Binnenland. Gemengd Nieuws. man, die de eet van den Nederlaudsclien naam in den vreemde zoo hoog heeft gehouden- Met het Home-rule-ontwerp gaat het in Engeland van kwaad tot erger. Zoowel in als buiten het Parlement heeft de premier Gladstone het hard te verantwoorden. Terwijl hij de vorige week vau Londen naar Chester reisde, werd naar de trein een zwaren steen geworpen, die juist in de coupé waarin Gladstone zich bevond, terecht kwam waardoor bijna een dame werd getroffen. Reeds meermalen bleek het, dat het paleis te Soestdijk te klein is om de koninklijke hof houding in haar geheel behoorlijk te kunnen ontvangen. Trouwens de oorspronkelijke be stemming, n.l. tot paleis voor een der thans overleden prinsen te dienen, liet dat verwachten, daar het koninklijk gevolg meer ruimte noodig heeft. Dientengevolge is roeds ïen vorigen jare de rechtervleugel van het paleis vergroot om het personeel inwoning te kunnen verschaffen. Thans zal ook de linkervleugel belangrijk verbouwd wor den, waarvoor in den loop dezer week de aanbesteding zal plaats hebben, en waaraan alleen door aannemers uit Baarn en Soest kan worden deelgenomen. Vrijdag-avond hadden eenige warme Oranje-vrienden, mannen uit het volk, te 's-Gravenhage een vergadering belegd, teD- einde te bespreken op welke wijze te verwe zenlijken hnn denkbeeld, om wijlen den Ko ning een blijvend aandenken, hem waardig, te vereeren. Na eenige gedachtenwisseling, waarbij een der aanwezigen woorden sprak, die in dezen kring diepe verontwaardiging wekten op verzoet der politie verliet hij later de zaal wetd besloten over eenige weken nogmaals bijeen te komen in grooter vergadering, na dat men zich den steun van invloedrijke mannen zou hebben verzekerd. II. M. de Koningin-regentes heeft geen «Miolri oaoairon san Kaap snarnAmon nm vru\Y de begrafenis van llarer Majesteits vader, den vorst van Waldeck-Pyrmont, zich per- persoonlijk naar Arolsen te begeven, daar zij de reis van Flims naar Arolsen voor de Ko ningin te vermoeiend vond en ook niet hare dochter achter te laten. Dientengevolge heeft de luitenant-generaal graaf Dumonceau, adjudant generaal der Ko ningin, de Koningin-regentes vertegenwoor digd bij de begrafenis, welke Dinsdag te Arolsen plaats had onder groote deelneming van het geheele land. NTa de godsdienst oefening in de stadskerk, waarbij de koning van Wurtemberg, de groothertog van Luxem burg en afgevaardigden van de Duilsche vor stenhoven tegenwoordig waren, werd het stof felijk overschot- des vorsten in hel familiegraf te Rhoden bijgezet. Neem u in acht, driftkop, want dan be hoeft ge niet kreupel te gaan. Doch wees maar bedaard, Kareltje," ging zij bemoedi gend voort, terwijl zij zijne wangen streelde, „tante Tine zal haar best doen, dat ge spoe dig genezen zijt. Nu zal ik u wat aftreksel van mijne kruiden brengen, giet dat in een kom water en doe dan tot morgen telkens frissche omslagen om nw voet. Dan zal het wel beter gaan." Weldra was alles geschied, zooals zij be volen had. Karei hield zich kalm en be daard, zonder nog een woord te zeggen, want hij wist, dat Tante Tine haar best zou doen om de wonde zoo spoedig mogelijk, te ge nezen, „Zoo, blijf nu maar stil liggen, Kareltje." zeide zij, hoe rustiger ge uw been houdt, des te eerder kunt ge weer loopen." „Zeker toch binnen drie dagen, tante?" „Nu, nu, onrust. Al duurde het acht da gen, dan was het nog niets. Vader zal ir. ellen geval boos zijnhij bromt er altijd over, dat ge niet genoeg voor hem doet." „Vader bromt altijd, al doet men nog zoo lijn best," zeide Karei niet 10 ider bitterheid. (Wordt vervolgd) BIIESKE.VM, 26 Mei 