Gemengd Nieuws. Laatste Berichten. Burgerlijke Stand. Handelsberichten. ming eenmaal aan de orde is gesteld, is de oplossing onafwijsbaar. Hij hoopte dat zij zal tot stand komen met medewerking van de kamer, en inct de steun der natie achter zich. De minister zeide, dat de groote uitbrei ding van het kiesrecht niet alleen een eisch van rechtvaardigheid maar ook van staatsbe lang is- In het breede, weerlegde hij de verschil lende geopperde bezwaren, zoo wat de on grondwettigheid van het ontwerp als van de gestelde kenteekenen van welstand en de be- voegheid van kiesrecht betreft. Van de uitbreiding van het kiesrecht ver wacht hij niet dien treurigen toestand als door verschillende sprekers is geschetst. Die droevige tafereelen zijn voorts niet het gevolg van de invoering van algemeen kies recht, doch van den landaard. In vergelijking met Frankrijk staat ons land ver ten achter met hetgeen op sociale wetgeving daiir is geschied. Daarom meent de regeering, dat de gevol gen der uitbreiding heilzaam zullen zijn voor de wetgeving. Daarom en ook omdat ons volk niet lager in zedelijkheid staat dan de ons omringende volken, meent de regeering dat tot de meest uitgebreide kicsrecht-hervor- niug moet worden overgegaan. Voor ons allen, besloot de minister, is het een dure plicht, aan de nieuwe krachten op passende wijze een plaats in het staatsbestuur aan te wijzen, opdat zij medewerken tot het in stand houden van het geheel. Te Rheden was de landbouwer II. J. P. bezig met het rijden van klei-aarde, waarbij hij vergezeld was van zijn vijtjarig eenig zoon tje. Toen hij de kar aan den voorkant op tilde en deze zoo achterover wipte, bemerkte hij niet dat het kind achter .de kar stond en onder de neerstortende aarde werd bedolven. Eerst eenige oogenblikken later werd het kind door den vader, die vermoedde dat het in zijne nabijheid liep te spelt 11, vermist. Bij het omwoelen van den neergestorten grond werd het jongentje daaronder gevonden een paar zachte stuiptrekkikgen werden nog waar genomen, maar de gemeentegeneesheer dr. M. A. de Jong kon slechts den dood vast stellen. Te Eerscl (Noord-Brabant) zijn, ten gevolge van een overmatig gebruik van prui men, twe-e kinderen den daaropvolgenden nacht overleden, terwijl een derde in beden- kelijken toestand verkeerde. Door dr. Balowsky is in het hygiënisch instituut te Moskou een onderzoek ingesteld betredende vergiftige eigenschappen van 36 gutta-psreha voorwerpen, zuigdoppen, ringen en speelgoed De meeste monsters waren af komstig uit Rusland, doch er waren er ook bij van Duitsche en Eransche fabrieken. Dr. üulow sky's arbeid werd door de medi sche faculteit te Moskou bekroond, en wij achten het belangrijk, de resultaten zijner onderzoekingen te vermelden: 1. Onschadelijk zijn zwarte gutta voor werpen, wanneer zij op water drijven, even eens roode en roodbruine artikelen. 2. Alle grijskleurigc gutta-pcrcha voor werpen kunnen schadelijk worden, vooral wanneer zij, zooals zuigdoppen, langen tijd in aanraking komen met melk en speeksel zij zijn min of meer zinkhoudend. 3. Zeer gevaarlijk zijn zwarte gutta-per- clia artikelen, die in water zinken; deze be vatten lood zooals men weet een hoogst gevaarlijk vergift. 