voor Zeeuwsch'-Vlaanderen. Ie Houtvester van Eiklust. No. 94. Zaterdag 15 Juli 1893. 1: jaargang. u. 11 FEUILLETON. Binnenland. O* Nieuwsblad hie A BONN EMENT S1' RIJ S Per 3 maanden 40 centsfranco per post 45 cents. Voor Amerika 2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. A D V EIIT E N T I E P 11 IJ S V an 1 tot en met 4 regels 25 centselke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentieu worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdagavond bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskem. BuilcnlandMClic Kroniek. Het legerwet-ontwcrp is nog altijd de hoofd- chotel van Duitsohlands politiek gerecht. :nHfel zullen cr in den nieuwen Rijksdag raeer- 5(Jere liefhebbers gevonden worden oin in t on Caprivi's bereiden disch te happen, doch roordat ze geheel smakelijk zal zijn, zullen fr nog enkele kruiden aan toe moeten ge poogd worden. De Rijks-kanselier heelt zich Jan ook bereid verklaard, niet ongenegen te lijn tot het doen van cenige concession, als revolg van de onderhandelingen, aangeknoopt Joor de leiders van eenige partijen, en el over de verlenging van den tijd, gedurende wel ken de tweejarige diensttijd geldig zal zijn, mi over de oplosiing van het vraagstuk, op welke wijze het geld voor het legerontwerp eal worden gevonden. Over 't geheel geno men, staan de kansen voor de aanneming der legerwet niet ongunstig. Bij de algemeene beraadslagingen werd het debat geopend door den Rijks-kanselier, met eene rede. waarin hij het gewijzigde ontwerp verdedigde, op grond, dat dit ont- iverp de geringste eischen bevat, die noodig zijn om Duitsohlands positie in Europa te bevestigen en de Duitsche regeering in staat ie stellen dezelfde militaire kracht, gelijk tot lusver, tot handhaving van den vrede in de schaal te werpen. Voorts weigerde hij zijne toestemming te reven tot het voor goed invoeren van den tweejarigen diensttijd en ontwikkelde een ontwerp tot herziening der belastingen. De- te rnededeeliugen brachten eenige ontstemd- NS o14- NOVELLE VAN F r. Z I AI M E IIIIA N „Wees maar niet bang, daarvoor is ge- orgd. Eerst krijgen dan opsluiten." „Laat u toch overreden, Frans. Wat hebt 'e aan dat domme schieten?" „Ja, eigenlijk niets," meende hij. „Ik heb r alleen schik in, omdat het dien dommen naak, dien houtverstersjongen, ergert. Ik fchiet alleen om hem eene poets te bakken, „Wat hebt dan tegen hem" e „Dat gaat u niets aan, ltegi. Die wijs- bus denkt, dat hij overal de eerste is. We praken onlangs daarover in de herberg en t heb toen eene weddenschap aangegaan, at ik dien houtvestersjongen een bok voor g.jjjn neus zou neerschieten en wegdragen, 6 niettegenstaande den ouden weerwolf en zijn !,5Poii, voor wie zc allen even bang zijn. Als 5.1 beid te weeg onder de nationaal-Iiberalen en de leden der vrijzinnige vereeniging. Deze ontevredenheid zal echter wel geen nadeeligon iuvloed uitoefenen op de defini- tieve stemming over het ontwerp. Volgens de. dagbladen sprak de, keizer de ze week bij de ontvangst van den president en de vioepresiden'en van den Rijksdag, ook over de- legerwet, en wees hij op de legrr- versterkiligen in de aangrenzende rijken. Tot het handhaven des vredes, zeide de keizer, is het noodig dat wij met onze buren gelij ken tred houden. Onze staathuishoudkundige betrekkingen eischen dringend dat er rust heerscht, welke alleen kan verzekerd worden door het aannemen der legerwet. Verder wees de keizer er op, hoe in Erankrijk de kaderwetten snel waren behandeld en aange nomen. - y Te Weehen is Zondag in liet stadhuis een vergadering gehouden, waaraan 10,000 werk lieden, ebn groot getal vrouwen en verschei dene afgevaardigden in den Rijksraad deel namen. De vergadering nam een motie aan ten gunste van bet algemeen en rechtstreeksch stemrecht, met ge,lijk recht tot kiezen voor alle burgers. Toen de vergadering uiteen ging, vormden zich troepjes, die onder het roepen van leve de Internationale huiswaarts trokken. De rust bleef overigens ongestoord. Den Hen dezer hadden in de onderschei dene provinciën de. verkiezingen plaats voor ik nu weer in de herberg kom, zullen ze me betalen." „Ja, het schreit ten hemel," zeide Regi, „die herberg is van alles de schuld. Als ge daar maar weg wildet blijven." „Waarom? daar is het gezelliger dan in den molen. En al was het dat niet, zoo heb ik toch altijd nog wat met den jager te verrekenen." „Zeker 0111 Anna, niet?" Frans keek zijne zuster verbaasd aan. „Drommels, hoe zijt ge daar achtergeko men? Het is nu wel niet heel juist maar de andereu weten het toeh ook niet? „Dat ze u heeft laten loopen, en het met den houtvester houdt? Zeker! Gebhardt vertelde het me onlangs, en van dien heb ik ook gehoord, dat men reeds vaak den houtvester met Anna in liet boseh gezien heeft. De mensehen weten hij ons alles, Frans, men kan niets in het geheim doen." „Dus toch!" riep Frans. „Ziet ge, Regi, nu moet ik eerst recht „Ge moet in het geheel niets, dan vader helpen en braaf en oppassend zijndat lie derlijke leven wordt nog uw ongeluk. Wat geeft ge om Anna? Een meisje, dat zich de periodiek aftredende leden van de. Eerste Kamer der Staten-Generaal lil Noord-Brabant zijn herkozen de heeren Smits en Sassen (Katli.). Gelderland, gekozen de heeren Engelherts (a.