Binnenland. Aan de andere zijde getuigt zo van on dernemingsgeest, die bij gunstig rc-Snltaat ve len ten goede kan komen. Werkt ze eener— zijds mede tot bevordering van den bloei dier gemeente, and. r/ijds mogen de techni sche betwaren niet over bot hoofd worden «taande orde van zitken thans gelegenheid geeft tot opwekking tot ontevredenheid. (Slot volgt.) RiiitcnlaiKlMclic Kroniek. De .heer Le Rover, voorzitt r van den Franschen Senaat heeft als zoodanig ontslag genomen en is vervangen door Jules Ferry. De heer Ferry, leider der opportunisten, werd sedert zijn val in ,1885 door radicalen en conservatieven -om hot hardst vervolgd en sedert lijn val fifis tkamerlid in 188# ten eenen male »p den aahtergrond geraakt, zal thans weder tengevolge, van zijne benoeming tot voorzitter van den Senaat eene nieuwe viol gaan spelen in (Klankrijks staatkunde. De meergenoemde radicalen en conserva tieven (daan over die benoeming gaten in de lucht. ,De heer ('amile lVll»tan beschouwt (dientengevolge iti 't partij-orgaan, /,1a Justice" .de verkiezing van Ferry als een daad van vijandschap van Jvet beperkt kiesrecht, dat vöor de Senatoren geldt, jegons het algemeen stemrecht, dat voor de kamer geldt. Hen Boulaugitisch orgaan zegt o. a. nog, dat het besluit een daad rail vijandschap is, jegens president "Carnot. iDe heer'Carnot," aldus schrijft genoemd blad, «heeft nu slechts nederig zijn plaats af te-slaan aan den heer Ferry." Rij wijze van protest tegen deze verklaringen heeft 'Ferry onmiddellijk na zijne verkiezing een bezoek afgèlegd bij den president der Repu bliek, welk bezoek zeer hartelijk moet geweest zijn. Omtrent .het IIouie-Rule-ontwerp, waarvan wij in een onzer vorige nntnmers reeds met een enkel woerd hebben gerept, schijnt vol gens geruchten door de ministers filadwtono -en Marlow, een plan te zijn vastgesteld, waarbij zij eerst na eene tweede afstemming ■ran 't ontwerp door het Lager en Hooger- huis JitHMie toevlucht zullen neuten, tot ont binding vau het Parlement, ten einde alsdan de beslissing in laatste instantie over te laten aan de -kiezers. 'Be gezondheidstoestand des Pausen is, .vermoedelijk tengevolge van de overspannen -drukte ter gelegenheid van zijn jubileum, eenigszins ongesteld geweeet. Thans echter ziet hij weer er naar wensch nit en was het hem mogelijk de Engelir.he pelgrims in den namiddag te ontvangen. In den Duitschen rijksdag is door den Soeialistischen afgevaardigde Rebel er op aan gedrongen, dat de oude vraag of men Elzas en Lotharingen aan Frankrijk terag zal ge ven, door een internationaal scheidsgerecht worde uitgemaakt. De rijkskanselier Caprivi gaf hierop ten antwoord, dat, indien door vervolgen. Hoe langer en ernstiger zij over (de zaak uadacht, dee te meer drong zich aan haar de overtuiging op, dat Koert haar met opzet den waren grond van zijn handelen verzweeg, en aan haren scherpen, moeder lijken blik gelnkte het al spoedig het geheim -der geliefden te ontdekken. Hoe verontwaardigd zij daarover sok was, ?*oo .liet zij zich toch ditmaal niet door ha rren (toom medeslepen, maar overleide eerst llang «n breed, hoe zjj het best, zonder op zien te verwekken, aan die onaangename zaak voor goed een einde maken, en het gevaar, dat hare plannen bedreigde, afwenden 'kon. Met Koert daarover te spreken, hield zij voor nutteloos, nog minder durfde zij er aan -denken om de tante of nicht mededeelingen /te doen, die Koert in verlegenheid brengen en de door haar zoozeer gewenschte partij doen mislukken. Daarentegen meende zij geen onrecht te doen, wanneer zjj door hare voorstellingen en de besliste weigering haror toestemming -de gczelachapjuffrouw zocht bang te maken en trachtte over te halen hare liefde te laten varen, hetgeen de waardige dame des te ge makkelijker toescheen, daar zij aan de gckeele zaak geene al te groote waarde hechto en er slechts ccn vluchtige, voorbijgaande genegen heid van haar zoon in zag. Iftrilt vervol gij een scheidsgerecht beslist werd, dat Dultsch- land Elzas en Lotharingen moest terug ge ven, hst Duitsche volk zich nooit bij eeno dergelijke uitspraak zon nederieggen, maar liever zijn laatstcn druppel bloed