voor Zeeuwsch-Vlaaiideren. Eene schrede nader. Sc Houtvester van liklust Jjfo. 92. Zaterdag 1 Juli 1893. 2° jaargang. -oft a ,25 FEUILLETON. lailleej pryw SCUU VOtiï Blikkcj etroleu Jzer \ttr. fiM gesch Nieu oedt. Y A B O N X E M E N T SI' R IJ S Per 3 maanden 40 centsfranco' per post 45 cents. Voor Amerika '2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. A D V E R T E N TI E P R IJ S Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnain. 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdagavond bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskens. ïiein 51 Wederom is de grenskwestie in de Twee- Kamer der Staten-Generaal ter sprake [tomen, en wel naar aanleiding van eene iterpellatie van den lieer Tvdens ovei den litvoer van paarden naar Duitscliland. Gro- lingen en een deel van Oost-Friesland lijden daardoor groote schade. Tevens wees hij op iet verbod van invoer van rund- en hoorn dat volstrekt niet gemotiveerd wordt loor de sanitaire maatregelen ten op/.iolite ran den invoer van niest. De ministei ant- voordde hierop dat van een verbod niets he iend is, noch bij onze, noch bij de Duitsche regeering, doch een Pruisische verordening aarbij de keuring van herkouwende dieren ij den invoer werd gelast, is misschien door de mindere beambten te veel naar den letter toegepast. Binnen een paar dagen zal het onhoudbaar verbod van Duitsche zijde 1 zijn opgeheven. Daarna heelt de heer Goeman BorgesiuS er op gewezen, hoe de noordelijke provinciën veel hinder oudervinden van de belemmeren de bepalingen van Belgio en Duitscliland omtrent den uitvoer van vee. En waarom worden die maatregelen van wege Duitsch- laud genomen? Alleen als maatregelvan represaille. De zaak betreft dan ook meer buitenlandsche dan hinnenlandschie zaken. Wij moeten zorgen die represaille-maatregelen niet uit te lokken. Dat ware heter. Men zou ISdan preventief handelen. Sedert 1S71 M N NOVELLE VAX Fr. ZIMMERMAN. „Gaarne, buurmanhebt ge ze voor een dak noodig? Daar ginder staan ze," hij wees met het potlood over zijn schoude, „mijn Trans zal zc u wel geveu, ik kan op dit oogenblik onmogelijk meegaan. Tijs, is mijn zoon cr?" „Neen, baas." „Drommels! Slaapt bij nog, de luiaard? Ga eens kijken, Tijs. Een oogcnblikje, buur man. Iloe gaat het met uwe vrouw alles goed, niet? Nuuimcr een en tachtig. Doe uw mond open, George, ge piept als een sprinkhaan; is oen en tachtig goed? Ja, I best, ik heb liet gehoord. Nu, licht ge mijn zoon gevonden, Tijs?" „Hij is in de kamer, en zit zijno boterham te eten. Hij zal aanstonds komen." hier to lande de regel verbod van veeinvoer, met tijdelijke vergunningen nu en dan; met uitzondering van fokvee is de invoer van ander vee geregeld verbodeq. Du vergun ningen zelven zijn dikwijls zoo bezwarend, dat do grensbewoners er toch den grootstcu last van hebben. Voor öelgie geldt de voor waarde dat de dieren 10 dagen in quaran taine mneteu blijven, hetgem de kosten doet stijgen Qu de prijzen van het vee bij den invoer drukt. Willen wij sterk zijn tegenover het bui tenland, dan moeten wij onzerzijds zoo wei nig mogelijk bezwaren aan anderen in den 'weg leggen. Door die maatregelen krijgen wij tocli geen faciliteiten, zooals nog onlangs ten opzichte van Engeland gebleken is. Het beste ware een algeineene internatio nale regeling te treffen, waarbij door België, Duitschland en Nederland een zeker rayon van besmetting werd aangewezen, zoodat dan geen verbodsmaatrcgelen zouden behoeven genomen te worden, wanneer in een of an deren uithoek van het land veeziekte ont staat zelfs ver van dc grens. In dezen tweelcdigen zin wensehte spreker door dc regeerig gehandeld te zien. De heer Heniieqnln lichtte nog nader toe de oorzaken, die tot de onaangename stem ming van onze roemde buren hebben geleid. Iltf wees daarbij o. a. op de willekeurige lp'-fling van keuringskosten, op de aanwijzing van dc afstanden, binnen welke bet vee moest blijven. De Zeeuwsebe Landbouw- maatschappij is in overleg getredou met de Belgische Eaiidbouwniaatscliappijen. Spreker „Hier, Tijs, pak liet boek eens aan," zei- de Holzegger, „en schrijf goed op. Als ge me (1e rekoning bederft, keer ik u liet bin nenste buiten, net als een loeren handschoen. Buurman, ga maar vast eens naar de lat ten zienik kom aanstonds, of mijn zoon. Ik moet toch eens zelf gaan zien, wat er weer met den jongen'—"hij spïhhg van'zijn lioogon post af en haastte zich naar het woonhuis. In de kamer vond hij zijn zoon, die met het hoofd in de hand aan tafel zat en sla perig nit het venster keek. Het gezonde ge laat van den ongeveer twintigjarigen jonge ling zag er uitgeput en afgetobd uit Om den linkerarm had hij een doek geslagen. Vóór hein stond nog zijn ontbijt, waaraan hij zoo juist begonnen was „Dag, Frans," zeido Holzegger, „waarom komt go niet buiten?" „Goeden morgen, vader," zcide Frans ach teloos, zonder op de vraag te letten. „Is liet bij u nog morgen? Mijn