Binnenland. Gemengd Nieuws. maar dan moet men den boer nok schade vergoeding geven. Ware het niet beter,'dal men, in plaats van f lOO.UOu uit te geven voor veeopzichters, het tiende gedeelte daar van nog maar gaf aan de boeren wier vee aan mond- en klauwzeer lijdt, voor het op stallen en daarboven nog een premie aan den boer, waar liet eerste geval geconstateerd wordt, indien althans de ziekte tot zijn stal beperkt bleet'. We gelooven, dat zulk een maatregel beter zou werken, dan veeopzichters. Het eerste geval zou spoedig worden aangegeven en de boer zou zijn best doen dat de ziekte zieli zoo mogelijk niet uitbreiddewant zonder medewerking van den boer is het weren van mond— en klauwzeer onmogelijk. In naam van alle grensboeren betuigen w ij onzen dank aan den lieer llennequiii en hepen dat bet hem moge gelukken de grenskwestie tot eene goede oplossing te helpen brengen. Hiiitcnlamtselu' Kroniek. De herstemmingen van den Rijksdag in Buitschland belmoren thans weder tot liet verleden. De uitslag daarvan is, dat de Rijksdag thans eene kleine meerderheid vuur de legerwet bezit, doch zij is zoo zwak dat omtrent het lot dier wet nog weinig roet^zc- kerheid te zeggen valt. Den 'kien Juli zal de Keizer in persoon den nieuwen Rijksdag openen. Het Fransche ministerie van Oorlog heeft een statistiek openbaar gemaakt, waarop wel de aandacht mag gevestigd worden, duar zij op een woiideplek van Frankrijk wijst. Over het laatste jaar bedroeg het aantal manschap pen, dat in de militie-inschrijving valt, 277 duizend man, hetgeen, vergeleken met het voorafgaande jaar, een vermindering aantoont inet 22000 miliciens. Tegenover deze vermindering moet in acht genomen worden dat integendeel in Duitsch- land reeds alleen door de toeneming der be volking de legermacht steeds aangroeit. Deze feiten die zeker van onrustbarenden aard zijn, mogen niet aan de opmerkzaam heid der bevoegde macht onttrokken worden, schrijft de Tel. De Fransche regeering heeft het nieuwe ontwerp-handelstractaat niet Rusland bij de Kamer ingediend. Bij dit tractaat worden de invoerrechten op Russische petroleum op de helft terugge bracht. Daarentegen worden van Russische zijde veel grooter voordeden aan den Fran- schen uitvoerhandel toegezegd. De telegraaf meldde reeds de vermindering met 20 pCt. der rechten op wijnen, geweven en wollen artikelen. Tevens worden verminderingen voorgesteld van 10 tot 20 pCt. op allerlei luxe artikelen, kaas, oliën, en landbouw-ma- chines. Daarenboven en dit is een zeer gewichtige bepaling zullen Fransche han dels- en fabrieksmerken in het vervolg de volle bescherming der Russische wet genie ten. In het algemeen zal de Fransche han del door Rusland op don voet der meest bc- „Dat geloof ik wel," bromde de molenaar „hij zal zeker weer in de herberg gevochten hebben; daar heeft hij wel lichaamskracht voor." „Ge zijt een hardvochtig man, een tiran," zeide Marianne toornig, „en hebt met uw eigen vleesch en bloed geen meelijden. Maar ik beu de moeder; ik heb ook een woordje mee te praten. Blijf maar hier, mijn jon gen, vader zal u niets doen, ik ben er bij." Over het gelaat van het jonginensch gleed een glimlach. Hij vond de zaak zelfs grap pig- „Dat zal de molenaar slikte de vol gende woorden in er. krabde zich wanhopig achter de ooren. Het was om te lachen, maar ook om medelijden te hebben, den ge- spierden man in zijne radeloosheid te zien. „Heb ik dan in het geheel niets meer in huis te zeggen kwam er bedeesd hit „Zeker, man, zeker. Maar ik laat mijn kind niet mishandelen. Ge ziet toch, dat Frans niet werken kan, want hij is ziek." (Wordt vervolgd) gnnstigde