voor Zeeuwsch-Vlaai nieren. 2e jaargang. ie Houtvester van iiklust. No. 98. Zaterdag 12 Augustus 1893 FEUILLETON. Binnenland. Nieuwsblad A B ONNE AI E X T S P 11 I.J S Per 3 maanden 40 cents; franco per post 45 cents. Voor Amerika 2.1)0 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. r\ .j- p i.W \yry.j -A j A 1) V E U T E X T 1 E P 11 IJ S Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Uroote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Yrijdagnam. 1 ure. lluiteiilaiidsclic Kroniek* Deze Courant verschijnt eiken Vrijdagavond bij den Uitgever C. DIELEMAN, te lireslem Zoowel de Russische als de Duitsehe pers betreurt het uitbreken van den tarief-oorlog omdat zij onberekenbare gevolgen na zich zal sleepen, op industrieel gebied. Ken Rus sisch blad spoort aan tot kaluitc opdat deze (Economische oorlog geene aanleiding moge geve tot staatkundige verwikkelingen Een ander blad, er op wijzende, dat de tarief-oorlog nu eenmaal aan den gang is, gel ooit dat de totale ondergang van den handel, tussehen Rusland en Duitschland, er het gevolg van zal zijn. Andere organen leveren beschouwingen waarin eencrzijits de Russische regeering de schuld wordt gegeven, terwijl anderzijds de oorzaak wordt verweten aan het mislukken der onderhandelingen met Duitschland. Cflülf'.rtZfifli'irJifotK TiH TitrTioinf rliovtvl de cholera in Europa weder op den voor grond. Te Marseille heeft zij eene onrust barende uitbreiding gekregen, liet is zoowel aan de gemeentelijke als aan de gewestelijke overheid bekend, dat zich in die stad reeds tiOü sterfgevallen tengevolge der ziekte heb ben voorgedaan. Sinds de op zichzelf staande gevallen in Mei en Juniis de ziekte zeer toe genomen, verscheidene malen steeg het cho lera sterfteeijier tot 20 per dag en ben ikto zelfs 1. 1. Zaterdag het getal 25. Een En- gelsch geneeskundig blad keurt in de streng ste bewoordingen de bonding der Erausclie regeering af, die op onverantwoordelijke wij ze de openbaarmaking van den stand der e- pidemie heeft tegengehouden en daardoor Marseille tot een bron van besmetting heef NOVELLE VAN Fr. ZIMMERMAN. Nog altijd stond zij angstig wachtend ivoor haar huisje en keek de dorpstraat ai, nadat de van de akkers terugkeerende land lieden reeds lang in de verschillende huizen verdwenen waren. Daar eindelijk zag zij in de verte de lang verwachte naderen maar niet alleen. Een man liep naast haar, dien de door ouderdom verzwakte oogen der moe der niet terstond konden herkennen. Toen beiden naderbij kwamen, herkende zij den boer van Rimlaashof, die mot Anna in druk sprek. //Wol, lieve hemel!" dacht zij, -ar moet wat bijzonders voorgevallen zijn; ant anders liep de trotsche boer niet op -laarlichten dag met Anna door liet dorp. Als het maar niets kwaads betcckent; als het maar niets kwaads beteekent Intusschen hadden beiden het huisje be- gemaakt. In Azië, met name in Mekka en Djeddad, zijn, sedert de epidemie aldaar ill (lit jaar voor het eerst optrad, 6G66 en 2318 personen gestorven. De Russische en Turksche regeering ne men strenge maatregelen om de uitbreiding der ziekte tegen te gaan. Te Zurich in Zwitserland is Zondag Het internationaal congres der sociaal-democraten geopend, waarbij circa 400 afgevaardigden tegenwoordig waren. it Frankrijk, Engeland, Duitschland, Nederland, België, Oostenrijk, Italië, Zweden, Zwitserland, Australië, Bulgarije, Denemarken, Rusland