voor Zeeuwscli- Vlaanderen. ZEVEN MILLIOEN. No. Zaterdag 18 Maart 1893. 2e jaargang. FEUILLETON. t F ii N ieuwsblad A B O N N E M E N T S P K I.J S Per 3 maanden 40 cents franco per post 45 cents. Voor Amerika 2.5)0 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. ADVE R T E X T I E P R IJ S Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdagavond bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskens. Belasting; op bedrijfs- en andere inkomsten. Jongstleden Maandag is de memorie van antwoord van den minister van .financien op liet voorloopig verslag der tweede kamer ver schenen met een gewijzigd wetsontwerp. De invoering der belasting wordt thans voorge steld o]) 1 Mei 1804 en de naam van het ontwerp is veranderd in „belasting op bedrijI's- en andere inkomsten". In art. 1 letter b worden de Nederlandsche belastingplichtigen vermeld, die worden aan geslagen naar uitdeelingen of uitkeeringen, zonder aftrek van de rente, ui. naamlooze vennootschappen, commanditaire vennoot schappen op aandeelen, coöperatieve of an dere vereenigingen en onderlinge verzekerings maatschappijen. Voor de sociëteiten is een bijzondere bepaling gemaakt bij art. 5 3. ''"Voor gewone commanditaire winsten is dus de al'frek van 4 pet. toegelaten. Van het denkbeeld om de gewone commandilaircn bij de bron te trelfen, is afgezien. Het vervoe ren van personen «n goederen tusschen bui- Isnlandsche en Nederlandsche havens door of voor rekening van in het buitenland geves- stigden is nu niet belastingplichtig, evenmin de werkzaamheid van in het buitenland ge vestigd ondergeschikt personeel op vervoer middelen, die het verkeer met het buitenland onderhouden. De belastingplichtigheid van tijdelijk hier aanwezige buitenlanders is be- pcikt tot dezulken, van wie is aan te nemen, dat zij ten minste drie maanden achtereen hier te lande een bedrijf uitoefenen of dit reeds hebben gedaan. De belasting van het NOVELLE VAN MAX RING. Wat echter k'lora meer dan alles gerust stelde en verblijdde, was dat zij de bevesti ging van haar geluk uit den mond der moe der m est hooren, die haar, voorzeker buiten haar wil, verried, dat Koert gereed was haar de grootste offers te brengen. Daarom droeg haar onderhoud er het zijne toe bij, om de geliefden vooi altijd onafscheidelijk aan elkan der te verhinden. Voortaan maakten zij van elke gunstige gelegenheid gebruik om elkan der te zien en te spreken, zoodat hunne ver houding niet langer verborgen kon blijven, hoewel noch de tante noch de nicht er noti tie van schenen te nemen. Daarentegen merkte graaf Randau bij zijne herhaalde bezoeken met des te grootere vol doening deze liefde tusschen Koert en de gezelschapsjuffrouw op. debiet van buitenlandsche maatschapijen aan particulieren hier te lande is gehandhaafd, doch hot ontwerp is nu zoo gewijzigd, dat het criterium van belastbaarheid wordt ge zocht in het gebruik maken van Je diensten der tusschcnpersonen. Afzonderlijk zijn nog belastingplichtig verklaard de buitenlandsche handelsreizigers. De inrichting van het ontwerp is nu zoo gen ijzigd, dat art. 1 zegt wie belastingplich tig zijn en art. 2 waarvoor belasting moet betaald wordeu, met onderscheid tusschen hen, die al of niet in de vermogensbelasting zijn aangeslagen. Art. 3 bepaalt wat als winst of Mooning geldt. Art. 4 wijst aan, over welke tijdperken voor diezelfde personen het inkomen wordt berekend. De artt. 5 en 6 regelen de be— lastingpliohtigheid vau anderen. Art. 6 zegt, voor zoover dit twijfelachtig kon zijn, wie de belasting verschuldigd is, en art. 8 behelst