Koiiio laas 35 cent w Kilo. GoiHe Kaas 40 lorfreb en loësj)=alkms, Gemengd Nieuws. Handelsberichten. Advertcntiën. Ontvangen gemeenteraad van breskens. Titling van Woensdag 26 Juli 1896. Voorzitter de heer J. 0. Gerritsen. Tegenwoordig de hoeren: Weijltman, Mon- jé, üe Burck, Kisseeuw, Van .Male en Van Houte. Afwezig de heer De Hulster. De notulen worden gelezen en onveran derd goedgekeurd. Aan de orde komt: I. Mededeeling van ingekomen stukken, als: a. kennisgeving dat de heer J. Z. Buisonjé met ingang van 1 Juli in functie is getre den als hoofd der openbare school aan de Nieuwe Sluis. b. Verzoek van den heer AV. I. Bliek om ontslag als onderwijzer aan de le openbare school met ingang van 1 Aug. a. s. Toegekend. II. Benoeming onderwijzeres aan de openb. ichdol. De voorzitter deelt inede, dat zich voor de betrekking van onderwijzer geene sollei- tanten bebbeu aangemeld, w aarop bij de op- rocpiug de bepaling is gevoegd, dat ook on derwijzeressen tot mededinging gerechtigd zijn. Daarop zijn twee sollicitatien ingeko men n 1. van mcj. M. A. Janssen en J. H. M ill beiden van Middelburg. Burg. en AVeth. bieden daarop den Raad de voordracht ter benoeming aau, alsno. 1 mej. Will en no. 2 mej. Janssen, waarop met algemeens (6) stemmen, mej. Will be noemd wordt. IIL Reclame Hoofdelijken Omslag. Ingekomen was een reclame op den aan slag in den Hoofd. Omslag, door D. Klaaij- sen Hz., van beroep schipper. Adressant is aangeslagen in de klasse, waarin beurtschip pers geplaatst zijn. Hij is gewoon schipper, en is daarom te hoog aangeslagen. B. en W. stellen voor hem te plaatsen in de Ge klas se, aanwijzende een aanslag van f 5,20. Dierovereenkomstig wordt met algenieene stemmen besloten. IV. Wordt met algenieene stemmen voor- loopig vastgesteld het kohier voor de hon denbelasting aanwijzende 7 waak-, 8 karn-, 16 trek-, 2 schaap- en 8 weelde-honden. V. Een gelijk besluit wordt genomen om trent de rekening en verantwoording van het Algemeen Burgelijk Armbestuur, met een goed slot van f 22,28». VI. Wordt eveneens besloten tot vaststelling van den specifieken staat van oninbare pos ten op den lloofdelijkeu omslag, tot een be drag van f 56,21. VII. Wordt aangeboden de gemeentereke ning over het jaai 1892, aanwijzende een na- deelig saldo van f 822,24. De voorzitter deelt echter hieromtrent mede, dat dit slechts een denkbeeldig nadce- lig slot is, want de gemeente heeft van het rijk nog te vorderen eene som van f 1897,03, wegens te goed in de kosten van het lager onderwijs. Wijl daarvoor geen kasgeld vol doend in voorraad is, en het vóór de afslui ting der gemeente-rekening niet door de ge meente zal ontvangen zijn, is men admini stratief genoodzaakt met een zoodanig saldo te sluiten. Feitelijk bedraagt het batig slot f 1074,79. VIII. De voorzitter stelt hierna namens het Dag. Bestuur voor aan mej. 8. de Masier, onderwijzeres aan de Nieuwe Sluis, eene gra tificatie, toe te kennen, voor buitengewone diensten bewezen aan de gemeente door het geven van onderwijs tijdens de vacature van 1 Mei tot 1 Juli. Het is echter van alge nieene bekendheid dat zij van voor langer tijd het ouderwijs aldaar alléén heeft gege ven, en haar uiterste best heeft gedaan. Hij acht eene som van t 50 eene billijke belooning. De heer van Male kan zich met dit voor stel zeer goed vereenigen, hij vindt eene som van f 50 zelfs niet