voor Zeeuwscli-Vlaanderen. Se Houtvester Yan iiklust. No. 84. Zaterdag 6 Mei 1893. 2e jaargang. 1 Mei. FEUILLETON. Nieuwsblad ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 40 centsfranco per post 45 cents. N oor Amerika 2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdagavond bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskens l'ot Je jongste geschiedenis behooron ne der Je betoogingeu en meetingen op 1 Mei jl., tot het maken van propaganda voor den achtuur-werkdag. Deze gelegenheden worden aangegrepen, om den volke kenhaar te maken, dat een werkdag van 8 uur voldoende, ja zeer nut tig is. Zooals wij in ons vorig nummer meldden, zonde op verschillende plaatsen eene meeting gehouden worden. Lezen we de verslagen dier vergaderingen, dan komen we tot de conclusie, dat hier meer, daar minder belang stelling was waar te nemen. Over het algemeen waren de manifestan ten kalm, zoodat de politie, die voorzichtig- heidsh»'"» op de meetingplaatsen was ge posteerd, weinig werk had. Gaan we de onderscheidene redevoeringen, die gehouden zijn, na, dan komen we eerder tot de slotsom,dat de meetingen worden gehouden om te propageeren voor de sociaal democratische beginselen, dan wel voor een werkdag van 8 uur. Verschillende leiders toch gaven als hunne meening te kennen, dat niet de bedoeling was oui een achtuur-werkdag te verkrijgen, uiaar tot afschaffing van het privaat bezit. De achtuur-werkdag is slechts een middel om meerdere aanhangers te winnen. Eerstelijk wordt hun dooi minder arbeid meer gelegenheid aangeboden om ouderling te werken voor de partij, en wordt het ka pitaal nog ineer in enkele handen gebracht, NOVELI.S VAN Fr. ZIMMERMAN. Twee prachtige bruine haarvlechten, om het hoofd geslingerd, rustten daarop als een kroonhet scheen bijna, dat het meisje daarom haar hoofd een weinig neigde, omdat zij de zwaarte van het schoone haar niet vermocht te dragen. „Hebt ge op me gewacht, Karei?" De stem klonk diep en welluidend. „Ja." Hij beproefde op te slaan, doch werd terstond herinnerd aan zijne verwon ding, die hij op dit oogenblik vergeten had. „Ge ziet er bleek uit, Karei zijt ge ziek „Neen, Anna, Ik heb mijn voet aan een steen gekwetst. Het betoekent nietskom een beetje hij me zitten." „Dat gaat niet. Het volk op het veld zou waardoor meer ontevredenheid ontstaat en wederkeerig meer aanhangers kunnen worden aangeworven. Daardoor wordt het getal der strijders grooler en dat der bestrijders klei ner. Ziedaar de hoofdinhoud van een te Nijmegen gehouden meeting. Anderen daarentegen ijverden in hunne toespraak ten zeerste op de instelling van een w erkdag van acht uur. Slechts even werd de orda verstoord en wel te Zutphen, waar de betoogers, na af loop |der meeting verplicht werden hunne ontrolde vaandels neer te halen. Hieraan geen gevolg gevende, noodzaakt e de politie hen er toe. Noch ongelukken of verwon dingen kwamen voor. Te Groningen werden de meeting-gangers gesommeerd niet te zin gen, waaraan echter geen gevolg werd ge geven. Daarop maakte de politie een charge en dreef de menigte met den sabel uiteen. Een der socialisten ontving een sabelhouw aan het hoofd, terwijl enkele andere lichte, kwetsuren bekwamen. Ook te Winschoten werd op een verbod om de vaandels niet te ontplooien geen acht gegeven en ook daar ontstond hierdoor eene botsing tusschen de betoogers en de politie, welke laatste hen een vaandel ontrukte. In het gedrang, dat weldra ontstond, werd een vrouw gewond, terwijl Luitjens, een der sptekers, een trap van een paard kreeg. Spoedig was de rust hersteld. Te Middelburg werd het woord gevoerd door Van der Acer en Wibuut en te Goes door Jan Slop van Amsterdam. Ook deze beide Zeeuwsche meetingen had- het zien en dan zou er over ons gepraat worden. Men zegt zoo gaarne wat van me. Ge weet, dat de afgunstige hoeren het moe der niet kunnen vergeven, dat zij ondersteu ning uit de stad krijgt en niet liever in de gemeente gaat bedelen. Wat zegt men al niet van mijne arme moeder en van mij, zonder dat men er grond voor heeft? Ik wil daarom de menschen geene aanleiding geven om nog ineer kwaad van ons te spreken." „Zeker het zou een groote schande zijn, als men u als mijn meisje nawees," zeide Karei met bitteren spot. „Spreek zoo niet, Karei," hernam zij be daard. Mijne moeder heeft genoeg te dra gen iedereen meent, dat uien een weduwe ongestraft kan belccdigen, en ik ben haro eenige vreugde. Deed ik haar nog schande aan, dan was zulks haar dood. Ik voor mij sloor mij niets aan de. praatjes van de men schen ik weet, dat ik goed handel. Tegen mij zegt niemand eene lasteringde jongens weten wel, hoe ze het met ine hebben.,' Ecu verachtelijk lachje gleed snel over haar gelaat, maar verdween terstond weder. De jager vatte haar hand. „Ge zijt een brave, heerlijke schat-, Anna. den een kalm verloop. Een eigenaardige tegenstelling merkten wc bij de betooging te Drachten