Binnenland. Gemengd Nieuws. Emma, nog 4 kinderen in leven, en uitliet tweede met Louise Prinses van Sleeswijk- Sonderburg-Qlueeksburg, ééu zoon. Hij is thans opgevolgd den erfprins Frc- derik. De Duitsche keizer heeft in eene toespraak tot de generaals op het Tempelhofer-veld zijne min of meer oudervouden teleurstelling over de verwerping van de legerwet te ken nen gegeven. Hij zeide o. a.„Sedert wij elkander niet hebben gezieu, heeft de legei wet eigenaardige veranderingen ervaren. Ik kun de verwer ping niet verwachten en hoopte van de pa triottische gezindheid van den Rijksdag on voorwaardelijke aanneming. Ik bon daarin he laas teleurgesteld. Een minderheid van pa triottische gezinde mannen vermocht niets te bereiken tegenover de meerderheiddaarbij zijn hartstochtelijke woorden gevallen, die onder beschaafde mannen ongaarue worden gehoord. „Ik moest tot de ontbinding overgaan en hoop van den nieuwen Rijksdag de toe stemming voor de legerwet. Mocht ik ook in deze verwachting worden teleurgesteld, dan ben ik voornemens, alles wat iu mijn vermogen is, te doen om mijn doel te be reiken, want ik ben te zeer van de noodza kelijkheid der legerwet tot behoud van den vrede ovartuigd. Men heeft van opwinding der massa gesprokenik geloof niet dat het Duitsche volk zich door onbevoegden zal laten opwinden. Integendeel, ik weet dat inzake de legerwet zoowel de landsvorsten als het volk en het leger één van zin met mij zijn. De mem. v. antw. omtrent de ontwerpen tot kiesrecht-hervorming is verschenen. Het stuk is 50 pagina's groot, zonder de bijlagen, bevattende tal van statistieke opga ven, terwijl de verschillende wijzigingen in de ontwerpen gebracht, in gew ijzigde wets ontwerpen zijn opgenomen. Uit het ontwerp tot regeling van de kies bevoegdheid is vervalleu de bepaling, dat bij bestuursmaatregelen de vorm der aanvraag om op de kiezerslijsten te worden geplaatst en de wijze van inlevering zal worden ge regeld. De regeering stelt thans voor de daartoe strekkende bepalingen in de wet zelve, op te nemen en wet in het ontwerp dat de uitoefening van het kiesrecht regelt. Daarna is alsnu bepaald, dat de aanvraag wordt geschreven in een door den gemeen teraad daartoe aangewezen voor het publiek toegankelijk lokaal, onder toezicht van eenen, daartoe door bet gemeentebestuur aangewe zen ambtenaar, en op een daartoe door het gemeentebestuur verstrekt blad papier, over- of nooit, dat zijn hart voor warme gevoelens vatbaar was. Elk gevoel scheen bij hem on der de ijskorst van willekeurige gestrengheid verstijfd te zijn. Hij kon alleen menschen gebruiken, die zich onvoorwaardelijk aan zijn wil en zijne inzichten onderwierpen, cn daar was Karei de man niet naar, want in den grond der zaak bezat hij geheel des vaders hartstochtelijke, eigenzinnige natuur; geen wonder dus, dat er vaak hevige oneeniglieden tusschen beiden plaats hadden, die tante Tine echter door dc ervarenheid, die zij in den loop der jaren iu zulke dingen opgedaan had, weder wist bij te leggon. Daarmede w as dan weliswaar een oogenblikkelijke vrede verze kerd, doch liet verschil tusschen vader en zoon bleef bestaan, en kwam bij elke gele genheid opnieuw te voorschijn. De houtvesterswoning vertoonde het beeld van volkomen landelijke rust, toen Karei haar naderde. Op het dak zaten kirrend de dui ven, op de plaats kakelden de hoenders en aan de voordeur lagen een paar schoone jacht honden slaperig in de Septcmberzon, terwijl een dashond in strijd was met een raaf, die zich met een stuk vleescli, dat hij buit ge maakt had op de omgekeerde waschkuip bad teruggetrokken, en ziju roof met luid gekras