Binnenland. a oiJell wegens geldbezit of upuoiteit. Latere berichten melden, dat Frankrijk neder voorzien is van een stel ministers lui t den .heer Dupuv aan het hoofd. Het oude kabinet is echter maar wat aan gevuld, daar vele leden van het oude in het nieuwe zijn overgegaan De minister-pre sident is een specialiteit in onder wijs-zaken. Men hoopt dat het departement van biniien- landsohe zaken bij zijn optreden evenzeer wel qal varen, als dat van onderwijs, waarvan hij in het kabinet- Ribut de portefeuille had. Onder voorzitterschap van den heer mr. VV.JL E. Baron v. d. Boroh, vrerd te Dordrecht in 't Hotel Ponsen een vergadering gehouden van belangstellenden in dn oprichting eener Onderlinge Hagel-Yerzekering-Maatsohappij. A adat-de voorzitter de vergadering geopend had met een toespraak, waarin hij de aan wezigen welkom heette, om vervolgens op het belangrijke van het te behandelen onder werp te wijzen, gaf bij het woord aan den heer F. van der Kist, die de zaak ongeveer als volgt inleidde Door verschillende landbouwers uit deze streek werd voor eenigen tijd mijn aandacht er op gevestigd, dat een pachter van bouw land, die gaarne ouder alle omstandigheden zijn plichten tegenover zijn pachtheer ver vult, tot nu toe, niet dau met groote moeite, of met zeer groote kosten ziju te veld staande gewassen, kan verzekeren tegen „Hagelschade". Defce opmerking ging vergezeld met het uitdrukken van den weusch, dat ik den lust .mocht gevoelen en de noodige medewerking zou trachten te verkrijgen, om de oprichting van een Algemeene Onderlinge Hagel-Ver- zekering-Maatschappij voor Nederland, ge vestigd te Dordrecht, ter hand te willen nemen. Na lange aarzeling, niet onverklaarbaar door de groote bezwaren en moeilijkheden aan die taak verbonden, werd zij door spreker aanvaard am de samenstelling van een regle ment begonnen, terwijl hem intusscben van vele zijden mocht blijken, dat er sympathie »an, alsof hij zijne ooren niet vertrouwde en ,dat alles meende te droomen. .Hoe I" riep hij eindelijk uit. .Een bedrog, een spel, eene comedie .Neen, neen!" antwoordde de dame. .Ma ria bemmt u wezenlijk »En toch kon ze mij de waarheid verber gen, mij misleiden .Het was het eenige zekere middel u te leeren kennen en van de onbaatzuchtigheid ■uwer liefde overtuigd te worden. O, ge weet niet, hoe zij geleden heeft, hoe ongelukkig zij zich gevoelde, tot op den dag, dat gij haar in den wolfskuil ontinoettet. Gij waart de eerste man, dien zij vertrouwde, van wien zij durfde gelooven, dat hij haar om haar- .zelve beminde." .Maar waarom heeft zij later mij dat alles ■niet bekend?" „Daartoe ontbrak haar de moedzij vreesde uwen trots, uw al te prikkelbaar eergevoel door zulk eene bekentenis te kwetsen. Daar om wensehte zij ook, dat ik eerst met u spre- ;ken, u voorbereiden zou. Maar ga nu mede uw bruid wacht u." Koert stond nog steede onbeweeglijk, als verdoofd, in pijnlijke gedachten verzonken. Opnieuw streed en zweefde hij tnsschen zijnen trots en zijne liefde, toen zachtjes de deur geopend werd en twee zachte, heldere oogen iem ootmoedig aanzagen en om vergiffenis schenen te sraweken. „Kont ge mij vergeven?" vraagde eene bekende liefelijke stem, waardoor hij uit zijne overpeinzingen gewekt werd. Aan de bstoovericg dezer stem was hij niet in staat weerstand te bieden. .Marie 1 mijne Marie 1" riep hij, terwijl hij op de geliefde toesnelde en hij haar in zijne armen sloot. Onder hare tranen door glimlachend rustte zij aan de borst van den man, rijk niet door hare millioenen, maar door'hare liefde. JE 13* D E, tooi de zaak bestond. In de eerste plaats vond hij di natuurlijk hij hen, die de eller.de van den hagelslag meer van nabij hadden aanschouwd; maar ook bij diegenen,die, hoe