hoog, in aanmerking ge nomen, wat mej. de Masier heeft gedaan in het belang van het onderwijs. De heer Du Burck is van tegenoverge steld gevoelen. Hem komt de som van f 50 te hoog voor en een bedrag van f 25 meer billijk. Den heer Bliek kan op die ■wijze ook wel eene gratificatie worden toe- kond voor het geven van herhaliugs-onder- wijs, op welke voorwaarde, naar hij meent, dezen niet is benoemd. De voorzitter merkt hierbij op, dat het onderwijzend personeel bij zijne infunctie-tre- ditig ingevolge de instructie alhier verplicht is, zoo noodig, herhajings-onderwijs te geven. Het voorstel van den voorzitter, om de gratificatie op f 50 te bepalen, wordt aan genomen met 5 tegen 1 stem, die yan den heer Du Burck.. IX. Wordt voorlezing gedaan van een request van J. 1'. W. Beseiner en 182 an deren, houdende verzoek om van gemeente wege pogingen in het werk te stellen tot het verkrijgen van een inwonend geneesheer. Adressanten wijzen er op, dat de jaarwedde, daarvoor, kan gevonden worden door ver hooging van hunnen aanslag in den Hoof delijken Omslag. De voorzitter begiut allereerst om zijn leedwezen uit. te spreken over de wijze, waar op deze zaak is aangevat en dat hij als hoofd der gemeente is voorbijgegaan, in een zaak die thans toch weer allereerst in zijne han den moet komen, doch thans als voorzitter van den raad. Het adres ligt thans hier gereed ter behandeling door den raad. Hij zal dus daarover niet meer spreken, llij acht het doel van het request van zeer veel belang, omdat hij ten volle van de noodza kelijkheid van een eigen geneesheer overtuigd is. Niettemin echter eischt het antwoord op de vraag van adressanten overleg hij wcnscht de zaak rijpelijk te overwegen om door het voor en het tegen, wat deze zaak met zich brengt, een niet overijld besluit te nemen. Thans is men reeds 23 jaar zonder een ei gen geneesheer, en nu in eens te komen met een verzoek tot het zich vestigen van een geneesheer, waarvan de behoefte zoo diep gevoeld wordt, het zou te ingrijpend zijn, en hij is er te huiverig voor, om zonder rijp beraad, in deze zitting reeds een beslissing te nemen, waarvan men later berouw zoude kunnen hebben. De heer Du Burck zegt dat aan alle za ken en beginsels moeilijkheden verbonden zijn, men heeft die echter genoeg getorst, waarvan hij en meer anderen de ondervin ding hebben, en meent dat het thans, waar de stern des volks vraagt om pogingen aan te wenden tot het verkrijgen van een eigen geneesheer, aan den raad is, om aan die stem gehoor te verleenen. De doodscliouw en vaccinatie alsmede de kosten van geneeskundige verpleging bedroe gen het afgeloopen iaar voor de gemeente en het Algemeen Burgelijk Armbestuur f 90 sa men, terwijl de Diaconie eene rekening had van f133. Dit toch kan aan een eigen ge neesheer worden gegeven. Zonder iets te willen afdingen op den lof, dien dc ons bedie nende geneeshecren toekomt, meent hij toch dat alle transportkosten nog eene aardige som vertegenwoordigen. Hij stelt voor om eene oproeping te doen tot het verkrijgen van een eigen geneesheer, op een jaarwedde vau f600, te vinden door verhooging van de jaarlijksche Hoofdelijke omslag. üe heeren AA'eijkman en Van Houte slui ten zich hierbij aau. Eerstgenoemde acht het om overwegende redenen eene gunstige tijd thans eene oproeping te doen. De Voorzitter zegt dat het voor de hand ligt dat