Knitenlandsclie Kroniek. Binnenland. Gemengd NieuAVS. Firma's zullen enkel het biljet A outvan- gen, maar niet het biljet B (aangifte vau belastbare inkomsten of ontvangsten). Een nieuw biljet C is opgenomen ten behoeve der belasting op uitkeeringen en uitdeelingen Bij overlijden van een belastingplichtige, in Nederland wonende of wel in den vreemde een Nederl. Staatsambt bekloedende, zal ont heffing van belasting worden verleend, Voorts kan de prov. inspecteur der dir. belastingen toestaan, wanneer door het staken van een bedrijf of beroep ontslag uit een ambt of ophouden van inkomsten in den loop van het belastingsjaar het naar deze wet be lastbaar inkomen met meer dan een vierde is verminderd. Niet naar waarheid en be hoorlijk beantwoorden van het beschrijvings- biljet binnen den gestelden termijn wordt gestraft met een geldboete van ten hoogste rlOO. De gevangenisstraf wegens verzuim vat aaugifte als geen biljet is uitgereikt, is vervallen. De rijksopcenten voor het eerste jaar zijn behouden, doch alleen voor het ge val dat op 1 November 1894 de kohieren een bedrag aanwijzen van niet meer dan 1' 4:400.000, terwijl die opcenten het getal van 25 niet kunnen overschrijden. Niet de in werkingtreding der wet, maar slechts de aan vang van de heffing der belasting wordt tot 1 Mei 1894 vei schoven. Ten slotte zij nog vermeld, dat d» belas ting voor naainlooze vennootschappen, evenals voor vereenigingen, is gebracht op 2 pCt. van alie uitkeeringen. Voor de tweede maal is het ontwerp der Duitsche legerwet door de legercommissie verworpen, terwijl zelfs de ingediende amen dementen niet hare goekeuring kon verwerven. Al is hiermede nog volstrekt het lot der wet niet beslist, zoo wordt toch hoe langer zoo meer de belangstelling vermeerdert omdat men van de orgineele uitslag onzeker wordt. De grondwetsherziening in België vordert zeer langzaam. De gevoerde debatten geven aanleiding tot diepere kloven tusschen de 'linker— en rechtervleugel der liberale partij. Het in niet te voorzien dat deze verdeeld heden worden bijgelegd, en is znlks het ge val niet, dan zal het zeer bezwaarlijk gaan, om uit eene of andere partij twee derde der stemmen te verkrijgen. Zelfs door ontbin ding der kamer kan men moeielijk tot dit vereischte getal geraken. De Engelsche minister-president Gladstone wil met alle kracht te werk gaan, om zijn „Home-Rulebill" in behandeling te zien ne men. De vorige week heeft hij voorgesteld om ook op Zaterdag, zitting te houden, tot afdoening der begrooting, ten einde de twee de lezing van zijn ontwerp vóór Paschen er door te drijven. Dit voorstel werd, al zij het ook met eene kleine meerderheid, aan genomen, voor een meisje? Ge moet maar flink toe tasten en u niet laten afschrikken." „Gaat niet zoo gemakkelijk, als ge denkt. Ontsnapt als een gladde aal, als men meent haar reeds vast te houden." „Zoo tgn slotte houdt ze u nog voor den gek. en .huwt een ander. Ik vertrouw den vrede,niet, en denk, dat Rohr u nog een poets zal spelen, als ge u niet haast- In uwe plaats zau >ik geen minuut verliezen, en liever vandaag dan morgen de dame ten huwelijk vragen, vóór de sluwe diplomaat u het goudvischje voor den neus wegkaapt." „Ge hebt gelijk, neef! 