wel zelf nooit getroffen, toch beseften, dat evengoed als anderen, ook zij het slachtoffer zouden kunnen worden van dien zoozeer te duchten vijand van den landbouwer, den hagel. Slechts bij algemeene deelneming over ons geheele land echter kan de op te richten maatschappij, naar zijn meening, aan den sink, dien wij haar moeten stellen„dat zij zoo goedkoop mogelijk werke» voldoen. Daarom roepen wij de medewerking in van ieder landbouwer en ieder landbezitter, van bestaande plaatselijke nagelverzekering-Maat schappijen, van ieder die in onze landLouw belang stelt. Laat men niet zeggen in onze strebk heeft het nog nooit gehageld, „waarom te verze keren»? Wie dat zegt heeft onrecht. Dr. Snellen, directeur van hel Meteorologisch Instituut te Utrecht, gaf ons de verzekering, dat volgens zijn ondervinding geen er.kel ge deelte van ons land in die gunstige omstan digheid verkeert, dat er nimmer hagelsclmde zou kunnen voorkomen, terwijl ook volgens zijn meening niet aan tc nemen is, dat eenig deel van ons land daaromtrent in ongustiger omstandigheid verkeert dan een ander. Laat men daarom, nu het wensehelijke der oprichting van een Onderlinge Ilagelverzeke- riiig-Maatschappij van vele zijden erkend is, en deze wensch door landbouwers zelfs is uitgesproken, zich niet laten terughouden, door de zoo laag mogelijk gestelde kosten, maar laat vooral hij het sluiten of vernieuwen van een pachtcontract, in onderling overleg tusschen pachtheer en pachter het verzekeren tegen hagelschade als een algemeene conditie worden gesteld. Dan alléén kan de zaak- levensvatbaarheid krijgen en zullen delasten er van tot een minimum gebracht worden. Daarna werd het reglement door spreker voorgelezen, waarop door den voorzitter werd voorgesteld om dit niet in onderdeden te behandelen, maar een coinmisie te benoemen tot onderzoek, terwijl hij gaarne aan ieder het woord gaf om inlichtingen te vragen of ze te geven. Van dit laatste werd een ruim gebruik gemaakt, terwijl op aanwijzing van den voor zitter, als leden der commissie werden benoemd de heeren mr. F. N. Sickenga, mr. II. J. M. Tijssens, H. A. Nebbens Sterling, J. C. A. van der Meer van Kuffeler, J. J. Vricscndorp Czn., van der Gijp Barendrecht en F. van Eist, door wie, voor zoover zij tegenwoordig waren, die benoeming werd aangenomen. Over de werkzaamheden dier commissie zal in een zoo spoedig mogelijk te houdeu ver gadering verslag uitgebracht worden. Met een opwekkend woord tot bijwoning der"volgende vergadering, en een woord van voorloopigen dank aan den heer F. van der Eist voor het vele wat hij reeds in het be lang der op te richten Maatschappij deed, sluit de voorzitter de vergadering. De oproeping tot de vergadering was uit gegaan van de heeren mr. W. E. baron v. d. Borch, Giuneken; W. K. van Bilderbeek, DordrechtD. de Lijster, IJselmondeW. Plaisier, Heerjansdam; P. de Koning Hz, Rijsoord; F. Leeuwenburgh, Barendrecht en C. van Nes, Rijsoord. De Officier van Justitie te 's Herto genbosch maakt bekejid, dat eene premie van f 2500 te zijner beschikking is gesteld, als belooning voor den persoon of de personen, die eenige afdoende aanwijzingen zal of zul len doen, welke leiden tot de ontdekking van den dader of de daders van den in den avond van 26 Maart jl. te Oss gepleegden sluipmoord op den wachtmeester der Konink lijke Maréchaussée G. Hoekman; zijnde het ter beoordeeling van hem Officier overgela ten, wie voor die belooning zal of zuljen in aanmerking komen. BRF.SKEY-S, 7 April 1893. Ds. D. Fregeres, pred. bij de Er, Lutb. gem. te Groede, heeft bedankt voor het be roep naar die gemeente tc Doesburg. Sluis. Terwijl hier eenige meisjes aan het spelen waren, hul een jongen, die daar in dc nabijheid was, de