autoriteiten, zooals Armbestuur en Diaconie, zich tot oen hier gevestigd genees heer zouden wenden, doch van gemeentewége kunnen zij hiertoe niet worden verplicht, wijl hot in dit geval op zich zelf staande lichamen zijn. Het idee echter om de inkomsten-belasting te verboogen, lacht hem toe, ja zelfs, bij berekening blijkt, dat dit V« van den aan slag zoude zijn; doch er is meer, waarom spr. angstvallig is, zoo maar toe te happen. En die reden is, de natuurlijke oorzaak van den min gunstigen toestand der gemeente- financiën, waarvan in de naaste toekomst nog meer offers zullen gevergd worden. Spr. bedoelt het openbaar onderwijs, aan welke verplichtingen men zich niet kan onttrekken. De tijd is niet zoo heel ver meer, dat volgens dc wet aan de le openbare school nog ten onderwijzer zal moeten aangesteld wc ter n wel een met hoofdacte. M ei kan dan eene buitengewone subsidie aan het rijk worden aangevraagd. Spr. releveert verder de toe stand van het schoolgebouw, dat in 1882 te klein was en toenmaals is vergroot gew orden. Men riep toen, dat het gebouw veel te groot was, en thans na 0 jaren was de veel te groote school te klein. In 1892 is zij weder vergroeit en ook nu weder acht men haar te groot, doch we groeien daarvan zeifin; men mag niet vergeten, dat de gemeente in 5 jaren tijds met circa 250 zielen is vooruit gegaan. Er kan van daag met dit, morgen met dat voorstel voor den dag gekomen worden. Hij zal zich wachten voor een over ijld besluit, omdat zijne verantw oordelijkheid in dezen t.e groot is. Dc heer Dn Burck wijst er nogmaals op, dat adressanten eene verhooging van hunnen aans ag vrijwillig op zich willen nemen. Wat neer ze dit zelve ais hun verlangen te kent en geven, dan is toch waarlijk de zaak niet'zoo ingrijpend. Bovendien zal die ver hooging toch slechts e.,n drietal jaren duren, wijl,dan het subsidie aan de Trammaatschap pij, kan vervallen. Hij vraagt den Voorzitter zijn v ooi stel in omvraag te willen brengen, en Verzoekt, hetzelve te notuleeren. Dc voorz. zal in deze vergadering niet aan het verzoek van den heer Du Burck voldoen. Hij wil de zaak nog eens grondig onderzoe ken. Stol, zegt spr. dat zich een geneesheer aanmeldt en zich tot mij vervoegt om in lichtingen, kan de raad mij dan machtigen, om hem mede te dcelen, dat hij kan reke— kenen op eene zoodanige praktijk, dat bij daarvan volgeus zijn stand kan bestaan? Ik ben er van overtuigd, dat. niemand dit kan garandeeren, doch om zekerheid te hebben en ecnige som te kunnen noemen, wil spr. dat gedeelte der zaak nog eens grondig on derzoeken, en stelt daarom het verzoek tot stemming over het voorstel-Du Burck in deze vergadering niet aan de. orde, angstval lig als hij is, om een overijld besluit tc ne men. De heer Monjé merkt op, dat van gemeente wege de jaarwedde wordt aangeboden, doch dat praktijk moet gezocht worden, evenals ieder ander vakman werk moet trachten te verkrijgen, door zijn kunst. Dc Voorzitter voegt hieraan toe, dat zonder eenige waarborg of vooruitzicht er nooit een dokter zich te Breskens vestigen zal, en dat vooruitzicht wil hij nog eens onderzoeken. De vergadering wordt hierop gesloten. gemeenteraad van g roede. Zitting ran Donderdag 27 Juli. Vooizittcr de heer J. G. Gerritsen. Tegenwoordig de heeren Rissecuw, Ilam- maclier, A. Salomé en A. de Roo l'z. Afwezig de heeren C. Fremouw met, en IV. Salomé