Binnenland. Bullcnlamlschc firoiiick. Zaterdag den 4en dezer, hei it (te nieuwe president der Yereenigde Staten vah N'oord- Amerika, de lieer Grover Cleveland, zijne betrekking aanvaard, met eene rede, waarin 'zijn politiek program voor de eerstvolgende vier jaren werd blootgelegd, De plechtigheid werd door duizenden bijgewoond, terwijl ter eere daarvan groote feesten in de voornaamste steden plaats vonden. Op het eiland Zanzibar, dat onder Enge- lands opperheerschappij staat, zijn moeilijk heden, ontstaan door hot overlijden van den vorst. Een der leden van het vorstenhuis, he elt de regeering op den zelfden voet aanvaard, doch diens neef, de tegenwoordige troon- opvolger, wil die regeling van troonop volging niet aanvaarden. Hij heeft zelfs met geweld de regeering willen overnamen. Door Engeland zullen echter wel afdoende middelen genomen, om hunne rechten op Zanzibar te doen gelden. In de Panama- zaak zijn weder nieuwe lichtpunten ontstoken. Dtr politie te Bucharest is het gelukt, ren gedeelte van de brieven in beslag te nemen van den voortvluchtigen bankier Arton. De Fransche minister van Justitie, die ken- .nis van den inhoud dezer brieven heeft ge nomen, heeft de oorspronkelijke stukken ont boden, die hem daarop door den legatie-Se cretaris werden ter hand gesteld. De inhoud dezer brieven wordt natuurlijk niet bekend gemankt, maar eenige personen, d'ie van het afscluift dezer documenten heb ben kennis genomen, verzekeren, dat de in houd alles behalve vleiend is voor sommige hooggeplaatste hecron. De Russische Staatcourant maakt eene offi cieels verklaring openbaar, in welke de re geering er op wijst, dat zij reeds meermalen baar nieening kenbaar heelt gemaakt, over de verandering, welke in de regeering van 'het vorstendom lhilgnrijo heeft plaats gegre pen, en over de wijze waarop het bewind in deszolfs hoofdplaats wordt gevoerd, sedert prins Ferdinand van Saksen-Coburg als vorst is afgetreden. Thans willen da bewindvoeders de kauier tbheengeroepm, ten einde een artikel in de Grondwet te wijzingen. Al bemoeit de Rus sische regeering zich niet met de binnen— landschc aangelegenheden in liet vorstendom, kan zij toch niet nalaten tegen eene derge lijke handelwijze te protcsteercn omdat een ,zeer groot deel van liet volk zich tegen die wijziging verzet. „De Russische regeering" aldus eindigt de Czaar zijn protest „wenscht oprecht, dat de stemmen, welke zich onder de gees telijkheid en de goedgezinde burgers doen hooren, tot waarschuwing zullen strekken voor alle Bulgaren zonder onderscheid, tot welke partij zij belioorcn, en zoodoende het Met klimmende verbazing, bijna met be wondering, keek de majoorsweduwe de anders zoo bedeesde gezelschapsjuffrouw aan, van ,wie zij zulk eene taal niet verwacht had. Tegen wil en dank moest zij met de ge- dachten en inzichten van Flora instemmen en zichzelve bekennen, dat Koert geen sclioo- ner, verstandiger vrouw, zijzelve zich geen betere en beminnenswaardiger schoondochter wensohen kon, als de geldquestie en de ver leiding der inilioenen niet bestaan hadden. En al kon zij nu ook nog niet besluiten van hare plannen af te zien en hare toestemming dot de verlangde verbintenis te geven, zoo w as er toch in hare houding tegenover Flora eene verandering merkbaar, daar zij haren vrorgeren trotsclien toon liet varen en zich er nu toe bepaalde, zoo zacht en bescheiden mogelijk op de oorzaken harer weigering te rug te komen. Eveneens hield Flora zich verplicht, de zwakheden en vooroordeelen der adelijke trot- sche dame te ontzien en haar den haar toe komenden eerbied te bewijzen, zoodat het ern