onvoorzichtigheid met een steen te gooien, die zoodanig op hot hoofd van een der meisjes terecht kwam, dat ge neeskundige hulp moest worden ingeroepen. Sluis. Een minder aangename ontmoeting ondervond j.l. zaterdag een" dame die van hier naar Brugge was gegaan. Toen zij daar lnre inkoopen zou betalen en haar portemonnaie voor den dag wilde halen, bemerkte zij dat die verdwenen was, Portemonnaie en geld alles was haar tijdens de drukte door een zakkenroller ontvreemd geworden, die z.ich natuurlijk dadelijk uit de voeten had gemaakt. Jl. Woensdag had in liet gewone lokaal bij Oh. Mabesone te Oostbnrg eene vergadering plaats van de leden der Afdceling Oostbnrg van de Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt ill Zeeland. Met het bestuur was slechts een 15-tal leden tegenwoordig. Na opening der ver gadering door den heer I. van lloute, werden de notulen der vorige vergadering gelezen en onverandelijk goedgekeurd. Daarop werd mededeeling gedaan van de navolgende ingekomen stukken, als Programma's van de in Februari jl. ge honden tentoonstellingen van zaaigranen te Zicrikzee en Tholen. I. Kennisgeving dat het landhuishoudkundig congres dit jaar zal gehouden worden van 19 23 Juni te YVintschoten. c. Verslag van de commissie tot bevorde ring en aanmoediging van de verbetering der paardenfokkerij i:i Zeeland, betreffende de paardenkeuringen in Febr. jl. d. Aflevering F van het Nedcilandsch Paar denstamboek, en e. Instructie voor de rijks-landbouw-leeraren, waartoe de heer I. G. J. Kakebeeke, algemeen secretaris der Maatschappij, te Goes, is be- noi md. W erden voor notificatie aangenomen. Tot leden der commissie van onderzoek der rekening van den Penningmeester over 1893, werden benoemd, de heeren Abr. Zon- nevijlle te Sluis en J. A. Stoutjesdijk te Schoondijke, welke commissie tot goedkeuring der rekening en verantwoording rapporteerde. Dientengevolge werd zij vastgesteld tot een bedrag in ontvang op f1052.165, en in uit gaaf op f 836.4Ö5, alzoo sluitende met een batig saldo Tan f215.71. De voorzitter merkte naar aanleiding van de uitgaven op, dat dit bedrag over het af- geloopen dienstjaar hooger was, dan voor gaande jaren, tengevolge van verslagen over ile proefvelden, en andere buitengewone uit gaven, die thans door de benoeming van den heer Kakebeeke tot rijks-landbouwleeraar, niet meer behoeven gemaakt te worden. Hij dankte, namens de afdeeling denbeer Le Nobel voor zijn gehouden beheer. Naar aanleiding van het voorstel van het bestuur om in de Najaarsvergadering onder de leden eene verloting te houden en daarvoor loten verkrijgbaar te stellen tegen betaling van 25 cent per lot, deelde de voorzitter mede, dat het Bestuur tot dezen maatregel was geleid, door de geopperde en gegronde bezwaren, die werden gehoord over de vorige verloting, waarbij was bepaald, dat alle leden, die op de vergadering tegenwoordig waren daaraan konden deelnemen. Vele leden toch die niet tegenwoordig konden zijn, waren door die bepaling buitengesloten, hoewel ze betrekkelijk evenveel recht hadden. Om nu aan die on gelijkheid een einde to maken, heeft het Be stuur gemeend allen in de gelegenheid te stellen tegen eene vergoeding van 25 cents par lot. De prijzen zullen te zamen een bedrag be- loopen van oirc» 99 gulden en hat ge tal loten zal worden bepaald tot plus minus 400. In geval niet alle loten geplaatst wor den znllen de resteerendo komen voor reke ning van de Afdeeling. Op eene vraag van den heer Zonnevijllc hoe gehandeld zal worden, indien op do door de Afdeeling overgenomen loten één of meer prijzen mochten vallen, antwoordde de voor zitter, dat die eventueeie prijzen als dan onder de leden kunnen worden verkocht, of overigens te handelen in overleg met de le den. Zonder hoofdelijke stemming werd daaro het voorstel van het Bestuur aangenomen, Thans werden als voorloopige prijzen aan; gegeven, een twe.