voor Zeeuwsck-V laancleren. Kiesrecht-meetingen. 90. Zaterdag; 29 Juli 1893. 2e jaargang. FEUILLETON. fie loutvestGr yan iiklusf. ST0. Nieuwsblad AB ONNE AI ENTSPRIJS Per 3 maanden 40 centsfranco per post 45 cents. N oor Amerika 2.00 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle BoekhandelarenBrievengaarders en den Uitgever. ADVE RTEN T I EP R IJ S Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Ydvertentien worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdagavond bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Bres/eens. Aan den vooravond van de behandeling an een gewichtig parlementair werk, zijn ip verschillende plaatsen, meetingen gehou- len, ten einde den volksvertegenwoordigers net hunne meeningen en wensehen, ten op- lichte van dat punt, kenbaar te maken. We hebben hier het kiesrecht-ontwerp op iet oog, dal jl. Dinsdag in de Tweede Kamer Ier Staten-Generaal aanhangig is gemaakt, sn waarvoor Zondag 23 dezer vergaderingen lijn gehouden. Te Amsterdam had do betooging plaats op ;en weiland aan de Linnaeusstraat. Een tal- iooze volksmenigte vulde tegen 1 uur het terrein, waartoe zeker het keurige weder veel tal hebben bijgebracht. De vergadering werd op het vastgestelde uur geopend, door den heer Kot van Am sterdam. Talrijk waren de bewijzen van sympathie voor deze betooging, ontvangen. Uit Amsterdam hadden zich 30 vereeni- gingen aangemeld, terwijl circa 300 vereeni- gingen deelnamen. Uit Brussel en Gent waren telegrammen als bewijzen van adlnesic ontvangen. Door een tiental personen werd het woord gevoerd. De algemeene indruk, die men van het gesprokene kreeg, was grootendeels een protest tegen de houding der Kamer, en een toon van onvoldaanheid over het kiesrecht- ontwerp van minister Tak. Onvoldaner zou men echter zijn, indien de wet niet werd aangenomen, men hoopte meer te krijgen, NOVELLE VAN F r. Z I AI M E R MAN. Daarom was dit midden in het dorp slaand, met stroo gedekt huisje, reeds lang een doorn in het oog der boeren, want het ontsierde de plaats, meenden zijmoeder Mortens echter, ïan wie het huisje toebehoorde, kon niet be sluiten het te verkoopen, en had de voor- leelige aanbiedingen, die haar reeds herhaal- le malen gedaan waren, steeds afgeslagen, ïij was eene bekrompene, kleingeestige vrouw sn zou in eene nieuwe woning niet kunnen leven. Het was na twaalven en de knechts en Heiden gingen van het land naar huis. Moe- itr Mertens, eene kleine vrouw, met een hor zorgen eu harden arbeid gebogen rug, stond in de huisdeur en keek uit naar An us, die ieder oogenblik thuis kon komen. ja zells algemeen kiesrecht ook voor de vrou wen, meende de heer Troelstra. Dit laatste recht werd ook met kracht en klem verdedigd door de dames Keiler en Sehook-Haver. Jlelsdingen gaf als zijne meening te ken nen, dat de kansen van aanneming niet zeer groot waren. Met dankzegging voor de goede orde en betoonde belangstelling, en eene aansporing tot kalmte sloot de heer Kot de betooging. Het aantal bezoekers wordt op ruim 20000 geschat. Te 's-Gravenhage had een dergelijke mee ting plaats, van wege het Algemeen Ncder- landsch W irklieden-verbond, in liet «Gebouw voor Kunsten en eteuschappcn," om de voorstanders dor Kegeerings-ontwerpen op ts roepen tot een gemeenschappelijk en open lijk verklaren en getuigen ten aanzien van de kiesrecht-voorsteller.. Niet minder dan 110 verecnigingen had den aan de uitnoodiging gevolg gegeven om tegenwoordig te zijn. Uit verschillende plaat sen van ons land, waar afdeelingen gevestigd zijn, waren vertegenwoordigers opgekomen, ten getale van 900. Nog werden aange troffen, de heeren Kerdijk, Smeenge, Pijn— acker Hordijk, Hartogh, Veegens, Pijttersen, Kink en Goeman Borgesius, allen leden van de Tweede Kamer der Staten Generaal. Kwart voor twee werd de bijeenkomst door den voorzitter, de heer B. H. Heldt, (even eens kamerlid) geopend, met een woord van welkom aan allen. In de talrijke opkomst zag hij een bewijs IVel was haar veld zeer ver en lagen de enkele akkers daarenboven nog zeer verstrooid. Anna bleef ditmaal buitengewoon lang weg; er moest bepaald wat gebeurd zijn, waardoor zij was opgehouden. «Als haar maar geen ongeluk overkomen is," dacht vrouw Mertens. De oude boerin was sedert den dood van haar man angstig en bevreesd geworden, vooral door de vijandschap der bu ren. Haar overleden man, een eenvoudige boer, had een eigenaardig, scherp uitkomend ka rakter, en zulke menschcn wreet men nergens in de wereld te waardeeren, en nog minder, wanneer zij daarbij arm zijn. Geen wonder dus, dat Mertens' on afhankelijkheidsgevoel dubbel aanstoot moest geven, daar op het land de kastengeest en het vasthouden aan de voorvaderlijke gebruiken nog veel grooter is dan in de stad. Hoewel zijne fraaie mor gen lands hem nauwelijks genoeg voor zijn bestaan opleverden, zoo had hij toch geen lust zich als knecht te verhuren. Niemands brood te eten was zijn trots, en zulks werd hem zoowel door de rijke boeren als door zijns gelijken als hoogmoed en verwaandheid toegerekend. Daarbij had hij uit den