Binnenland. Gemengd Nieuws. Ecne overgrooto meerderheid verklaarde zicii echter tegen liet splitsen, waarna de de motie met algemeene stemmen (101) werd aangenomen. IIuiicnlaiHlsefcc ïirtmiek. De eerste vrucht van den nieuwen Duit- sclien Rijksdag is geplukt; de legerwetover eenkomstig het verlangen der keizers en van den Rijkskanselier, is jl. Zaterdag 'met 201 tegen 185 stemmen aangenomen. 11e rc- goering heeft den zege behaald, rd is het niet zonder hindernis gegaan en do overwin ning met het oog op de geringe meerderheid niet schitterend kan genoemd worden, lloch wat haat het er toe om klaagliederen te doen liooreu over iets, wat nipt te herroepen is. Re talen zal echter de boodschap zijn, want het valt niet te ontkennen, dat meerdere otters voor de soldaterij van de rijksburgers gcëischt zullen worden. Graaf Herbert von Rismarck, de zoon van den Oud-Rijkskanselier, hoeft zijn eerste in trede in liet parlement gedaan, en liet. mot-t gezegd worden, dat Yon Caprivi, die kennis met hem kon maken, alhoewel ni-t ten volle tegenstander van het legerontwerp, in het parlementair debat, lang geen gemakkelijk bestrijder had. Aan hot slot van zijne, vaak door uitroepen van „bravo," en teekenen van tegenspraak onderbrokene rede, zcidc Von Rismarck„"Wanneer er wat God ver hoede binnen de eerstvolgende vijf jaren oorlog komt, zou ik niet willen belmoren tot dcgeien, welke men zou kunnen verwijten, dat zij luchthartig voor deze diep ingrijpen de organisatie, hebben gestemd 1" Na den uitslag der stemming las Von Oaprivi een schrijven van den Keizer, hou dende dankbetuiging voor het vaderlandsch- lievende besluit van den Keizer. Zondag is de Keizer zijne jaarlijksche zee reis begonnen, en wel met een tocht naar Zweden, van daar wordt de reis voortgezet naar Engeland om na ecne landing te Hel goland, in liet midden van Augustus te Eer lijn terug te koeren. Door den lieer l'\ H. Arends, hotelhouder te Wageniiigen, is met liet oog op de aan staande herziening of wijziging der drankwet, een adres ingezonden hij de Tweede Kamer, waarin hij op een wijziging van art. 2G aan dringt. Dit luidt: „Voor de Realiteiten, waarin op 1 Mei 1881, zonder strijd met wet of verordening, sterke drank werd verkocht, kan, zoolang aan die Realiteiten de bestem ming om voor verkoop van sterken drank in liet klein te worden gebruikt niet door IV. Langs den houtzaagmolen liep de weg, du kronkelingen van dun beek volgende, naar het dal en deelde liet dorp Naucnheim dat zich met zijn bonte huisjes en talrijke tui nen van do berghelling af in liet dal uit breidde, in tweeën. Links aan het einde van het dal stond aan den voet der hoogte eene aanzienlijke boerenhofstede. Met haar ruim voorhuis, liare lange, goed gebouda stallen en schuren, die door een gemetseldeu muur ingesloten waren, geleek Rimlaasgrond meer op een riddergoed dan op eene boerenhof stede. Naucnheim gaf dan ook den indruk eener welvarende plaats; want de rijke boe ren, en die waren er in Nauenheim velen, hadden veel met hun dorp op. In liet midden van het dorp, dicht bij de kork en tegenover den eendenvijver, gevormd door hot water der beek, stond eene hut, welks dak nog met stroo gedekt was. Alle huizen rondom hadden reeds pannen daken; slechts aan de uiterste grenzen van het dorp, waar de boeren, die slechts een halfspan ploegpaarden hadden, en de dagluoners woon den vond men nog zulke ellendige hutten met stroodaken. (Hordt vervol yd) een daad van den eigenaar of gebruiker is ontnomen, de vergunning tenzij in de ge vallen bedoeld bij art. 3, no. 2, 3, 4, 5, G, 