voor Zeeuwscli-Vlaanderen. No. 87. Zaterdag: 27 Mei 1893. 2f jaargang. Suikeraccijns. feuilleton. Dg Houtvester van liklust. Nieuws ABON N E AI E N T S P R IJ S Per 3 maanden 40 cents; franco per .post 45 cents. Voor Amerika 2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. A D V E R T E N T I E P R IJ S Van 1 tot en met 4 regels '25 cents; elke regel meer 5 eents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Urootc letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken Yrijilagaoond bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breslens. De regeering heeft een wetsontwerp inge diend, houdende nadere bepalingen omtrent den accijns op de suiker. De minister van financiën w ijst in de toe lichting erop dat de tegenwoordige wetge ving op de binnenlandsche suiker op een cm gezonden grondslag berust. Hoe beter de grondstof, hoe uitgebreider de werkzaamhe den der fabrieken, des te grooter is het na deel voor de schatkist, dat door nabelasting kinnen zekere grenzen beperkt moet worden. In afwachting nu van eene principiëele be slissing bij eene volledige herziening der w et, enscht de minister in de eerste plaats tot de wetenschap te geraken, welke bescherming de nijverheid onder de tegenwoordige belas ting-wetgeving geniet. Het ontwerp nu beoogt in de eerste plaats stellige gegevens te verkrijgen omtrent de hoeveelheid suiker, die in de verschillende fabrieken uit het sap vervaardigd wordt. Het meest eenvoudige middel daartoe is, volgens den minister tijdelijk aan de fabrikanten voor te schrijven geen suiker in of uit te slaan anders dan met voorkennis van ambtenaren, die de soort en de hoeveelheid opnemen. De maatregel kan geheel op zichzelf staan en behoeft dus gedurende zijne werking geen invloed te hebben op het bedrag van den aanslag of op de wijze cn de tijdstippen, waarop deze moet worden aangezuiverd. Ook zul voor dien maatregel geen meerdere in menging van de administratie in de fabrie ken noodig zijn dan thans. Alleen zal moe- NOVELLE AAN F r. Z I AI AL E R AI A N De honden blaften van vreugde, toen de jager naderde cn nauwelijks kon hij zich be vrijden van de stormachtige liefkoozingen (lezer diereu. 1'lut.o daarentegen vleide zich, in het gevoel dat hij zijn plicht gedaan had, op zijn gemak neder op den drempel. De kleine das zelfs, Kareis lievelingshond, liet zijn rechtmatig eigendom in den s'eek, na (len raaf eene verachtelijken blik toegeworpen te hebben, en sprong keffend en kwispol - staartend tegen zijn meester op, daar deze, geheel tegen zijne gewoonte in, vergat hem niet een paar vriendelijke woorden te be groeten „Is mijn vader tehuis?'* vraagde Karei in een jagcrsjnnge.n, die met een hark over Aeu schouder juist uit het huis kwam. ten blijken hoeveel suiker in de fabriek voor handen is wanneer de maatregel wordt in gevoerd en hoeveel wanneer die een cilidc nemen. Stroopen zullen niet in de opgaaf cn de opneming worden begrepen wegens de moei lijkheid oin de opbrengst daarvan niet juist heid te schatten, maar zooveel mogelijk zul len vóór het begin en het linde van het hier bedoelde toezicht tijdstippen worden ge kozen waarop weinig stroopen in de fabriek aanwezig zijn. De tijd, die noodig zal zijn voor het on derzoek naar de productie der bectworielsui- kerfabrieken, zai tevens worden benuttigd voor een onderzoek van gelijke strekking ten opzichte van de raffinaderijen. Ook voor deze kan men zich, naar het voorkomt, be- ,>ol..n tot v..lituil vau in- ou uitslag van