en A. Lombaard zonder kennis geving. Dc notulen worden gelezen en goedgekeurd. Aan de orde komt I. Mededeeling van ingekomen stukken, als: a. proces-verbaal van kasopncining bij den gemeenteontvanger, waaruit blijkt, dat in kas was f 2971,43" b. missive van Gcd. Staten, houdende goed keuring van het kohier van den 1 loofdelijken Omslag, c. kennisgeving van Burg. en AVeth. van de gehouden aanbesteding van gemeente werken, waarvan aannemer is geworden II. El frink voor f1083. il. Wordt aangeboden de gemeenterekening over 1892. Dé voorzitter deelt mede, dat dezelve voor de leden ter visie zal gelegd worden, en benoemt tot leden der commissie van onderzoek, de heeren Haminaeher en De ltoo. III. Wordt vastgesteld de specifieke staat van oninbare posten op de inkomsten- en hondenbelasting tot een totaal bedrag van t 36,56». IV. Worden de navolgende remissiëu ver leend op de inkomsten- en hondenbelasting, als aan J. van de Plassche wegens vertrek, L. J. Roggeband wegens overlijden van zijn hond, P. du Bois wegens vertrek, L. Bleiker id., Jac". Dhont, wed. A. Risseeuw id. Op verzoek van A. de Wageniaker, wordt deze van de 2e naar dc le klasse op den Hoofd. Omslag teruggebracht. Een request van J. Schippers, winkelier, houdende mededeeling dat hij zich bezwaard acht, met zijnen aanslag in dc 13e klasseen verzoek om tot de 12e klasse te worden te ruggevoerd, wordt overeenkomstig het voor stel van den Voorzitter in eene geheime zit ting behandeld. De openbare vergadering wordt gesloten. Zondag-morgen wilde een twaaltjarigo jon gen aan de Nassauwkade te Amsterdam voor zijn broertje de pet uit het water balen, toen hij door te ver voorover buigen in de gracht viel. Hij kwam niet meer boven en een knecht van den slager Lobier op bet Nas- sauplein en een ander sprongen te water, om den drenkeling te redden. De slagers knecht bad het geluk hierin te slagen. Met een houtje werden alle drie. aan wal gebracht. De jongen werd zoo goed als bewusteloos eerst naar den politiepost op het Haarlem merplein en toen naar de ouderlijke woning vervoerd. OOSTBURG, 20 Juli Nieuwe tarwe 1 5.50 1 6.00 f 6.70 Jarige rogge 5,00 5,25 5,40 Nieuwe wiutergerst 0,00 0,00 0,00 Nieuwe zomergerst 0,00 0,00 0,00 Haver 8.00 8,50 9,00 Paarde-bonnen 6,00 6,50 0,7 5 Groene erwten 0,00 0,00 0,00 Koolzaad 9.00 9,25 9,60 Ondertrouwd A. VREUGD EN UIL ES7 C. V A R E IC A M P. 2S Juli 1393. s (i rarenzande Ondergcteekeude, zijne SCHOEN" SlL-»—fc—MAKERIJ overgedaan hebbende aan ABitm DE WITTE, betuigt bij deze zij nen welgemeenden dank. voor de gunst en liet vertrouwen bijna 9 jaar genoten. Tevens beveelt bij zijnen opvolger in ie ders gunst aan. M. J. LUCIEER Az. Nieuwvliet, den 29 Juli 1893. Mij referecrende aan bovenstaan- «Vi—«-t- de advertentie, beveel ik mij vrien delijk in de zelfde gunst aan door mijnen voorganger genoten, belovende eene prompte en civiele bediening. ABR™ DE WITTE Pz. Nieuwvliet, den 29 Juli 1893. Ieder die iets te vorderen heeft van of' verschuldigd is aan nu wijlen den Heer JACOB VAN DE SANDE, in leven tim merman te Breskensen de firma J. en A. VAN DE SANDE aldaar, gelieve daarvan opgave te doen ten kantore van den nota ris" II ARMAGH ER te G roede, met een kans gelijk, beide minder. C. AVESDORP, Breskens. in pluche- en andere banden. C. DIELEMAN, Breskens.

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 3