Binnenland. Gemengd Nieuws. De minister ran binnenlandsche zakar. heeft zich tot de commissarissen der koningin ge wend, medndeelende, dat in eene bijeenkomst van districts-vceartsen aan zijn departement ter sprake zijn gebracht de maatregelen, ge nomen ter beteugeling van het mond- en klauwzeer. Als een gevolg van deze samen- sprtkingen wordt de aandacht gciesligd op de volgende, punten lo Wordt met kracht aangedrongen, nauw lettend zorg te dragen, dat alleen bij uitstek geschikte en betrouwbare personen tot bui tengewoon veldwachter worden voorgedragen en deze bovendien onder zoo streng mogelijk toezicht worden gesteld. 2o. Zal het in vele gevallen we.nschel ijk zijn, de verdachtverklaring van vee ruimer toe te passen clan tot dusver geschiedde, zoo dat ook vee, hetwelk graast in landen, gren zende aan die waarin zich besmet vee be vindt, onder toezicht worden gesteld. 3o. Het inroepen van militaire hulp voor de bewaking van hoeren en weiden moet beperkt worden en aan burgerlijke bewaking, onder goede leiding en goed toezicht, de voorkeur gegeven. 4o. De verzorging en behandeling van ziek en verdacht vee moet door personen ges -.hieden, die niet met het gezonde vee in aanraking komen. Is dit niet onmogelijk, dan moeten de personen, die ziek vee behandeld hebben, vóór zij in aanraking komen met gezond vee, zorg dragen voor voldoende ontsmetting. 5o. "Wordt krachtig aangedrongen op nauw lettend toezicht van de zijde der gemeente besturen en burgemeesters, en verder buiten gewoon toezicht in den omtrek wenschelijk geacht, zoodra zich een geval van mond- en klauwzeer heeft voorgedaan. De Belgische regecring zal bij de Ne- derlandsche grens een zeker getal douane kantoren, behalve de bestaande vestigen, tot strengere handhaving der voorzorgsmaatrege len tegen den invoer uit Nederland van door mond— en klauwzeer aangetast vee. BRE5KEXS, 13 Mei 1893. Prov. blad no. 54 bevat een besluit van den commissaris der koningin in Zeeland, waarbij is bepaald dat bet in de maand Ju ni a. s. te houden onderzoek der in de pro vincie zich bevindende verlofgangers van de militie te land, om het even uit irelke pro vincie zij afkomstig zijn, zal betreffen hen die, voor 1 April jl. in hel genot van onbe paald verlof zijn besteld, onverschillig tot wel ke lichting zij behooren. Axel, Woensdag 7 Juni, des voormiddags te 9 ure, voor Axel, Hoek, Koewacht, Over slag, Philippine, Sas van Gent, Ter Neuzen, Westdorpe, Zaamslag en Zuiddorpe. IJzendijke, Vrijdag 9 Juni, des voormid dag te 9 ure, voor Biervliet, Breskens, Groe- de, Hoofdplaat, Nieuwvliet, Schoondijke, Wa de houtvesterij, een klein woonhuis van eene verdieping met groene vensterluiken. Boven de deur prijkte een zeer groot, half verweerd gewei met inosbegroeide einden, waardoor men zien kon, hoeveel geslachten hier reeds ge woond hadden, sedert een der voorvaders hot sterke bert met zestien puntan aan het gewei geveld had. Drie liooge eiken, die hunne knoestige takken beschermend over het zwarte pannendak uitstrekten, waren zeker de oor zaak, dat de houtvesterij den naam „Eiklust" gekregen had. Eiklust was een der beste, houtvesterijen uit het land en alleen de degclijkste lui hadden het uitzicht op zulk eene uitstekende plaats. Reeds de grootvader van den tcgen- woordigen houtvester had bier gele,"fd en ook diens zoon was bestemd deze plaats in Ie nemen, als zijn vader eenmaal, door ouder dom zwak geworden, (1e getrouwe buks aan den muur zou moeten hangen, (Wordt vervo/jdj terlandkerkje en IJzendijke, Sluis, Zaterdag 10 Juni des voormidrlags te 10 unr, voor Aardenburg, Cadzand, Eede, Oostbnrg, RetraHchement, St. Kruis, Sluis en