Binnenland. bij door de kiezer» bet verlangen is uitge drukt oin de kieswet tot stand te brengeu en uit te breiden, zoover de Grondwet toe laat. Daarna werd, op voorstel van bet centraal bestuur de volgende motie nangenomen „De vergadering, uitgeschreven door het Centraal Bestuur van het „Algemeen Neder- landsch Werklieden-verbond", op 23 Juli 1893 te 's-Gravenhagc bijeengekomen, „van oordeal „dat uitbreiding van kiesbevoegdheid, zoo ver de Grondwet toelaat, is een eiscli der rechtvaardigheid zoowel als van politiek be leid en politieke eerlijkheid „dat die uitbreiding de eerste voorwaarde is van dringende politieke en sociale her vormingen in democratische richting, en even zeer van een hernieuwd vertrouwen des volks op zijn vertegenwoordiging, als van den ge- wenschten eerbied voor het openbaar gezag; is overtuigd van de noodzakelijkheid, dat de Staten-Generaal de aanhangige, kiesrecht- ontwerpen zal aannemen lo. zonder beperkende wijzigingen in de voorgestelde kcnleekenen van geschiktheid en inaatscgappelijken welstand en zonder meerdere uitsluitingen 2o. met vaststelling der uren waarop de stembus geopend zal zijn, zoodanig, dat werk lieden feitelijk de gelegenheid zullen hebben tot vrije uitoefening van hun kiesrecht; 3o. met invoering der nieuwe regeling zoodra mogelijk. Deze motie zal der Tweede Kamer wor den opgezonden. De voorzitter sloot daarna met dankzeg ging de vergadoring. Huiteiilaiidsclie Kroniek. De weinig krachtige houding van den Belgischen minister-president Beernaert, waar door bijna geen voorstel tot grondwetsher ziening de vereischte meerderheid heeft kun nen verwerven, geeft voortdurend aanleiding tot de verspreiding van de meest zonderlin ge en ongelootelijke geruchten. Zoo herhaalt nu het orgaan der gematigd clericale independentcn, de „Courier de Bru- xellcs" de reeds vroeger geuite bedreiging, dat, nu de radicalen de totstandkoming, van een Senaat op conservatieven grondslag ver hinderd hebben, de koning zijne bekrachti ging aan het meervoudig stemrecht behoort to onthouden. Deze gedachtengang, die voorspelt, dat het nieuwe art. 47 der Belgische grondwet eene concessie aan, en niet, overeenkomstig ae waarheid, van de radicalen was, zou, wan neer de regeering hem volgde, eene allerge vaarlijkste werking kunnen hebben. AV ij be twijfelen echter zeer, of de regcering het oor zal leenen zelfs aan het haar bevriende or gaan, dat het eenige inet zooveel moeite tot standgekomen resultaat der grondwetsherzie ning weder denkbeeldig wil maken. De ra dicale „Rélorme" toont zich dan ouk over dergelijke plannen niet bijzonder ongerust, en ringste kenteeken, waardoor men tot zoo iets zou hebben kunnen besluiten, was bij den doode in het bosch gevonden. De arme vrouw kon zich zulks niet anders verklaren, dan dat haar man waarschijnlijk door een struikroover om het leven was gebracht, eene beschouwing, die zich mettertijd bevestigde. De houtvester had zich immers gerust als den dader kunnen aanmelden, daar hij ge rechtigd was den wilddief onder bepaalde om standigheden neer te schieten en waar was Mertens' oude korte buks gebleven? Men vond geen spoor van den dader. De rechtbank verklaarde met algemeene stemmen, dat Mertens dood en waarschijnlijk vermoord was. Met nasporingen nam men het zoo nauw niet wie maakt er ook zooveel op hef om een armen boer, te meer, wanneer deze eene beruchte persoonlijkheid, eene vrij denker is, als dezo Mertens. „God heeft hem geslagen," zeiden de menschen. „Ja, ja, dat is het loon zijner zonden! Het kon niet goed met hem afloopen." H ordt vervolgd) zegt, dat ze beschouwd moeten worden als een laatste poging der doctrinaire reactie te gen de verkregen kiesrecht-uitbreiding. Op een vervulling van den wensch van het conservatieve blad zou dan ook ten vol le de naam van coup