Gemengd Nieuws. rnanciën in het ministerie-Heemski rk—Van Ztiylen, I860GS, de tweede maal iu 18.80 tengevolge van een ommekeer in de gemoe deren der Haagsche kiezers, die hij van 187-3 tot 1880 vertegenwoordigde, ua eerst voor het hoofd-distriet Leiden zitting te hebben gehad. In de residentie maakte hij zich verdiens telijk door het steunen van vele nuttige in stellingen en industriecle ondernemingen. Het kommandeurskruis van den Ned. Leeuw, het grootkruis van do Eikenkroon en den Gouden Leeuw van Nassau vielen hem ten deel met en benevens vele buitenlandsche -ordeteekenen. Hij was voorzitter van den Jloogen Raad van adel. Graat' 11. 1. Schimmelpenninek was alge meen bekend als een man van zeer aange name, welwillende vormen. Als trouw raads man van wijlen Z. AlWillem 111 heeft hij vaak in diens omgeving een nict-onbclang- rijke rol gesperld, vooral ter zake van het huwelijk met H. Al. de Koningin-Regentes, bij wie hij tot het einde zijns levens iu hoog aanzien heeft gestaan. BRESRilYS, 23 April 1393. Aanstaande Zaterdag 29 April, des namiddags te 2 ure, zal eene openbare ver gadering van den gemeenteraad worden ge houden. Uit versehillende deelen des lands ko men berichten omtrent het houden van be tuigingen en incetingen om voor een acht uurwerkdag propaganda te maken. Door den Burgemeester van Amsterdam is de optocht aldaar verboden. Te Vlissingen is 30 April en voor Atid— delburg 1 Alei a. s. daartoe aangewezen. Uit IJzendijke schrijft uien aan de M. Ct. Verklaarde de gemeenteraad zich in eene vroeger gehouden vergadering in beginsel yóói het verleenen van subsidie aan den ontworpen grintweg door de polders Zacha- rias, Oranje en Prins AVillem, in de Alaandag voormiddag gehouden bijeenkomst werd liet bedrag bepaald op f 500, geduren de 20 jaren, derhalve f 200 minder dan ge vraagd was. liet bedrag van den hoofdelijken omslag werd verhoogd noch verminderd en bepaald op f 4720.80. Tot verbetering van de bestrating in de kom der gemeente werd besloten 21000 nieu we keien tc laten verwerken. Het Nuts-departement alhier koos tot le den van het hoofdbestuur de heeren mr. W. Boot te Amsterdam en mr. H. Smccoge te Hoogeveen. Bij de afdceling Floralia hebben zich 70 gegadigden aangemeld tot het kwccken van plantjes. Uitgereikt zullen worden Lantana, Fuchsia, Cyclamen en Bladbegonia, ditmaal niet als losse stekken, maar iu potjes. Achter den berg liep de weg links het bosch in. Daar rustte de jager eenige oogen- blikken en overzag nog eenmaal de weiden en velden; het scheen dat hij iets zocht eu geen afscheid kon nemen van de zonnige vlakte, vóór hij het gevonden had. Plotse ling verhelderde zijn blik, eu een vroolijk lachje gleed over zijn gelaat. iu de richting van het dorp naderde een jong meisje. Zij was zelfs voor eene boerin zeer eenvoudig gekleed, maar de schikking der uit grove stof vervaardigde kleederen ver ried ecue nauwgezetheid, die men gewoonlijk bij landlieden opmerkt. Op den rug droeg liet meisje een mand en in hare hand een spade. Toen zij dichtbij gekomen was, riep de jager haar, waarna zij opkeek en op hem toekwam. „Goeden morgen, Anna," zeide bij, terw ijl hij haar de hand gaf en de sombere trekken in zijn gelaat verdwenen. „Dag, Karei." Zij bleef «taan en keek hem onderzoekend aan. Haar gelaat was niet schoon, want hel was onregelmatig en luiste bijna elke kleur; maar een zekere uitdruk king van zwaarmoedigheid bezielde hare trek ken, die voor eene boerin bijna (o fijn waren. (H ordt vervolgd) Sclioondijke. "Vrijdagavond 21 April jl. hield de Raad dezer gemeente een openbare vergadering waarin o. ui. benoemd werd tot tijdelijk wethouder de heer W. J. Leenhouts tel' vervanging van den heer