horloge staat op tieu. Ik heb al een half dagwerk ;edaan. Wilt gc er niet eens uitgaan, Frans Ir zijn koopers en ik moet bij de stammen blijven." hoopte, dat de minister van Binnenlandscne zaken aan die zaak zijn ernstige aandacht zal wijden. Dc minister van buitenlandsche zaken zal zijn ambtgenoot van binui-iibindsche zaken aandachtig maken op de minder goede st na ming die sommige maatregelen bij onze na buren tvekkeu. Wij hebben ons reeds be reid verklaard om het voorloopig arrange ment met de Belgische re geering aangegaan omtrent het grensverkeer voor het vee in eene overeenkomst te veranderen. Daarna zal er aanleiding bestaan om te trachten door pene internationale overeenkomst tot die on derlinge schikking te geraken; en hij ge loofde inmiddels, dat zoodra liet mond- en klauwzeer hier zal hebben opgehouden te liccKsekcn, de Duitsche ngccring den invoer van ons fokvee weder zal toelaten. De Ax. t rt. voegt daaraan toe: „liet doet ons genoegen uit den mond dezer heide geachte mannen iets dergelijks te hooren. Het zijn louter represaille-maatregelen te gen de onzinnige bepalingen die niets knu llen bijdragen tot wering van besmettelijke ziekten, maar die de regeeringen en de land bouwers tegen ons ontstemmen en waarvan de Nederlandsche grensboeren vooral de du pe zijn. Die bepalingen getuigen verder, dat ons veeartscnijkundig staatstoezicht voor do haar opgedragen taak aan de grenzen niet berekend is. Waarom, zoo vragen wij nogmaals, aan Duitschland en België al die moeilijkheden ir. don weg gelegd; kunnen dc strenge en „Ik ben moe. Laat Tijs maar bij de stam men blijven, die kan het evenzoo goed als gij." „Moe en ge hebt den lialven dag ge slapen? Zijt ge soms weer den gcheelen nacht in de herberg geweest? Dan is men natuurlijk moe en ongeschikt tot cenig werk. M.iak nu maar geen praatjes, Frans, en ga ei uit." „Ik heb er geen zin in," zeide Frans terwijl hij geeuwde. „Wat?" riep Holzegger, die tegenover zijn zoon do toegevendheid zelve was, maar bel toch vaak niet kon nalaten, aanvallen van geestkracht te huichelen, die, zooals te be grijpen is, zonder indruk hieven. „Wat, ge hebt gecu zin? Wat denkt ge wel? Ge zult o ogenblikkelijk gaan 1" „Maak toch niet zoo'n drukte, vader," hornam Frans doodbedaard, „go hoort toch, dat ik moe ben." Wat is cr met den jongen? vraagde eene kleine levendige vrouw, die juist de kamer binnenkwam, kijft gc weer met hem W at is er, Frans?" „Niets, moeder. Ik moet voor knecht spelen, meent vader." onzinnige bepalingen op den invoer van niest en weiding van vee er wel iets toe bijdragen om liet mond- en klauwzeer le Weren De meeste deskundigen zijn h. t er over eens, dat mond— en klauwzeer evenmin uit ons land te houden is als de influenza bij de paarden, al worden de grenzen ook met een dubbel cordon van militairen en veeopzichters afgezet. Gaarne hadden wij van onzen koenen af gevaardigde Hennequin nog' gezien, dat hij den minister inlichtingen had gevraagd om trent het koninklijk besluit, waarbij opstallen en almaking van vee lijdende aan mond- en klauwzeer kan bevolen worden. De Gelder- sche maatschappij van landbouw heeft tegen dit besluit reeds geprotesteerd; ook de land bouw maatschappij te Nijmegen was tegen het atmaken van vee, lijdende aan mond— en klauwzeer. W at de heer Hennequin bedoelde met wil lekeurige heffing van keuringskosten is ons niet recht duidelijk, daar toch de keuring kosteloos is, tenzij de landbouwer bij zich óp stal laat keuren. Indien het vee wordt afgemaakt wegens mond— en klauwzeer, krijgt de eigenaar voor (le zieke en verdachte diereu maar de helft der waarde, voor liet opstallen krijgt hij gee- ne vergoeding. Het spreekt dus Vanzelf, dat de boer de gevallen van inoml- en klauw zeer zooveel mogelijk zal trachten geheim te houden. Hut afmaken van vee lijdend aan mond- en klauwzeer, met liet doel daardoor de ziekte te weren, is óiizm! Het opstallen van vee kan in vele gevallen nuttig werken „Neen, dat zult ge met, daar zijt ge te goed voor," riep de kleine dikke vrouw met vuur. „Maar, lieve Marianne," viel Holzegger haar in de rede, „ik doe ook mijn deel. Frans kan liet zoo goed aanpakken als zijn vader, zoo hoort liet." „Ach, wat! Iedereen is niet zoo sterk als gij, en onze Frans is erg zwak, hij moot zich ontzien." „Ja," geeuwde Frans en rekte zijne sterk gespierde gestalte nit, welke bijna zoo lang was als die zijns vaders, „ik gevoel me in liet geheel niet goed, moeder." „Hoort ge nu, Holzegger, hij gevoelt zich niet goed. Wat scheelt er aan, mijn jon- gen f" „Ik ik heb gisteren mijn arm verrekt," antwoordde Frans aarzelend, terwijl hijop den doek wees, dien hij om zijn linkerarm geslagen luid. „Och liet is toch niet erg? Is het wel, mijn lieve jongen Moaten we den dokter uit dc stad laten halen? „Neen, in geen goval," riep Frans haas tig. „Het heeft niets te beteekenen, moe der."

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 1