4. Dikwijls bevatten de verven, waarmede gutta-percha voorwerpen bedekt zijn, vergif tige bestanddeelen. Naar aanleiding hiervan valt het volgende van practische waarde op te merken Men geve aan kinderen slechts niet geverfde gutta percha artikelen in de hand of in den mond die voorwerpen moeten vervaardigd zijn van licht roode, rood-bruine gutta-percha, ofwel van zwarte die op water drijft. Grijze zink- houdende gutta-percha mag niet in handen komen van kinderen. I11 het algemeen is het raadzaam, dat zwarte gutta-percha, die in water zinkt, niet in huishoudingen aanwezig is, waar kleine kinderen zijn. Maandhl. tegen Vervalschingen. Uit Liverpool wordt gemeld: Terwijl Zaterdagavond voor de lutcste in woners van Liverpool reeds de Zondagsrust was ingetreden, verspreidde zich omstreeks liegen uur het niet weinig agiteerende nieuws door de stad, dat de Canada-Doek houttui nen in lichte laaie stonden. En dit treurige nieuws werd bevestigd door de rood-geele kleur, waarmede de heele noordelijke richting der stad getint scheen, en door tal van spuiten en bluschwerktuigen, die in dolle vaart door de straten ratelden. Spoedig waren er geen trams en rijtuigen genoeg om al de nieuws gierigen naar het tooneel van verwoesting te vervoeien; en toen ik er omstreeks twaalf uur aankwam zag ik niets dan een groote vuurzee, waartegenover de heele brandweer van Liverpool en omgeving onmachtig scheen. Hot Canada-Dock in Liverpool is een kwar tier-uur gaans lang; over zijn geheele lengte verrijzen stapels balken en planken en de meest kostbare houtsoorten worden er da- gelijksch van aile houtdistricten der wereld aangevoerd. De brand was uitgebroken in het magazijn der hceren Cox Co. en daar er een stevige bries uit het N. W. woei zal het niemand verbazen, dat in korten tijd de aangrenzende tuinen, gevuld met balken, planken en platen, in een groote vuurmassa herschapen waren. Reeds om elf uur ston den vier houtmagazijnen in laaie. Tal van stoom- en andere spuiten wierpen uit 50 monden een zee van water op het woedende element, maar hunne macht scheen kinder spel. De eene houtschuur voor, de andere 11a viel krakend in en balken van plus mi nus 60 voet lang en 2 a 3 voet diameter zag men w egbranden als ware het kachelhout. H et was een grootsch, een indrukkend schouw spel; een ware golvende vuurzee, die in ha ren woedenden stroom alles meesleepte en verwoestte, dat haar in den weg kwam. En de schepen, die bij dozijnen in het dok ge meerd waren, schenen geïllumineerd van den boegspriet tot den top van den mast; ieder touwtje, iedere katrol was duidelijk zichtbaar. Het was eene mie-en-tcène op reusachtige schaal; een schouwspel, dat de Engelsch- tuan „gigantic" noemt. Eerst tegen 4 uur was men het vuur meester en kon men zich een denkbeeld vor men van de aangerichte schade. De hout tuinen der firma's R. Cox Co., en James Smith Co. zijn zoo goed als lecggebrand; in die der heeren Williams Davies, Henry Sheralton Co. en James Ilallsall en Z11. is de aangebrachte schade enorm. Men spreekt van een totaal bedrag der schade van 100.000 pond sterling. De oorzaak van den brand is onbekend. Een aan astma lijdende vrouw liep Zateidag-avond ongeveer 12 uur langs de Prins Hendrikkade tc Amsterdam met het doel haar man te halen van de Nieuwmarkt, die aldaar aan een stalletje schoenen ver kocht. Voor perceel 8 op de Prins Hen drikkade. kreeg zij een zoc hevige aanval, dat zij op den stoep moest rusten en de be woners haar naar binnen lieten om wat op verhaal te komen. I11 plaats van minder werd 't geval erger en zelfs zoo, dat de on gelukkige vrouw onder het uiten van afge broken woorden den geest gaf. Inmiddels was een boodschap naar den man gezonden die ongeveer 1 uur aan genoemd perceel kwam. Ziende, dat zijn vrouw was overleden, trok hij dit zich zoo aan dat ook hij plotseling een lijk