Znidzande. Woensdag is de lioogarts van A. de Smit, alhier, tijdens de garnalenvangst om hoog geloopen op de bermen van de zeewe ring aan den polder Tienhonderd- en Zwarte onder de gemeente Cadzand. Door dei! minister van financiën zijn bij de administratie der dir. belastingen, in- voen. en accijnsen bevorderd tot de tweede klasse do koinmiezen der derde klasse A. B. de Meuleniecster te Aardenbnrg, 1Manneke te Breskens en F. Renicry te Aardenburg. Door den minister van financiën zijn, met ingang van 15 Mei, verplaatst de na volgende komrniezen bij 's rijksbelastingen P. Drevc van Eede naar EllewoutsdijkJ. J. de Smit van Roosendaal naar Eede; J. A. van Hoeve van IJzendijke naar Sas van Gent J. den Braber van St. Kruis naar IJzendijke; H. Eijke van Eede naar St. Kruis; J. Hol- lebrand van Rctranchemeut naar Terneuzen J. F. de Zutter van Stamproy naar Retran- chement; C. T. van Lecuwc van Biervliet naar IJzendijke en J. de Vuijst van IJzen dijke naar Biervliet. Onze correspondent te Schoondijke schrijft ons In verschillende bladen, o.a. in liet Wbl. v. Z.-Vl. IV, D. en dc Middelburgsche cou rant komt een bericht voor uit deze gemeen te, dat door wijlen den beer J. L. Kabboord een legaat is geschonken aan de diakonie der Ned. llerv. kerk, groot f 30.000. Ik geloof dat het bedrag nog niet met zekerheid is te melden. Dit, is echter waar de diako- niën der Ned. Herv. gemeente te Colijns- plaat en alhier ontvangen ieder een legaat, waaraar. de bestemming is gegeven. De be waarschool, waarvan de overledene jaren lang voorzitter was, is 1' 200 bezet, terwijl zijne huishoudster en zijn tuinman ook een bedrag is vermaakt. Sluis, 11 Mei. Heden bad in de Chr- school alhier eene vergadering plaats van den Ring van Chr. Jongclings-vereeuigingen in Westelijk-Zeeuwsch-Vlaandei eu. Tegenwoordig waren de leden der J.-Y. te "Breskens, Groede, Nieuwvliet en Oostburg, benevens vele belangstellenden. De voorzitter de heer J. van Wijck te Groede riep in zijn openingswoord allen een hartelijk welkom toe, waarna hij aan de orde stelde, de bespreking van een on derwerp uit den Bijbel en wel Lucas 21, in gezonden door de J.-V. te Nieuwvliet. Na de pauze werd overgegaan tot de be noeming van een Ring-Seeretaris, wegens pe riodieke aftreding van den heer J. van Baal te Oostburg. Met 32 van de 34 uitgebrach te steramen werd de tegenwoordige titularis herbenoemd. Alsnu volgde de lezing der notulen van de vorige vergadering, die werden goedge keurd. Tot de daaropvolgende vrije onderwerpen behoordena. In welke verhouding moet de J.-Y. staan tegenover het Socialisme, inge zonden door de ver. te Nieuwvliet. Uit den aard der zaak en met betrekking tot de belangrijkheid van het onderwerp, liepen de meeningen hierover zeer uiteen. Na eene ruime gedachtenwisseling, kwam men tot de conclusie dat de Jongel. Veree- nigingen zich zooveel mogelijk aan het Evan gelie moesten vasthouden. De vraag van BreskensIs het gcoorl ,ofil dat een Chr. J.-V. deel neemt aan eene loterij, werd ontkennend beantwoord, waar men met de deelneming winstbejag op het oog heeft, doch werd niet zoozeer bestreden, indien men door het nemen van loten ce.ne liefdadig doel trachtte te bereiken ot tc stcu. nen. De vereeniging te Groede legde do vraag voor: «Hoe hebben wij dc Sabbathslioiliging onder bet Oude- in verband met do Zon dagsviering onder bet Nieuwe Volhoud te verstaan", w aarop geen beslist antwoord werd gegeven, doch als mecning uitgesproken, dat de Iswclietisohe leer ingevolge liet oude Testament de Sabbath is bepaald gebleven op Zaterdag terwijl de Christenen, als navolgers van het Nieuwe Testament de Sabbats-vie— ring en heiliging op Zondag