krachtdadig verdedigde. f II 'orilt vervoljdJ eenkomstig met een aan de wet gehecht model B. Tevens wordt in een nieuw artikel be paald, dat bij algemeenen maatregel van be stuur voorschriften zullen worden gegeven omtrent de inrichting van bet lokaal en om trent de orde bij de inlevering der aanvra gen. In art. 5 is vervallen de uitsluiting van het kiesrecht voor hen, die den vcrschuldigden aanslag in 's Rijks directe belasting niet heb ben voldaan. Dientengevolge, is ook art. 9 (uitsluiting van het Kiesrecht voor de Pro vinciale Staten voor hen die de Provinciale belasting niet hebben gekweten) vervallen. De inwerkingtreding der wet is vastgesteld op 1 Januari 1894, zoodat de nieuwe ver kiezingen voor de Tweede Kamer iu Mti of Juni 1894 kunnen plaats vinden. Bij be stuursmaatregelen kan echter worden geregeld om reeds vooraf gelegenheid te geven tot liet doen van aanvraag om op de kiezerslijst te worden geplaatst, terw ijl verder is voorgesteld om te bepalen om van plaatsen opvallende in de Tweede Kamer na 1 December 1893, de vervulling niet te doen geschieden na 15 April 1894, wanneer dc nieuwe kiezerslijsteu zijn vastgesteld. In het wetsontwerp tot regeling van de uitoefening van liet kiesrecht wordt nu ook bepaald, dat de aauvraag moet zijn ingericht volgens een model A aan de wet toegevoegd. In art, 13 wordt aan het gemeentebestuur in plaats van Burg. en Wethouders, de be slissing gegeven omtrent de aanvraag tot plaatsing op de kiezerslijst In art. 18 is nu bepaald, dat de open bare kennisgeving van den burgemeester om trent de beslissing van den Raad over ver zoeken om verbetering op de kiezerslijst moet geschieden ten spuedigste, uiterlijk op den 8en dag na de beslissing van dien Raad. In art. 45 is bepaald, dat indien het aan tal Raadsleden niet toereikend is om daaruit voorzitters voor alle steinbureaux in de ge meenten aan te wijzen, de Raad daartoe kan benoemen inwoners in de gemeente, tevens kiezers in het kies-district. Uitdrukkelijk is bepaald, dat door art. 4, 47 en t34 bedoelde strafbare feiten als over treding kan worden beschouwd, terwijl in een afzonderlijk artikel is bepaald, dat waar de dagteekening of de laatste dag van een ter mijn op een Zondag vallen mocht, daarvoor de eerstvolgende Maandag in de plaats treedt. Ter verlichting van de werkzaamheid aan de samenstelling voor de kiezerslijsten na de invoering van de nieuwe kieswet verbonden, is voorgesteld om hen die voorkomen op de sedert 26 April 1893 van kracht zijnde kie zerslijsten, bijaldien zij overigeus aan de ver- eischten voor kiesbevoegdheid loldoen, door het gemeentebestuur iu Januari 18u4 op de kiezerslijsten te doen plaatsen, zonder dat daartoe eene aanvrage wordt vereischt. In het wetsontwerp, regelende de benoe ming en aftreding der leden van de Eerste en Tweede Kamer is iu art. li nu voorge schreven, dat de aanslag in de verschillende belastingen op de lijsten des hoogstaange slagenen voortaan in «éne totaalsom zal wor den uitgetrokken; de afzonderlijke opgaaf der aangeslagenen in de vermogensbelasting wordt alzoo vermeden en het bedrag daarvan kan nimmer met juistheid uit de lijst worden berekend. Deze weiziging is geschiod| in overleg met den minister van financiën. In art. 31 is dc gewone tijd ter verkiezing van leden der Tweede Kamer bepaald op den eersten Dinsdag der maand Juni. Art. 34 (proclamatie van den gekozen can- didaat), is gewijzigd overeenkomstig dc op merkingen van het voorl. verslag, terwijl aan de wet nieuwe artikelen zijn toegevoegd omtrent het ontslag nemen door leden der Tweede Kumer en het verlies der vereischten vuor dat lidmaatschap. BRESKEVS, 