was. Eenige oogen blikken later werden de beide lijken na el kander per vigelante naar 't Gasthuis ver voerd. Omtrent een treurig ongeval, het ver drinken van den 22-jaiigen heer H. H. de Roode, uit Leiden, dat te Katwijk aan Zee groote ontsteltenis en veel drukte aan het strand teweeg bracht, worden de volgende bijzonderheden gemeld De heer De R., - zoon eener weduwe uit den beschaafden stand bekend staan de als goed zwemmer, was Woensdag naar zee gekomen om tegen half-twec een bad te nemen. Hij wilde ver zee in en ging dit ook. niettegenstaande eene waarschuwing van een ervaren badknecht van het hotel „De Zwaan", welke waarschuwing hij beantwoord de met te zeggen, dat een zwemmer als hij geen gevaar zou loopen en dat hij, werd hij te vermoeid, op den rug zou gaan lig gen. De badknecht hield hem nog wel in het oog, maar moest ook letten op andere per sonen, aan zijne zorg toevertrouwd, o. a. op den lieer T., uit Rotterdam, die tegelijker tijd in zee was en door het opsteken de hand te kennen gaf, dat hij uit het bad wilde komen. Vóór dezen wenk had de badknecht den heer De R. nog goed in het oog, maar nau welijks ging hij aan zijn werk voor den heer T., of hem drong de kreet in de ooren, dat een heer in zee in levensgevaar verkeerd Wel waagde hij zich nog zoo ver hij nma kon in zee, doch er was niets meer aan te doen; de heer De R. was gezonken en in de diepte verdwenen. Te half-vijf spoelde het lijk niet ver van de plaats des onheils aanhet werd des avonds laat naar Leiden vervoerd. De gepens. boschwachter Pil. M. te 's-Gravenhage zette gisteren in zijne woning een flesch aan den mond, denkende bier te drinken. Zij bleek echter karbol te bevatten, zoodat hij een flinke teug van dat vergiftige vocht naar binnen kreeg. I11 den angst dien de inwendige pijn hem veroorzaakte, wierp hij de flesch weg, waar door ook eenige droppels van de bijtende vloeistof in het oog van zijn vrouw terecht kwam. Ilij werd naar het ziekenhuis overgebracht, alwaar de ongelukkige kort 11a zijne opname aan de gevolgen der vergiftiging stierf. Besmettel ij ke Varkensziekte. Welk een omvang de gevreesde vlekziekte in weinige weken in N.-Holiand verkreeg, blijkt uit het volgende Door den plaatsvervangenden districts veearts te Schagen werd van af 20 Juni in de volgende gemeenten bij een zestigtal ei genaren geconstateerd N. en Z. Schermer, Wieriiigerwaard, Wog- meer, N. Niedorp, Schagen, Opdam, Uitgeest, Winkel, Hoogwoud, Jlensbroek en Barsinger- horn. Hoewel het Rijk gedeeltelijk de schade vergoedt, blijft deze voor ve(e boereu nog vrij aanzienlijk. x- Er waren er bij, die op een dag acht var kens verloren. De ontvangsten der Stoomtram-maat schappij Breskens-Maldeghem bedroeg in Juli 1893 f5644,7611 tegen 5501,89 in Juli '92 Sedert 1 Januari 1893 was ontvangen f 34,725.44 en gedurende dat tijdstip 1892 f 29,985.89. Te Zuidzande vertoont zich op ver- schcideuc plaatsen de ziekte in de aardappe len. Door het telefoonkantoor te Zuidzande zijn over het le halfjaar '93, 89 telegram men behandeld, als 35 verzonden en 54 ontvangen. De bliksem heeft te Zuidzande op het hofsteedje van de wed. van Cruijningen, in de onmiddellijke nabijheid der schuur, een boom totaal te splinter geslagen, welke (op verren afstand verspreid lagen. Ing-czonden Stukken. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Van Ingez. stukkon wordt de copie niet teruggezonden. Groede, 11 Augustus. Mijnheer In het belang van de publieke veiligheid verzoek ik UEd. opname voor het volgende, naar aanleiding van het schieten met scherpe patronen, dat personen uit den aard hunner betrekking van wapens voorzien zijn, ver dient aanbeveling, maar laat deaene dan ook ten minste zooveel kennis van wapens heb ben, dat men geen kogels in de straat kan schieten daal voorbijgangers of omwonende in gevaar gebracht worden van aangescho- te worden. Iemand die liefst niet op revolver- kogels getracteerd wordt, zonder aanleiding daarvoor te geven. Cadzund. Huwelijks Volt. 15 April. Izak van der Linde, gescheid: 48 j. m. en G'a- tharina Maria Porreij 31 j jd. 15 id. Ma- rinus Willem Berrevocts 25 j., jm. en Mag- dalena de le Lijs 25 j., jd. 20 id. Izaak Vergouwe 26 j., jm. en Sara Elizabeth Ver- stelle, 26 j., jd. 10 Mei. Adriaan Sonne- vijlle 30 j., jm. en Suzanna van den Ameele 28 j., jd. 10 id. Leviuus Jan de Putter 20 j., jm. en Johanna Jozina van den Broe- ke 18 j., jd. 18 id. Siinon Cornelis Schijve 24 j., jm. en Jozina Catharina Luteijn 19 j., jd. 25 id. Pieter Cornelisse 22 j., jm. en Anna Maria Hak 20 j., jd. 25 id. Jo- hannis Abraham Luteijn 26 j., jm. en Janna van den Ameele 28 j., jd. 28 Juni. Cor nelis Wilhelmus Eekhof 22 j., jm. en Hor- thensia Sophia de Wispelaar 27 j., jd. Geboorten. 3 April. Catharina Magdalena (1. van Jacoba Scheerens. 4 id. Pieter, z. van Pieter Francois Baas en van Maria Dat- tliijn. 5 id. Pieter, z. van Pieter Berrevoets en van Sara Maria Erasmus. 6 id. C'orneli, d. van Pieter de Rooij en van Elizabeth den Dekker. 7 id. Anna Tannetje, d. van Abra ham Brevet en van Jacomina Tannekc Hoti- derstijn. 8 id. Maria, d. van Januis de Groote en van Johanna de Ilullu. 10 id. Daniël, z. van Hendrik Eversdijk en van Maria van Houte. 15 id. Pieter Jacobus, z. van Jacobus Antlionij Vasseur en van l'ie- ternella van der Sjjcke. 18 id. Anna Sara, d. van Izaak de Bruijne en van Johanna Jo zina Brevet. 10 Mei. Pieter, z. van Pieter van den Aineele en van Johanna van Houte. 10 id. Leendert, z. van Adriaan de Visser en van Martina Eversdijk. 1 Juni. Pieter, z. van Abraham la Gasse en van Janna Ma ria Plattenberg. 15 id. Jacobus Johannes, z. van Jacobus Johannes Faro en van Maria van den Aineele. 27 id. Jakob, z. van I- zaak Verdouw en van Helena Louws. Overlijden. 5 April. Abraham Brevet, 74 jweduwnaar van Maria Seheele. 7 id. Dina, 10 mnd., d. van Abraham Bril en Catharina Abigaël Wclroet. 27 id. Anna Saqi, 9 dagen, d. van Izaak de Bruijne en Johami^ Jozina Brevet. 24 Mei. Jakobus, ongeil., z. van Abraham Aalbregtsc en Mag dalena ltisseeuw. Nieuwvliet. Huwelijks—Volt. 13 Juli. Cornelis Dierkx 21 j., jm. en Jozina Sonne- vijlle 21 j., jd. Brcskens. Geboorten. 28 Juli. ^Susanna Ras d. van Johannes Franciscus en Susanna de Koker. I Aug. Izaak van Overbecke z. van Adriaan en Suzaniia Francina Bouwens. 1 id. Janna Oosterling d. van Izaak en Jo- sina Fack. 8 id. Janna Maria lc Feber d. van Gillis en Catharina van Overbeeke. Overlijden. 24 Juli. Elisabeth Albregtse 9 j., d. van Izaak en Ester Maria Callandt. 4 Aug. Susanna Ras 6 dagen, il. van Jo hannes en Susanna de Koker. 2 id. Izaak van Overbeeke 1 dag z. van Adriaan en Suzanna Francina Bouwens, 5 id. Martha Adriana van der Gouwe 73 j., d. van Wil lem en Suzanna Ferdinand. OOSTBURG, 9 Augustus. Jarige tarwe f 5.00 f 6.00 f 6.50 Jarige rogge 4,75 5,Ou 5,20 Nieuwe rogge 4.75 5,25 5,40 Nieuwe wintergerst 4,50 4,70 4,80 Nieuwe zomergerst 0,00 0,00 0,00 Haver 8,00 8,50 9,00 Paardeboonen 6,00 6,25 6,50 Groene erwten 0,00 0,00 0,00 Koolzaad 9.00 9,25 9,40

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 3