voor Zeeuwsch-Ylaanderen. Dierenmishandeling. fic Houtvester van Eiklust. No. 85. Zaterdag: 13 Mei 1893. 2e jaargang'. FEUILLETON. soortl n. bet» ter», uil j Nieuwsblad ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 40 centsfranco per post 45 cents. Voor Amerika 2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. AI)V E RTENTIEP R I.T S Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdagavond bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskéns. I We. hebben al eniigen tijd het voornemen fcehad om aan bovenstaand leit een enkel vuurd te wijden. Op grond van eigen er varing en gehoorde klachten zijn we er thans iue gekomen om hen. die zich daaraan schuldig laaien, te wijzen, le op het onmenschelijke hunner handelingen en 2e op de wet die de (midlandeling van dieren strafbaar stelt. I Ten opzichte van het eerste punt doet 't, dunkt ons, uit den aard der zaak ons gevoel •onaangenaam aan, wanneer wc een dier on— schuldig zien kwellen, tarten of onnoodig geweld aan doen, en evenzeer is het afkeu renswaardig niet alleen, maar zelfs walgelijk ren dier, dat medearbeidt voor zijn meester e zien lijden onder de onteerende en schan- lehjke martelingen die het soms wordt aan slaan. We hooren in onze verbeelding onderschei- lenen zeggen, „wat krasse uitdrukkingen" loch voor 't geen we reeds zagen ofhoorden is niets te veel neergeschreven of gezegd. Vaak vergeet inen, dat een dier, juist omdat hel redeloos is en ten onzen dienste is af— gestaun, eerder onze hulp, steun en bescher ming noodig heelt, dan af te hangen van 's menschen grillen om onnoodige pijnen te lijden of bij den dienst, die het ons bewijst, te kwellen met hoogere eischen, dan waaraan ze kunnen voldoen. Ons zijn voorheelden van mishandeling be kend, die onbetamelijk zijn te noemen, oin- dat ze worden gepleegd door schepselen N 'M 'M 0 Fr. NOVELLE VAN ZIMMERMAN. Vóór het meisje zijn voornomen bemerkte, had hij hare handen gevat, haar in het bosch getrokken, snel iu zijne armen gesloten en een kus op hare lippen gedrukt. .Gij zijt mijne innig geliefde," riep hij in 'vuur, „en al zou ik er de wijde wereld voor in moeten ik laat niet van u af." Met een lichten kreet wond zij zich los en te'stond met bleek gelaat en fonkelende oogcu wour hem. „Niemand heeft me nog gekust dan gij, Karei, en van niemand zou ik het geduld hebben, zonder hem de oogen uit te krabben, Ik heb gezworen, dat alleen mijn aan staanden man mij zou mogen kussen. Als 'Jjge me bedriegt, als „Anna," zeide hij op hartelijkcn toen, „is die, toegerust met redenen des verstands lal zijn die hij den een meer ontwikkeld, dan hij den ander), op rede- en mecrendocls weer- loozc dieren. Wat betreft liet tweede punt onzer be schouwing is het wellicht nuttig, oin naast het zedelijk peil dat de menseh dient te be zitten tegenover de dieren, waarvan sommigen hun voordeel trekken, onder het oog te bren gen dat het wetboek van strafrecht elke mishandelng of kwelling van dieren onder welken vorm ook, als een strafbaar feit aan merkt. En gelukkig mogen we eenerzijds zeggen dat de wetgever daardoor in een bepaalde gevoelde behoefte heeft voorzien doch an derzijds is het een treuriger tceken, dat der gelijke l'eiten nog te vaak voorkomen. Buitenlaii(l*clie Kroniek. Schreven we in ons vorig nummer dat de Duitsche Legerwet kans van slagen had met het bemiddelingsvoorstel van den heer Von Heunhe, thans moeten we aanvangen inet de vermelding, dat bovengemeld voors'el door den Rijksdag is verworpen. Dit heeft eene onmiddelijke ontbinding derzelve tengevolge gehad. Binnen 40 dagen moet volgens de grond wet de nieuwe Rijksdag zijn samengesteld. „Vóór of tegen de Legenvet" is begrijpe lijker wijze het wachtwoord. Er kan nog menig woordje r v - 1 wor den eer men woder in het bezit van eene nieuwe volksvertegenwoordiging is. De Duitscb-vrijziuiiige partij heeft zich in het woord van een eerlijk jager u niet vol doende Mijn woord, Anna?" Zij zag hein onderzoekend in de oogen, als wilde zij op den bodem zijner ziel lezen. „Ja," antwoordde zij toen zacht, terwijl zij diep ademhaalde. „Zoo zijt ge dan mijne verloofde ik zweer het, en niemand dan gij wordt mijne vrouw." „En ge drijft geen spel met me, g« be mint mij zooals een jongman zijne geliefde zijne vrouw?', „Zoo waar als ik leef en een eerlijk jager ben." Zij wierp zich juichend aan zijne borst. „Zoo behoor ik dan u toe, geliefde 1" Hij drukte haar vast aan zich en kuste haar. „Nu moet ik weg," zeide zij toen, zich zacht uit zijne armen losmakend, „ik moet naar ons klein aardappelveld. Ontbond liet, liefste, dit is onze verlovingsdag. In het vervolg moet ge uiij mijden, om ine niet in aanspraak te brengen. Eerst als onze ouders hunnen zegen geven, zien we elkaar weer. Wees braaf en hebt me lief." „Ik wil het. En misschien zien we elkaar reeds morgen weer, zooals nu." Vee deelen gesplitst waarvan elke