suiker, zonder voorkennis van ambtenaren, met verplichte, opneming van alle partijen. Evenals voor de beetwortelsuikerfabneken zal deze maatregel geheel op zichzelf staan en dus geen inbreuk behoeven te inaken op den aanslag naar het gehalte dor ruwe sui ker of op de wijze en de tijdstippen waarop deze moet worden aangezuiverd. Wegens het toezicht op de in- en uitsla gen zullen meer ambtenaren noodig zijn dan thans, inaar hierin zal geheel of grootendeels kunnen worden voorzien door verplaatsing van commiezen, die aan de zuidelijke grens des Rijks en elders beschikbaar zullen wor den door de verlaging van den accijns op het zout en de afschaffing van den accijns op de zeep. Door bedoeld onderzoek zal eene nieuwe algcineenc regeling der heffing van den sui- keraeeijns wel niet vóór 1896 in werking kunnen komen. Intusschen zijn voorzienin gen noodig om de opbrengst van dit middel in d i jaren 189 4 cn 1885 te verzekeren. Om de schatkist voor grooter opoffering te behoeden dan waartoe zij bereid is, ligt als eerste middel voor de hand verhooging van den aanslag per hectoliter sap, bepaald hij art. 56, eerste lid, der wet van 7 Juli 1867. Voor het werkjaar 1S93|94 meent de minister echter zoodanige verhooging niet te moeten voorstellen, omdat de fabrikanten den omvang dier campagne thans niet meer kunnen wijzigen. Voor dc opbrengst van den accijns in 1894, tot het bedrag van f 8.500.060, dienen zij echter aansprakclijk ge.st.eld te worden, <ti..r andere do jmlogron Trent zou bestaan om de opbrengst ui 18015] die, naar het zich voorloopig laat aanzien, toeh reeds hooger zal zijn dan in het laatst- verloopen jaar, op te voeren door den afzet van de overponden der aanstaande campagne tot 189-1- nit te stellen. Tegen een matige aanslagsverhooging voor het werkjaar 189 i15 geldt niet het bovenge noemd bezwaar, terwijl daardoor dc gelegen heid zal ontstaan oin meer ruimte voor uit breiding der cultuur te laten. Verhoogt men dtn aanslag met 12 ten honderd, 't geen hij de tegenwoordige qua— liteit der beetwortels zeker niet overdreven is, dan kan een omslagvrije aanslag worden tuegusUan van 41,000,000 KG. droge witte broodsuiker, zegge ongeveor een vierde meer dan die, toegestaan bij de wet van 1891, verhoogd in dezelfde verhouding als de aan- „Noen, Mijnheer is naar de houthakkers toe hij Rimlaasgrond. De pijnbodinstamincn die goed zijn voor timmerhout, moeten van daag uitgezocht en naar den molen gebracht wordende molenaar heeft er al om gezonden. „Waar wilt ge naar toe, Maarten?" „Ilcukenblarcn halen tot stroo voor dc koeien." Goed. Maar roept eerst mijne tante nog even. Ik heb haar iets Ie zeggen." De jagersjongen begaf zich naar dc ge houwen, die tot de boerderij behoorden, ter wijl Karei, de groote gelijkvlocrschc woon kamer binnentrad. Hij trok zijne laarzen uit eu strekte zich uit op dc groote, ouderwet- sclie sofa. Dc kamer maakte een eenigzins somheren, maar toeh aangenamen indruk. Dc muren waren versierd met schilderijen, die jachten voorstelden, en eene menigte geweien van herten en reeën, waaronder prachtstukken en zeldzame uitzonderingen. Aan het venster stond een massieve, door den ouderdom ver kleurde schrijftafel, met een leuningstoel er voor. De tegenovergestelde hoek w erd inge nomen door een geweerrek vol geweren en bussen van oude en nieuwe constructie, waar tussehen korte jachtmessen. Hoven de schrijf tafel hing in eene. lijst en onder glas een verwelkte mirtekrans, waar tussehen met groote, bonte roode