'Wil ook niet langer wachten; als oude Bliicher er op losgaan en •met geweld den slag winnen." In dit stoute plan werd de graaf nog ver sterkt toen de bescheiden dokter aan de ta ble d'liête hem afzonderlijk nam en hem onder het zegel van de strengste stilzwijgendheid het op handen zijnde vertrek der Qpper- Silezische dames met zulk een geheimzinnig gelaat en zulk een fijn lachje meedeelde, alsof hij van haar den last ontvangen had, deze gewichtige tijding alleen aan Bodo toe te .vertrouwen. (Wordt vervolgd) Hoe meer de tijd der opening van den beslissenden strijd nadert, des te grootcr af metingen neemt de beweging aan. De opposanten laten niets onbeproefd om weifelaars tot hunne zijde over te halen. Tot zelfs in Ierland treft men de notabele groote handelsmannen, onder de reactie tegen het ontwerp aan. Dit mag nu echter nog niet gelden als bewijs, dat de kansen voor dc wet ongunstig staan, want weer aan de andere, zijde ontmoet men naast felle bestrij ders, warme bewonderaars voor het ontwerp. Door het hoofnbestuur van den Nationaal liberalen bond, werd o. a. een motie aange nomen, waarbij het verklaart, dat het Honic- Rule-omwerp door den Bond met geestdrift werd begroet als eene rechtvaardige en doel- treffende methode om de reeds zoo lang be staande moeilijkheden tusschen Groot Brit- tanje en Ierland uit den weg te ruimen en de ware eenheid des Rijks te verzekeren. De lieer J. C. Lantsheer, lid der Provin ciale Staten van Zeeland voor het district Middelburg, is jl. zaterdag overleden. Ook de Tweede Kamer leed een verlies door het overlijden van den heer Oppedijk. Hel bezoek van hare majesteiten de Koningin en de Koningin-regentes aan Am sterdam is thans vastgesteld. Ilare majes teiten zullen van 11 tot 17 April in de hoofdstad verblijven. Woensdag is plotseling de lieer J. P. Hofstede, hoofddirecteur der Posterijen, te 's Gravenhage. Groot is voor het land het verlies van den man, die gedurende meer dan een vierde eeuw de ziel was van dezen belangrijken tak van Staatsdienst. Bij Kon. besl. is de heer J. P. Fok ker opnieuw voor 8 jaren benoemd tot di recteur uit den handel van het vrij-entrepöt te Middelburg. imrSKEVS, 17 Maart 1893. Op de voorloopige lijsten van kiezers voor leden van den Gemeenteraad, de Provinciale Staten en de Tweede Kamer der Staten- Generaal, alhier, komen 111 personen voor. Jl. Vrijdag had in de openbare school alhier de eerste uitvoering plaats van het gemengd koor „Excelsior." Het programma, uit 19 nummers bestaan de, en afgewisseld door fluit, viool en orgel, werd goed afgespeeld. Het publiek scheen wel voldaan te zijn, getuige het applaus, dat op elk stuk volgde. Dat de toejuichingen van de zijde van cenige jeugdige bezoekers, soms wat al te luidruchtig en daardoor hin derlijk was, werd door meerderen dan ons beaamd. Ten slotte bracht ds. Dijkman namens allen zijne dank aan het koor, voor de aagename avond hst publiek verschaft. Hij sprak de hoop uit, dat het devies „Excelsior" door deze vereeniging steeds voor oogen mag worden gehouden. Voor de betrekking van hoofd der openbare school aan de Nieuwe Sluis alhier, hebben zich 7 sollicitanten aangemeld. Bij Kon. Besl. is tot voorzitter der wateikeering van het calamiteuse waterschap „Tienhonderd en Zwarte" benoemd, de heer P. de Bruijne te Cadzand, Tot predikant bij de Ned. Herv. gem. te Waterlandkerkje is beroepen, üs. R. A. Damsté, te Oostwolde. Tot opzichter bij den polder Anna Jacoba onder St. Philipsland is benoemd de heer M. W. Berrevoets ta Cadzand. Aardenburg'. Tot predikant bij de doops gezinde gemeente alhier, is beroepen ds. Kos ter te Helder. Tot hoofdonderwijzeres aan de Chr. Bewaarschool te Oostburg is benoemd, mej. C. D, van Houte, thans in gelijke betrekking te Biervliet. Uit het verslag van de eommissie tot bevodering en ter aanmoediging van de verbetering der paardenfokkerij in Zeeland, omtrent de keuringen van fokdieren, gehou den in dc maand Februari 1893, blijkt, dat in het geheel varen aangegeven 56 hengsten en 106 merriën ter aanmoediging. In het 3e keurings-district