19 Mei 1893. Bij de in Juli a s. periodike verkiezing voor leden van den Gemeenteraad, moeten aftreden, voor Breekens, de heeren 1'. Monjé wethouder, J. vau Male en A. van Houte; Voor Groede, dc heeren J. A. Rriscouw, II. G. Hammachcr, Leiden wethouders, cn W. Salomete Sluis de heerenJac. de Bruijne-de Die, wethouder, J. F. Maenhout, terwijl eene vacature bestaat voor liet over lijden van den heer J. de Bruijne Brevet te Retraneheinent de heeren Iz. Risseeuw, burg. .Iz. Risseeuw en P. Brevet Risseeuw. Tot plaatsvervangend dijkgraaf van den Grooten en Kleinen Isabella polder, is be noemd de heer E. Ceulenaere. De heer W. I. Bliek, onderwijzer aan de openbare school in de kom alhier, is als zoodanig benoemd te Ouwerkerk. Tot onderwijzer te IJzendijke aan de school te Klakbaan, is benoemd, de heer J. Verheul te Biervliet. Zondagnamiddag had in het logement „'s Lands welvaren" te Sehoondijke, eene vergadering plaats van leden der .Maatschap pij van ooft- en tuinbouw iu het kanton Oostburg. Tegenwoordig waren 04 leden waaronder 5 bestuursleden. Na lezing en goedkeuring der notulen, deelde de voorzitter mede, dat ingevolge art. 8 van bet reglement, liet be stuur moet worden aangevuld niet 4 leden. Het getal der gewone leden bedraagt thans 321. De voorzitter stelde voor, om op de agen- de voor de volgende vergadering als punt van behandeling te plaatsen Aanvulling be stuur of wetswijziging van art. 8. De laat ste alinea sluit het behoud van 5 bestuurs leden in zich. Alzoo werd besloten. Voorts werd een 7tal nieuwe leden aan genomen. Bij de oRüaëele vaststelling van het pro gramma voor de in September a.s. te Sluis te houden tentoonstelling van wege de maat schappij, deelde de voorzitter mede, dat als leden der hoofdcommissie zijn benoemd de heeren Koksma en De Bruijne aldaar, ter wijl den lieer Hennequin, burgemeester dier gemeente, het eere-voorzitterschap is aan geboden. De aan deze tentoonstelling verhouden wedstrijd, bevat 42 hoofdstukken, verdeeld in 4 afdeehngen en 60 nummers. De deelne ming is toegelaten voor inwoners van 't kan ton Oostbnrg, mits geene bloemisten, boom- kweekers of handelaars; de afdeelingen be staan uitbloemen, fruit, coniferen en groeu- ten. f Iet 2e hoofdstuk bevattende 12 rubrieken, geeft gelegenheid tot mededinging aan allen, boomkweekers, bloemisten, handelaars, zoowel uit Nederland als daarbuiten. Op voorstel van den heer Nceteson werd het nummer „Schoonste verzameling Groen tesoorten minstens 30 stuks," verdeeld in a minstens 30 stuks en b minstens 15 stuks, omdat het voor liefhebbers soms bezwaarlijk gaat, negens gebrek aan ruimte een zoo groote verscheidenheid groenten bijeen te krij gen. Een voorstel van den voorzitter om aan deze tentoonstelling eene verluting, aangekocht uit de op de tentoonstellingen aanwezige voorwerpen, te voegen, werd in beginsel goedgekeurd. Hierop had de benoeming plaats van een lid van het Bestuur wegens periodieke aftre ding van den heer P. Steenhart. Met 61 van de 64 stemmen werd de af tredende herbenoemd. Deswege door den heer Vosteriuan van Oijeu gevraagd of hij zich bereid verklaarde de benoeming aan te nemen, antwoordde de lieer Steenhart hierop „Mijne heeren! Ik zeg u hartelijk dank voor bet in mij opnieuw gesteld vertrouwen. liet is nu 15 jaren geleden dat ik tot voorzitter ben benoemd. Ik meen alles ge daan te hebben wat in mijn vermogen was, om den bloei van de Maatschappij te bevor deren. Deze benoeming zal vcor mij nog een prikkel te meer zijn om mijn best voor de belangen der maatschappij te doen. Ik verklaar deze herbenoeming weder aan te nemen." (Toejuiching.) Aan