stige onderhoud tegen alle verwachting vreod- zaatn afliep en in plaats van eene onherstel bare verwijdering eene vriendschappelijke toenadering ontstond. (Wordt vtnolgd) gevaar zullen doen ve rdwijnen, waardoor.het geheele volk wordt bedreigd, wanneer bet voortgaat de geheiligde eeuwenoude tradition tc verloochenen." Maandagavond bad de aangekondigde soi ree musicale ten hove plaats. Als solisten traden op de herren Josef Salmon (violoncel), Henry Tibbe )piam>), .Tohan Smit (viool), be nevens mejuffrouw A. Reddiugius. Hoewel er geen luide bijvalsbetuigingen werden betoond, was tocli de algemeene in druk, dat vooral dc zang- en cello-nummers uiterst verdienstelijk werden voorgedragen. Het programma, waarvan wij slechts be hoeven te noemen de „Pliantaisie sor un thènie, de ('aral'a van F. Ferwair, BtiWiule van Chopin, de Faust-fantaisie van Sarasate en de sopraan-aria uit Haydn's „Sebiipfung", was in tegenstelling met andere soortgelijke concerten zeer populair en viel algemeen in den smaak. H. M. dc Koningin-Regentes be tuigde dan ook na afloop van de uitvoering hare huogc ing ■no nendh-iit persoonlijk aan elk der vier artisten. Na do aeht sol on ui n users, begon de circu latie onder de tonen der kapel van de huza ren onder aasdijk, waarbij een aantal dames en lieer u aan II. M. werden voorgesteld en deze zich met een groot aantal der aan- wezenden alleraangenaamst onderhield. Hare Majesteit was gekleed in bet zwart met laag uitgesneden hals en getooid met den bekende fonkelenden diadeem en juweeleu halssnoer. Onder de aanwezigen behoorden bet grootste gedeelte tot het corps diplomatique, de mi nisters en tal van militaire en civiele auto riteiten en officieren. Opvallend was het brtrrkhelijk groot aantal jonge dames dat tegenwoordig was. In een der zijzalen was gelegenheid tot het gebruiken van verversehingen, waarvan waarschijnlijk als gevolg van de groote warmte in de zalen druk werd gebruik gemaakt. Het was half-ecti des nachts vóór dat de talrijke genoodigde begonnen tc ver trekken. Zaterdag was bet 30 jaar geleden, dat de beer J. J. van Kerkwijk als lid der Twee de Kamér werd toegelaten. In Februari 1803 toch werd bij in bet hoofdkicsdistrict Zie— rikze-e gekozen en heeft sedert dien tijd on afgebroken zitting gehad; lie' langst van alle. leden. Bij deze gelegenheid ontving de lieer Van Kerkwijk talrijke blijken van belangstelling, zoowel uit de regeeringskringen als van de zijde van collega's, ambtenaren en particu lieren. Gisteren vierde de lieer Virulv Yerbrugge een dergelijk jubilee. Door Johannes Heemskerk, landbouwer te Hazerswoudc, is een adres aan de Tweede Kamer gericht, waarin hij met ruim 300 andere landbouwers en veehouders verklaart, dat adressanten zich zeer bezwaard gevoelen wegens de toepassing der „Wet op besmet telijke veeziekte", inzonderheid in zake de toepassing dier wet op liet mond-en klauw zeer onder het rundvee en de daarmede ge paard gaande belemmerende bepalingen voor den veehandel. Zij nieenen, dat de genomon maatregelen tot beteugeling der ziekte nimmer doel kunnen treffen, maar dat daarentegen aan den vee handel onberekenbare schade wordt toege bracht. H. i. kan met inachtneming van alle wet telijke bepalingen de plaatselijke burgemees ters volle vrijheid gelaten worden, in het eerste stadium der ziekte den landbouwers toe te staan hun niet aangetast of besmet vee, wat voor den handel bestemd is, te mogen uitvoeren. Adressanten verzoeken dan ook landbouw en veehandel van alle drukkende bepalingen, die hun goede ontwikkeling in den weg staan te .ontheffen. De Koningin-Regentes bracht Woens