. 2e jaargang. FEUILLETON. Fr. ZIMMERMAN. ABÜNNE M EN T S P R IJ S Per 3 maanden 40 centsfranco per post 45 cents. Voor Amerika 2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekbandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. A D V E R T E X T I E P R IJ S Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdagavond bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskens. Pc in den loop der algemeeiie beraadsla ging aangekondigde amendementen zijn thans bekend geworden. Wijzigingsvoorstellen zijn gedaan lo. door de heeren Kolkman, Mees en Koe 11. Zij willen den leeftijd voor het kie- zerschap stellen op 25 jaren en wenscheu het kcnteckeu van het in eigen onderhoud en dat van hun huisgezin voorzien aanwezig te achten bij wie niet bedeeld is en boven dien is aangeslagen in de grondbelasting tot een bedrag van ten minste f 1 of anders gedurende het laatst verloopen of wel het aan zijne laatste verhuizing voorafgegaan bur gerlijk jaar als hoofd van een huisgezin of als alleen levend persoon als woning in ge bruik heeft gehad een gebouwd eigendom ten minste f 1 in de grondbelasting beta lende af daarvan vrijgesteldof wel een af gezonderd gedeelte van zoodanig gebouw, dat de inwonende gezinshoofden en alleen wo nende personen ieder ten minste f 1 grond belasting in den gcheelen aanslag betalen, al les behoudens de jaarlijksche aanvrage tot plaatsing op de kiezerslijst. Voor de toepassing der voorgestelde be palingen worden schepen van tenminste 40 ton inhoud als een woning aangemerkt. In verband met een en ander stellen zij voor, van de uitoefening van het kiesrecht uit te sluiten hen, die hun belasting-aanslag niet hebben voldaan gedurende het jaar, vol gende op het belasting-dienstjaar. 2o dooi de heeren Van der Kaay, Van NOVELLE VAN „Wat kunnen ze ons aandoen? Wees be daard, moeder, zoolang ik leef, zal niemand u eenig leed doen." „Waarom hebt ge den akker niet ver- tocht, kind; hij brengt toch al weinig op sn kost veel arbeid, we hadden er een mooi stuk geld voor ontvangen en den boer van ftimlaashof ons tot vriend gemaakt. Ik, oude vrouw, leef wel niet lang meer, maar voor. i was het goed geweest. Nu heeft uw on rerstand alles bedorvenuwe scherpe woor len vergeeft hij u nooit." „Klaag niet, moeder. Pe menschen heb- >en ons nooit iets goeds gedaan en kunnen laarom van ons dus geene vriendschap 'erwachten, en ik behoef ze niet en wil ze «k zelfs niet. Hier behooren we even- ;oed als de boer van Eimlaashof. We znl- I lonten en De Beaufort, die voorstellen het bezit van één kenteeken van geschiktheid en van maatschappelijke!! welstand tegelijk, af te leiden uit een aanslag in de grondbe lasting van ten minste f 1 of in eeltige an dere directe Rijksbelasting, uitgezonderd het patentrecht, /.ij, die in deze categorie val len, zijn vrijgesteld van een aanvrage van kiesreeht, en w at aangaat degenen, die daar in niet vallen, wordt het kenteeken aanwe zig geacht bij hem, die een aanvraag indient, ena. door een examen heeft voldaan aan de eisehen voor de benoembaarheid tot cenig ambt, voor de vervulling van eenige betrek king of voor de uitoefening van ecuig beroep of bedrijf; die eigenaar is van eene inschrij ving op liet Grootboek van ten minste f 50, ingelegd in de Rijkspostspaarbank of in eene andere, spaarbank die als hoofd van een ge zin of als afzonderlijk levend persoon «edert een jaar, zonder wegens wanbetaling van huurpenningen tot ontruiming te zijn ver oordeeld, ter bewoning in gebruik heeft een woning, waarvan de werkelijke weekhuur be paald is op een som in evenredigheid tot het zielental der gemeente, met dien ver stande, dat de huursoin in gemeenten van 200000 zielen en daarboven niet liooger ge steld wordt dan f 2 per week. Deze voorstellers behouden onder de uit- geslotenen dc bedeelden en de wanbetalers hunner belasting. 3o. Door den lieer Tydeman, die met behoud overigens van de Regeerings-redactie wil doen uitkomen, dat onderstand noch mid dellijk noch onmiddellijk mag zijn genoteu, en die wanbetaling van de belasting voor len ons niet uit de gemeente laten dringen, zoolang ik het beletten kan." „Ja, kind, dat heb ik ook wel eens ge zegd, maar mettertijd krijgt men andere ge dachten. Kijk eens, Anna, de boer van Rim- laashof heeft gelijk; ge krijgt hier nooit een man, en ik heb u toch in alle eer en deugd grootgebracht. Dat mijn goede Mertens ook sterven en ons zoo hulpeloos achtergelaten heeft!" Zij droogde hare oogen met haar schort af. „Hij was ongetwijfeld een zon derling mensch, die het met niemand kon vinden, en zijne eigenzinnigheid heeft hem dan ook in liet verderf gestort. Had hij naar mij gehoord, dan leefde hij misschien nog en zou het met ons anders gesteld zijn." Anna was aan dergelijke ontboezemingen van hare moeder gewoon, zoodat zij er ver der geen acht op sloeg, maar zwijgend de tinnen borden op tafel zette. „Zeg eens, Anna," vervolgde vrouw Mer tens, „heeft de boer van Rimlaashof u ei genlijk toch geen goeden raad gegeven Het zal mij wel zwaar vallen, van ons huisje te moeten scheiden, waarin ik oud en grijs ge worden ben, maar om