natie liehandcld worden, hetgeen dit rijk tot nu alleen aan Engeland en Ita lië ten deel viel. De justitie heeft zich thans de zaak-Neer- bosch aangetrokken. Het schijnt, Hat zij omtrent enkele gevallen van mishandeling, die in de brochure vau de hceren Van Deth en Van Houten genoemd zijn, een onderzoek heeft ingesteld althans de schrijvers zijn als getuigen gedagvaard voor den rechter van instructie. Aan den anderen kant schijnt van een vervolging der schrijvers wegens laster of bcleediging nog niets te komen; de justitie kan daarbij niet optreden dan up een klucht door den heer Van 't Lindcnhout, die dus bij zijn lijdelijke houding schijnt te blijven volharden. Althans ook van een aanbod oin zijr. inrichting a.in een onderzoek te onder werpen, wordt nog niets vernomen, ondanks de aanmaningen van do pers. Vo >ral ook de Christelijke pers, welke het voor de eer van hunne richting noodzakelijk acht, dat de zaak wordt uitgemaakt. Wij ontvingen stukken, waarin eveneens op zulk een onderzoek wordt aangedrongen, o. a. van een bewoner der stad Xijmegeu, die het uict „De Standaard" eens is, dat de thans door de vrienden van Xeerbosch inge slagen weg (van advertenties en oproepingen) de mijl op zeven is- Zelfs is hij van oordcel, dat de directie van Xeerbosch door hare houding i" deze haar vrienden geloidolijk van zich vervreemdt. „Wil dc heer Van 't Lindenhout allen, die tot nog toe in hem geloofden, voor zich en zijne instelling behouden, zoo zegt de schrijver, hij volge den raad van de „Stan daard". Laat hij dit na en blijft hij vooit- gaan lapwerk te leveren, dan wekt hij het m. i. gerechtvaardigd vermoeden, dat hij een onderzoek niet aandurft." De schrijvers van ingezonden stukken over dc Xeerbosch-kwestie moeten ons vergeven, dat we enkel hier en daar grepen kunnen doen uit hetgeen ons over dit onderwerp wordt toegezondenwij hebben te zorgen, dat deze zaak, hoe belangrijk ook, neit al te veel van onze ruiiute in beslag neemt. (Tel.) BRKSKOS, SO Juni 18#». Op initiatief van de herren A. du Burck en J. P. w. Besemer had gisterenavond in het „Hotel de Commerce" bij P. Monjé al hier, eene vergadering plaats, tot bespreken van de middelen die kunnen worden aange wend, ten einde in deze gemeente een ge neesheer gevestigd te zien. De heer Du Burck upende de bijeenkomst met te wijzen op de hoogst belangrijke zaak, die thans zoude worden besproken. Wel was hij overtuigd, ttat de financieële kwestie in dezen een voorname rol zoudo spelen, en dat wellicht daardoor bezwaren zouden wor den geopperd, doch hij hoopte dat die te overwinnen zoude zijn. Hoeveel toch wor den niet betaald aan de hier praktizeerende doch elders woonachtige gcnecsheeren. Het vervoer der medicijnen beloopt op den duur ook een aardig sommetje. Nog kan hij uit goede bron constateeren, dat over 1892 van wege het Diaconiebestuur f138, liet Burger lijk Armbestuur f 20, voor de doodschouw f30 en voor de vaccinatie f 45 is uitgege ven. Deze totale som van f 233 is echter te weinig om een zich een eventueel te ves tigen geneesheer als salaris aan te biedon. Alhoewel het van algemecne bekendheid is, dat de gemeente Breskens niet onder de rijkste mag gerekend worden, zoo vertrouwt hij toch, (lat door eendrachtige samenwerking elk naar zijn vermogen, veel kan verkregen worden. Hierna nam de heer J. P. W. Besemer het woord, om naast de belangen van het algemeen, die hierbij betrokken zijn, te wij zen op het voorloopige middel, dat ons na der tot het doel zal brengen. Dit middel kan gevonden worden in het aanbieden van een adres aan het Edelachtbaar Bestuur dezer gemeente. Financieële