dagmiddag een langdurig bezoek aan de ten toonstelling van kunstbloemen enz., in den dierentuin te 's Gravenlnige, waarbij de lieer E. B. Odemaere—de Koek aldaar, vroeger te Groedewoonachtig een eereprijs behaalde. H. M. werd rondgeleid door den president inr. J. P. van Bosse en betuigde hare inge- nomendlieid met deze eigenaardige verzame- ling. Door 02 leden van de Tweede Kauier der Staten-Generaal was Woensdag gwYulg gegaveti aan de uitnodiging van den nestor der Kamer, den heer J. J. van Kerkwijk, die zijnen ambtgenooten, bij de herdenking van zijn 30-jarig onafgebroken lidmaatschap van de Kamer, een feestmaal aanbood in het Ho tel „Dei, Ouden Duelen." De gastheer was aan liet hoofd der tafel gezeten lusschcn den heer Gleichman, presi- dé ut der Tweede Kamer en den heer .11. baron Mackay, oud—voorzitter. Van uit dit middelpunt liepen de rijen der tafels, waar aan (legasten naar anciënniteit gezéten waren. Door den jubilaris werd de eerste dronk ingesteld op II. M. de Koningin en het Koninklijk Huis, waarna de heer Gleichman, als president der kamer, den hee.r Van Kerk wijk huldigde als veteraan van het Parle ment. BRES KEYS, io Waart IM)3. A an wege de Stoomtram—Maatschappij Breskens-Maldegliein, zal op liet terrein na bij de remise een weegbrug ten haren dienste worden geplaatst. Tevens zal aan de Draai brug een wachthuisje voor het publiek worden gebouwd. Gisteren bad ten huize van F. Besemcr ten verzoeke van de A\ ed. J. de Mailiie al hier en ten overslaan van den N'ot. Jlam- maclier te Groede, de. herveiling plaats van een woonhuis, 't welk is toegewezen aan P. du liois tc Groede, voor f 1460, behoudens I 3o voor overname, en van een woon buisje aan den Kijkuit, waarvan kooper werd, de lieer II. \I rijkman alhier voor f 140. 'Tot hoofd der openbare school te Biervliet is benoemd, de lieer 11. Hoestra, onderwijzer te Zwolle. -De lieer .1, C. Jansen, onderwijzer te Axel, is als zoodanig benoemd te Krabben- dijkc. Hij beeft echter voor zijn benoeming be dankt. Bij Kon. Besl. is de heer II. Posthumus, ontvanger der registratie en domeinen te Oostburg, als zoodanig benoemd te Ilarlingen. De heer P. Lncieer, ontvanger bij 's rijks bel. te Tubbergen, is als zoodanig benoemd te 's Gravenpolder. Tot hoofd van de school der le kl. No. 25 in de Anjelierstraat le Amsterdam, is be noemd de lieer H. J. Sclioo, (geb. te Groede,) thans eerste onderwijzer aan de school der 3e klgenaamdLinnaeussch. aldaar. Sluis. Maandagmiddag viel op den we" nabij Scliapenbrugge op een halt uur afstand van deze gemeente een man van half de veer tig jaar plotseling dood ter aarde. Groede. Gedurende de maand Februari viel op 14 dagen 92.65 m.M. regen tegen 27.5 mM. in Febr, '92. De windrichting was als volgtop 1 dag N.AA op 1 AA'., op 15 Z.W., op 1 Z., op 4 Z.O. op 1 O. en op 5 N.O. De hoogste thermometerstand des morgens te 8 tire, was den Hen 48° fahr. en de laagste den Ben 24° fahr. De hoogste ba- roinetersstand op dat uur den 5en 775 m.M. en de laagste den 22en 733 m.M. Voor lid van den gemeenteraad te Ter Neuzen moet herstemd worden tussehen de heeren J. van de Ree, die 105 en M. van den Hoek die 79 stemmen had. Het toenemend verkeer op het tele graafkantoor te IJzendijke heeft thans eene zoodanige hoogte bereikt, dat de opbrengst de door de gemeente aan het rijk gewaar borgde ontvangst overtreft. De telefoonkan toren te Biervliet, Hoofdplaat en Philippine hebben daartoe het hunne bijgedragen. Men schrijft ons uit Sluis: Zondag 5 Maart jl. werd dc onlangs me degedeelde wedstrijd door de Briigsehe wiel- rijderselnb uit Brugge gehouden. De weg die da