tut behoud dez r provincie zoude veil hebben. Lang durige bijvalsbetuigingen volgden op dit korte doch niet minder kernachtig antwoord. De beslissing der regeoring, dat de drie nieuwe pantserschepen voor onze marine op Ncderlandsche werven zullen worden gebouwd, is (zegt het Handelsblad) oor onze nijverheid een feit van beteekenis, daar de bouw van dergelijke xeekastcclen velen werk en brood geelt. Zooals men weet, zal een der type-schepen V aan de marinewerf te Amsterdam worden gebouwd. Daaromtrent kan uit de meest be trouwbare bron liet volgende worden mede gedeeld. Op de teekenkumers van het gebouw der werf waarin de bureaux voor scheepsbouw zijn gevestigd, is men druk in de weer de voorbereidende maatregelen voor den bouw te nemen. De teekeningen zijn grooteiidecls gereed, en op een model van liet schip op '/«s der ware grootte is men bezig alles af tc teeltenen wat noodig is. Vermoedelijk zal het schip met 1 Mei op stapel worden gezet. Voor het loopende jaar is een som van f 160,000 aan arheidslootien uitgetokken. Had men aan de werf de opdracht voor dezen bouw niet gekregen, dan zou er daar de schepen //Koningin Wilhelniina en Reinier Claassen" dit 'jaar gereed moeten koincn, waarvoor een paar honderd man tijdelijk meer aan het werk zal moeten worden gestald spoedig zoo goed als niets meer aan de werf te doen zijn geweest. Thans zal men met het gewante personeel voor don scheepsbouw, een aantal bedragende van ongeveer 1000 man, weder geruimen tijd kunnen doorwerken, daar de bouw van het typeschip A ongeveer 2V« jaar zal duren. Er behoeft voor den Imniv van dit schip dus geen extra-volk te worden aangenomen, maar degeneu die aan de werf werkzaam zijn, kunnen de eerste jaren zeker zijn van arbeid, Vooral als de tegenwoordige minister van marine zijne plannen ten opzichte or.zer vloot geheel kan blijven nitvoeren. Hierbij komt nog, dat voor dit jaar hij de afdeeling uitrusting aan arbeidsloonen ia uit getrokken een bedrag van f 60.000, bij de de magazijnen f A0.000. Daaruit ziet men dat ook bij deze afdeelingen een groot aantal werklieden dagelijks arbeid vinden. Ook dat personeel had grootendeels moeten woiden afgedankt, ware de bouw van het typeschip A niet aan de marinewerf opgedragen. Voor scheepsbouw zal aan de werf voor allo soort dit jaar f AOO.OOO worden uitgegeven. De bouw van het schip zal geschieden onder leiding van den hoofdingenieur voor scheepsbouw, den lieer G. Turk, wien na tuurlijk ingenieurs worden toegevoegd. Voor don bouw der schepen op /rFeyenoord" en aan «De Schelde" zullen aldaar «en hoofd ingenieur «n ingenieurs worden gedetacheerd. De Haagche brievenschrijver van de Zutph. Ct. schreef: Ook de bedrijfsbelasting zal nog wel niet schielijk in staat van wijzen komen. De minister van Finantiën is nog steeds bezig met de beantwoording van het Kamer-verslag, en uit goede bron verneem ik, dat er in het oorspronkelijke ontwerp zóó en zóó belang rijke wijzingen zullen worden gebracht, dat een nieuw afdeelingsonderzoek onvermijdelijk zal zijn. Van invoering met 1 Mei kan in elk geval geen sprake meer zijn. Men zegt raaar ik deel dit onder reserve mede dat de 28 opcenten reeds uit het ontwerp zijn verdwenen, en dat de minister ook be reid is mede te gaan met het in het verslag aangeprezen dankbeeld om de groote maat schappijen meer en de kleine ambtenaren en kleine neringdoenden minder te laten betalen. In de. Dinsdag hervatte werkzaamhe den van de Tweede Kamer, heeft de Voor zitter inededeeling gedaan valt de wetsont werpen, welker strekking ts bekend gewor den of wasrvan de indiening reeds is ver meld. J)oor den lieer Mees werd rapport uitge bracht over de ingekomen geloofsbrieven van de benoemde leden, de herren A. Plate (voor Rotterdam) en C. V. Gerritsen (voor Leeuw arden), die, nadat zij reeds in handen van de koningin-regentes de veraischte eeden of be lofte hadden afgelegd, zitting namen. RRESKKW, 3 «mirt Op Vrijdag 10 Maart a. s. des avonds te half acht zal door liet Gemengd Koor «Ex celsior" alhier, in de openbare schoei onder leiding van den lieer A. F. Wisse, eene zang uitvoering worden gegeven. Vele nummers van het