voor Zeeuwse!i- Ylaandereii. feuilleton. Dg Houtvester van liklust. Jfto. 97. Zaterdag 5 Augustus 1893. 2e jaargaug. Binnenland. 9.03 0.10 9.15 9,30 :»,03i 0,13 1,13 7.1. 8.2 5 N ieu wsblad A B O N N E M E N T S P E IJ S Per 3 maanden 40 centsfranco per post 45 cents. Voor Amerika 2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. A L) V E U T E N T I E P li IJ S Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advcrtentiën worden ingewacht tot Yrijdagnam. 1 nre. Deze Courant verschijnt eiken Irr]dagaöowl bij den Uitgever C. DIELEMAX, te Jïreskem. Builenlaiidsclie Kroniek. ;no 50 N i.l. ',2: O t,2] Ai Tusschen Duitschland en Rusland is een tarie.l'-oorlog ontstaan, die zijn oorzaak vindt, i Ruslunds houding ten opzichte van het andelstractaat. Rij de behandeling van dat tractaat, ver klaarde de Duitschc regeering zich bereid om de invoerrechten op Russisch graan te ver minderen. Omdat Rusland meent dat Duitsch land, zijn graan niet kan missen, weigerde liet zijnerzijds eenige concessie te verleenen. Rusland eischte meer; het verlangde dat voor alle waren die uit zijn rijk naar Duitsch land werden gezonden, eene aanmerkelijke verlaging van invoerrechten zoude worden toegestaan. Dit zou den Russischen handel - zeer ten goede koinenbovendien zoude de ze vermindering niet in verhouding staan tot die, welke van Russische zijde aan Duit- sche waren zoude worden toegestaan, wijl het export van Duitschland naar Rusland minder bedraagt. Duitschland achtte de eisehen van Rusland voor onaanneembaar, omdat deze grondslag niet strookte met de wederzijdsche belangen. Daarop heeft de Duitsche regeering geweigerd de onderhandelingen voort te zet ten. Deze weigering had tengevolge dat de wederkeerige invoerrechttcn zijn verhoogd ge worden, die echter voor den Duitschen uit voerhandel nadeelige gevolgen zal hebben. Niettemin zal Rusland nog meer schade hebben bij den tariefoorlog, want Rusland voert jaarlijks naar Duitschland voor onge veer 578,000,000 Mark uit terwijl de uit voer van Duitschland naar Rusland slechts NOVELLE VAN Fr. ZIMMERMAN. Daarna stelden de goede zielen zich ge rust. Toen echter kort daarop de weduwe door eene onbekende hand uit de naburige stad zes en dertig gulden toegezonden wer den, die, zooals in den bijgaanden brief ge meld werd, voor eene goede opvoeding van tspaar kind bestemd waren, cn deze toezending van dien tijd af geregeld elk kwartaal her - haald werd, toen werden de boeren opgewon den en de wonderlijkste geruchten kwamen b omloop. Had| de plotselinge dood van 2Q ''aar man de arme vrouw tenminste bij eeni- 86 betergezinden deelneming verschaft, .0 Wden nu allen zich eenparig tegen haar. .Wie weet, wat er al te voren gebeurd l5j' fluisterde men elkaar in de ooreri. „De vtouw heeft misschien zelve deel aan den dood van Mertens." Eenigeu wilden zelfs 11-5,000,090 Mark bedraagt. De Duitsche pers keurt eenstemmig het besluit barer regeering goed, en dat schijnt in Rusland eenige indruk te maken. Althans in de Köln Zeiting komt eene correspondentie voor uit St. Petersburg, waarin wordt gewe zen op de beschouwingen der Russische bladen en waarvan de grondtoon is, de wensch dat de tarief-oorlog niet lang zal duren, De schrijver kat het in het midden of de Petcrsburgsche pers aldus optreedt op wensch van de regeering. Nu de strijd is begonnen en deze weldra in vollen gang zal zijn, is het einde en de gevolgen daarvan niet te overzien. De werkstakingen in kolenmijnen treden weder langzamerhand meer en meer op den voorgrond, l'e