d'état van toepassing zijn, die zeer waarschijnlijk een herhaling der bloedige tooneelen van het voorjaar ten gevolge zou hebben. Door het bestuur der vereeniging „Ver gunning" te Rotterdam is een adres gericht aan de ministers van justitie en van binnen- landsche zaken, waarin te kennen wordt ge geven lo. dat zij, die door de uitoefening van hun bedrijf reeds op bijzonder zware lasten zitten, eerbiedig verzoeken de sella'' het vergunningsrecht gelijkelijk te du m wet' ken over het gansehe land; den vergunning betalende in staat te stellen, te weten, ufer naar recht en billijkheid is geschat en voor het verkrijgen van dat recht te doen betalen het minimum der huurwaarde, bedoeld bij art. 1 der Drankwet. So. Art. li der wet op den verkoop van sterken drank in liet klein zoodanig te doen wijzigen, dat het betalen van het verschul digde vergunningsrecht moge geschieden in termijnen, evenals andere rijks- of gemeente belastingen So. eene bepaling in de wet te doen op nemen, die restitutie voorschrijft van een reeds betaald vergunningsrecht voor den tijd, dat de verzoeker na de opheffing of verkoop zijner zaak er geen gebruik van maakt; 4o. het recht van vergunning uitsluitend te doen werken in het belang van den ver zoeker of huurder, zoodat de huurder of houder der vergunning persoonlijk is en blijft eigenaar van het bovenbedoelde recht. 5o. een verscherpt toezicht te doen uit oefenen op den clnndestienen verkoop van sterken drank in het klein door geen ver gunning-hebbenden èn op die huizen, waar door verkoop van slechten drank, de bedoe ling der Drankwet geheel wordt over het hoofd gezien. BRF.SKEVS, 28 Juli 1893. In het „Hotel de Commerce'' van P. Monjé Jr., alhier, had jl. Zondagnamiddag onder leiding van het lid der 2e Kamer, mr. P. C. J. Hennequin, eene bijeenkomst plaats van het uitvoerend deel van het Hoofdbestuur der Zeeuwsche Landbouwinaat- schappij en van het landbouw-coinitc Eecloo, ter bespreking en overweging om te geraken tot wegneming van de bezwarende bepalin gen tegen den invoer van mest op grens- landerijen en van sommige beperkingen nog bestaande in de vergunningen tot beweiding wederzijds de grenzen. Onmiddellijk daarmede in verband werden ook de middelen besproken om de willekeu rige sluiting van België voor den invoer van ons rundvee en onze varkens voor het vervolg te beletten. De aanwezigen, waaronder ook het lid der Eerste Kamer voor Zeeland, mr. E. Fokker, die toevalligerwijze tegenwoordig 'kon zijn, en die gelegenheid gaarne aangreep, oin van zijne belangstelling in deze voor onze boeren, zoo belangrijke zaak, blijk te geven, waren wederzijds overtuigd, van de groote wen sch elijkheid om tot eene vaste schikking te geraken, waardoor de belangen van beidu partijen niet langer telkens dreigden wor den geschaad. Uit vertrouwbare bron vernemen wij verder, dat van de gehouden besprekingen leen rap port zal worden samengesteld, dat nader geresumeerd, tot basis dienen zal van een adres, gczamentlijk door de beide landbouw- maatschappijen te richten tot de betrokken regeeringen. Telkens en telkens blijkt, dat mr. Hen nequin rusteloos voortwerkt en knaagt aan de moeilijke oplossing van het grensvraagstuk, om in overleg en met samenwerking daar aan te kloppen, ter plaatse waar het behoort. Al scheidt ons nog ceuigen tijd van het oogenblik, waarop de kwestie tot klaarheid zal zijn gebracht, toch gelooven w e, dat ein delijk de regeeringen overtuigd zullen worden van de noodzakelijkheid tot opheffing van maatregelen, die den landbouwer, vooral on ze grensbewoners, groote schade berokkenen. Middelburg1. Heden voormiddag had in de abdij de aanbesteding plaats van het ver diepen der liavengeul en het maken van een steenglooiïng op den Oostha vendam te Bres- kens, behoorende tot de havenwerken in de provincie Zeeland, waarvan de raming be draagt f 6000. Ingeschreven werd door de heeren A. Foudraine te Goes voor f 6530, T. A'olker te Dordrecht voor f 5500, M. C. de Jong Pz. te Sliedrecht voor f 5290 en P. A. Bos te Gorinehem voor f 4950. Znidzunde. 