-e voor Zeeiiwscli -Vlaanderen. sTo. 89. Zaterdag 10 Juni 1893. 2e jaargang. feuilleton. Dg HoutvGster yan Eiklust. Nieuwsblad ABONX EM EX T SP R IJS Per 3 maanden 40 centsfranco per post 45 cents. Voor Amerika 2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. A D V E R T E X T I E P R T J S Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. (Ïroote letters naar plaatsruimte. Advcrtentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdagavond bij den Uitgever C. 1)1 KLEMAX, te Breskens. m Buitenlandsclie Kroniek. In onze vorige kroniek hebben wij melding euiaakt van de daling der meerderheid ten ijizichte van het Home-Rule-plan. lfet is vel eenigszins onbegrijpelijk om bij het feit dat 't eene regeeringsvoorstel met minder stem men wordt aangenomen, dan hot andere, zoo'n Imogen toon aan te slaan. Immers het is een gebeurtenis die men dagelijks in alle dag bladen kan aantreffen. Want later, zoo leert ons de geschiedenis, zijn andere voorstellen met eene meerderheid aangenomen, die het normale cijfer der meerderheid bereikten, ja een eukele maal ging het dat te hoven zelfs. Dat is zoo de gewone loop van voorstellen. Al daalt de meerderheid by het eene voor stel iets meer dan bij het andere, dan mag zulks niet beschouwd worden als verzwak king van de meerderheid, want grootendeels hangt de aanneming af van den aard en den inhoud van het voorstel. Niettegenstaande dat alles, ondervindt de oude heer Gladstone op zijn ouden dag vele moeilijkheden. De bereiking van zijn ideaal «Ierland een eigen Parlement" is waarlijk niet het werk van eenen dag, noch dat van een kind. Moed, volharding en beginselvast heid, zijn drie machtige factoren, waar mode Gladstone in zijn moeilijken arbeid is bezield. Het kan ook niet anders of de grijze staats man moet veler eerbied afdwingen, waar hij zich het een heilige taak acht het ongeluk kige en verdrukte Ierland uit zijn positie te verlossen. Doch zooals wc echter reeds zei Fr. NOVELLE VAN ZIMMERMAN. In allon gevalle moest nu de beslissing vallenhij moest doen, wat eer en plicht hem geboden. Al die verschillende gedachten, die hem voortdurend bestormden, deden hem jrijnlijk aan. Om zich te verzetten, floot hij den dashond, nam hem tot zich op de sofa en begon met hem tc spelen. Deze wist zulk ecu voorrecht te waardeeren en gedroeg zich I nooit onbehoorlijk. legen den middag dreunden zware voet stappon door het huis en hoorde Karei, hoe zijn vader met luide stem den jagersjongen el rici'- j v //Paul, is mijn zoon thuisgekomen - „Ja; mijnheer." „Is er iemand geweest, terwijl ik weg was?" den ontmoet hij tegenwerking op tegenwer king Nu weder heeft zich tijdens de Pinkster- vacantie een der ministeriëele afgevaardigden, de heer Bolton, bij de opposanten aangeslo ten, en heeft een aantal beperkingen op liet Icrsehe wetgevend lichaam voorgesteld. Hij wil o. a. niet alleen dat teleplioon-, tele graaf en postdienst onder beheer van het Engelsche Parlement zal komen, maar ook dat een lid van het Iersche ministerie zit ting zal hebben in het Engelsche Parlement. Dat tegen deze bepaling de Iersche nationa listen zich hardnekkig verzetten, behoeft wel geen betoog, want juist hierdoor wordt het Parlement te Lonijeu versterkt in zijn sou- vereiniteit. Iloemcer voorstellen, boe meer debat, en als natuurlijk gevolg daarvan, vertraging, als wilde men daardoor de zaak van de lange baan schuiven. Gladstone, wien het er om te doen is, de, zaak met kracht en spoed door te zetten, moet zich zeer ergeren aan al deze pogingen tot vertraging. Hij schijnt zelfs, als tot het uiterste ge dreven geneigd te zijn tot krachtige gebruik making van de middelen, welke het regle ment van het Lagerhuis tegen deze verhin dering aan de hand geeft. Nu zou het ech ter van den Premiei zeer gewaagd zijn, om de hem door het reglement van orde toe gestane middelen te gebruiken, want wordt de oppositie in de vrije uiting van hare mee ningen belemmerd, dan zoude zulks van na- deeligen invloed op bet ontwerp kunnen zijn „Neen, mijnheer, alleen boer Kleinhuber, van wien mijnheer onlangs de kar tot pand genomen heeft." „De houtdief? wat wilde die hier?" „Hij verzocht, of mijnheer de houtvester hem toch zijn kar terug zou willen geven; hij heelt hem tegenwoordig zoo hard noodig, want een wagen heeft hij niet. Mijnheer mocht wel medelijden met hein hebbenhij had toch niet willen stelen, meende hij. De takkebosch, dien mijnheer in de kar onder het gesprokkelde hout gevonden had, was niet van den stapel hout, maar had op den weg gelegen. Mijnheer moest liet om zijne armoede maar vergeven, dat hij hem had meegenomen. Hij wilde er gaarne den straf tijd voor zitten, als het niet anders zijn kon als mijnheer hem maar de kar teruggaf, om te kunnen werken." „De kar blijft hier, tot het gerecht uit spraak gedaan heeft. Waarom hebt ge den houtdief niet dadelijk wrggejaagd „Hij stond zoo tc smeeken, mijnheer, en zag er zoo ongelukkig uit." „Zoo? Als hij het nog eens durft wagen hier te komen, dan jaagt ge hem met de honden de houtvesterij uit, begrepen En in het Iloogcrhrnis. En