-schur—ploeg. 1 aardappel- ploeg, 1 gesmeed ijzeren kettingegge, 1 kaast vorm enz. Uit de. eerstgenoemde voorwerpen] zal door het Bestuur een of twee hoofdprij] zen wenden aangewezen, terwijl verder tal van kleinere voorwerpen op landbouw betrek king hebbende, zullen worden aangeschaft. Na afdoening der agenda, vroeg de h"e Dc Muijnck van St. Kruis, of het niet mo gelijk zoude zijn uit de kas der afdee.lini eenige gelden beschikbaar te stellen tot he uitloven van preiniën voor de veemarkt Oostburg. Hij meent, dat waar aanmoedi gingspremie» werden toegezeid de veemark] uit zijn verval zouden kunnen worden her rijzen in het belang van den landbouwer ei veekooper. De middelen van vervoer zijr thans van dien aard, dat menig koopman de markt kan bezoeken. De voorzitter zegt, dat en het Gemeente- bestuur en het afdeelingsbestuur der M». dit verval vau de veemarkt betreuren. Eehtei meent hij dat liet uitloven van aanmoedigings premie» niet ligt op den weg van het at- di-elingshestnur, maar wel op dien van hel gemeentebestuur. Niettegenstaande dat, is aan liet uitloven van premiën een groot he- zwaar verbonden, nl. de fraude, die er mede plaats vindt, waarvan spr. voorbeeldeu aan haalt. Bovendien valt het te betwijtelen of deze kunstmatige handelsbeweging in practijk wel gunstige resultaten afwerpt. Niemand meer het woord verlangende sluit de voorzitter de vergadering De kermis te Groede leverde dit jaari niet veel variatie op. Slechts enkele kleins kraampjes, een acrobaat-spelletje, een schiet-l spel en een schuitjes-molen, versierden haar.l 's Maandags kwamen vele personen uit de omliggende gemeenten, uitgelokt door het schoone weder, de oude kermis met een be-1 zoek vcreeren. Ditmaal is zij door eenigel jongelieden Msandagmidditg uitgehaald eu \V oeiisdagavoiul begraven, terwijl ouder ge- woonte liet muziekgezelschap „Eendracht maakt macht,'' het oude en telken jaren tcrugkee- rende volksfeest, met een concert op dc markt, gevolgd door een muzikale wandeling, opende, oil 's woensdags insgelijks sloot. Des zondags had er nog een vechtpartij plaats, waarvan het gevolg was, dat proces verbaal werd opgemaakt. Eveneens ontstond in eene herberg twist over het kaartspel, 'lok van de hierop ge volgde kloppartij maakte de politie proces- verhaal OJ). De vorige week had t-e Nieuwvliet ee ne brutale aanranding plaats ten huize van eene oude weduwe, eukel met hot doel om onzedelijke handelingen te bedrijven. Del weduwe, die haar huurman nog wachtte, had bij het naar bed gaan de voordeur openge laten. Een manspersoon verscheen voor de glazen, en drong naar binnen, doch werd door de weduwe, nie met een mes dreigde, gedwongen naar buiten te gaan. Dinsdag had te Nieuwvliet een ongo- luk plaats, dat ernstige gevolgen zou kun nen gehad hebben. Tijdens het vervoer van een wagen met grind, had de voerman het ongeluk van deu wagen te glijden, waartlour hij onder een der wielen terecht kwam, tin- gevolge waarvan een zijner beenen erg ge-, kneusd werd. Onmiddellijk werd geneeskun dige hulp verleend. I hel I Vol ge» line |stoi Var a ui gisl n» lla ha te (i roede. Blijkens alhier gedane waarne- pe mmgen, viel gedvrende de maand Maart '93 op 5 dagen 14,1 m.M. regen tegen 55,3 ïn.M. in Maart 92. De windrichting was op 9 dagen N.O., op 1 O., op 1 'L.. op 10 Z.W., op 3 W, en op 7 N.W. De laagste thermoterstand tc 8 ure nes morgens was den 20en 36" fahr. cu de hoog, stc den 15en f9". De laagste barometer stand was den 17en 758,5 m.M. en de boog, ste den 20en 774 m.M. log v!fl; hu

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 2