J. L. Kabboord, die wegens ziekte de vergaderingen niet kon bijwonen. Aan het muziekgezelschap werd een subsidie verleend van f 50 voor dit jaar. Besloten werd tot het beklinken van den weg op Sasput en dit werk met levering van materialen enz. onderhoud te gunnen aan P. Monjd Sr. aannemer te Breskeus; nog werd besloten om een riool te leggen van af de wed. Contant tot aan D. Brugge tot het af voer van water van achterplaatsen enz. A oor deze werken zal eene leening gesloten worden groot f 1200 i 4»/„ 's jaars. Schoomlijke. Maandagmorgen werden al hier weder eeu 50 stnks vee vervoerd met een extra tram via I.Tzendijke naar België. Bij het in beweging stellen van de tram viel er een os van de wagondie daardoor een hoorn brak en gewond werd, daar hij nog in aanraking kwam met dat vervoermiddel. De heer J. J. van AVeijnsbergen te Hoofdplaat is benoemd tot klerk hij den Provincialen Waterstaat, te Ter Neuzen. Tot algemeen Secretaris der Maat schappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zoeland, is, in plaats van den heer I. G. J. Kakeheke te Goes, benoemd, de heer G. A. Yorsternian van Oijen te Aardenburg. Sehooiitlijkf. Alaandagmorgen is alhier overleden de oudste ingezetene dezer gemeen te de heer J. L. Kabboord, iu den ouder dom van ruim 94 jaar. In 1837 vestigde hij zich in deze gemeente als geneesheer, na dat hij in Januari 1830 zijn diploma als zoodanig te Aliddelbnrg had behaald. Tot aan zijn dood bleef hij de praktijk waarnemen en werd in dien tijd bier gezocht. Hij bekleodle tot zijn dood ook vele. open bare en kerkelijke betrekkingen o. a. wet houder; hij was ook voorzitter der bewaar school. Tot Januari jl. woonde hij trouw alle vergaderingen bijen het bleek dat hoe wel hij zeer oud van jaren was zijn geest volstrekt niet mede ging. Op politiek ge bied was hij de liberale beginselen toegedaan. Daar hij zeer rijkelijk bedeeld was met aard- schc goederen, verliest de gemeente veel aan aan hem Tot onderwijzeres aan de school met den bijbel te Waddinxveen is benoemd inej. T. Siebenga te Aardenburg. Een hevige brand barstte Zaterdag uit te Parijs iu de rue Rivoli in een huis, waar in de beneden-verdieping een mode-magazijn was gevestigd. Een der bedienden ontdekte, dat rook opsteeg uit een voorraad strooien dameshoeden en maakte terstond alarm. Hoe wel de brandweer spoedig verscheen, stond de trap bij de kamer der pompiers reeds in brand. Wegens den grooten voorraad licht ontvlambare waren en het barsten der gas buizen had het vuur zich zoo snel verspreid. De bewoners der bovenverdiepingen waren nog in bed, maar toen zij gewekt werden was de uitweg langs de trap reeds versperd. De gelieele trap stond reeds tot op de zesde verdieping in brand. Een paar menschen waagden bet door den vuurkoker naar bene den te gaan en kwamen, hoewel geschroeid en vol brandwonden, toch behondeu beneden. De overigen verdrongen zich voor de vensters en riepen daar om hulp, terwijl de bewoners der hoogste verdieping een toevluchl zochten op het dak. De brandweermannen plaatsten terstond ladders, en daarlangs gelukte het ccuigeii der bewoners naar beneden te brengen. Lui tenant Humbourg klom tienmaal naar bo en en bracht telkens een persoon incdc. Op deze wijze werden de meesten gered, maar toen men het aantal der brwon rs bh, werden drie vrouwen vermist. Twee dezer bewoonsters waren reeds be neden, to' r. zij er aan dachten, dal zij haar ringen en verdere sieradiën niet hadden mee genomen. Voordat uien het kon verhinde ren, liepen beiden weer naar boven, maar toen zij weer bij de trap kwamen, was hun de uitgang door hot vuur algesneden. Alen vond de lijken der beide vrouwen, die door den rook bedwelmd, waren omgekomen. Een