op. We lezen daarvan dat ongeveer 1100 men sehen op het feestterrein, op een stuk land, waarop waren opgericht een consumprietent, directie-tent, groote tribune en spreekplaats, aanwezig waren. Ia zijn inleidingswoord sprak de voorzitter over de viering van het verbroederingsfeest der arbeiders. Toen daarop Dr. Vitus Rriintsitia het woord nam, begon hij er op te wijzen, dat het drie jaar geleden is, dat deze arbeidersdag werd ingesteld en dat nog geene overw inning was behaald. Nog is de eerste Mei een rouwdag, in plaats van een feestdag! Mogen de sociaal-democraten één zijn van beginsel, de tegenstelling hierboven, getuigt, dat ze niet één zrjn ii. de beschouwing van voor hun zoo gewichtige toestanden. Huitciilaiidsclie Kroniek. Het feit, dat tusschen den leider van de Centrum partij in den Dnitschen Rijksdag, Jen heer Von Huene en den Rijkskanselier on C'aprivi omtrent de legerwet een verge lijk is tot stand gekomen, heeft in Europa's politiek voor 't oogenblik allee op den ach tergrond is gedwongen. In een langdurig onderhoud verklaarde da heer Vou Iluene, dat hij kans zag om een belangrijk aantal medeleden over te halen om hunne goedkeuring aan de voorgestelde legerherrorining te verkrijgen, wanneer de rijkskanselier zich verbond, oiu de volledige invoering der wetten over drie jaren te ver Ik zou liern ook wel eens willen zien, die u ecnig leed aan deed. De lomperd zou onder mijne handen sterver.. Wees daarom niet stijfhoofdig kom naast ine zitten. Wilt ge?" Mij beproefde haar tot zich te trekken, „Neen, Karei, al spijt het me nog zoo," antwoordde zij. „Met de vuisten of met een mes maakt men wel een vijand, maar geeu kwaden naam dood. Daartegen helpt niets anders, dan de menschen geen aanstoot te geven en bedaard zijn weg t« gaan." „Dns bemint ge me niet? kit hare heldere oogeu schoot een lich tende straal. „U of niemand, Karei maar uw schat moet een eerbaar, onbesproken meisje zijn. Ge zijt een Hinken man cn moet ook eene vrouw hebben die iedereen onder de oogen kan treden. Als uw vader zijne toestemming geeft en wij verloofd zijn dan uil ik trolsch aan mie zijde gaan eerder niet." „En uwe moeder? „Zij wil slechts mijn geluk en is inet iede- ren schoonzoon te vreden, dien ik haar breng hoeveel te meer met zulk ecu als gij zijt, Karei „Wees dan maar gerust, lieve. Vandaag deelon. Bij berekening van het st»minen- aantal, dat zich met den leider van het cen trum moet vereenigen om voor de le eer wet eene meerderheid te vormen, blijkt, daf een gedeelte van het aantal stemmen van de centrumpartij voldoende i», om het leger- ontwerp tot wet te verheffen, met dien vrr- stande, dat bijkomende omstandigheden zulk» niet verhinderen. Evenals in ons land, is ook inhetbuit n- land de aibeidersbetooging kalm afgeloopen. aar over het algemeen kalm verloop der meeting is toe te schrijven aan toelating voor liet verkondigen hntiner ideën, kan liet niet anders, of we moeten de bedaardheid der manifestanten onderschrijven. Alleen voor België vreesde men wat, om dat de acht—iiur-wcrkdag-betoogingen ge koppeld werden aan die tot het verkrijgen van amnestie voor de veroordeelden der jongste ongeregeldheden. Toch bepaalde de l« Mei zie.h ook enkel tot het houden van rustige vergaderingen. Zelfs in linden als frankrijk en Spanje, waar voorheen die dag zich kenmerkte, door onlurten, en botsingen, kwamen geene feiten van onrust barenden of dreigenden aard voor. Dinsdag is het Duitsche keizerpaar van Rome vertrokken en op hunne terugreis te Luzern aangekomen. Zij werden op Zwitser- lauds bodem welkom gehreteu door den Pre sident van den Bondsraad. In hartelijke bewoordingen werd op de onderlinge goede Terstandhouding dei beide landen gezinspeeld en door den Keizer een dronk gewijd op het welzijn van Zwitserland Op een interpellatie welke gedragslijn de nog breng ik het met mijn vader in orde." Twijfelend schuilde zij het hoofd. „Het zal niets geven, Karei. Uw vader haat me, ik weet niet waarom. Hij heeft me zelfs verboden in het bosch te sprokkelen, zooals alle anderen mogen doen. Maar nu gij er zijt, vertrouw ik me er weer in. I w vader geeft nooit zijn toestemming." „Hij zal want ik wil hetriep da jager opspringend. De pijn zijner wonde ontlokte hein daarbij een kreet van toorn. Hij klemde zijne tanden op elkander. „Hij moet, Anna. Wat zou hij tegen u kunnen hebben? Geloof ine, ik krijg zijne toestemming." Zij haalde de schouders op. „(ie twijfelt," riep hij niet vuur, „vertrouwd ge me den moed niet toe, mijne liefde tegen iedereen te verdedigen „Maak u niet boos, Karei," zeide zij, „ge zijt goed en moedig en zelfstandig. Ge zult voor uw recht strijden zoo goed als er maar een is, maar uw vader is nog grooter stijf— hoofd dan gij. Ook wil ik niet met geweld in uwe familie komen. T.aat het maar zoo blijven, Karei, we worden toch nooit een paar,"

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 1