28 Juli. Maakten de vori- ;e if k des Maandag? d- kinderen van de Oei laagste klassen -r openbare lagere school alhier, in 15 rijtuigen een toer naar het strand te Cadzand, waarbij op den te rugweg Retrancheinent werd bezociit, gisteren (20 Juli) ondernamen de leerlingen der twee hoogste klassen teil getale van 86, onder leiding hunner onderwijzers en eenige parti culieren, een tocht naar Brugge. De reis, met eene wandeling naar Sluis aangevangen en van veel regen vergezeld, werd van daar prr stoombarge „Stad Sluis" (Van der Kloo ster ik Co.) voortgezet. Eene wandeling door Brugge, waarbij ceuige kerken, bazars, het station, liet park en andere merkwaardigheden bezichtigd werden, verschafte der jeugd veèl genoegen. Jammer, dat de vreugde nu en dan door eene regenbui gestoord werd. De terugtocht om vijf uur ondernomen met de stoombarge „Willem Leopold" (Leijsseuaar.) werd door goed weder begunstigd en van uit Sluis keerden de kinderen en hunne ge leiders voor een deel in rijtuigen, anderdeels te voet, in prettige stemming huiswaarts. De rijtoer der kleinen en de reis naar Brugge der grooteren, geschiedden met inbegrip van ververschingen, geheel op kosten van het hoofd der gemeente. V ij durven de beide stoombootonderne— mingen te Sluis gerust voor dergelijke uit stapjes aanbevelen. Bij kon. besluit is herbenoemd als ge zworen van liet waterschap Groede en Baanst dc heer J. B. Becu Sr. te Groede. Bij het te 's-Gravenhage gehouden examen voor de hoofdacte, is o. m. geslaagd, mej. M. P. Mazure, van Rotterdam, (geb. te Groede.) Bij het gehouden overgangsexamen bij het kon. instituut, van de marine te AVil- lemsoord is o. m. van de 3e klasse der 4e afdeeling, overgeplaatst naai de 3e afdeeling de adelborst H. P. Prillevitz, vroeger te Groede. üs. J. Ossewaarde, pred. bij de Ned- Hcrv. Gein. te Sluis, komt voor op het vier tal te Middelburg, (vac.Heldring.) Bij het te Breda gehouden examen voor de hoofdackte zijn o. m. geslaagd, de heeren J. Gorissen te Sluis, J. van Houte, vroeger te Groede, thans te Grijpskerke en J. J. Leijs vroeger te Aardenburg, thans aan de „Groen van Prinsterenschool" te Doetinchem. De heer C. Zijderveld, hoofd der Chr. school te Sluis, slaagde gisteren voor de acte der Engelschc taal (L. O.) Hoofdplaat- 26 Juli. Bij de heden ten overstaan van den notaris Hammacher, ge houden herveiling van onroerende goederen alhier, bestaande in windkoreninolen, woon huis, schuren enz. op en met 8,8777 II. A. bouwland, boomgaard, tuin en erf, is kooper geworden dhr Th. Plasschaert voor f 12000. Aardenburg'. Jl. Woensdag werd in „de roodc Leeuw" alhier ten overstaan van No taris Koksma te Sluis en ten verzoeke van de erven P. B. Vercraeije, herveild: eene hofstede en landen, gelegen in deze gemeente in den Isabellapolder, groot 17,18,20 H. A. of 38 gemeten 252 roeden. Kooper werd de heer H. J. Yercraoije, landbouwer alhier, voor de som van f16700, onverminderd f 534 voor boomprijs en 8 pCt. verkoopkosten. Tot predikant bij de Chr. Ger, gemeente te Schoondijkc, is beroepen, de heer J. Meijer, cand. te Leeuwarden. Schoondijkc, 27 Juli. Heden had alhier ten overstaan van notaris De Smidt ten ten verzoeke van de erven J. L. Kabboord en K. de Hulster, de veiling en toew ijzing plaats van de volgende onroerende goederen, als le een heerenhuis inet stal en gevolgen van dien, op en met 1,1873 II.A. tuingrond erf en boomgaard aan P. A. de Hulster voor f 8250. 2<> 2,1390 H A, bouwland naast koop 1, aan J. Risseeuw J.Az. voor f 3270. 3" 1,78 II.A. weiland naast koop 2, aan A. J. Leenhouts voor f 2S10. 