barer, Alael. Jollv, de vrouw van een koffiehuislionder, die zelf-reeds naar zijn café was gegaan, hield een gouden horloge, dat haar liet leven had gekost, in de hand. De andere was een bonne van 29 jaren. De derde der vrouwen, die omkwam, was een werkster, die op de bovenste verdieping woonde en zich wegens haar hoogen leeftijd niet meer had kunnen redden. Van het huis bleven alleen de muren staan. Alaandagnacht brak tc Ileusden een hevige brand uit in de woning van den schil der Nefkeus, en zette het huis spoedig in lichtelaaie. De bewoners, pas in hun eersten slaap, bemerkten niets van den brand voor een buurman, door ruiten in tc slaan, hen wekte. Pogingen, om het huis door den winkel te ontvluchten, waren vruchteloos, zoodat zij met moeite door een poortje achter het huis konden ontsnappen. Een zuster der vrouw, een meisje van 28 jaar, mej. AI. de Hart, die twee dagen hij de familie kwam doorbrengen, sliep op een bovenkamer. Alen riep haar toe om spoedig te vluchten, doch de rook belette zulks waarschijnlijk. Enkele menschen zagen nog even haar gedaante voor het raam en bemerkten haar vertwijfe ling, doch waarschijnlijk heeft zij dell uitgang niet kunnen bereiken en moest zij dus haar einde door verstikking vinden. De schrik en de ontsteltenis van een ieder, en van de familie «in het bijzonder, zijn groot. Toen men de vlammen na een paar uren meester was, vond men slechts haar verkoold lichaam. Een vreeseüjke beproeving is het voor haar familie te Gorinchem, die in plaats van haar dochter thuis te ontvangen, zulk een treurig einde van een geliefd kind moest vernemen. Ben verdachte bewoonster uit de be ruchte O. Armsteeg te Amsterdam heelt .Maandag—nacht, waarschijnlijk met eenigc handlangers, eer. buitengewoon brutalen streek uitgehaald. Een Belg, die voor zaken in Amsterdam vertoefde, en die om zich „een beetje te ver zetten" Maandag—nacht de armoesstraat uitwandelde, werd door een vrouw de O. Armsteeg binnengelokt. Hen politic-agent, die op den hoek op po«t staat om de be zoekers te waarschuwen, dat het daar hij nacht niet vertrouwd is, gaf ook dezen vreemdeling di n g ieden doch vergeefsehen raad om maar liever terug te keeren. De man stoorde zich echter niet aan deze waarschuwing, maar ging met zijn geleidster eeu huis binnen. Een kwartier later kwam de man zich reeds beklagen, dat hij in die steeg binnenshuis totaal was uitgeschud. Nauwelijks was de deur achter hem dh'ht aldus luidde zijn verhaal of hij werd beetgenomen en beroofd van alles wat hij bij zich had. Vooreerst van een portemonnaie met vijftig gulden, een aandeel in de Rus sische Spoorweg-maatschappij, groot 1250 roebel, benevens een deposito-bewijs op zijn naam, van de Nederlandsche Bank, groot 1400U gulden. Ook zijn gouden remontoir- horloge raakte hij kwijt. Terstond heeft do politie een onderzoek ingesteld, maar zelfs voor rechercheurs is hel levensgevaarlijk iu die steeg. Toch deed de politie een belangrijke ontdekking. Thans is de zaak in handen der justitie. Te Dubois-County in de Vereenigde Staten van Noord-Ainerika, deed men onlangs op een verlaten pachthoeve, waarin eene be ruchte roovorfamilie had gehuisd, conc grie zelige ontdekking. Bij 't wegruimen van piiinhoopen vond men, onder den houten vloer eeu oiideraardsch gewelf, in drie ver trekken verdeeld, welke waarschijnlijk als ge vangenis voor ongelukkige reizigers waren bestemd geweest, die door de bandieten op den straatweg waren aangevallen en meege sleurd. In een der cellen vonden de werklieden twee men-chelijke geraamten, die gekleed op een ten deel verrot pak stroo lagen. tteil was het overschot van een man en van conc vrouw. Nog ontzettender was de aanblik van de beide andere