en Amerika zijn vertegenwoordigers aangekomen. De anarchisten, die tegenover dit congres een vijandige houding A eerste dag geheel verloren ging. Bebel, de Duit sehe socialist, viel de groep der anarchisten aan, waarvan hij alle leden lasteraars noem de. Bij stemming werd met overgrootc meer derheid uitgemaakt, dat de anarchisten aan het congres geen deel konden nemen. Alleen België verklaarde zich er voor, terwijl alle andere landen, behalve Frankrijk en Neder land, die zich buiten stemming hielden, er tegen waren. liet laat zich verklaren, dat bij liet be kend worden van dezen uitslag er ecue on beschrijfelijke verwarring ontstond. Met behulp der politie slaagde men er in de anarchisten de zaal te doen verlaten. reikt. De boer van Rimlaashof, eene echte boercugostaltc met een beenig gelaat, cn die zelfbewuste meerderheid in houding, waaraan men den rijken boer herkent, knikte voor vrouw Mertens afgemeten toe en keerde zich toen weer tot het jonge meisje. We hebben nu alles besproken, Anna; ge kunt verder niet uwe moeder spreken en me morgen antwoord brengen. Niemand betaalt meer voor (lie twee weinig beteeki nde akkers dan ik, en ik doe liet alleen, omdat zc tus sehen inijn land in liggen en dat verbrok kelen. doen ze geen nut. Wees daarom verstandig cn neem het geld aan Ge hadt uw land, met wat er bij behoort, moeten verkoopen, zooals men u aangeboden beeft. Ge behoort hier toch niet dat weet ge, dunkt me, wel." z/Ik weet alleen, dat we hier gelasterd en vijandig bejegend worden, mijne arme moeder en ik of meent ge ook soms, dat ik slecht ben, zooals de lasteraars van me zeggen?" z/Gij? AVie spreekt er van n, meisje. Ik weet, dat ge uwe eer wel weet te bewaren, maar ge behoort toch meer in de stad thuis, van waar uwe moeder haar geld krijgt, dan bij ons. Daarom meen ik, dal ge aan alle Het amendement van d.ui lieer Van Kerk wijk, thans ingekomen, om den leeftijd tot uitoefening van kiesbevoegdheid te stellen op 28 jaar, is gegrond op de overweging, dat uien op den leeft ij 1 van 23 jaar in den regel niet genoeg inct den toestand der maatschappij bekend is, om te kunnen be- oorileeleu, wat in het belang der samenle ving behoort gedaan te worden- Op jeug digen leeftijd stapt men te licht over bezwaien heen, volgt men te lichtvaardig volksleiders. Aan deze bezwaren wordt eenigzins te ge- moet gekomen door den leeftijd liooger te stellen dan 23 jaar. JU bepalen op 25 jaar. 2o. Het bezit van dit kenteeken aanwezig te achten bij hein, die voorkomt op de krachtens wettelijk voorschrift aangelegde en bijgehouden bevolkingsregisters en gedurende de laatst verloopen drie burgerlijke jaren van eene instelling, hetzij van weldadigheid, het zij tot voorkoming van armoede, of wel van een gemeentebestuur onderstand niet heelt genoten. 3o Behoudens tegenbewijs, gedurende drie achtereenvolgende jaren, liet bezit van dit kenteeken niet aanwezig te achten bij hen, die schuldig zijn verklaard aan een der over tredingen, bedoeld bij de artt. 432, 433 AVetboek van Strafrecht (bedelarij en land- looperij.) 4o. Straffen te stellen tegen liet zich we- ergenis een einde maakt, wanneer ge uwe zaken verkoopt en naar de stad tr.