7, 7 en 10, niet geweigerd worden: a, aan hem, die op vermeld tijdstip daarin het be drijf uitoefende, zoolang hij leeft, h. aan anderen gedurende de eerste 20 jaren na voormeld tij.lslip." Volgens adressant nu zullen velen, die iu 1901 litin zaak niet. zullen kunnen voort zetten of zonder vergunning zullen moeten continuecren, tenzij toevalligerwijze door hen etne. Realiteit met vergunning is gekocht of gehuurd, wat dikwerf onmogelijk} zoor scha delijk zal zijn. Adressant acht, dat vele drankverkoopers daardoor vermoedelijk dan ook broodeloos zullen worden. Hij verlangt daarom, dat arlikel 2G zoo danig worde gewijzigd, dat allen, die vóór 1881 drankverkoopers waren, zoolang zij le ven, geen vergunning tot verkoop van ster ken drank in de door hen gebruikt worden de Realiteiten zal mogen geweigerd. Ej kin. bisluit is aan inr. Pijnacker Hordijk eervol ontslag verleend als gouver neur-generaal van Nederlandsch Indiö, en is in zijne plaats benoemd jjir. 0. II. A. van der AVijck oud—resid mt van Tagel en Soe ra baija. BRIISKF.XS, 21 Juli 1893. Naar wij veronderstellen zal de lieer T. F. Rlanken, alhier, zich niet onttrokken aan de herstemming voor een lid van den Gemeen teraad alhier, op Dinsdag 1 Aug. a. s. Door het postkantoor Brcskons, zijn gedurende de 2c helft der maand Juni, de volgende onbestelbare brieven verzonden, als, van Breskens: J. Hofstede, Bram; van Biervliet: Kros, Gouda; van Hoofdplaat: R. de Hoog, AA'eesp; van Biervliet: L. Jonk heer, Hoboken (Amerika); vail id. J. Boeu- man, Doornik (België.) De herren J. van Male en P. Monjó Sr. hebben limine herbenoeming als leden van den Gemeenteraad alhier aangenomen. l)e verkiezing voor 3 leden van den Ge meenteraad alhier, heeft eene herstemming noodzakelijk gemaakt tussohen de hoeren A. van Houtc Pz., die 3ü en T. F. Blanken die 7 steminen bekwam. Deze stemming is niet liet gevolg geweest van eer. verkiezingsstrijd, w ijl er tegenover de aftredende leden geenc candidaten waren ge steld, docb eene niet volledige aanduiding van den persoon is hiervan de oorzaak. We willen aannemen, dat de bedoeling van lien, die limine stem hebben uitgebracht op A. van Iloute, liet aftredend lid was, doch omdat gccne nadere aanduiding was gegeven, konden deze stemmen niet anders dan voor onwaarde worden verklaard, wijl meerdere personen in onze gemeente den naam V. van Houtc" dragen. Dit zelfde is het geval geweest met de van onwaarde verklaarde stemmen van 1'. Monjó, omdat dezelve ook niet voldoende waren gequaliflciëerd. Ter aanvulling*van den door ons bij ext ra nummer medegedeelden uitslag van de ver kiezingen voor den Gemeenteraad, kunnen wij nog de navolgende voegen, als Aardknburg, 115 kiezers. Herkozen de hh. mr. A. A. J. van den Broeke met 80, 1'. B. Galon met 80 en J. M. de Graad' met 77 var. de 91 stemmen. Enkele personen hadden 3, 2 en 1 stem. Biervliet, 126 kiezers. Herkozen de hh. S. van der Hooft met 52 en P. Leenliouts Iz. met 77 stemmen. Gekozen de lieer P. L. Dosselie niet 56 st., in plaats van den heer A. Maat, (aftr. lid.), die zich metter woon te IJeudijke vestigt. Eedu, 42 kiezers. Herkozen de hli. J. F. Dhont met 30, C. L. Coene met 29 en A. Rodts met 21 van de 32 geldige stemmen. Oostburc, 1G0 kiezers. Herkozen de hli. J. Otto Risseeuiv met 71, A. J. do Smit met 68 en O. Ie Nobel met 59 van de 76 stemmen. Rf.tranchkmen't, 6). kiezers. Herkozen dc hh. I. Rissccuw Jz. met 40 cu I. Ris- seeuw Iz. met 10 van Je 46 stemmen. Her stemming tusschen de bh. 1'. Brevet die 18 en A. AVillemscn die 17 stemm. verkreeg. Scliooildijke. Jl. Maandagavond