steun is noodig, en al mogen wij nu aannemen, dat de belastingeu vrij hoog zijn, meent hij toch dat geringe ver hooging slechts eene denkbeeldige is, in aanmerking genomen de voordeelen die aan het beoogde doel verbonden zijn. Ilij hoopte op gewenschte ondersteuning en medewerking tot het bereiken van het doel, dat ons allen ten goede zal komen. De heer P. Monjé wethouder, stelde voor zich per adres tot den Gemeenteraad te wen den, met het verzoek de middelen te ver schaffen, tot het verkrijgen van een genees heer. Van de gelegenheid om op het aan geboden adres te. teekenr.ii werd, staande de Vergadering, door ruim 00 aanwezigen ge bruik gemaakt. In zijn sluitingswoord bracht dc heer Du Bure.k iu de eerste plaats dank aan de ver gadering voor hare tegenwoordigheid, waar door getoond was, dat het ernst was met de hoogst gewichtige zaak, die besproken werd. Hij sprak verder de hoop uit dat de po gingen met een giinstigen uitslag bekroond mogen worden. Door het postkantoor Breskens, is ge durende de le helft van Juni, de volgende onbestelbare brief verzonden, als van het hulpkantoor Biervliet aan J. A. Kras te Maastricht. Bij Kon. besluit is herbenoemd als kantonrechter-plaatsvervanger in het kantos üostbing, de heer J. G. Gerritsen. Bij Kon. besluit is benoemd tot ont vanger der direete belastingen en accijnzen te Domburg, c. a. de heer T. A. Lainbrecht- sen, thans te Aardcnburg c. a. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot ge zworen van Hen ElieabethpolHer, ouder Bier vliet, de lieer A. de. Groote en van deu Nieuwen Passageulepolder, de heer C. J. Sturm. firoeile, 24 Juni. Heden had alhier door het Bestuur van het waterschap „Groe.de en Baanst" de aanbesteding plaats van het bou wen van een houten schuur, lang 13 M. en breed 5 M. tot bergplaats van materialen euz., waarvoor werd ingeschreven, door de heerenA. Carels te Groede voor f 862, H. Elfrink id. voor f 851, J. Mazure. id. voor f 847,41, P. Monjé te, Breskens voor f760, J. Haartzen te Oostburg voor f 696.23 en J. A. van de Sande te Groede voor f 692, wien het werk is gegund. Bij kon. besluit zijn herbenoemd als dijkgraaf van het waterschap Groede en Baanst, de heer A. Lombaard, en van den Willein-Leopoldpolder (Ned. gcd.) de heer J. Bastihg en tot gezworen van het water schap Groot en Klein Baarzande c. a. de heer A. A. Been. Solioondijke. De kermis is weder voor bij en niettegenstaande er nog al veel te zien was, is het voor de neringdoenden en her- giers maar ongunstig geweest. Xog een paar jaar en wij kunnen best de draaimolens en spellen missen en houden (le zoogenaamde „taartjes-kermis", want kaartspelen en dan sen in de teuten, noemt men kermis houden. Solioondijke. In de gehouden vergade ring der liberale kiesvereeniging zijn de af tredende raadsleden, de heeren W. J. Leen- houts, J. D'hont Iz. en Rissecuw en ter vervulling de vacature wijlen J. L. Kabboord, de heer I. van Male, tot candidaat gesteld die allen de candidatuur hebben aanvaard. Sluis. Tot Koster bij de Ned. Herv. gem. alhier is benoemd J. B. van Wuijckhuijze te Sluis. Sluis. Wijk St. Anna ter Muidon. De zer dagen had het zoontje van B. de onvoor zichtigheid om over den ingang van een open- staanden kelder te springen met het onge lukkig gevolg dat hij mis sprong en zoo doende in den kelder terecht kwam waar hij bewusteloos bleef liggen; zijn zusje daarbij tegenwoordig, geraakte door den schrik ook bewusteloos. Sluis. Begunstigd door goed weer hield liet muziekgezelschap „Appolló" alhier Dins dagavond een concert en fakkeloptocht te wijk St. Anna ter Muiden voor de aldaai wonende