1893. Woensdag voormiddag had in het Di rectiegebouw van het Calamiteuse Waterschap Oud en Jong Breskens, aan de Nieuwe Sluis alhier, de aanbesteding plaats van het her stellen, de vernieuwing en liet onderhoud tot eu met JU April 1894, van de aarde-, kram-, rijs-, ste.englooiïng- en paalwerken aan de, waterkeering van genoemd waterschap. De raming bedroeg 1' 8794,05'. Ingeschreven werd door de heeren M. van den Hoek te Ter Neuzen voor f 8904, A. Poudraine te Goes voor f8870, P. Monjé te Breskens voor f 3848, C. de Wil de Az. te Kattrndijke voor f3795, A. l'lio- lcns Dz. te Ter Neuzen voor f3750, A. van der Beek te /.aamslag voor f 3709 J. H. Klaassen te Zaamslag voor f3690 en J. de Bree Fz. te Ter Neuzen voor f 3690. In de Vrijdag te Aardenburg gehou den vergadering van stembevoegUe ingelan den van liet Nedcrlandseh gedeelte der ver- eenigde polders Bcwester Lede bezuiden St. Pietersdijk en 1c gedeelte van den Papen- polder, waieii 26 ingelanden aanwezig of ver tegenwoordigd. De rekening over het vorig dienstjaar werd goedgekeurd 111 ontvang op f 2468.63», in uitgaaf op f2231.26» en dus met een goed slot van 1'234.87. Bij de beraadslaging over de begrooting werd aangenomen een voorste! van het be stuur tot uitgifte in erfpacht voor een ter mijn van 3U jaren aan üen heer mr. P. J.C. Heiiiicquin van een gedeelte der aanwassen van de Stiershoekkreek, grenzende aan- en nabij de Eltieischans voor t-ene som van 25 's jaars. Een ander voorstel tot aanleg van kapitaal door aankoop van inschrijvingen op een der Grootboeken N. W. S, tot een reeel bedrag van t'050, zijnde de opbrengst van verkochte boouien, werd met groote meerderheid ver worpen. Tengevolge van dit besluit werd liet dijkgeschot van,!'2 gebracht op f 1 5U per H.A. eu de begrooting in ontvang en uitgaaf vastgesteld tot een bedrag van f2763.72 niet wn ^post voor onvoorziene uitgaven ad f Als gezworen werd herbenoemd de heer J. de Bruijokere. Nog werd besloten een schrijven te rich ten aan den concessionaris van den keiweg Aardeuburg-Middelburg eu hem te verzoe ken bedoelden weg te onderhouden. Wordt aan dit verzoek geen gehoor gegeven, dan zal het polderbestuur zich over deze zaak beklagen bij de bevoegde autoriteit. Het comité tot wegsverbetering heeft zich tot het gemeentebestuur van Biervliet met eene opgave van liet bedrag ter subsi- dieering, in de poldervergadcringen voor den aanleg keiweg Biervliet-Alaagd van Geilt toe gestaan. Beukelspoldcr flUU; N. Passageule I 160; Paulina 165; Elisabet f75; Helena f31.10; Geertruida f25; Oranje 140; Wil- helniina f 30.28 en Groote en kleine Zoutc- polder f 10.50 Na er op gewezen te hebben „een veel te geringe bijdrage, niet liet oog op de zeer groote belangen bij een verbindingsweg naar Holland voor die gemeenten", merkt onze correspondent op, die van bagatellen als 50 en 100 francs hoorde gewag maken zoo geeft het comité den raad der gemeente Biervliet in overweging zoo spoedig mogelijk over te gaan tot het aanvragen van een ren teloos voorschot bij de provincie, opdat Ged. staten tijdig met hun advies daarop voor de eeistkomende zomervergadering vau de Pro vinciale staten zouden kunnen gereed komen. M Cl. Door het bestuur van den Calamiteu- zeu „Adormspolder" werd Vrijdag teNieuw- vliet aanbesteed liet herstel, de vernieuwing en het onderhoud tot 30 April 1894 van de Watcrkecrende werken aan bovengenoemden polder. Kaming f 1528,12. Minste inschrijver was de lieer P. Monjé te Breskens voor f 1423. Tot predikant bij de Ned. Ger. ge meente te Oostburg is beroepen, ds. .1. Brouwer ^e Naaldwijk. Eenige maanden geleden vertrok uit Oostburg zekere