4» 2,6230 II.A. bouwland en 2,7150 II. A. weiland, hofplein, erf, tuin en boomgaard aan den rijksweg naar Oustburg, aan de da mes De Smidt voor f 7000. 5e 3,0530 II.A. bouwland nis voren, aan Erancina de Hulster voor f 4000. 6e 2,3650 II.A. bouwland als vbren, aan Iz. de Hulster voor f 3100. 7® 4,5315 Jl.A. bouwland te Retranclie— ment, in pacht bij J. W. Aluiekinders, aan J. D. Risseeuw te Zuidzande voor f 3940. 8° 1,7860 H.A. bouwland te Breskens, in pacht bij K. Tol, aan Abr. Risseeuw Pz. te Groede voor f 1425. 9° Een mans- en een vromvenzitplaats in de Ned, Herv. kerk alhier, aan P. van llou- te, resp. voor 1' 46 en f 15. De koopers van koopen 16 en koop 9, zijn te Schoondijkc woonachtig. Te Nieuwvliet moeten, naar wij vernemen na afloop van het concert, dut daar j.l. Zondag gegeven werd, vrij ernstige vechtpartijen hebben plaats gehad. Eenige boerenknechten van Groede, w erden, met' be hulp van enkele burgers, hei. dorp uitgedre ven. Het is altijd jammer, dat dergelijke ontspanningen in uitspattigheden overgaan. Tweede Kanier der .StatenCencraal. Kieswet. Dinsdag zyn de kiosreeht-ontwerpen in behandeling ge nomen. Het geheele ministerie was by den aanvang \a.n de algemeene beraadslagingen tegenwoordig, waaruit bet bowys wordt geput, dut de ministers zich als één inan om don minister van Binuenlundscho Zaken hebbcu ge schaard, waardoor het miuisterio ten opzichte van dit outwerp onAvrikbaar pal toont te staan. Da r\j der sprekers Avcrd geopeud door den hoor Tra- vaglino als een finaal bestrijder. De indiening der ont werpen mot het oog op hot regentschap, is ontijdig en de nieuwe kiesregeling zal geeno verbetering aanbrengen. Do heer Bool Avas eveneens tegen de ontwerpen, niet omdat hy uitbreiding vijandig gezind was, maar omdat h\J meende, dat het niet in de bedoeling van den grond- Avetgever was, dadelijk zoover to gaan als do regcering. thans voorstelt.. De h eer ümeenge juichte de ontwerpen toe, omdat als dan zal kunnen worden voldaan aan het verlangen van het volk. Velen kennen do noodeu A-an het volk niet om dat ze niet in deszelfs druk geleefd hebben. Werkt het volk mede in de kouze van z\jue volksvertegenwoordigers dan draagt bet zelve mede iu de vorantAvoordeiykhcid voor hetgeen alsdan tot stand wordt gebracht. Aanne ming van de kieswet achtte h\J gcwonscht. Dc heer Michiels kon zich niet vereenigen met een ont werp, dat niet is ovoreon te brengeu met den geest van do grondwet. Do heer van Karnelttek, concludeerde dat do ontwerpen onaannemelijk zyu en dat de regcering zc niet had mogen indienen. Woensdag. De heer Van Vlijmen bestreed de ontwerpen omdat hy alleen in een beperkt uitgebreid kiosrecht heil zag, wyl door algemeen kiesrecht do nooden dpr maat schappij niel zullen worden weggenomen, wel door het hot heffen vau invoerrochton. Do heer Tydeman erkende niet do noodzakelijkheid van. .1 de groote uitbreiding. Do heer Levy verklaarde zich voorstander vau het ont- Arerp, behoudens enkele bezwaren van ondergeschikt be lang. Dc hoer Roëll verklaarde eono nieuAvo kiesrechtregeling onvoorwaardelijk noodzakelijk, al wa9 hij overtuigd, dat do ontAverpen strijden met do grondwet. Het ontijdige der indiening onder het regentschap bostrcod hij, omdat meu dan juist de jeugdige Koningin niet stelt voor ver wikkelingen. Donderdag. De heor Rink beschouwde do kieswet oen plicht der rogocring, haar bij de grondwet opgelegd. Do heer De Beaufort (van Amsterdam,) toout zich gcon groot vriend van de ontwerpen, hoezeer groote uitbrei ding ook gcwenscht is, 't welk door don heer Van den Bergh bestreden werd. Het ontwerp werd voorts verdedigd door den heer Kor- dijk en bostroden door do Uecron Royaards ou De Beau fort (Wijk bij Duurstede.)

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 2