houden. Niet temin wordt de Zondag door velen ontheiligd en als zoodanig niet gevierd. Het onderwerp van Oostburg, «Ligt het op den weg der Chr. J -V. om zich met de politiek in te laten", werd wegens het ver gevorderd uur, tot de volgende vergadering aangehouden, welke zal plaats hebben te Breskens in December a. s. Met psalmgezang en dankgebed werd de vergadering door den heer 1. Cappon van Nieuwvliet, gesloten. Daarna vereenigde inen zich aan een gemeenschappelijken diseh, waar bij een we'vourzitne tafel, een opgewekte geest hetrschte- Hare Majesteiten de Koningin en de Koningin- Regentes zijn Dinsdag-morgen te 6'/, uur per extra-trein te Chur aangekomen. Nadat zij aldaar hot dejeuner gebruikt had den, werd de reis naar Flims per rijtuig voortgezet. Ongeveer te 11'., uur werd deze plaatsin goeden welstand bereikt. Gedurende haar verblijf in Zwitserland zullen Hare Majesteiten met het gevolg een villa nabij Flims bewonen. Tot lid van dc Provinciale Staten van Zeeland in het hoofdkiesdistrict Middelburg is gekozen de heer II. J. van der Meer (a.) met 1678 stemmen. De heer J. Verkuiji Quakkelaar (1.) verkreeg 15S1 stemmen. Schoondijke, 5 Mei. Heden middag werd alhier geveild een woonhuis erf en tuin staan de in het dorp waarvan kooper werd de lieer C. Schijve voor f 2725 benevens f 50 voor overname en 9% onkosten en een woonhuisje met schuur werd verkocht aan J. den Ha mer voor f 530. Uit Helmond schrijft men bet volgende aan de Limb. Koerier als waar gebeurd op eon der naburige dorpen. Boer Dries v. d. M. was voor een paar jaren sedert geruimen tijd lid van den raad en zelfs w ethouder. Door ziekte, sterfgevallen en tegenspoed raakte hij deerlijk op 't achter schip, wordt een luan die erg sukkelen en tobben moet om de oude knecht te blijven. Zijne collega's in den raad zien ook dat hij 't hard te verantwoorden heeft en dat zijn jasje erg kaal is als hij met hen aan de groene talël zit. Zijn slofele kleeding doet hen den nens optrekken en mon laat hem vaak een eind ver alleen zitten. Dit verdriet den tobber niet, die met hart en ziel voor zijn gezin uit is, maar de belangen der ge meente evemin nit het oog verliest. Dit bewijzen zijn bondige redevoeringen, die ter snede zijn en zijn collega's vaak met bewon dering vervullen. Toch moet hij vallen, hij is arm ge worden. De zes jaar zijn om en V. d- M. krijgt door de kuiperijen zijner ambtgenooteu de nederlaag, hij komt niet eens in hertein- ining. 't Valt den man hard dat hij uit geworpen wordt, maar zijn boerderij, die erg belast is den laatsten tijd, neemt zijn geheel ik in beslagDaar sterft plotseling een ongehuwde broer en laat den armen tobber zijn geheel vermogen na. Dries lost den hy potheek af eu wordt weer een gezeten man. Een afgeleefd raadslid bedankt en door de edele 1 bemoeiingen der raadsleden komt Dries weer op 't kussen. Op den bepaalden dag is hij ter zitting maar vraagt na de installatie het woord. „IHer is Dries, juist gelijk hij vroeger was, hij is niet wijzer gewordentoen moest hij er uit ea nu weer in. Zit't hem hieren meteen neemt hij iets uit den zak, dat hij op tafel plaats, opent en dat blijkt een geld buil te zijn spreek 1" zegt bij tot den buidel, want bot schijnt bij de heercu, dat bet verstand iu 't gel.! zit. „Zijt gij stom, geldbuil, spreekt gij dan raadsleden, waarom zit ik nu weer bier en uiocst ik voor pen paar jaar schuiven; ik beu niets wijzer, enkel wat oitdef ei} zwakker geworden, Maar dit zeg ik ik ben weer door uw toedoen gt>. kozen, maar ik bedank met zulke lieden ont te. gaan en te werken; schrijf maar een nieuwe verkiezing uit.... ik groet 111" Drie# nam stok en buidel, verwijderde