brak bo ven deze gemeente een onweder los, verge zeld van zwaren regen en ecne hagelbui. Deze laatste liceft aan de te velde staande vruchten van den landbouwer Stoutjesdijk eentgc schade toegebracht. Scliooildijke. De uitslag dor raadsverkie zing heeft, voor wat de aflredende leden be treft, bij velen een pijnlijken indruk gemaakt, om reden dat zoovele liberalen met liet mon sterverbond zijn medegegaan. Hadden deze openlijk hunne grieven tegen do aftredenden, bekend gemaakt, dan had incn zulks als vrij eerlijker kunnen aanmerken, maar nu schij nen de kiezers door allerlei valsclie geruch ten misleid geworden. Door menigeen wordt de uitslag der her stemming met spanning te gemoet gezien. Prov. blad no 75 bevat een besluit van Gedeputeerde staten van Zeeland, waar bij op grond van de overweging dat het mond- en klauwzeer sedert gcruimen tijd, in deze provincie niet is voorgekomen en dat de gezondheidstoestand van het vee in de andere provinciën des rijks gunstig is, zoo dat weder tot de algemeene toepassing van art. 24» en b van het provinciaal reglement betreffende den veeartsenijkundigen dienst en politie kan worden overgegaan, .bepaald is: met intrekking van de besluiten van 2 September 1892 (Provinicaal blad no 86) en 13 Januari 1893 (Provinciaal blad no 7), ontheffing te verleen en: a van de verplichting om, al vorens ver gunning wordt verleend tot liet vervoeren van rundvee, te huis beboerende i ii (leze provincie, liet door een pro vincialen veearts te doen onderzoeken; b van dc verplichting om hel uit an dere provinciën do s r ij k s inge voerde rundvee, overeenkomstig art. 19 van het reglement afgezonderd te hoiuleu. Lenige duivenliefhebbers te Groede, hebben deze week een proeftocht met hunne duiven ondernomen, die uitstekend geslaagd mag genoemd worden. Maandagmorgen wer den enkele postduiven te Amsterdam te half 6 opgelaten, die reeds te 7,19 te Groede arriveerden. Den 8sten Augustus a. s. zal het 50 jaren geleden zijn, dat de heer M. M. Lu- cieer, zich als geneesheer te Groede vestig de. Do vele weldaden, die hij aan de lijdende menschheid heeft bewezen, hebben hem eene algemeene achting doen verwerven, die, naar wij mecnen, ook op dien dag weder ten vol- e zal blijken. Onder begunstiging van tamelijk goed weer had Donderdag jl. de 50ste algemeene vergadering van onderwijzers uit liet arr. Oostburg te Kadzand. In de openbare school aldaar werd de ver gadering door den voorzitter, den heer J. G. Gerritsen geopend, die in zijne rede wees op den bloei der vcrceniging en de aanwezige leden dank betuigde voor hunne talrijke op komst. Nadat de heer Schoo verslag had uitgebracht, over de Juli-vergaderingen der vorige jaren te Biervliet cu Blankenbergh en de heer Buisonjé over den staat der bi bliotheek, werd den heer Rozendaal het woord gegeven. Met ingespannen aandacht werd zijne sclioone en leerrijke feestrede door de aanwezigen aangehoord en aan het einde met langdurig applaus toegejuiht. Daarna had de uitgeschreven wedstrijd plaats, die bestond in hot „Schrijven op het op het bord." Yoor dezen wedstrijd waren ingeschreven 6 personen. De eerste prijs f 3 behaalde de heer Klerk te Kadzand, de twee de prijs f 2,50 mej. Jansen te Groede, de derde prijs f 2 dc heer Bosdijk te Schoon- dijke, terwijl aan de drie overigen, J. Colijn te Groede, Mej. Monjó te Breskens en dhr. de Cellcke te Oostburg cón gulden werd toe gekend. Na afloop der werkzaamheden werd de tocht naar het hadhuis ondernomen, waar te 3 uur ccn diner werd gegeven. Vroolijk en gezel lig zat men vele uren bijeen, vele toast werden geslogcn, menige vroolijke potpoi gezongen, tot eindelijk dc voorzitter men e slotwoord aan liet einde herinnerde, waan allen zich in vroolijke stemming huiswaai begaven, Dc lieer AY. I. Leenliouts, het aftri demi lid van den Gemeenteraad te Schoot ilijke, zal naar men ons uieldt cl< kiezers verzoeken, bij de a. s. herstemmir geenc stemmen op hem uit te' brengen. Scliooildijke. 