voor Zeeuwsch - Vlaanderen. e Soutvester Yan liklust. Zaterdag 15 April 1893. 2f jaargang. FEUILLETON. [7 O» 81, Nieuwsblad ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 40 centsfranco per post 45 cents. YToor Amerika 2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. ADVERTENT IEP R IJ S Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiëu worden ingewacht tot Vrijdagnani. 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdagavond bij den Uitgever C. DIELEMAN, te lirvskms. Het Koninklijk bezoek aan de hoofdstad. Wanneer de maand April in liet land alt, dan ziet Amsterdam verlangend uit ir het tijdstip, waarop het Koninklijk ge ilet telken jare terugkcerend bezoek zal iien brengen. Uit jaar was het bepaald 11 dezer, lleeds waren er toebereidselen naakt om de koninginnen een waardige tvaugst to bereiden. In hoofd- en achterbuurten wapperde het tiouale dundoek, dat niet het groen der omen langs de grachten een prettige indruk akte en een feestelijk aanzien gal'. Ue gewone drukte in het cemtruin der stad ■raadde een niet alledaagsch feit, Stadgenooten en vreemdelingen verzamelde li te ungeveer 12 uur, op den Dam, die, er gelaug (1e komst der koninginnen na— •de, hoe langer hoe meer gevuld werd. Bij de eerste saluutschoten, als bewijs t de vorstinnen in aantocht waren, werden balkons, daken en al wat maar uitzicht het koninklijk rijtuig kon geven, bezet. Ken halve cirkel voor het paleis werd door litie-agenten opengehouden. Des namiddags te 1.23 verlieten H. H. II. per extra-trein van de Huil. IJzeren eorweg-Maatschappij, de residentie, waar van ai' December des vorigen jaars onaf- iroken hadden vertoefd. Tut hun gevolg behoorden de groot—olfi- ren, dames en lieeren van het Koiiiuk- Huis. De koninginnen werden ontvan— i op het perron aan de ingang van den NOVELLE VAN Fr. ZIMMERMAN. De donkere sluier van den Septembcmacht nog over de aarde uitgespreid. De top- i der met bosschen bedekte heuvelketens, erste takken van het Kichtelgebergte, die h hier in de vlakte voortschoven, waren een dichten, grauwen nevel gehuld. In stille woud werd geen geluid vernomen, een eene vale lichtgrijze schemering in liet ten en een scherpe, koude wind waardoor loodzware ncvclmassa in beweging gebracht gescheurd werd, kondigden den naderenden rgen aan. Door het. onherbergzame, koude en natte ud stapte een jonge jager voort, Het geweer t dubbelen loop droeg hij onder den arm, weitaseh over den schouwder en zijne 'ene muts stond hem diep in de oogen. koninklijken trein, door al de leden der hof houding. Van wege de spoorwegmaatschappij werd de trein begeleid door de lieeren N ier- strasz, Lokhorst en van Swieten. Op verlangen der Koningin-Regentes be vonden zich ditmaal geeu autoriteiten tot uitgi leide aan het station. Van liet paleis tut aan het station te 's Hagc, reilen de koninginnen langs eene tal rijke menigte, die zich ter begroeting op straat bewoog. Van het station en de ijzergieterij "De Prins van Oranje" wapperde de nationale driekleur. Omstreeks half-drie reed de koninklijke trein het Centraal station binnen, toegejuicht door de menschen die op ileu spoordijk en in de goederenwagens op het perron een plaatsje hadden gevonden. De dames en lieeren van het gevolg schaar den zich terstond voor het salon-rijtuig van HH. MM., die vriendelijk groetend uitstapten, verwelkomd door den burgemeester, uir. S. A. Vening Mcinesz, en door de lieeren inr. F. 'I'll. Westerwoudt, voorzitter, mr. W. van der Vliet, lid vail den ltaad van administra tie, en A. K. P. F. R. van Hasselt, admi nistrateur der Holl. IJz. Spoorwegmij. Het jonge Koninginnetje, als altijd eenvou dig vlug gekleed, thans in een Jacoba-kleu- rig manteltje met bonten kraag, gaf onzen burgemeester heel hartelijk het kleine handje, waarop zij met haar mama, gevolgd door den hofstoet, het vorstelijk paviljoen binnentrad. Recht elegant waren die salons gemeubeld door de firma Pander, en mej. Horsing had Hooge, tot aan de knie reikende kaplaarzeu beschermden hem tegen de vochtigheid van den met mos begroeiden grond, terwijl hij zijne handen zoo diep mogelijk in de zakken van zijn jas gestoken had. Te oordeelen naar het jeugdige, door de zon verbrande gelaat inet het nog weinig ontwikkelde zwarte kneveltje was het jong- mcn5ch ongeveer itric- h vierentwintig jaar oud, hoewel een sterk sprekende trek van vastberadenheid, de gesloten lippen en de kin, die van wilskracht getuigde, aan het jeugdige frissche gelaat eene uitdrukking gaven van ernst, die hem op het eerste gezicht ouder deed schijnen, dan hij was. Terwijl de jager met snelle schreden langs de helling var. een heuvelrug voortstapte, hield hij het hoofd een weinig gebogen en de oogen op den grond gericht, alsof hij een spoor volgde of vervuld was met gedachten die hem de buitenwereld geheel deed vergeten. Dat dit laatste echter niet het geval was, bleek uit de aandacht, die hij aan een schoo- non patrijshond schonk, die, met den neus langs den grond, eenige schreden voor hem uit liep. Nu en dan beteugelde hij door een half— gezorgd voor een weclderigen tooi van va rens en palmen, die prachtig stonden, vooral in