de vrijstellingen. In art. 2 wordt nu duidelijk uitgesproken de leidende gedachte van het ontwerp, nl. alleen de zuivere winst van bedrijven is be lastbaar en als zuivere winst wordt aange merkt wat verdiend is boven de rente. Bepaald is nu, dat uitgaven niet uitslui tend ter verwerving van het inkomen of ter uitoefening van het bedrijf of beroep nood zakelijk, maar ook ten deele voor persoon lijk genot of andere oogmerken gedaan, voor de helft als kosten zullen gelden De vrij stelling der landbouwwinsten is behouden, maar ze is nu zoodanig geredigeerd, dat niet worden vrijgesteld coöperatieve boter- en an dere fabrieken, en voorts is bepaald dat dc „Had Bergen," zcide hij in zichzelven lachend, „niet voor zoo doui gehouden, zich aan een arm meisje te verslingeren. Is waar schijnlijk bij mejuffrouw Richter niet meege- vidleu en troost zich nu met de gezelschaps juffrouw. Kan mij slechts aangenaam zijn, moet mij echter in acht neiuen, dat vriend Rohr niets bemorkt. Heeft er gelukkig niet het minste vermoeden van, hoe de zaak loopt. Twijfel niet of ik zal hem voor zijn en sla gen, daar do kansen zoo goed staan als ik maar wenschen kan." De knappe Rodo vergiste zich echter daar ook de slimme gezantschapssecretaris oppaste en dezelfde ontdekking gedaan had. Zonder er met elkander over te spreken, spanden zich beiden opnieuw in, elkander de over winning tc betwisten, nadat zich de gevaar lijke mededinger teruggetrokken had. Zoo vaak Bodo zich met den onmisbaren ruiker hij de dame liet aandienen, even vaak ver scheen gelijktijdig de hem als zijn schaduw vervolgende diplomaat, met een zoo mogelijk nog schoonoren ruiker. Evenmin lieten beidvn het aan die gewone opmerkzaamheden en huldebewijzen ontbreken, waardoor zij het hart der jonge dame hoopten vrijstelling niet van toepassing is, wanneer het in landbouwbedrijven aangewende kapi taal ten gevolge van de vereeniging dier be drijven met andere, niet afzonderlijk tc be- groutru is. Daarentegen is de vrijstelling uitgebreid tot boom- of bloembollenkweekerij, onverschillig of daarbij eenige bloemisterij op kleine schaal gedreven wordt. De vrijstel ling van winsten uit steengroeven is nu in denzelfden vorm gegoten als die der land bouwwinsten, uiaar niet uitgebreid. lil art. 5 is nu bepaald dat onder uitdee- Zingen of uitkeeringen aan verzekerden en on derstand genietenden in deze hunne eigenschap. In art. 6 is de gelijkstelling van stoom tram— en Locaalspoorwegen opgeheven en voor eerstgenoemde een cijfer f 800 per kilo meter aangenomen als aftrek van rente. De buitenlandsche ondernemingen, die hier te lande aan particulieren verkoopen, zullen nu belastingplichtig zijn vooi tien pet. van (le verkoopwaarde der goederen in plaats van 20, zooals eerst was voorgesteld. Door aanneming van de uitdeelingen en niet van dc winsten tot maatstaf voor de belastingplichtigheid van vereenigingen, staat het vast dat werkliedenverecnigingen, doof- stommeninrichtingen, spaarbanken enz. enkel worden getroffen als zij uitdeelen. Slichtingen tot het geven van onderwijs, tot het voorkomen ol lenigen van armoede, tot verpleging, verzorging of zedelijke ver betering en tut het verstrekken van kost, ge neeskundige hulp, geneesmiddelen en begra fenis of begrafenisgelden aan minvermogenden, zijn uitdrukkend vrijgesteld. De aftrek voor hen, die niet in de vermogensbelasting zijn te veroveren. Haar ter eere regelde de graaf eene partij in bet boscli, een waar tooverfeest, waarbij zijne nicht, mevrouw v. Reibnitz de honneurs waarnam, en hij alles wat in zijn vermogen