zich en liet de raadsheeren verbluft zitten. Bij het opgraven van den grond, be— noodigd voor de verbouwing van het vroe gere ziekenhuis aan de Hoogstraat tc Rotter dam, stuitten de werklieden op een gewelf. Terstond werd overgegaan tot het maken van een gat, waardoor een bedorven stank naar boven kwam. Twee werklieden kropen door het gat, maar door den damp in het gewelf gingen de kaarsen nit. Opnieuw ont stoken, bleken zij zich te bevinden in een ongeveer li meter groot booggewelf, en von den zij de geraamten van acht menschen op den vloer. Aan het einde van het gewelf werd weder o]t een muur gestooten, welke ook doorge broken zal worden. Met zekerheid valt omtrent deze vondst nog niets tc zeggen. Dezet dagen werd de politie te Enschede des avonds gewaarschuwd, dat een net ge kleed Duitseher, F. S., instrumentmaker te Rotterdam, verschillende, personen lastig viel, door zich schuldig te maken aan bedelarij. S. werd in verzekerde bewaring genomen, nadat de politie zich had overtuigd, dat hij rui in T 130 bij zich had en op reis naar naar Leipzig, was waar zijne moeder woonde Den volgenden ntorgen bij het openmaken der cel bleek het, dat S. des nachts niet lui #as geweest. Zijne dekens en lakens had hij in kleine stukjes getrokken en op elkaar ge legd en eveneens alles wat in de cel aan houtwerk was in kleine stukjes gemaakt. Op de vraag, waarom hij dit gedaan had, kreeg mon alleen ten antwoord, dat hij werk wilde hebben. Het bleek dan ook spoedig bij dit onderzoek, dat S. aan verstandsverbijstering lijdende is. Hij is door de politie, aan de Duitsche overluid te Gronau afgeleverd, om verder naar zijn moeder tc worden ovcr- gebacht. Een ontzettende ramp, Ten huize van den tie.T J. 1'. Longayronxr aan den Boerensteiger n°. tl te Rotterdam, kwam men Dinsdag-ochtend tot dc ontdek king van een ontzettende ramp. Toen men te 0", uur de 24-jarige dienstbode, genaamd Kramer wilde wekken, bemerkte, mr.11 dat zij bewusteloos op haar bed lag, lu-tgeen even eens het gevai was met twee knapen van 16 cit 8 jaar, zoons van den bewoner, die met haai in het zelfde vertrek, op de 4e verdieping gelegen, sliepen. Men dacht aanvankelijk met drie lijken te doen tc hebben. In het slaapvertrek nam men een sterke gasluebt waar. Onmiddelijk werd genees kundige hulp ingeroepen, en twee docktoreu hielden zich geruimen tijd met de bewuste— loozeu bezig, zonder merkbaar te vorderen. Op hunnen raad paste men voortdurend de bekende voorschriften tot hulpverleening bij plotselinge ongevallen toe, teneinde zoo mo gelijk het leven op te wekken. Deze pogin gen werden in zooverre bekroond, dat tegen den middag de jongste zoon bet bewustzijn herkreeg. Hoewel zwak bestaat er voor hein geen oogenblikkclijk levensgevaar. Erger is het evenwel gesteld met den oud- steu zoon, die, hoewel teekenen van leven gevende, te 3 uren Woensdag-namiddag nog niet tot bewustzijn was gekomenen nog ernstiger is het met de dienstbode gesteld, zoodat voor baar het gevaar, dal zij er het leven niet zal afbrengen, niet gering te ach ten is. De ramp wordt, volgens de N. R. Ct. aan gasontsnapping toegeschreven. Hoewel alles opgebroken en de leiding onderzocht is, is men echter nog niet tot de ontdekking kun nen komen waar het lek zich bevindt. Te Saint-Etiennc, in Frankrijk, liep reeds jaren geleden het gerucht dat met de dochter van den grondeigenaar Claude Neel iets bijzonders moest gebeurd zijn, daar, zij «en bloeiend meisje van achttien jaar, eens klaps was verdwenen. I ),>k de mededeelingen van den vader, die vaak zieliznlven tegen sprak, waren er naar, om die dagen in de

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 2