-i.) en Croiners Kath. met 31 en 3:2 st. tegen 28 en 29 op de aftredende Conserva- tief-liberalen 't Hooft en van Xagell. Zuid-Holland, herkozen de heeren Viruly, Flansen van dé Putte cu van der Breggcn, (lib.) Noord-Holland, heikozen de heeren \V ert- lieim en Breebaart; gekozen de heer de Jong, in de plaats van den hear Kappeijne van de Coppelo, die zich niet weder benoembaar stelde Zeeland, gekozen de lieer Godin de Beau fort (a.-r.) met 20 stemmen, tegen 17 op den heer Six, aftredend (Hb.). Utrecht, herkozen de heer van Nispen (a.-r.) Friesland, herkozen de heer van Swinde- ren (lib.). Overijsel, herkozen de heer Stork (lib.). Groningen, herkozen de heer van lloyen (lib.) Drente, herkozen de heer Van Lier (lib,). Limburg, herkozen de heer Rogout (Ivath.). Bij de stemming voor de Staten van Zee land waren afwezig de liberale leden De Smidt, Van Deinse, van der Lek de Clercq, J. A. Bolle en Van Uye Pieterse. De partijverhouding in de Eerste Kamer is thans, dat daarin zitting hebben 3d li beralen, 12 Katholieken en -1 anti-revoluti- onaireu. De zomerzitting der Prov. Staten van Zee land werd Dinsdagmorgen ten II ure voort zoo laag aanstelt en niet den jager heimelijk in liet boseh rondloopt, is toch niet voor u. Denk toch eens hare moeder. Waar die tuft geld weghaalt, is ook een geheim. Ze zegt, dat ze het zelf niet weet; maar wie gelooft datDe nienschen meeneu, dat ze het uit de stad krijgt van een vroegeren be minde, en toen Mcrtens op zekeren morgen vermoord in liet boseh is gevonden, wist ter stond iedereen te vertellen, dat de andere het gedaan had, oin h uit den weg te ruimen." „Dat zijn altemaal domme praatjes," zei de Frans. „Maar wat gaat Anna me aan. Ik kan het alleen niet uitstaan dat ze zich zoo preutsch voordoet, eu daarom wilde ik haar een zoen geven. Alleen voor de aar digheid." „Dat is niet goed. Frans van den liout- zaagmolenuar moet zich niet met zulk volk afgeven. Kom, laten we er niet meer over spreken en ga vader helpen. Ge krijgt toch eenmaal den molen, en daarom moet het volk u reeds als hnn meester leeren kennen." „Denkt ge dat, Regi?" vraagde Frans in gepeins. „Zeer zeker. Als ge u zeiven maar een gezet. Tegenwoordig waren 3d leden en de grif fier. Afwezig met kennisgeving de heerenJ. A. Bolle en W. C. de Srnidt en zunder ken nisgeving de heerenJ. C. van der Lek de Clercq, uir. J. G. van Deinse, Th. van Uye Pieterse en J. H. Snijders, welke laatste ech ter ter vergadering is gekomen. Op voorstel van den heer Iluvers werd besloten het eerste over te gaan tot de be noeming van een lid der Eerste Kamer. Hij herstemming werd benoemd de lieer jhr. mr. K. A. Godin de Beaufort, (a.-r.) oud-minister van financiën, ine'. 20 stemmen de heer jhr. mr. W. Six, (lib.) aftr. lid, be kwam 17 stemmen. Als buitengewoon lid der Staten, werd herkozen, de heer J. M. Kakebeke met 23 van de 37.stemmen. Op den lieer van Waesberghe-Jansscns waren 11 en op den heer Donkers 1 stein uitgebracht. Het verzoek tot afschaffing van de tolhef fing op wegen hij de provincie in onderhoud, werd uitvoerig verdedigd door de heeren van Waesberghe Janssrns en Fruijtier. De heer Eruijter stelde voor, om, bijaldien de tollen op de rijkswegen worden afgeschaft, dit ook op provinciale wegen geschieden zal. De hear Pompe van Meerdervoort onder steunde dit denkbeeld, terwijl de meeningrn va* Ged. Staten werden verdedigd door de heeren Snouck Ilurgronje en Hcijse. Op voorstel van den heer van Waesberghe Janssens werd met 23 tegen 14. stemmen besloten Gedeputeerde Staten uit te uoodigen weinig kont behcerschen, dan waart ge het beste jongmensch uit den gelieelen omtrek, inijn Gebhardt natuurlijk uitgezonderd." „Zeker. Zooals die zijn er niet veel. Dus ik moet naar buiten, kleine wijsneus?" „Ja." „Geef me dan een zoen mee op reis Geb hardt neemt liet toch niet kwalijk," zeide hij goedhartig. „Zoo daar danGa nu maar gauw. En dat stroopen, Frans, ik hid u „Al goed. Ik zal er over denken, Regi, spreek er maar niet over, en laat de ande ren niets merken. Zie nu maar gauw of de soep niet aanbrandt, want dat zou schande zijn voor de toekomstige boerin van Rim- laashof." Hij duwde haar zacht de deur uit, stak zijne pijp nogcens aan, en, een vroolijk deuntje neuriënd, ging hij naar bui ten Frans was wel is waar niet slecht; maar eene al te toegeeflijke opvoeding had de ge breken dor lichtzinnigheid, die der jeugd ei gen zijn, en de vrees voor degclijken arbeid ten koste zijner betere oigenschappen sterk ontwikkeld. De wensch, om de eerst en voornaamste in liet dorp te zijn, had hem

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 1