21 Juli. Hedenmorgen ver schrok op den weg naar Oostburg een paari gespannen voor ceil drieu ielskar, waarop ee man met drie kinderen gezeten waren. Alhoewel alles in een sloot terecht kivaa liep alles zonder ongelukken af. Het huisgezin van zekeren Amend te Sit tare! werd dezer dagen inct een nieuwe sprui vermeerderd. Dc vader ging des andere daags de stad in, om alles voor don II. Doo te regelen, doelt keerde eerst na den middag meer gedronken dan gegeten hebbende, te rug en raasde als een bezetene, dat hij gee peter en evenmin eene nieter kon krijgen. De arme vrouw moest het nu inisgeldei wat echter niet dc eerste maal was. Dez stuurde nu tot tweemaal toe een kind naa haar buurman 1'., tevens haar huisbaas, doe daar A, als een tiran bekend staat, was nil mantl erg scheutig. Eindelijk hoorde me de vrouw vaa A., die het bed al reeds vei laten had, zelfs om hulp roepen. Toen snelde dc buurvrouw toe, doch wer onthaald op cenige vuistslagen en toen lie huis uitgedreven. Nu kwam ook P. op huis aan, doch vooraleer deze de deur be reikt had, werd hij door A. aangegrepen c mishandeld, zondanig, dat, indien de beid j vrouwen (var. A. ook) niet op don woeste ling geslagen hadden, hij P. geworgd zo hebben. 1'. en zijn vrouw vluchtten nu be liuis in, doch A. greep oen kolenschop, sloej daarmede de vensters stuk en verschafte ziel op deze wijze toegang tot de kamer van P. die intusschcn niet vrouw en kinderen ge vlucht was. Van een en ander is proces verbaal opgemaakt De ouders van een meisje te Alteveer,in (1 nabijheid van Nieuwe-Pekela, dat tegen del zin van vader en moeder verkeering had ge kregen met een jongeling, die er anderi godsdienstige begrippen op nahield elan di familie, hebben hun dochter aan een paal ir de schuur vastgebonden en er toen duchtij op losgeslagen. Men zegt zelfs, dat de toe stand van het meisje tliaus alles behalvi is en haar hersenen geleden hebben. Op di jammerkreten van het mishandelde kim kwamen de buren tocloopoii. Zij drongen ii de woning der ontaarde ouders en namei deze duchtig onderhanden, na vooraf alle wat onder hun bereik kwam, kort en kleii te hebben geslagen. Een spoorwegarbeider uit Sehiedwm van den Jlollandsehcn spoorweg, die Dinsdaj met een zandtrein naar 's Gravenhage wa gekomen en met den trein van 6 u. 7 in zich naar zijn woonplaats terug wilde bege ven, boging do onvoorzichtigheid in dei goederenwagen van den reeds in gang zijn- den trein te springen. Hij mis'e de tred en viel tusschen den trein en het perron Tot zijn bijzonder geluk koek een dc machinisten van den trein naar achter ei merkte hel ongeval. Terstond remde hij dei trein, en de man bleef gespaard voor een wisse: dood. Hij kwam er nu af met cenige won den aan het achterhoofd, het aangezicht e dc boenen. Hij werd naar het Gemeente ziekenhuis vervoerd en bevindt zich bede veel beter. Twee mannon, die voor eigen rekenin te 's-Gravcnliagc, de glazonwasscherij uitoe fenden en dus niet in dienst waren va eene onderneming van dien aard, maakte schromelijk misbruik van liet hun geschon ken vertrouwen. Met huu werk bezig aan eene woning i

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 2