letters den dag, den datum en het jaartal van het huwelijk van Kareis ouders stonden. Eene groote tafel, verscheidene stoelen, eene zeldzame beuken houten met lofwerk overladen latafel, eene oude klok uit het Zwarte Woud, een baro meter, een thermometer en eene met platen voorziene jachtkalender voltooiden de. inrich ting der kamer. ilier was Karei groot gewordendeze mu ren hadden zijne eerste stamelen vernomen En als hij dan op de sofa lag, zooals nu, dan was het hom menigmaal, als zag hij eene geestverschijning, de gestalte zijner moeder door de kamer zweven, dier goede moeder, die hem verlaten had, toen hij nog een kind was; als ondervond hij nog haar stil bestuur, haren verzachtenden invloed. Met haar wa ren de goede geesten uit liet huis gcwi ken Karei zuchtte, toen hij dacht aan du tehuis komst van den vader en aan hetgeen er dan besproken mies' worden. Intusschen kwam tante Tine binnen, wie giove trekken toeh onmiskenbare goedhartig slag per hectoliter sap; terwijl tevens het maximum der bijbetaling, bij omslag te vor deren, van f 6.— tot f"3.40 per 100 kilo gram kan worden verminderd. Meernt men wegens verderen vooruitgang van de cultuur 12.5 pet. tot grondslag dan Zal, oin 5,500,000 kilogram overpondeu te verkrijgen, de aanslag moeten bedragen 11,000,000 K.g. (12.5:5,500,000 100: vierenveertig millioen); terwijl per 100 kilo gram van dien aanslag de accijns der over ponden zal zijn f 8.S7'/. (12.5 X f 0.27.5. HiiHciilamlsclie Kroniek. Italië werd als Pinkstersurprise eene mi— nislrieële. crisis bereid. Tengevolge van eeni- 2B scherpe uithitimrcu had ,de u ijuister re.n Justitie, tionnaoêi, ife gevoeligheid der Kamer gaande gemaakt eu hij eindstemming over zijne begrooling heeft uij daarvan het onga- name ondervonden. Met 5 stemmen meer derheid verwierp de kamer de begroeting voor de justitie. Hierop diende liet geheele mi nisterie zijn ontslag in. Reeds enkele namen van personen worden genoemd die mot de menstelling van een nieuw ministerie zou den worden belast. Het is echter ook zeer wel zeer mogelijk dat het oude ministerie met eene reconstructie opnieuw optreedt. Te Rome is op ruim 70-jarigc.n leeftijd overleden, Jacob Molcschott, professor in de geneeskunde De beroemde geleerde is een Hollander van geboorfTen vorigen jare, bij gelegeuheid van zijn 70-slen jaardag, werd Moleschoi t door zijne vrienden et) ver eerders hier te lande hulde gebracht aan den beid teek enden „Mijn hemel, kind, ge ligt op de sofa?" waren hare eerste woorden. „Vader zal knor ren, als hij tehuis komt. en u zoo ziet liggen" „Ik kan er niets aan doen, tante. Ik héb mijn voet aan een steen gewond, ge moet er een verhand om leggendaar zijt ge zoo handig in." „Ja dat kan ik inijn zoon, dat kali ik. Ik heb u allen steeds genezen als de beste dokter uw vader en n, de jagerjongens en houthakkers. Als ze wat schelen, roepen ze allen om tante Tine. Is het erg. mijn kind? Laat me cells zien „Kind, kind, dat is leclijk." zeide zij, den voet bekijkend, „bon is dat gekomen. „Dat komt er niet op aan, tante. Leg er maar een verband om, en zeg ule dan, wanneer ik weer kan loopen," „Zoö, mijnheer ongeduld. Dat zal niet zoo gauw gaan, Kareltje. Zoo'n wond moet eerst geheel genezen zijn." „Drommels! Zal ik misschien weken lang in huis moeten rondstrompelen?" „Kijk eens, de jongen is net als zijn va der," zeide zij boos, „vaart uit tegen zijne oude tante, alsof zij er de schuld van is.

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 1