Nottinghamishire in Engeland is door twintig duizend mijnarbeiders de ar beid gestaakt. Wel willen twee der belang rijkste mijnbesturen voortgaan de tegenwoor dige loonen te handhaven, doch hunne ar beiders worden door de arbeiders-vereeniging gedwongen zich hij de strikers aan te slui ten. Ook uit Londen komt het bericht, dat de arbeiders van een der groote mijnen in het midden van het land, eene werkstaking heb ben aangekondigd. Het bestuur dier mijn deed aan de nationale vcrceniging van mijn eigenaren een bemiddeling voorstel om de arbeiders te bewegen de aangekondigde sta king in te trekken. In de buitengewone vergadering, welke weten, dat kort voor den moord een vreem deling in het dorp geweest was, die naar Mertens gevraagd had en den geheelcn dag bij hem gebleven was. Dit was ook juist. Een vriend van Mertens, ee.n molenaar, dien hij in don vreemde had leercn kennen, kwam op zijne reis te Nauenheim en ging bij hem aan. Aan dit bezoek nu van den geheim— zinnigen vreemdeling werden door dc brave bahbelbroers en nieuwtjesverkoopers de on zinnigste dingen vastgeknoopt. De arme vrouw werd een vogelvrij ver klaarde, die men slechts met afschuw en af keer ontmoette. Langzamerhand verloor dit gevoelen wel is waar aan kracht, maar liet ging als eene erfenis van het eene geslacht over op het andere. Het was met mopdcr Mertens niet pluis, dat zag iedereen wel, en niets is den boer pijnlijker en gchater dan een geheim in zijn naaste omgeving. Het moest alles glad en efFen zijn als zijne lan derijen. Zoo groeide Anna op onder zorg en strijd. Zij was niet zoo teerhartig als de moeder, maar naui eene besliste houding aan tegen over den afkeer der buren. In.bitteren wrok tegen de mensclien, in voortdurende» strijd het „Nederlandse-li Landbouw-Coinité" Maan dag onder presidium van den heer C. J. Sickens in het gebouw der Eerste Kamer hield, werd besproken dc toestand waarin de landbouw op het oogenblik verkeert teil ge volge van de geheerscht hebbende droogte, en of wellicht maatregelen door het comité zijn te nemen of aan te prijzen, om aan het gebrek aan veevoeder te gemoet te komen. De Voorzitter dceil opmerken, dat door de veranderde weersgesteldheid reeds veel is te recht gekomen, doch een deel van den hooi oogst is mislukt en daarvan is in den aan staanden winter veel hinder te wachten. Omtrent Zeeland werd door den lieer Hen- nequin verklaard, dat op het vasteland aldaar het hooi ook zeer slecht gelukt is; 't zal er 20 pCt. zijn. Het nagras staat goed. De klaver gaf een zeer geringe opbrengst eerste snede, de tweede is veel beter. In de laat ste weken zijn de toestanden veel verbeterd. De prijzen der vruchten te velde zijn zeer gedaald, door de regens der laatste weken. Omtrent de Zeeuwsche eilanden voegde de heer Van Weel er nog bij, dat aldaar weinig gebrek zal zijn. Wel zal er hooi te weinig zijn, doch gee.n gebrek aan voeder voor het vee. De voorzitter, resumeerende, constateerde, dat de toestand in Nederland over liet alge meen niet zoo ongunstig is als in de nabu rige. landen, al zijn er streken, waar de toe komst met zorg wordt te gemoet gezien. Ge brek aan veevoeder is hoofdzakelijk het kwaad, dat tot vee-verkoop en achteruitgang van het landbouw—bedrijf kan leiden. Waar de toestand in sommige deelen dus zorg wekt, tegen vooroordeel cn liefdeloosheid, die haar eenter niet den moed en het zelfvertrouwen ontnomen, maar er toe bijgedragen hadden haar bovendien reeds ernstig karakter nog geslotener en meer in zichzelf teruggetrokken te