-kt. Wilt ge daar een goeden dienst hebban, zeg liet dan maar. Ik wil u wel aanbevelen ik heb geene vooroordeelen." De lippen van het meisje trokken zich verachtelijk te zamen. z/Neem me het niet kwalijk, hoer maar' oen dienst past voor mij evenmin als voor uwe dochter. Wanneer ik me op mijn eigen akker aftob, dan gaat dat niemand aan, en waar ik behoor, dat weet ik zelve het best En w:.i >al antwoord aangaat dat gc van ine hebben wilt, dat kan ik u even goed vandaag als morgen geven. Ik verkoop den akker niet al was het maar alleen om de meiisehen hier dat genoegen niet aan te doen. ,/Hoho, meisje," zeide de boer verbaasd, //niet zoo scherp. Arcrgcct ge, met wien ge spreekt //Alsof ik het niet wist. Gij zijl de boer van Rimlaashof, en ik hen Anna Mertens, wier vader in het boscli doodgeschoten is. Gave God, dat de moordenaar, zoo hij nog leeft, berouw kreeg en bekende, waarom hij de moord gepleegd liad, opdat den lasteraars do mond gestopt werd. En het geld? Ik (lerreclitclijk doen plaatsen op de kiezerslijs of wel tegen het onbevoegd uitoefenen v»i stemrecht Naar aanleiding van het amendement van den heer Van Kerkwijk, op de kieswet om de leeftijd van den kiezer te bepalen op 28 ill plaats van 23 jaren, schrijft de radi cale „Amsterdammer, Dagblad voor Neder land." Om iemand als A'an Kerkwijk te kunnen kiezen, zal men jaar ouder moeten zijn, dan iemand, die thans meerderjarig wordt volgens de wet. Men mag op 23-jarigen leeftijd man en vadei, voogd over minderjarigen, advocaat, uéhiëër Van' Keïkwijk zelf wezen -alleen v. Kerkwijk te kiezen tot kamerlid mag men niet. AA'at hebben die 2328 jarige Zeeuwen, in het bijzonder de Zicrikzeeënaars toch voor stukjes uitgehaald, dat van Kerkwijk zulk een slechten dunk van hen en lain broederen in den lande heeft gekregen, zoodat hij zegt „ik wil wel hier op het Binnenhof terugko men, maar dan niet nicdegekozen door die 23- tot 28-jarigenwant geschiedde dit, dan zou ik moeten twijtelen aan mijn eigen geschiktheid om de natie te vertegenwoordi gen." Dat is een pessimisme, waarvoor wij zoo'n opgeruimde, ziel als den Zierikzeesehen politicus niet vatbaar liadden geacht. \\"ij hebben van de Zei uwsche jonge man nen nooit zooveel kwaads gehoord, 't Is waar, ze hebben „Roosje" eens inzcegedra- wensclite, dat ik den man iu de stad kende, die zeker met een go <1 oogmerk mo Ier het geld zendt, opdat ik hem zou kunnen zeg gen, hoe de afgunstige boeren ons daarom geplaagd en gehaat hebben, en hoe hij door zijne goede daad ons benadeelt. A'an u bad ik liet beter verwacht, dan van de anderen, die van nijd barsten. Gij zijt de wijste in liet dorp zeggen de mrnscheu." Zij keerde zich om. Dc boer scheen wer kelijk getroffen door de ontroering, die men op het gelaat van het meisje las. „Kom, Anna, laten we niet twisten," zei- de hij, „wat voorbij is, is voorbij, en dan doet men maar liet wijst niet het gebeurde te vergeten en te zien, wat voor bet tegen woordige liet beste, is. Denk nog eens goed na over hetgeen ik u gevraagd lieb. AArat wilt ge toch hier? Een man krijgt ge uw leven lang niet, cn als oude vrijster de ge meente tot last te zijn, dat wilt ge toch zel ve niet, Waar moet ge dus met uw eigen zinnigheid naar toe?" „Denk ge, dat ik er een van u zal neuien, denkt ge, dat ik uwen Gebhardt zon willen hebben? Ge vergist n mijn man moet er anders uitzien. Laten we er daarom maar

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 1