de in het kanton Oostbuig bestaande „l'loralia's," nl. te Sluis, IJzendijke en Aar denburg werd afzonderlijk f 5 subsidie voor 1893 toegekend. Vervolgens werd besloten om lid te blij veil van de Pytlio-pathalogisobe veretni- ging, gevestigd te Haarlem. De heer van Oijeu deelde omtrent deze vereeniging mede, dat zij zich ten doel stelt 0111 de verschil lende planten-ziekton te leeren kennen en de middelen op te sporen, die tot bestrijding zijn aan te wenden. Elk verschijnsel op blad ol' plint kan worden opgezonden aan den heer Krelage, Voorz., dier vereeniging te Haarlem, of ook gemakshalve aan den heer Vosterinan van Oijen te Aurdenburg. Bij gelegenheid van de tentoonstelling to Sluis zal aan de Feestcominiisie aldaar eene som van f 150 uit de kas der Maat schappij w orden afgedragen, terwijl zij hoven- dien nog ontvangt de helft der verkochte entree-kaartjes boven de f 350. Aan den Secretaris werd voor zijne be moeiingen f 10 salaris toegekend. 'J eu slotte werd besloten de volgende ver gadering te houden te Waterlandierkje op 18 Juni a. s. Aan den heer J. Hendrikx, gemeente- veldwachte te Rrtranchement, is door de Al- gemeene Nederl. Politiebond wegens 30-ja- rigen trouwen dienst als politie-ambtenaar de verguld zilveren dieustuiedailje met bre vet uitgereikt. oor de vijfde maal geraakte te Sluis het Ojarig zoontje van J. te water. Na reeds driemaal in de diepte verdwenen te ziju werd hij met moeite gered en behouden op het droge gebracht. Ds. J. Ossewaarde, pred. bij de Ned. Herv. gein. te Sluis komt voor op het vier tal bij die gein. tc Middelburg. De invoer van het rundvee, herkomstig uit Nederland, kan geschieden langs ver schillende tolbureelen op bepaalde dagen en uren, o. a. te Stroobrugge (Maldeghem), Maandag en Woensdag van 2 tot 4 uur nam. en Watervliet, Zatur- en Woensdag van 19 tot 12 uur. Op het drietal voor predikant bij de Ned. C'nr gemeente te. Oostburg, komen voorDs J. Brouwer te Naaldwijk, Ds. J. Hulsebusch te Vlissingen en De Koning, cand. te Leiderdorp. Toen Woensdag de Caroussel-houder ale, bezig was, zijn draaimolen, die in de voormalige Fransehe kerk te Groede was op geborgen. op een wagen te laden, had hij het ongeluk van het voertuig te vallen, waar bij hij zich aan dc hand kwetste. Een poos later trof zijn zoon hetzelfde ongeluk, die zich aan het been bezeerde. Bij kon. besluit is benoemd tot con troleur der belastingen te Oostburg, de heer J. van Nieuwkuik, waarnemend controleur aldaar. De St.-ft. No. 115 bevat een opga ve van het bevolkingscijfer van iedere ge meente Zeeland op 1 Januari 1893. Het totaal bedroeg 106169 m. cn 102540 vr, te zanien 202709. Dc bevolking dezer pro vincie bedroeg op 1 Januari 1892: 99820 m. en 102276 vr., te zamen 202096. Zondag-avond circa 10 nur brak te En schede een felle brand uit in een blok van 3 woningen, toebclioorende aan G. Sch., ge legen bij het Volkspark en bewoond door A. Br., F. Sm. en G. Sch. De brand nam zoo ving toe, dat niets is gered kunnen w or den. Zoowel de woningen als de inboedels waren verzekerd. Ofschoon de oorzaak on bekend is, hebben de mareohaussées aanlei ding gevonden G. Sell, en A. Br. in verze kerde bewaring te nemen. Vdrfr een 14 da gen geleden is van G. Sch. eveneens eeno schuur a"gebrand, waarvan de oorzaak onbe kend is gebleven. Door een ongelukkig toeval is Zater dagavond nabij den tol aan den Klingelbeek te Arnhem een gehuwd man, die huiswaarts keerde, door de stoomtram overreden en on- middelijk gedood. In de Ilaarnselie bosschen wandelt sinds eenige dagen een btruisvogel rond. Het dier

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 2