aan den anderen kant wordt beweerd, dat de kiezers zich op den duur van de re- gcering zullen loslaten, omdat, wanneer deze aan den broeden stroom van beraadslaging over het IIome-Rule-ontwcrp den vrijen loop laat, er geen tijd kan besteed worden aan dc behandeling van sociale hervormingen. Men ziet alzoo, dat men Gladstoue niet behoeft toe te roepen „wacht u voor voetangels en klemmen", want ze zijn ten duidelijkste zichtbaar. Wiliir de minister zich ook wendt, hij wondt zich telkens aun dc scherpe punten der oppositie. Graaf Kalnocv, Hongaarsch minister heeft, door eene staatkundige redevoering de aan dacht tot zich getrokken. Waar eenerzijds dc Fonische pers over deze redevoering zw ijgt, dear laten anderzijds de Engelsche bladen zich des te ineer hooren. Zij ineeneu uit de mi- nistrieele verklaring te mogen lezen, dat de Czaar zich een weinig meer bij het drievou dig .verbond heeft aangesloten en zich tege lijk eveuzeer van Frankrijk heeft verwijderd. De „Standard" voegt er bij, dat dit zeer goed een handigheid kan zijn, om het Duit- sclie legerontwerp te doen vallen. Dc Duitsehe legerwet, waarover de ver kiezingen voor den Rijksdag thans loopen, verkeert in een stadium, waarvan nog weinig niet zekerheid valt te zeggen. Kansbereke ningen worden er altijd gemaakt, doch met liet oog op de scheuring in de Centrum- en Duitsch—vrijzinnige partijen, is liet gevaar lijk hieraan eenig gewicht te hechten. Dc wet hangt aan een zijden draadje waarvan val me in liet vervolg niet meer lastig met zulke praatjes, anders zijt ge den langstcn tijd op Eiklust geweest. Onthoudt bet!" Toen werd de deur opengerukt en de oude Krantz trad de kamer binnen. Mot een kor ten groet, en een alles behalven vriendelijken blik op zijn zoon, zette hij zijn geweer in den hoek en begaf zich naar de schrijftafel. Nog voor hij deze bereikt had, bleef hij staan. Ziji; gelaat stond somber. „Hebt ge niets anders te doen, Karei, dan op dc sofa den luiaard en met dien hond te spelen, terwijl uw vader zich voortdurend over het volk ergert?" De stein van den oude klonk diep en ruw, hard en scherp kwamen de woorden uit zijn mond. Daaren tegen gaven hem het korte, maar dichte grij ze haar, de lange baard van dezelfde kleur, het gerimpelde donkere gelaat, de scherpe bruine oogen en de borstelige boven den neus aaneengegroeide wenkbrauwen hem het voor komen van oen ouden boschbewoner uit den germaanschen vóórtijd. „Neen, vader!" antwoordde Karei. „Zoo? Ge hebt toch zeker den last vol- vo rd, dien ik u heb opgedragen?" „Ju de kiezers liet zwaard van Damocles verte genwoordigen. Alhoewel het Duitsehe volk zeer goed inet den wil des Keizers op de- hoogte is, meent men toch dat het in dit geval wel degelijk overeenkomstig zijn eigen oordeel omtrent de legerwet zal stemmen. En juist omdat men ditmaal minder door partij—belang in plaats van door overtuiging gedreven wordt, verkeert men in onzekerheid. Welk een gevaarlijk spel men in Berlijn wil spelen, blijkt wel uit de geruchten, dat de keizer en zijne raadgevers andermaal tot ont binding zullen overgaan, indien de legerwet opnieuw wordt verworpen. Ja zelfs, moeten eenigen zijner raadslieden, die in eene nieu we ontbinding van den Rijksdag geen heil zien, den keizer een krasser maatregel aan de hand hebben gedaan, namelijk afschaffing van het algemeen kiesrecht. Zoo iets ver schrikkelijks op politiek gebied te weeg zou worden gebracht, dan zoude het wel een be sluit in dezen geest zijn, want waarlijk het afnemen van het algemeen kiesrecht is veel erger dan het niet- toekennen van dat recht. De noodlottigste gebeurtenissen zouden hier van het gevolg zijn. Als een blijk van de pogingen, die in het werk worden gesteld, om de legerwet te doen vallen, kan dienen, dat van uit Frankrijk den Duitschen socialisten geld voor 't verkie zingsfonds wordt verstrekt. Zoo natuurlijk liet klinkt, waar het geldt „partijhulp", zoo vreemd komt het voor waar die hulp als het ware door onverzoenlijke Franschen wordt verstrekt. Verkiczingsuianoeuvers leiden steeds en overal tot verrassingen. „Hebt ge den hok, die ui* de andere streek op onze weide kou.l, gevonden?" „Hij stond hij de andere kudde, die over den Barrenberg komt." „Is bij neergeschoten?" „Karei aarzelde ren ougenblik, besluiteloos wat te zeggen. „Ja, maar niet door mij," zeide. hij toen kortaf en beslist. „Wat?" Het gelaat van den houtvester drukte eene grenzelooze verbazing uit. „Niet door u Door wien dan Ik kan toch niet geloovon dat een ander „Zeker, vader. Een strooper schoot hem voor mijne oogen neer." „Drommels! En gij liet den schurk ont snappen? Hadt ge geen lood in den loop, ol een klapbus in plaats van een geweer in uwe hand Wie was het kent ge hem A* „Neen. „Zoo en de bok?" „De strooper nam hem mee." De oude barstte in een toornig lachen uit. „Ge zijt een net model van een schutter, een buitengewoon jagerstalentHet was de moeite wel waard, dat ik ii hierheen liet ver plaatsenHij stampte met de vo ten op de ii grond en zijne oogen fonkelden. „En

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 1