de vestibule naast de breede marmeren trappen. Slechts korten tijd hielden de vorstinnen ri h hier op. HH. MM. ontvingen van de kleinkinderen van den heer Westerwoudt bouqiietten, en daarop namen zij en onder de hoera's der menschen, die mooi konden zién over liet afgezette stationsplein, plaats in het rijtuig met den roeden hok, waarnaast de ordonnatiee-officier, dc le-luitenanf, graal' Sehimmelpenninck reed. In gestrekten draf ging het toen langs het Damrak, waar het niet zoo vol was als anders, naar den Dam, voorafgegaan door den hoofd—commissaris van politic, den lieer Steen- kamp, en de burgemeester, gevolgd door de kranige bereden politie, die den trein sloot. Twee mannen, naar men zegt colporteurs van Itecht voor Allen", trachtten op het Damrak een paar exemplaren van dit blad in het koninklijk rijtuig te werpen. Ken agent belette hun dit, waaiop de mannen, te midden van een morrende volksmenigte naar het bureau werden gebracht. Uit de drukkerij wExelsior" werden eenige honder den roodgekleurde exemplaren van „Recht voor Allen" verspreid. Verder colpoiteerden eenige jongens met het Vrijheidslied en met andere socialistische geschriften. Op velschillende plaatsen juichte het pu bliek de vorstinnen toe, die steeds knikkend groetten. Zoodra de stoet zichtbaar werd op den Dam steeg een gejuich op, eenigszins getemperd door den konden wind, die zelfs luid gesproken woord den ijver van den hond of wees hein, als het verstandige dier bleef staan en zijn heer vragend aanzag, met eene lichte handbeweging de richting aan, die hij moest inslaan. Zoo gingen beiden nog eene wijle voort, toen de hond plotseling bleef staan, naar zijn lieer omkeek en de sehoone hangende ooren betcekenisvol heen en weer bewoog. Eene kudde reeën trok uit het woud naar een klein dal, dat nog geheel in neve' lag, terwijl het op den bergrug reeds begon te lichten. „Ge hebt gelijk, l'luto 1" zeide de jager, de kudde nauwkeurig nagaande en den kop van den hond streelende, „ge zij*, een flinke kerel." Hierop wenkte de jager hem met de hand achter te blijven, en begaf zich toen voor zichtig naar het kleine dal, terwijl Pluto ge hoorzaam zijne voetstappen volgde. Na weinige minuten was de zoom van het woud bereikt. De jager zette zich neder achter die ite hazelnotenstruiken opeen rots blok, legde het geweer op de knieën en keek met aandacht over de met gras begroeide vlakte, d lorsueden van eene murmelende woudhe k. De nevel was reeds zoo ver op getrokken, dat men het terein kon overzien. den hoed met witte veer van de jeugdige Koningin een «ogenblik in gevaar bracht, liet gure weer wa» zeker ook de oorzaak, dat dc majesteiten zich sleeuts een «ogenblik op het balkon vertoonden. Daarna werd het publiek toegestaan zich aan de „kh ine stern tjes" te scharen en vandaar kon men de Koningin eeu tijdlang voor liet raam aan den rechtervleugel van het Paleis waarnemen. au de dubbele ramen werd' er een geopend, en mot den zakdoek wuivend bleef zij een poos naar de drukte kijken. De muziek deed zich oudertussehen voor het paleis houten. L)en geheeleu middag bleef het druk op den Dam. De koninklijke standaard werd per on geluk verkeerd in den toren geheschen. De vergissing iverd echter spoedig heisteld. Des middags te half zeven was hot diner van acht en twintig converts in de Mozrs— zaal ten paleize. Hier zaten onderanderen aan de commissaris derKoningin m de provin cie Noord—Holland, de burgemeester der hoofd stad, de wethouders, leden van de Gedupeerde Staten, en militaire autoriteiten, waaronder de getieraal-majoor commandant der stelling Amsterdam, en de vice-admiraal, commandant der marine werf. H. M. de Koningin-Regentes hield woens dagmorgen audiënte ten Paleize. Tegen negen uur al rolden de rijtuigen aan en steeds ging dit door, totdat een file was ontstaan van het poortje achter het Paleis tot op het Spui. Als altijd stonden weer vele nieuwsgierigen op den Voorburgwal, om al die mooie uni formen te bewoniugen. De weidegrond was nauwelijks eenige hon derden schreden breed. Rechts sloten ue bergen zoo dicht aaneen, dat alleen- de beek over rotsblokkeu en aardhoupen springend er zich een weg kon lianen, links -daarentegen werd het dal iets breeder, de bergen traden aan beide zijden terug en openden liet uit zicht op de. bebouwde vlakte, waar de berg beek zich in snellen loop heenspoedde. In de richting van het dal stond eene kudde reeën, waaraan de jager echter niet veel aan dacht schonk. Zijne oogen volgden den loop (jer beek tot aan den donkeren berghoek. Daar verschenen ook, nog half in den nevel gehuld, de vormen der slanke dieren. Lang zamerhand kon hij ze beter onderscheiden; de kudde, niet zoo sterk als die van liet be- nedendal, trok zich, nu het liohter begon te worden, langzamerhand terug naar de diclj- -tere plekken van het woud. De jager knikte bevredigend met het hoofd. Zooals hij daar stond, met zijne donkere oogen scherp rechtuit turend, kTeeg rijn ge laat een onderzoekende, vermetelde uitdruk king, die het krachtige zijner trekken nog verhoogde. Met onwrikbaar geduld wachtte de jonge

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 1