Binnenland. Gemengd Nieuws. Sngelscho regeering drukt te volgen met be trekking tot Egypte, heeft de heer Gladstone 'geantwoord, dat hij tegen de ontruiming van Egypte is, zoolang dc tegenwoordigheid der Eugelsche troepen daar nog uoodig is, tot handhaving der orde. Dit antwoord, hoe bevredigend in Enge land ook ontvangen, zal in Frankrijk fierder teleurstelling dan voldoening baren, want daar had men reeds van het liberale Eugelsche ministerie het tijdstip omtrent de ontruiming in Egypte verwacht. Gladstone verzekerde nog, dat het lot van Egypte-alleen door een con ferentie van de Eiiropeesclie mogendheden kan worden beslist. De Koninginnen met gevolg vertrokken eergistermorgen te 8.35 por extra trein van het Paleis Het Loo naar Ludwigsbnrg. IIH. MM., die per rjjtuig van het Paleis naar den trein reden, hielden ieder, een sier lijken bouquet in de hand en namen met eeu handdruk en vriendelijk woord, afscheid van de op het perron aanwezige hof-dignitarissen, intendant, hofarts en burgemeester van Apel doorn. Van den heerlijken lentemorgen hadden tal van belangstellenden gebruik gemaakt om het afscheid hij te wonen. De Regentes reist onder den naam van gravin Van Ruren. Al het personeel keert gedurende het ver blijf van de Koninginnen in het buitenland naar 's-Gravenhage terug. Tot directeur-generaal vail den Post- en Telegraafdienst, is benoemd de heer J. P. Havrlaar, oud—minister van wateTstaat, thans thans lid van de Tweede Kamer voor Gouda. Voor deze laatste betrekking heeft hij echter bedankt. Dewijl ook de. heer Boreel van Hogelanden als lid der 2e Kamer ontslag heeft gevraagd, zijn ar thans twee vaeatures, een voor Gouda en een voor Beverwijk. De heer J. Heemskerk, landbouwer te Hasertwoude, wil onder de landbouwers een adresbeweging op het getouw zetten, tenein de Tan de Regeering te verkrijgen heffing van invoerrechten van vet en van de surro gaten waarvan de margarine- of kunstboter gefabriceerd wordt, om zoodoende aan de concurrentie van de kunstboter met de na tuurboter een einde te maken. Dc heer Heemskerk zou daartoe gaarne zieu, dat in elke provincie van Nederland een of meer personen, landbouwers of andere belangheb benden, ter verkrijging van adhaesenten op dit adres een zegel van 75 cent onder hunne kennissen ter onderteekening deden rondgaan, terwij! hij bereid is de zegelko'ten te ver goeden. En dat zegt ge zoo kalm, zoo bedaard?" riep hij rood van toorn. «Kalmte en zelfbeheersching heb ik be oefend van tnijne jeugd afvanaf den dag, dat mijn vader zoo smadelijk omkwam, tot nu toe. Sedert dien tijd zijn er twintig jaar yerloopen, want toen was ik nog maar een kleine worm, die door moeder op den arm gedragen werd. Wc hebben veel ondervonden en geleden, wij tweeën, moeder en ik. Dat geeft kalmte en moed." Een weemoedige trek vertoonde zich oin haar mond. «Ge zult het ook nog moeten leeren, Karei. Mijne liefde is echter niet minder, omdat zij niet tiert en zich niet zoo wild aanstelt als dc itwe." «Dus bemint ge me toch zoo recht uit het hart?" «Ik heb bet u gezegd, Anna Mortens geeft haar hart maar eens, maar dan ook geheel en al." «Geef me dan den eersten kus, waarom ik al zoo lang te vergeefsch gesmookt heb." «Neen!" zeide zij. «Anna wees niet wreed," bad hij. Zij schudde krachtig niet haar hoofd, «Het kan niet zijn kwel me niet langer. (Wordt vervolgd) De volledige samenstelling van de 'Raden van beroep inzake de vermogens-be lasting zal eerdaags bekend worden. Gede puteerde Staten der verschillende provinciën zijn uitgenoodigd ieder een lid voir de in hunne