fractie zal ijveren om aanhangers in den Rijksdag te brengen. Gladstone gaat steeds met kracht voort om zijn Home-tule plan tot wet te maken. Bij de voortgezette behandeling der arti kelen werd door den h.ter Chamberlain eene motie voorgesteld tot verdaging der behan deling van art. 1, welk voorstel door den Premier werd bestreden en daarna verworpen, met 57 stemmen meerderheid. De grootste moeielijklieid hij de grondwets herziening in België is nu weggenomen door de nieuwe kiesrecht-regeling, echter zijn er nog andere wijzigingen aanhangig, die veel tijd zullen vergen, alvorens een gemeen over leg tot stand gekomen zal zijn. De meest dringende hervorming is nu de wijziging in de samenstelling van den Senaat, die tot uu toe op dezelfde wijze als de Earner gekozen wordt uit de hoogstaangeslagenen. Bij de commissie uit den Seuaat zijn hier omtrent drie voorstellen ingekomen. Het eerste houdt iu den Senaat indirect samen te doen stellen door de gemeenteraden. Dit stelsel wordt ge.wenseht door de regcering eu de meerderheid der rechterzijde, maar be streden door de linkerzijde, die van de ge meenteraden geen politieke lichamen wenscht te maken. liet tweede voorstel, ingediend door den senator van Brussel Goblet d' Alvielht, strekt om van den Senaat eet vertegenwoordiging van verschillende Oelaugen te maken, en hem samen te stelleu uit gekozeneu van den arbeid, het kapitaal en de wetenschap. Deze regeling vindt alleen steun bij een deel der linkerzijde, Een trek van weemoedige droefheid ver scheen voor korten tijd op haar gelaat. „Ge hebt goede hoop, Karei, God geve, dat ze verwezenlijkt wordt. Er zal nog veel water naar het dal moeten loepen, eer uw vader Ja en Amen op ons huwelijk zegt." „E11 zal ik u voor dien tijd niet eenmaal zien en spreken mag ik u niet meededen, hoe mijn vader over ons denkt?" „7,ekcr, Karei," zeide zij zonder dralen, ik vertrouw uw woord, dat ge mij gegeven hebt, en wil u ontmoeten, waar ge wilt. Wilde ik wachten, tot uw vader zijne toe stemming gegeven heeft, dan zag ik u mis schien nooit weer, en zonder n kan ik nu toch niet meer leven. Iu alle eer kunnen we met elkaar spreken hoewel de men schen er niets van mogen weten." „Heb dank, lieve schat. Ik ko-ster echter beteie hoop. Spoedig bicng ik tl het ja-woord van mijn vader, of hij ging niet verder, tnaar Ironste zijn voorhoofd. „Vindt ge drie dagen te lang?" „Overhaast het niet. Karei," waarschuwde zij, „ik kan wel wachten tot hel geluk komt. Ik ben nu toch al zoo gelukkig, nu ik weet, dat ge me lief hebt." eu heeft alzoo zeer weinig kans tot wet ver heven te worden. Tegenover deze voorstellen heeft een derde tot lilt de meeste kans aangenomen le worden. Dit wil beide takken der volksvertegenwoor diging op dezcllde wijze doen verkiezen met vaststelling van den leeftijd voor het kiesrecht voor den Senaat op .'15 jaar. Naast dezen zullen echter waarschijnlijk vóór (1e openbare behandeling nog wei andere ontwerpen ingediend worden. Uit Rome ontvangt de Gaulois het vol gende sensatie -berichtDe paus ontwerpt een encycliek aan de Europcesche regeeringen, waarin hij zoekt te bewijzen, dat de druk kende militaire lasten, w aartoe zij zichzelf en elkander veroordeelen, een reeks onvermij delijke catastrophe» moeten in liet leven roepen. Leo XUI vestigt de aandacht der hoofden van de staten der op de behoefte aan de al- gemeene vredespolitiek, dien den nood der arbeidende klassen moet verlichten. De paus zal be«li»t een onderzoek van het vraagstuk der algemeene ontwapening vragen. Men verzekert dat de heil. Vader in zijn onderhoud met keizer Wilhelm alles in het werk heeft gesteld om dezen voor zijn denk beelden le winnen; de regoeringen van Italië, Oostenrijk-Hotigarije en Spanje zouden reeds hun toestemming hebbeu gegeven. Rusland alleen had een gereserveerd antwoord ge gevenin geval het ten slotte toestemde zou het zijn invloed op Frankrijk aanwenden. „Maar ik kan ui t wachten," riep hij, „hel is me onmogelijk. Binnen drie dagen breng ik u de beslissing, hoe ze ook uit valt. Zullen wc elkaar hier ontmoeten „Hier niet. I'lr komen hier te veel men schen langs." „Dus op de weide tusschen de bergen. Daar is het eenzaam. Vindt ge het goed?" „Ja." „Na zonsondergang, als het landvolk naar huis is óf zijt ge hang?'' „Ik? neen!" antwoordde zij lachend. „Dan verwacht tk u daar. Komt ge?" „Ik kom over drie dagen. Dag, Karei „Tot weerziens, AnnaZij reikte hem de hand, (lie hij innig aan zijne borst druk te, en begaf zich toen naar het veld, zonder nog eenmaal om te zien. Karei echter zag haar na, zoolang hij hare slanke gestalte tussqhen d' landlieden, die de akkers kwa men bewerken, nog herkennen kou. Toen sneed hij een sterken stok, en op dezen leu nend, vervolgde hij langzaam zijn weg tiaar de Rouivesterswoning. II. Op eene opene plaats van hot bosch lag

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 1