Wed. J. L., met baar 13 jarig zoontje naar Noord-Amerika. Dezer dagen arriveerden echter beiden weer in goe den staat terug te Oostburg. De vrouw deed het volgende verhaal, hl Amerika aangeko men nam ik mijn intrek bij een der familie leden, die wetende dat ik nog eenig geld ov r bad, het oniniddelijk naar de, „bank" wilde brengen. Ik zag wel in dat mijne familie, daar ook nog wel wat meer zouden kunnen gebruiken, als zij liet hadden. Al dadelijk kwam bij mij de gedachte, dat liet wel eens op ren verkeerde hank terecht kon komen, en zoodoende besloot ik om weer maar spoedig naar mijn vaderland terug te keeren De landbouwer B. te Groede, had een jonge koe, die wel eens de slechte gewoonte had onder liet melken, de emuier omver té stooOn. Dinsdag j. 1. had weder hitzelfde plaats, w aarover n woede, ontstak, dat hij liet dier met ei n blokstoel op onbarm hartige wijze afranselde, zoo zeer zelfs, dat liet er bij neerviel. B. meeiiciide, dat de. koe hier het leven bij zoude inschieten, sneed het onmiddellijk den hals af. Sluis. Met ingang van 1 Juni a. s. is de heer B. Talbon, ambtenaar bij de directe be lastingen alhisr als zoodanig verplaatst naar Retrancheuient. Sluis. Bij de wed. C. alhier zijr, konijnen ontvreemd. De politie doet onderzoek. Scliooildijke, 23 Mei. In de heden ge houden vergadering van den Raad werden benoemd tot leden voor de lotingscominissie der schutterij de heerenJoh. Risseeuw en J. D'hont eu voor het onderzoek de heeren Anth. Luteijn en P. van Iloute. Voor de periodieke verkiezing van leden van den Raad en de ontstane vacature door het over lijden van den lieer J. L. Kabboord werd een stembureau benoemd. Daar er zich geene sollicitanten hobben aangemeld voor de betrekking vau onderwij zer aan school A op een jaarwedde van f 475 wordt besloten deze te verhoogen tot f 500 en tevens die van den onderwijzer J. A. Bosdijk ook tot dat bedrag te verhoogen met ingang van 1 Januari 1894. In de Woensdag gehouden vergadering van stembevoegde ingelanden van liet water schap Groote Boom en Goodsvliet werd de rekening over 189293 goedgekeurd en de begrooting voor 1893-94 vastgesteld, waar bij het dijkschot is berekend op f 3.30 per HA. Vooraf was de verpachting van den tol aan de Platluis voor den tijd van drie jaren gegund aan 1'. Jansen te St. Kruis voor f 210 's jaars. De heer C. V. van Oostcnwijk Stem werd herbenoemd tot dijkgraaf, de lieer J. Rosseel tot gezworen. Een voorstel van liet bestuur om de droog gevallen stukken kreek van liet. waterschap, welke opgemeten zijn, aan de aanpalende ei genaren te vcrkoopeii tegen een koopprijs, te bepalen door drie deskundigen, van welke twee zullen worden benoemd door de verga dering van ingelanden en één door den aan- palenden eigenaar, werd aangenomen met 15 tegen 2 stemmen. Als deskundige schatters werden benoemd de heeren C. J. B. Wijffels te Aardenburg en J. de Bruijne- de Die te Sluis. Bedoelde aanwassen zullen nu worden opgometen door een landmeter van het kadaster; daarna zul len die gronden worden geschat, van welke schatting mededeeling zal geschieden aan den aanpalenden eig- van zijnentwege een schatter kan stellen. In eene te honden buitengewone vergade ring van ingelanden kan dan omtrent den verkoop nader worden beslist. Dit. belangrijk besluit zal ongetwijfeld lei den tot eene goede oplossing der sinds eenige jaren hangende kwestie. Sehoondijke, 25 Mei. Ten overstaan van den te Groede resideerenden notaris Ham— marher, had in „'s Lands Welvaren" alhier, de toewijzing plaats van de navolgende on roerende goederen, als: le eene hofstede met 5,9906 H.A. bouw land enz. te Sehoondijke voor f 9730 1,8250 H.A. bouwland f 2950, 3e 3,6581)»!