gewesten gedegen belastingkringeu aan te wijzen. De Haagsche briefschrijver van de Zuth. Ct. verwerpt verre wat in den laatsten tijd in verschillende bladen als waarschijnlijk voor gesteld is, dat n.l. de Tweede. Kamer niet vóór het najaar tot do behandeling van de kiesrecht-ontwerpen zou overgaan. «Waarop dat bericht steunt, weet ik niet. Zou het mogelijk zijn, dat hot afkomstig is van iemand wiens zomervakantie met liet al ot niet lang Wjeenblijven van de Tweede Kamer verband houdt? Te vergeefsch toch vraag ik mij af, welke reden er zou kunnen zijn oin tegen den wensch der regeering de behandeling der kiesreclitherziening zoolang te verschuiven. Dat dc minister Tak zijne memorie van antwoord over eenigs dagen en in elk geval vóór Pinksteren zal indienen, is reeds vroeger vermeld. Dat die memorie vergezeld zal gaan van een gewijzigd ontwerp is bijna zeker, maar, naar ik uit goede bron verneem, zullen die wijzigingen niet van zoo veel betcekenis zijn, dal er sprake behoeft te zijn van een nieuw afdeelingsonderzock. Trouwens het is in de laatste jaren niet meer de gewoonte anders dan bij groote noodzakelijkheid tot een tweede afdeclingson- derzoek over te gaan." En verder: «Het is dus vrij zeker, dat over vier of vijf weken zoo niet vroeger ouk de kies recht—voorstellen voor openbare behandeling gereed zullen zijn, tenzij dc Commissie van Rapporteurs wat niet te verwachten is de tacktiek van talmen en uitstellen in toe passing zou willen brengen. Weliswaar kan de Kamer dan uog altijd besluiten oiu de ontwerpen voorloopig niet te behandelen, maar welken grond heetf men om te onderstellen, dat dit zal geschieden Stelt men zich voor, dat men in de Kamer zal zeggen: «Wij willen ongaarne onze zomcrvacautie inkorten en daarom zullen wij nog maar niet over het kiesrecht gaan debateeren Dat zeker niet, maar welken anderen redelijken grond zou men voor uitstel kunnen aanvoeren? Ia de ondestelling te gewaagd, dat voorzichtig staats beleid er van zal terughouden om het voor beeld van talmen en nog eens talmen, door de Belgische Kamer gegeven, hier te lande te volgen BRES KEYS, 5 Bei 1893. Door Ged. Staten van Zeeland is vast gesteld, de lijst van 132 inwoners dier pro vincie, die in 's Rijks directe belastingen (hoofdsom en rijksopcenten) het hoogst zijn aangeslagen, voor zoover ons district betreft, komen daarop de navolgende personen voor, met de achter hun naam en woonplaats ver melden aanslag, als Mr. P. C. J. Hennequin te Aardc.nburg f 963,23, J. F. Hennequin te Siuis f 711,38, G. A. F. Cortvriendt te IJzpndijke f564,99, C. V. van Oostenwijk Stern te Aardenburg f 589,94, Dr. A. Cortvriendt te IJzen- dijke f 527,03, P. F. Thomaes te Hoofdplaat f 427,78, Jac. de Hnllu Cadzand f 426,21, I. Rissceuw Jz., f 423,58, I. Luteijii. Iz. te Zuidzande f 408,39, I. de Smit te Oostburg f 397,51, Joh. Rissceuw te IJzcndijke f 394,00 E. A. Calon te IJzendijke f 395,26, Abr. Risseeuw Az. te Cadzand f 365,32, J. C. Stern te Sluis f 360,62, M. Luteijn Mazure te Oostburg 1 354,89, Bonte te St. Kruis f 338,90, A. de Koo Pz. te Groede f337,77, P. .J. van Bortcl te Schooiulijke f335,57 fln J. M. de Graatl' te Aardenburg f 331,62 Bij Koninklijk besluit is benoemd tot ontvanger der dir. belastingen, invoerrechten en accijiiscn te Sluis a. R. A. Bakker, kommies-verificateur der 2c categorie der voormelde middelen. Sluis. De lieer Z.ijdervelt hoofd der Clir. school alhier, slaagde Woensdag 4 Mei jl. te Utrecht voor do akte. na—examen voor Clir. Nationaal schoolonderwijs. Sluis. Toen de omstreeks 70 jarige we.