Zeeuws-Vlaanderen W. D. werden bekroond: Canrobert 8 jaar, van in lands ras, geschikt voor landbouw, le prijs f 200, eigenaar Fr. Buijck te Sluisl'rospère, 6 jaar, gekruist Brabaudsch ras, voor land bouw, 2e prijs f 100, eigenaar I'. F. Thomaes te Hoofdplaat; Joris, 2 jaar, inlandsch ras, voor landbouw, met een voorschotpremic van f100, eigenaar P. de Muynck te St Kruis; Ces, 5 jaar, inlandsch ras, voor landbouw f 50, eigenaar Maurice de Jonghe te SluisJ; Keppe, 5 jaar, gekruist Brabaudsch ras, voor landbouw, f50, eigenaar P. Mabesoone le Sluis; Liesbcth, 5 jaar, gekruist Brabandseh ras, voor landbouw, le plaatsvervanger, ei genaar C. Meisman te Sluis; Plumo, 4 jaar gekruist Brabaudsch ras, 2e plaatsverv ei genaar H. F. Aernoudts te Sluis; Sara, 7 jaar, inlandsch ras, voor landbouw, 3e plaats verv. eigenaar I'. F. Thomaes te Hoofdplaat Sluis. Jl. Zaterdag had te Oostkerke een treurig ongeluk plaats. Van personen, bezig zijnde met boomen te roeien kwam een werkman, te dicht hij een vallenden boom, met het noodlottig ge volg, dat hij gekneusd ter aarde viel. Nadat hem in een naastbij zijnde herberg de eerste geneeskundige hulp was verleend, werd hij 's namiddags naar zijne woning vervoerd. Een treurig ongeval had Zondagmiddag in het Noordzee-kanaal plaats. Hr. Ms. Lynx, welke naar Kadoelen was opgestroomd om munitie uit het buskruitmagazijn in te sche pen, had zooals gewoonlijk hare jol op sleep touw, waarin de beurtgast Kroon was gezeten. Toen de glazen werden geslagen voor schaf- tijd en Kroon moest worden afgelost, sloeg bij het inhalen dit vaartuigje om, waardoor beurtgast en aflosser te water raakten. De tweede werd gered, doch Kroon, die bekend stond als een flink oppassend matroos, ver dronk jammerlijk. Twee personen, die Zondagmiddag den Hlauwkapelschenweg in de richting van U- trecht passeerden, zagen, dicht bij de stad gekomen, langs den weg aan den waterkant een pet en een jas liggen. Hoewel zij overigens niets verdachts waar namen, deelden zij toch in de stad gekomen hunne bevinding aan de politie mede. Een politie-agent, onmiddellijk op onder zoek uitgezonden, haalde al heel spoedig uit de vaart het lijk van een goed gekleed jong- mensch op, dat weinige oogenblikke.n later herkend werd als dat van den 23-jarigen H., wiens ouders te Utrecht woonachtig zijn. Daar het lijk echter onder de gemeente Maartensdijk werd opgevischt, werd het on der poliiie-toezicht voorloopig naar die ge meente vervoerd. Het vermoeden bestaat dat H., die het zijn ouders nog al eens lastig maakte en bovendien reeds geruimen tijd zonder betrek king was, door zelfmoord een einde aan zijn leven heeft gemaakt. Een konijnenfokker in het Belgisch plaatsje Rumbeke had om tegen nachtelijke inbrekers beveiligd te zijn, bij het hok der dieren een geladen kanonnetje op zoodanige wijze inet de monding naar de deur geplaatst, dat als een dief binnendrong, het schot moest afgaan. Eiken avond w erd dit kanon gesteld. Do vrouw vau den boer, die alle ochtenden de konijnen eten gaf, vergat dezer dagen oui, voor zij het hok binnenging, de verbinding te verbrekentoen zij de deur opende, kreeg zij daardoor de volle lading van het kanon in het lichaam en stierf onder verschrikkelijke pijnen. Woensdag liep een kleine knaap door de straten van Berlijn, bood dc waar die hij te koop had, aan de huizen en ging, als men niets van hem kocht, op de stoep zitten en schreide bittere tranen. Een jonge vrouw kreeg medelijden met den armen jongen, gat hem een boterham en een paar centen eu zi'ide„Ik zou graag wat van je knopen, maar ik kan van de dingen die jc bij je hebt, niets gebruiken." „Koopt u dan asjeblieft een