nas, aanwendde om zich hij haar aangenaam te maken. Spoedig daarna had de gezantschapssecretaris in eene voor dit doel gehuurde en rijk versierde boot een watertochtje in gereedheid gebracht naar een naburig eiland, waar hij zijne gasten een diner aanbood, dat de bewondering van het geheelc gezelschap opwekte en verscheidene dagen het onderwerp der gesprekken was. Natuurlijk moest voor zulk eene gevierde jonge dame de keuze tusschen twee evenzeer beminnenswaardige medeminnaars moeielijk vallen, zoodat zij niet zoo spoedig noch voor don een noch voor den ander heslissen kon en ateeds aarzelde, wien zij den voorrang geven en met hare hand gelukkig maken zon. Weliswaar waren" er oogenblikken, waarin Boda gelooven mocht de bevoorrechte te zijn en de overwinning te zullen behalen, maar reeds in het volgende ooge.iiblik kou do ge zantschapssecretaris met hetzelfde recht zich voor den gelukkige houden en ter nauvver- uood aan een gelukkige uitslag twijfelen, aangeslagen, is verhoogd van f 400 tot f tiOO. Dientengevolge is een aftrek van f 200 toegelaten voor hen, die wel in deze belas ting zijn aangeslagen. Voor eerstgenoemde.n begint de progressie nu ook eerst boven de f 8200. Er worden nu ook 4 tarieven voorgesteld, Tarief A is voor binnen het rijtc wonenden, die niet in de vermogensbelasting ziju aan geslagen, beu die bniten het rijk een Nederl. staatsambt uitoefenen en de in 't buitenland gevestigden, die hier te lande persoonlijk of door gemachtigden een bedrijf geregeld uit oefenen, nl. tot f 2000 van "elke f 50 boven f 000 fl belasting, van f 2001—f8200 f2 voor elke f100 boven f 600 en boven f 8200 f152 vast, benevens f3.20 voor elke f100 meer. Dit tarief is bij een inkomen van f 650 fl. f1000 f8, f2000 f28, f4000 f68, f6000 f108, f8000 fll-8, f 10.000 f209.60, f 12.000 f273.60 en 1 15.000 f 369.60. Tarief B geldt voor hen, die in de ver mogensbelasting zijn aangeslagen, waarbij de oorspronkelijke verhouding tot tarief A is behouden. Tarief C geldt voor buitenlandsche han delsreizigers (f12 per belastingsjaar.) Tarief 1geldt voor alle overige belasting plichtigen. Voorgesteld nu wordt de belasting te be palen op f 2 van elke gehcele som van f 100. met (lion verstande, dat voor de tijdelijk bier te lande verblijf houdende vreemdelingen de belasting op f 1 van elke gchecle som van f 50 wordt berekend. Het stelsel van eigen aangifte is behouden daar de dame met wezenlijk bewonderens waardige onpartijdigheid hare gunst tusschen de twee heeren verdeelde. Daarbij verstond de jonge dame de kunst den aandrang harer minnaars te weerstaan en met groote scherp zinnigheid en behendigheid elk aanzoek le ontwijken, zonder hare aanbidders te kwetsen of bun alle uitzicht te benemen. Zoo verliep dag aan dag, zonder de ge- wensclite beslissing te brengen, die niet alleen door de belanghebbende, maar ook door het gelieele badgezelschap met spanning verwacht werd, evenals bij een wedren de toeschouwers levendig belangstellen in den uitslag van den strijd en voor den «en of den ander ernstig partij trekken. „Nu hoe staat het, Bodo?" vraagde mijn heer v. Reibnitz aan den graaf. Mag men u gelukwcnschen „Ben nog niet zoo ver antwoordde deze verlegen. Ik begrijp niet dat dit zoo lang duurt." „De drommel weet waaraan bet ligt," hernam Bodo verdrietig. „.Schiet niet, op, hoewel dame hoogst bemin- ningswaardig, oude tante verrukkend en alles in de, beste, orde is. „Dan zou ik mij niet- langer bezinnen eii mijn aanzoek doen. Ce rijt toch niet oang

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 1