- duwe 7,. Woensdagmiddag langs een ladder naar haar zolder wilde gaan en door hare kortzichtigheid vermoedelijk mis trapte, viel zij op eens naar beneden cn bezeerde zich zoodanig dat geneeskundige hulp moest wor den ingeroepen. In de Dinsdag te IJzendijke gehouden vergadering van dcu nieuwen Passageiilepol- der werd met 22 tegen 6 stemmen besloten lot liet verleenen van subsidie gedurende twintig jaren ad f 0.20 per 11. A. in de voorgenomen wègsverbeterïng Biervliet-Maagd van Gent. M. Cl. («roede. Blijkens alhier gedane waarne mingen, viel gedurende de maand April 2.3 mM. regen, tegen 23.5 inM. in die uiaand 1892. De wind was op 4 dagen Z. V., op 23 N. O. en op 3 O. De laagste tlierometerstnnd des morgens fe 8 ure, was den 12en, 41° lalir. cn de hoogste den 21e» en 24en, 60". De laagste the.romcterstand op dat uur den len, 764 mM. en de hoogste den 9en, 775.5 mM. Uit Groede meldt men ons, dat aldaar Zondagavond weder balgadigheden zijn voor gekomen. Bij een vechtpartijtje is door de politie proces-verbaal opgemaakt. ('udzaud. De lieer Iz. Cappon is door den Commissaris der Koningin benoemd tot Zei ter van 's Rijks directe belastingen ter voorzii uilig in de vacature ontstaan door het overlijden vau den lieer Abr. Brevet Sr. Op het kohier van den hoofdei. Omslag vindt uien 238 aangeslagenen verdeeld in 28 klassen tot een bedrag van f 3200,78". De 1° klasse bet. 1'0,27» en de. 2e klasse f 228,80. Ken dieren-inishaudelaar uit Goor is op welverdiende wijze gestraft. Hij kwam naar HengeloO met ongeveer 4000 ganzen, maar had de aims dieren zoo afgebeuld dat, toen zij aldaar aankwamen zij alle, uitgeput van vermoeienis en behoefte aan water, op een poel met water aanvlogen de een op den ander, met het gevolg, dat een 600-tal stik te. De koopman lijdt hierdoor een schade van f 900. Hij zal nu voortaan wel zorgen, dat zijn ganzen geuoeg te drinken krijgen. Voor eenige dagen vertrok wegens ziekte een dienstbode te Wolvega haastig naar het huis barer ouders te Oldeboorn. De ziekte verergerde zoodanig, dat ze reeds Zaterdag overleed. Thans is de justitie te Heerenveen naar laatstgenoemde plaats ver trokken, vergezeld van den geneesheer Kijl- stra, om een onderzoek in te stellen, naar eene vermoedelijke vergiftiging. Zekere A. J, te Berlicum woonachtig, zou Zaterdag jl. trouwen. Alles was voor de bruiloft gereed en het trouwpak klaar. Men stelle zich de teleurstelling voor van bruide gom en bruid toen Vrijdag-namiddag een paar mareehassées den bruidegom in arrest namen en herinnerden aan de 4 maanden gevange nisstraf, die hij nog had te ondergaan. On- ge.lukkiger tijdstip had men dan ook moeilijk kunnen uitkiezen. Tc Beek (bij Breda) heeft eer. 30-jarige vrouw haar kind met een touw geworgd cn daarna liet lijkje iu een zak gewikkeld en liet onder de bedstede van haar broeder ver borgen. Door de marechaussee uit Breda is een onderzoek ingesteld en bovenstaande aan liet licht gebiacht. De daderes is in vooloopigc hechtenis ter beschikking van den officier van justitie al daar. Te Apeldoorn zijn Vrijdag-avond vier kinderen van nog zeer jeugdigen leeftijd, aan don Assclsclien weg spelende, in een kuil onder hot zand bedolven. Toen men tot do ontdekking geraakte, werden nog drie kinderen levend to voorschijn gehaald, het vierde was echter reeds bezweken, Maandag weTd met groote plech tigFA de internationale tentoonstelling door prest dent Cleveland geopend. De president wei met betuigingen van algeuseene geestdri ontvangen. Het weder was onaangenaam t de lucht bewolkt, uiaar niettemin waren d te ntownstel