honoraire leden. Zoowel bestuur als werkende leden werden dour d. van Eerde rijkelijk onthaald. Heden middag aanvaardde de heer J. Z. de Buisonjc, in tegenwoordigheid van den E.A. hoer Burgemeester en eenige leden van het Gemeentebestuur, zijne betrekking als Hoofd der Openbare Lagere School aan de Nieuwe Sluis in de gemeente Breskens. De uitvinder van het meliniet, de ingeni- eur Turpiit, die gedurende zijn gevangenschap zijn studiën omtrent de werking van ont plofbare middelen heeft vooitgezet en sedert zijne invrijheidsstclling niet heeft stil gezeten, is, volgens het Journal des Débats met zijn ontdekking zoover gekomen, dat de oorlog zoo goed als onmogelijk gemaakt is. Ilij heeft namelijk een machine uitgevon den, een soort van mitrailleuse, die door twee paarden getrokken eu door 4 personen be diend kan wordeu, en die 4 ladingen in een kwartier kan los branden. Elke lading kan 25,000 projectielen op een afstand van 3500 meter in alle richtin gen uitw erpen ulzoo eene ruimte van 22,000 M* bestrijkende. Electrieiteit speelt hij de werking dezer machine do hoofdrol. Zilfs eenvoudige koop vaardijschepen kunnen naar de meening des uitvinders van dit alles vernielend wapen voorzien en in kruisers veranderd worden. liet Journal des Débats meent dat men zich met de voorstelling, dat deze ontdekking reeds tot het gebied der feiten behouren, te zetr gehaast heeft. Turpin is nog aan liet onderzoeken. Nog geen enkele proef heeft hij met zijn nieuwe machine genomen. Doch hij beweert, zeker van zijne zaak te ziju. Hij is voornemens zijne ontdekking aan den minister van oorlug uiteen te zetten eu hem de middelen te vragen, die Item in staat zul len stellen om tot proefnemingen over te gaan. Men schrijft uit Hoogczarul Vorige weck had op hevel van den Rijks ontvanger te Slocht'Ten, dc excentoriale ver koopplaats van den inboedel van Jacob Ve nerea, te Martonshock, wegens liet niet be talen van het niet betalen vau zijn pcrsoneele belasting, bedragende ongeveer f 3, (zegge drie gulden) waarvan trouwens reeds was betaald. De kosten beliepen ongeveer f 24. Om 10 uur verschenende deurwaarder met twee gatuigen, dc burgemeester van Slochteren met tien rijks- en gemeente-veld wachters van Huogezaud. Al deze voorzorgsmaatregelen waren geno men, omdat de socialisten allen waren opge roepen, om te voorkomen, dat de inboedel van Veneiua werd ingepakt. De roode vlag woei boven van het dak. Alle socialisten die maar even kondau, wa ren tegenwoordig; de zwakke sexe wa» na tuurlijk ook present. De werkelijk nette inboedel bracht op ds somma van 54 centen zegge (vier-en-vijftig cent). Zoo o. a. werd een regulateur verkocht voor drie cent, een linnenkast voor vijf, een kinderwagen, waarin een kind, netjes uitge- doscht, voor twee en-een halve cent. Zou het wettig gezag door dergelijk ko mediespel niet meer ondermijnd worden dan door honderd revolutionaire redevoeringen? De Eng. pantserschepen van het Mid- dellandsohc Zee-eskader Victoria en Camper- doun zijn 22 dezer bij Tripoli, op de kust van Syrië, met elkander in aanvaring geweest, tengevolge waarvan eerstgenoemd schip zonk. Van de ruim 600 opvarenden werden 255 personen gered. Onder de verongelukten be hoort ook de admiraal Trjon, die zijn schip niet wilde verlaten, dat door den ram van de Camperdoun doorboord, omsloeg en ver volgens zonk. Duitsche bladen vertellen de volgend» verkiezingsgeschiedonis. Op een landgoed in Mecklenburg was het de gewoonte, dat iedet arbeider ecnigszins als deel van zijn loon in het voorjaar een schaap kreeg. Bij de voor-

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 2