vrcein- dat de werkman aar, het kieswet-vraagstuk een groot, gewicht hecht. En geen wonder, want het geldt hier niet alleen een politiek vraagstuk, maar het geldt hier voor de werk lieden een vraagstuk van recht, het vraag stuk om erkend te worden als mondige staatsburgers. Waar hij verder de aanhangige kicsrecht- v^orstellen in breede trekken weergaf, be treurde hij het met zoovelen, dat in de Grondwet van 1888 het algemeen kiesrecht is uitgesloten, doch daar dit nu eenmaal zoo is bracht hij hulde aan minister Tak van Poortvliet, die met zijn ontwerp zoover gaat als dc Grondwet toelaat. Ten slotte verzocht hij de volksvertegen woordiging het volk achter de kiezers eens open tegemoet te komen on het niet af' te stooten door beperkingen, waardoor ontevre denheid wordt'gewekt, en dus de kieswet- voorstellen ongtsnoeid aan te nemen. Den heer Spliethoff Sr. van Botterdam, was het aangenaam ecnige kamerleden ter vergadering te zien, opdat zij van nabij kun nen vernemen, wat het volk wil. Het is 't niet te doen om een sr.ho nmaker, een kleer maker of een titnm rniu i in de wetgevende macht te hebben, maar het is te doen om wijze hervormingen tot stand te brengen, om de bakens verzet te krijgen, nu het ge tij verloopen is. Ook hij deed een beroep op de welwillendheid der kamer om dc kies wet aait te nemen. De heer Mol van Workum was ook niet ten volle voldaan over de kieswet-voorstel len. Bij de ontwikkeling zijner bedenkingen de, waarin hij, om onaangenaamheden met zijn vader, verscheidene jaren doorgebracht had, denkbeelden meegebracht, die geheel in strijd waren met die van Nauenlieim. Na den dood zijns vaders kwam hij terug, nam eene arme weeze tot vrouw, bracht haar in zijne hut, leefde stil en arbeidzaam, stoor de zich aan niemand en ging met niemand om. Allen stemden dan ook daarin over een, dat hij een man was, dien men niet vertrouwen kon. Zijne vrouw had geen verstand genoeg om zijne eigenaardigheden te begrijpen, noch invloed om ze te veranderen of het ruwe van zijn karakter te verzachten. Zij beminde hem, zorgde voor hem en vervulde hare huise lijke plichten. Om den afkeer der menschen bekommerde zij zich weinig, en zij zou vol komen gelukkig geweest zijn, zoo Mertens niet een gebrek gehad had, dat haar veel kommer berokkendehij stroopte met eene onverschrokkenheid, die hem alle gevaren van een dergelijk onwettig bedrijf deed ver achten. In het Opperbeiersche gebergte waar hij als houthakker zijn brood verdiend had, na dat hij het ouderlijk huis verlaten had, was tegen dezelve, kwam hij eerstens bij de uitsluiting der bedeelden. Er is onderscheid tusschen bedeelden cn bedeelden. Iemand die des winters zonder werk is en daardoor buiten staat iot onder houd van zijn gezin, en tijdelijk geholpen wordt kan hij niet onder de bedeelden reke nen zoo'n onderstand noemt hij wacht- g e I d. Jlij verklaarde zich pertinent tegen het bewijs van welstand, door den heer van Houten gewild, nl. door in de Rijkspost spaarbank een bedrag van f 50 te bezitten. Een dergelijk bedrag laat bet huisgezin van den werkman niet toe en evenmin heeft de heer Aan Houten er een flauw begrip van, hoe het in zulk een huishouden toe gaat. Komende tot de verdere uitsluiting van kiesbcvoegdeii, meent hij, dat daaronder moe ten begrepen worden, alle kroeg- en bor deelhouders, want zij verpesten de samenle ving, voorts zou hij het kiesrecht willen onthouden aan dronkaards, zelfs aan hen, die zoo nu en dan eens dronken zijn(vol gens deze beredeneering zoude bet kiezers personeel eene ongekende inkrimping onder gaan, ([Red en aan degenen, die 2 of 3 malen hun kiesplicht, zonder geldige redenen, niet vervullen. Mr. Z. van den Rergh van Delft is niet zeer gerust omtrent de aanneming der kies recht- ontwerpen. Hij vertrouwt echter rp minister Tak, omdat deze zelve erkend heeft, dat deze regeering haar aanzijn te danken heeft aan de verkiezingen van 1891, waar hij een weinig woest geworden. Daar boven in het woudgebergte had hij kameraads ge vonden, die hem de buks leerden hanteeren, zoodat de lust tot stroopen hij hem eene on heilspellende, onoverwinnelijke hartstocht werd zoodra hij het verlokkelijke geproefd had van een gevaarvol, verboden waagstuk. Zijne jonge vrouw bracht menigen nacht in angstig waken door, als Mertens buiten in het bosch was. Noch haar smeeken, noch hare voorstellingen van het gevaar vonden gehoor. Als de nacht donker, het weer vochlig en gunstig was, dan werd Mertens met onweerstaanbaar geweld naar buiten ge dreven tot op zekeren morgen de hout hakker op eene baar naar huis gedragen werd. Men had hem in het bosch gevon den, neergeveld door een kogel verstijfd en dood. Niemand wist de treurige gebeurtenis te verklaren, zelfs de arme weduwe niet. AVel verdacht zij den houtvester eenigszins, doch zij durfde zulks niet uitspreken, daar zij dan tevens had moeten bekennen, dat haar man een strooper geweest was, eene daadzaak, waarin niemand uit het dorp den minsten erg had. Geen geweer, zelfs niet het ge-

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 1