lings-terreincn geheel met toeseholi v.ers gevuld. TotÉ president Cleveland, gevolgd doo de ministers en den hertog en de hertogin van Veragwa, zich van de Lexington-lla naar de tentoonstelling begaven, word d stoet overal door de menigte met luide to juichingen begroet. Vooral werd groote on derscliciding bewezen aan de hertogin va Veragua, wier rijtuig vol was met de bloe men, welke van alle kanten daarin werde geworpen. De plechtigheid werd geopend door de muziekcorpsen, welke de nationale liederen speelden. Daarna werd de cantate ten ge lioore gebracht, die voor deze feestelijkheid was gecomponeerd. Vervolgens nam presi dent Cleveland liet woord oin de tentoon stelling te openen. In zijne, rede heette de president de ver tegen woordigers uit alle andere landen wel kom en vestigde vooral de aandacht van hen, die uit de oude wereld waren gekomen op de grootsche werken, welke door de jon gere. Amerikaansche natie tot stand zijn ge bracht. De opening der tentoonstelling had om twaalf uur plaats. President Cleveland druk te op een knop, waardoor alle werktuigen tegelijkertijd begonnen te werken, terwijl al le fonteinen begonnen te spuiten. De artil lerie loste eenige salvo's, de klokken werden geluid tu de talrijke aanwezigen hieven lie „Hallelujah" van Hiindel aan. De plechtig heid werd besloten met een lunch. In het circus der stad Lissabon had Woensdag-avond een vreeselijk voorval plaats De dierentemmer Max llimme, gaf met zijn vijf leeuwen zijn eerste gastvoorstelling- Die voorstelling liep goed af, maar op het oogen- blik, dat Hiuime liet hok wilde verlaten, vit dc leeuwin Nelly op hein aan. De worstel strijd tusschen man en dier was ontzettend en duurde teil aanscliouwe van liet duodelijk ontstelde publiek, een volle tien minuten llimme reet de leeuw in de tong uit den bek waarop het dier de klauwen met des te meer woede in hel lichaam sloeg. Eindelijk doodde een clown de leeuwin door een geweerschot; in haar val sleurde zij Hiiiimc met zich, die stervend onder liet dootle dier werd uilgehaald. Gedurende den strijd waagde zekeren Poison een der hel pers van den ongehikkigen dierentemmer liet, om in liet bok te gaan en de vier an dere in bedwang te hoeden. Men schrijft uit Echt (Limburg) aan Het Centrum Zondag is ter plaatse genaamd «De Slnf fert" ongeveer een half uur van 't gehucht Echterbosch, te midden van uitgestrekte den nehosschen een vreeselijk drama afgespeeld Daar is waarschijnlijk omstreeks den middag de dochter van den landbouwer en winkelier A. llouben te Echterbosch op gruwelijk wijze vermoord. Die doohter, Anna, oud 27 jaar, woonde reeds meer dan 12 jaar bij den wedr. Akkermans in koloniale waren op de Swaliuerstraat te Roermond. Zij zou Zondag naar buis komen, vooral 0111 een barer zus ters, die reeds lang ziek is, te bezoeken. Doch men wachtte haar te vergeefs. Maandagmorgen ontvingen de ouders een brief, reeds in handen der justitie, waarvan de in houd hoofdzakelijk op 't volgende neerkomt «Ik heb Anna vermoord. Gij wildetniet, dat ik met haar verkeerde. De andere lietsto zal ook dc kans niet hebben haar te trou wen. In de richting waar ze ligt, heb ik een boom outschild; tevens liggen er eeuige takken, ook dc parapluie heb ik hij haar neergelegdZorg gij nu maar voor de be grafenis. Daniël." Daniël zou zijn Daniël Smeets, knecht van den lieer 1 lauwer, geboortig uit Leeuwen, gein. Maasniel hij R., een oud liefste van de vermoorde, 't Is te begrijpen, dat de fami lie radeloos werd hij 't lezen van den brief.

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 2