uwentwil moet het zijn. Laten we naar eene andere plaats gaan, Rijk er. provincie wenscht te beschouwen als bewijs, dat het kenteeken van maatschappe- lijken welstand niet aanwezig is, 4o. Door de heeren Goeman Borgesius, Ferf, Kerdijk, Pijnaeker Hordijk, Pyttersen, Rink en Veegens. Zij stellen voor om veroordeelden wegens dronkenschap, als missende liet kenteeken van geschiktheid, vau kiesrecht buiten te sluitennemen met het Regeerings-ontwerp aan, dat liet w elstandsteeken bezitten de niet-bedceldeu, maar bovendien zij, die bij een gemeentebestuur of burgerlijk armbestuur geen onderstand hebben aangevraagd. Met hoofden van gezinnen, in deze termen vallende, stellen de voorstellers gelijk de lc- deu van het gezin of de inwonenden gedu rende de laatst verloopen 6 maanden en hen, wier namen op de kiezerslijst geplaatst zijn, zoolang zij op de bevolkingsregisters van de zelfde gemeente blijven voorkomen. Onder stand vanwege weldadigheidsinstellingen, door een tusschenpersoon verleend, wordt geacht door de liefdadigheids-instelling tc zijn ver strekt. Het kenteeken wordt niet geacht aanwe zig te zijn bij veroordeeld» bedelaars en land- loopers of wier inwonende vrouw of minder jarige kinderen deswege veroordeeld zijn en wel gedurende 3 jaren na de onherroepelijke veroord eeling. 5o. Door de heeren .E Mackav en Van Alphen. Voor kenteekenen van geschikt heid en maatschappelijken welstand stellen zij voor, aan te nemen het als hoofd van een gezin voorzien in eigtn onderhoud en dat van liet gezin. Het bewijs van liet be waar men ons niet kent, of naar de stad, waar ge kunt gaan dienen. Daar vindt ge misschien nog wel een uian voor u eu kan ik gerust sterven, als ik u verzorgd weet." „Genoeg, moeder," zei Anna beslist. „Ge meent bet goed met me; maar als ge me liefhebt, moet ge niet meer van vertrekken spreken. Dat mag nooit gebeuren, llier in de gemeente is onze plaats, en krijg ik hier geen man, laat me dan in 's hemels naam maar eene oude vrijster worden. Ik wil dien rijken boeren, die meenen, dat ze met hun geld alles kunnen dwingen, nu eenmaal dat genoegen niet doen, al was het mijn ongeluk. Ik doe het niet." „Dat zal liet," zeide vrouw Mertens, be droefd met haar hoofd schuddend, „bedenk toch eens, kind, wat er van u zal worden, als er geen geld meer uit de stad komt." „Ik heb niets met dat geld op, moeder," hernam zij norsoh. „Dat is van u, daar be hoeft ge niet bezwaard over te zijn. Als ge eenmaal dood zijt neem ik er geen cent meer van aan. Zoolang ik dit huisje en ons land heb, zal ik niet van honger sterven. Daar om zal alles bij het oude blijven, zooals het tot nu toe is. Laten we er maar niet meer wordt volgens hun zit dezer kenteekenen voorstel geleverd door lo voldoening van een Rijksbelasting-aan slag, of indien men niet in de belasting was aangeslagen, huisvesting gedurende een jaar in ecu en dezelfde woning, of woning-ver andering hoogstens éénmaal; 2o niet-bedeeling van zichzelf, vrouw en minderjarige kinderen 3d lief-veroordeeld zijn gedurende de twee laatst verloopen jaren: a wegens landloops' rij en bedelarij, evenmin als zijne vrouw en minderjarige kinderen; b wegens dronken schap; e het niet krachtens vonnis verblijf hebben gehouden in eene rijkswerkinrichting. Op liet kiesrecllt-ontwerp zijn nog de vol gende amendementen voorgesteld ti Door deu hoer Yalette oiu artikel 6 al dus te lezen. „De uitoefening van het kiesrecht wordt geschorst voor de militairen beneden den rang van officier bij de zee- en de land macht, in geval van oorlogsgevaar of andere buitengewone omstandigheden." 7o Door deu heer Gerritsen. a om art. 3, laatste zinsnede, te lezen „Onderstand aan de inwonende vrouw of minderjarige kinderen, met voorkennis van den echtgenoot of vader verstrekt, wordt ge acht door dezen te zijn genoten". b om aan art. 6 toe te voegen „in een gedeelte vati het grondgebied des rijks, dat in staat van oorlog of in staats- belcg is verklaard." 8o Door den heer Ferf om het woord „meer derjarige in artikel 1 in den tweeden regel te doen vervallen, en in den derden regel over praten, moeder, cu gaan eten." „Ge zijt even stijfhoofdig als uw vader, en dat is Mertens zijn ongeluk geweest," zucht te de oude vrouw. „Maar zooais ge wilt, kind wie niet naar raad wil hooren, dien kan men ook niet helpen." "Juist, moeder maar kom nu eten," Anna had nog eene andere reden, die haar bewoog het aanbod van deu boer zoo stand vastig van de hand te wijzen. Die zij ech ter moeder niet kon zeggen. De liefde, die alle banden had doen springen, die over haar leven beslist had, gaf haar deu moed voor haar recht tc strijden tot den laatstcn oogen- blik. Zij wilde den geliefde ten minste too- nen, dat zij zijner waard was, al kon zij ook nooit de zijne worden. V, De ondergaande zon wierp hare laatste stralen door de vensters van de houtvesters woning. De oude Krantz zat peinzend in den leuningstoel voor de schrijftafel, onder steunde het grijze hoofd met de hand en rookte uit eene met zilver beslagene meer schuimen pijp, die zijn vader reeds gehad

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 1