dellen. Daar lagen, op houten banken "uitgestrekt, negen geraamten. Men vermoedt dat de ongeluk kigen gevangenen waren, die, jaren geleden, toen de bandieten werden uitgeroeid on naar alle richtingen wit elkander gejaagd, in de onderaardsche keikers zijn vergeten en ellendig van honger omkwamen. De bandieten waren aanvanke lijk eenzame en kalme landbouwers geweest; zij legden zich echter later op het mover— handwerk toe en hielden door hunne onbe schaamde strooptochten, de bevolking van het zuidelijk deel van Indiana, jaren-lang in angst en schrik. Op het erf van den heer A., te Does burg, is volgens de Zutpli. Ct. een zeldzaam natuurwonder te aanschouwen. Daar bevindt zich een heg van hagedoorn, die zonder ocu- iatie van jaar tot jaar meer en meer in een appelboom verandert en zure appels voort brengt ter grootte van een pootaardappcl. Ook nu w eer prijkt het vreemdsoortig gewas niet tal van appelbloesems en er zijn takken, die behalve dat ze appelblad en bloesems dragen, ook nog doornen en doornblad ver tonnen. Een monsterkaas. De regeering van Canada heeft aan den heer T. J. Lipton, de welbekende handelaar in thee en kolo niale waren te Londen, de „mammouth-kaas'' t verkocht, die vervaardigd is als Canada's speciale inzending op de wereldtentoonstelling te Chicago. Deze kaas is de grootste, die ooit werd gemaaktzij weegt ten naastebij 26.880 Ibs. Zij werd samengesteld uit de melk van 20.150 koeien, die gemolken werden door 1777 boerinnen; deze melk woog om streeks 250.S85 lbs. De Canaduezen zijn zeer trutseh op deze kaas, die zij beschouwd wen- schen te zien als eeu bewijs van de zeldzame productiviteit van huil land. Een kanonnetje. Krtipp zal in Chicago een kunstkanen van 24 c. AI. ten toon stel len, dat bij een elevatie van 44 graden meer dan 20.000 .Meter ver schiet, dus een afstand van Utrecht tot Amersfoort ongeveer. Bij deze elevatie beschrijft het projectiel een haan, waarvan het toppunt 6510 .Meter hoog ligt. Alen zou dus, als dit stuk te Chamounix werd opgesteld, daarmede over den Alont- Blanc hettn naar Courinajeur het dal van Aosta kunnen schieten, zonder het minste gevaar voor de menschen op den bergtop, daar het projectiel 2700 meter hoven hunne hoofden door de lueht zou vliegen. Het snelst varende oorlogschip is de pas voltooide Amerikaansehe New-York. Het I schip heelt bij zijn proeftocht zeer goed vul-!» daan, en is 27 Alaart naar de Cramps-werf te Philadelphia teruggekeerd. Bij het begin I van de tocht maakte de schroef 45 omwcii- telingen in de minuut. Daarna werd de snel heid vermeerdert met tot op 96 omwenteling l gen. Ten slotte liep het schip bijna 21 zee- 1 mijlen (20.90) in het uur. De officieren er van verklaren zelfs, dat het 't snelste oorlogs schip van de gelieele wereld is. De ongelukkige jenever heeft te Mont- fort weer een offer geeischt. Zooals meer malen geschiedde, ging E. N. weer dronken met 2 zijner kameraden huiswaarts. Niet ver van zijne woning geraakte hij tu water, en toen er hulp kwam opdagen was hij reeds verdronken. Hij laat eene vrouw eu zeven kinderen na. Een 12jarig meisje te Notendaal on der Steenbergen was met andere kinderen schelpen gaan rapen. Het zeewater, dat in- tusschen onopgemerkt begon te wassen en waarvan de vloed snel toenam, werd tc laat door de kinderen opgemerkt, zoodat toen zij zich haasten naar het strand terug te gaan, het bedoelde meisje niet meer bijtijds uit de voeten kon komen en verdronk. Eerst na e^i paar uren, toen lie' water ging dalen, heeft men haar lijk gevonden. Van Maandag op Dinsdag-nacht heeft eeu belangrijke diefstal plaats gehad te Apel doorn. Vermist worden ongeveer 100 goud -a

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 2