muizenval," sprak dc jongen, die inmiddels in de gang van de woning was gekomen. We hebben hior in 't ge heel geen muizen," luidde liet antwoord, „Wat geen muizen? En daar loopt er een 1" De jonge vrouw gaf een gil van schrik, want werkelijk trippelde een muis, een' dier waarvoor zij, als do meeste vrouwen, doodelijk bang was, door de gang. De jon-| gen raakte thans dadelijk een muizenval kwijt en ging heel vergenoegd heen. „Heeft u niets ervan gemerkt, mevrouw?" vroeg het dienstmeisje, toen do knaap weg was. „Neen, wat zou ik wel moeten gezien hebben?" „Wel dat dc jongen de muis zelf heeft medegebracht, ik heb gezien, dat hij het beest losliet." „En vertel je me dat nu pas?" riep de jonge vrouw boos. „Wat zal ik u zeggen, mevrouw, U heeft mij be paald verboden, mee te praten, als er iemand anders bij is." Naar het zich laat aanzien zegt het U. 1). zullen wij ditmaal een vroeg voor jaar hebben, üe komst van ooievaar en kie viet en de liefelijke zang van den nachtegaal kondigen reeds de lente aan. Vooral het zingen der nachtegalen moet als bijzonder vroeg beschouwd worden. Gewoonlijk toch laat dit diertje zich eerst in de tweede helft van Maart hooren. Dit jaar echter kon men reeds Maandag zich verlustigen in de glasheldere tonen van den bekenden boschzanger. Door wie deze lenteteekenen ook met vreugde worden be groet, zeker niet het minst door onze vee houders. Niettegenstaande het hooi zooveel' mogelijk gespaard werd door het bijvoeren van aardappelen en meel, beginnen dc hergen bij verschillende boeren leeg te raken. En tegen het bijkoopen van hooi wordt met het oog op dc buitengewoon hooge prijzen, na tuurlijk opgezien Het gras begint reeds merkbaar, van kleur te veranderen, en de rogge staat flink, krachtig to velde. Do vorige week passeerde te Faxhol een schip, bevracht met een gedeelte van het, gebouw voor de aanstaande tentoonstelling te Winschoten. Het waaide sterk en door een rukwind werd de vrouw van den schipper die op de voorplecht stond, overboord ge slingerd en verdween zij in het diepe kanaal. De schipper, die naast haar stond, sprong zijne vrouw onmiddelijk achterna, maar ver dween eveneens. Aan het nier stond een 15- jarige knaap, die hot ongeluk aanschouw - die vlug over het roer heen in het bootje, dat achter aan het schip was vastgemaakt, sprong, het touw doorhakte en in een omme zien naar de plaats roeide, waar hij gezien had dat zijne ouders gezonken waren. Hij stak op goed geluk af, zijn hand diep in het water en pakte juist den schipper bij zijn hoofdhaar. Zoo trok hij hem omhoog tot boven het water en had nu niet alleen zijn vader, maar ook zijne moeder gered, want de schipper hield zijne vrouw vast. Beiden zouden zon der de hulp van den Hinken jongen zeker verdronken zijn. De oplichters hebben er thans weder een nieuwen truc op gevonden om handelaars tot afgifte van goederen te bewegen. Zoo ontving dezer dagen de vleeschhouwer E. Mnlder te Veendam uit Amsterdam een be stelling van 10 Kilo runderrookworst, terwijl de levering van een groote partij spek, vet en mager, in 't vooruitzicht werd gestold, Die worst en dat spek zouden moeten dienen voor bedeeliug van armen zoo zeide ten min ste de bestelbrief, die onderteekend was door mevrouw B. Hummeling, Mauritskade 63 O. Voorzichtigheidshalve liet de heer Mulder, vó<5r hij aan de bestelling voldeed, te Am- dam informaties inwinnen en spoedig kwam van daar telegraphisch bericht: „niet ver trouwd; groote beruchte oplichtersbende." Een ieder wachte zich dus voor genoemde weldadige dame haar naastenliefde schijnt van zeer verdacht allooi.

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 2