^ idem f 4500, 4e 2,3580 idem f 2270, 5«bit 3,8990 idem f 3610, 6e 3.6840 idem f^ni 4000, 7e 5,5080 idem f 6100, 8e 2,2620!On idem f 2900, 9e 4,4010 idein 1' 4300, 10s#n I,8190 idem f 1800, 11e 2,7120 ideiu f-gtt 3300, 12e 1,2870 idem f 1400, 18e 0,0780^ II. .V. tuingrond voor f 425, onverminderd Cl 8% onkosten. br Koopers zijn geworden van koop 1 (toe- );e lage 1 919,511) Abr. van Male te Sehoondijke en anderenvan knopen 2 en 3 P. vau bh Bortel alhier, van koop 4 J. f'asteleijn alhier, be van koop 5 I. van de Velde te Papendrecht, ui van koop 6 G. 11. J. Bentlbrt te Leur, van zit koop 7 Ant.li. Risseeuw alhier, van koop 8 de mej. F' C. tie Hulster alhier; van koopen 9 en 10 P. van Bortel voornoemd, van koopen 11 eu 12 G'. van 11ij11e Jz. to IJzendijke eu van koop 18 de gemeente Sehoondijke, Op gehouden zijn de koopen 13 h f 3545, 11 a f 1820, 15 a f 3560, 16 i f 4000, 17 (0,3425 H.A. ertj tuin en weg) k f 100 en 10 a f 330. In ons vorig nummer staat de grootte bij deze perceelen geannonceerd. Bij de a. s. periodieke aftreding van leden van den gemeenteraad zijn aan de beurtde heer Abr. Luteijn Izzn., tevens w ethouder en ambtenaar van den Burgelijken Stand en de heeren 1'. de llullu Pz. en Adr. Luteijn. Zitidzande. Zondag den 21 Mei jl. werd door de muziekgezelschappen van Oostburg en Zuidzande alhier een concert gegeven. Niettegenstaande reeds den geheelen namid dag zware onweerswolken regen deden ver wachten, was gedurende de uitvoering, die te half zes begon eene massa mensehen zoo wel van bier als uit naburige gemeenten aanwezig. De stukken werden redelijk goed uitgevoerd, met aandacht werd naar de mu ziek geluisterd. Tegen 7 uur deed de re gen het concert eindigen. Velen liepen een nat pak ophet regende hard zoodat som migen ook nat van binne.u wareu. Do surnumerairs bij do posterijen J. G. li. Dliont en J. M. Bekaar zijn aan het postkantoor te Middelburg geplaatst; terwijl de klerk 2e k lasso bij de posterijen A. C'. Ilennequin verplaatst is van Amsterdam naar liet hoofdbestuur. De burgemeester »an Doorweth, de heer Pli. F. A. J. baron van Brakel Docrwerth, heeft wegens den slechten toestand en de geringe opbrengst d r landerijen de pacht sommen van al riine pachters belangrijk ver laagd. De klachten over het geringe bezoek d» r wereldtentoonstelling te Chicago en over de daardoor geleden verliezen w rden hoe lan ger hoe algriuncurr. Thans wordt gemeld, dat het besluit van de directie der tentoonstelling om deze ook op Zondagen open te stellen weder inge trokken is. Deze herroeping zul moeten toe geschreven worden aan een geschil, dat ont staan is tusschen de directie en de staats commissie der Vereenigde Staten. De re geering had een subsidie aan tie tentoonstel ling verleend onder voorwaarde, dat de ten toonstelling des Zondags gesloten zou zijn. Door de niet-voldoening dezer voorwaarde werd nu natuurlijk met intrekking van het subsidie gedreigd. Na deze bedreiging, en met het oog op den slechten loop der zaken, heeft het tcn- toonstelling»bestuur wel toe moeten geven en is teruggekomen op zijn aanvankelijk be sluit. Aan den anderen kant nemen nu na tuurlijk de klachten weer toe van inzenders en huurders van standplaatsen. Te Rotterdam is in de AVijde Broeder- steeg in een benedenhuis een bierhuis geves tigd, dat gedreven wordt door zekeren Kn- nemun. In deze inrichting hield verblijfCris- stinu Boe.lee, «ene ruim 40-jarige -vrouw, die daar aH huishoudster, kellncrin enz. fungeer de. Maandag-avond kwam in die inrichting

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 2