maken, had zij haar twintigste jaar be reikt. Daar ontmoette Karei haar; de eerste en eenige mensch, die haar minzaam en lief devol was tegemoet gekomen, en wiens gan- sche wezen haar achting inboezemde. Eene nieuwe wereld ontsloot zich voor hare blik ken, eene wereld, die ver buiten de grenzen van hare geboorteplaats lag; voor liet eerst begon haar hart warm cn jeugdig te kloppen, en werd, in plaats van met verstecnenden haat, met bezielende en bevrijdende liefde vervuld. Zij uilde in het eerst zielizclve niet be kennen, dat het zoo was. Zij verzette zich tegen het nieuwe gevoel met alle haar teil dienste staande krachten te vorgeefscli. Voort durend gevoelde zij zich naar het bosch ge trokken, waar zij wist, dat zij hem zou ont moeten. Zij weerstond zijne aanzoeken, want het in haar hart zio diep gewortelde wan trouwen was niet zoo gemakkelijk uit te roeienmaar zij gevoelde, hoe hare kracht schijnt liet ernstige overweging te verdienen, in het belang van die streken iets te doen. Alvorens de zaak echter in een algenieene vergadering te behandelen stelde de voorzit ter voor, in de afdeelingen te overwegen, of het ligt. op den weg van liet landbouw-co- rnitc, handelend op te treden en wat er dan zat worden gedaan. De zaak werd daarop naar «Ie tweede af— deeling verzonden. De. Holl. bladen melden, dat, nu aan het departement van financiën dc werkzaamheden voor het opmaken der staatsbegrooting, dienst 1891-, zijn afgeloopcn, de minister Pierson de hand heeft doen leggen aan de samenstelling van de toegezegde voordracht tot herziening van de personeele belasting. De Telegraaf schrijft De vorige week hebben wij met cenig voorbehoud mededeeling gedaan van geruch ten, die in omloop waren over het lot van het kieswetsontwerp en over de plannen, wel ke bij een deel der liberalen en bij de Ka tholieken zouden bestaan, om het wetsvoor stel te doen vallen. Door een der dagbladen werd deze uiterst behoedzame mededeeling dadelijk zeer beslist tegengesproken. Deze beslistheid had wer kelijk iets vermakelijks. Hoe kwam men toch op eenmaal aan zooveel zekerheid ten opzich te van de kiesrechtsuitbreiding? Thans komen ons opnieuw berichten uit zeer bevoegde bron ter oorc, dat de conser- vatief-liberalen hun amendement door den minister Tak niet zullen zien overnemen en dat zij daarop het wetsvoorstel zullen doen steeds zwakker en hare liefde met den dag machtiger werd. Als zij maar niet zoo veracht geweest was in het dorp, zoo veracht, dat zelfs de oude houtvester, die haar toch in het geheel niet kende, haar een aan haat grenzenden atkeer toedroeg, hoe zou zij dan het nieuwe, alles overweldigende gevoel, dat haar boezem deed zwellen, toegejuigd hebben. Nu vervulde het haar met eene mengeling van stil genot en sombere treurigheid, want Kareis vrouw kon zij toch nooit worden; en menigmaal kwam in haar het verlangen op in het graf te liggen naast haar vader, wien zij in haar hart eene liefdevolle, vereering toedroeg. Ha re moeder had haar in de lange winternach ten zooveel van zijne wijsheid en goedheid verhaald, dat de fantasie van het kind zich van hem een beeld gevormd had, dat niet aan de werkelijkheid beantwoordde. Voor Anna vertegenwoordigde de vader den man- nelijken moed, het zelfbewustzijn en den trots der meer ontwikkelden tegenover den kleingeestigen nijd, de bekrompenheid en kortzichtigheid der naburen. Hij zou haar wel begrepen hebben, meende zijhem zou zij alles hebben kunnen zeggen, wat haar

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 1