wielrijders af te leggen hadden was rui ui11uren lang-en deed de volgende plaatsen aan: Brugge-1 huizede, Westcapellc. Sluis, Zuidzande, Xieifw vliel, Groede en ireskens en terug van Breskcns Sclloondijke, Oostburg, Aardenburg, Middel burg, Moerkeivke, Vive Ctfpelle, St. Kruis, Brugge, de vijl lualste gemeenten zijn in België gelegen.) Zondagmorgen om 8 uren vergaderden de deelnemers ii vliet locaal „Deutsclien Bier- hans" en begaven zich van daar stoetsgewijze naar (re Daiifpoort van waar de deelnemers zonden afrijden en wel als volgt Om half negen uur de heeren Henri Vi- sant, Mui fel Bonte, Charles van Neste, en Gustave Lagaclieom half 19 dhr. Louis Bonte, Jules Huijgébaert, Leon D'Ilóedt en Eduard Mornet. Om kwart voor tien dhr. Adhemar de Bo«singhe, Jules Mouimaert en Desiró Laenen. Om tien uur de lieer Jae. N. M.-tz bierbrouwer te Muis. Om kwart over tien dhr Charles Lagaclie en Guillaume j Moreaut De. te verdeden prijzen vertegenwoordigden een waarde van 390 francs, en wel 2 prijz n voor de eerste 2 personen die te Breskcns aankwamen en 3 voor die te Brugge het eerst aankwamen. De uren van vertrek waren geregeld naar I den Greenwiehtijd. Daar er Zondagmorgen nog enkele inede- j dingers bijkwamen is liet aantal prijzen ver- I meerderd. Aankomst te Brugge: liet eerst de lieer I Jae. N. Me'.z bierbrouwer te Sluis om 2.09 u. ,1 2e dhr. Louis Bonte om 2.1-1 u.; 3e dhr. Adli. de Boesinghe 2.41 n. en 4c Desiró Laenen 2.12 u. Volgens de commissie zijn de prijzen be haald als volgt: le prijs de lieer 1). Laenen, 2e prijs de I beer Jae. N' Metz, 3e prijs dhr. Louis Bon- re, 4e prijs dhr. Adh. de Boetinghe en de 5c prijs de heer Guillauuie Morean. liet eerst kwamen te Breskens aan de I heeren Einicl Bonte, om 10.54 u. en II. Yi- I sart om 10.59 u. terwijl de prijs van aan- I komst te Breskens is toegekend aan dhr. I Leon D'Hoedt. De lieer Charles Lagrelie beeft bet onge— I luk gehad voor .Sluis zijn pedale te breken. I Uit bet vorenstaande zien wij alzoo dat I de eerste prijs is uitgereikt aan dhr. D. Lac- I nen hetgeen wij volstrekt niet met de com- I missie, belast met de uitreiking der prijz n I eens zijn. Bij de vaststelling der wedstrijd is bepaald I geworden dat, wie. het' eerste, in Brugge zou j aankomen ook de eerste prijs zou hebben j verdiend en bij de uitreiking der prijzen is I men hiervan afgeweken, want in plaats van I hem den heer Metz toe te kennen die reeds I om 2.09 u. te Brugge was en alzoo de weg I vifn ruim 16 uien lang, op ruim 4 uur heeft afgelegd, is hij aan genoemden heer Laenen (de heer Laenen was tavens lid der commissie), gegeven, die eerst om 2.42 te Brugge aan kwam. AYel heeft de heer Laenen onderweg op onthoud gehad door dat de caoutchouc van zijn wiel was gesprongen, doch vroeger was nooit bepaald geweest dat het oponthoud van den duur der rit zou worden afgetrokken, de heer Laenen kwam dan ook in plaats van het eerst, liet laatst te Brugge. Te Middelburg in Vlaanderen was de lieer Metz alle andere wielrijders die nog voor hem 1 waren voorbij gereden en kon hij van af daar f de reis verder op zijn gemak voortzetten daar f 5 hij nu toch niemand meer voor zich had, I anders was de weg door den lieer Metz nog I in minder tijd afgelegd. Dat de bcoordeelingscommissie alhier eer- lijk zou gehandeld hebben wordt betwijfeld f a en komt de eerste prijs alzoo niet den heer Laenen maar wel den lieer Metz toe. Per stoomboot „Stad Sluis" kwam dc lieer Metz alhier van zijn reis terug; ter eere van zijne overwinning had men op de boot de vlag gehesehen. li zi

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 2