prograiumn, dat niet niindtr dan 19 stukken bevat, worden begeleid door 11 uit-, viool- en orgelspel. Liefhebbers kunnen zieli alzoo in kunstgenot verlustigen. De luit. ter zee 2e kl. M Schoo, gebo ren te Groeile, keert wegens langdurig ver blijf in de tropen, naar Nederland terug. Tot predikant hij de ('hr. ger. gemeente te Nchoondijke, is beroepen Ds. A. den Ilar- togh te lleerjansdam. Zaterdagmiddag waren twee personen to Aardenburg bezig een boom te vellen; de een woelde don grond los om de wortels te ontbloeien, de snder hakte die af. Op een gegeven oogenhlik hoog de eerste zich voor over en ontving van den ander een hak met de bijl in livt achterhoofd, zoodat hij bewns- teloos tet aarde vielhevig bloedend werd hij hij een in de. nabijheid wonend landbou- wer binnengebracht. Oostliurg. Een stuk grond in de Nieuw- straat is door de rcreeniging «do Kerkelijke kas" alhier aangekocht tot het bouwen eener Pastorie voor den te beroepen predikant bij die gemeente. Zondagavond had in de herberg van Vsn der Hooit t« Draaibrug, gem. Aardenhrng, eene Tooneelnitvoering plaat», door eenige le den van het trampersoneel. Ken 100-tal personae woonde deze aangename afwisseling iu het overigens eentonige leren aldaar bij. Het voornemen bestaat om eene vereeniging in liet leven te roepen, die zich aaa de re- thorica zal wijden. Dinsdag daaropvolgende werd in hat Hof van Holland eene openbare lezing gehouden door dun heer H. vau Kol uit Rruasel met het onderwerp «Katholicisme en Socialisme", waarhij da beginselen van het laatste met warmte werden verdedigd, terwijl de encycliek des Pausen, waarin die beginselen weiden weerlegd, werd bestreden. Axel is tegenwoordig een plaats van vooruitgang op landbouw-gebicd. Rezit ze reedt twee vereeningingen tot aan koop van gewaarborgde kunstmeststoffen, thans is een roomboterfabriek in 't verschiet en ie eene vereeniging van landbouwers opgericht tot het maken van kaas. Alsof dit nog niet genoeg is, wil men er ook eene suikerfabriek stichten. De eerste stappeu zijn daartoe ge daan in den vorm van het rondzenden van circulaires aan de landbouwers die bieten verbouwen, met eenige vragen ter beantwoor ding. Voornamelijk wordt met deza vragen de productie bedoeld om te zien of voor eene fabriek een voldoende getal peeën ter ver werking wordt verbouwd. Duur velen worden de geetelde vragen niet beantwoord, omdat ze meelton, daardoor in •ene hoogere belasting-aanslag zullen komen te staan. Hoe dom eu kleingeestig het ook is, het bewijst toch dat men niet ten volle met het plan sympathiseert. Het is ook wal niet onmogelijk dat juist onder die weigeraars de grootste schreeuwers zijn, dia de fabri kanten van onrechtvaardigheid en onbillijkheid beschuldigen tegenover de landbouwers. Rij een voldoend maatschappelijk kapitaal behoort medewerking, welke laatste kan ver kregen worden hij voldoening aan de rede lijke eischen, die thans aan de fabrikanten gestald worden. gezier. Sluis, fit de Vrijdagnamiddag 25 Fehr. alhier gehouden -raadsvergadering is o. ut. benoemd tot. onderw ijzeres aan de openbare acho'il te vsijk Hi ille iiej. L. M. van Voolfcn, onderwijzeres te Eede. De jaarwedde der onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de school te wijk St. Anna ter Mitiden werd tuet f 25 verhoogd. Aan den op verzoek •ervol ontslagen onderwijzer, den heer J. de Rruijne Rrevet is eene gratificatie toegekend van een aan zijne jaarwedde gelijk bedrag. Nog werd aan liet muziekgezelschap Apollo" vergunning verleend otn over de raadzaal te beschikken tot het geven van ren concert. de voordracht voor hoofd der open bare school in de kont der gemeente Riervliet, zijn geplaatst de hceren11. Hoestra te Zwolle, P. J. van Aartsen te Zuidzandc en II. Kingma te Haarlem. Te Middelburg bestaat liet voornemen, eene botorfabriek up groote schaal te houwen. Het kapitaal daarvoor is voorhanden. De heer Reijnierse reist nu de provincie door en geeft op tal van plaatsen inlichtingen, hoe het met de zaak gaan zal, en beproeft j zooveel mogelijk landbouwers over te halen, hunne melk aan de fabriek tc leveren. Er I zal een gemiddeld percentage gesteld worden, I waarvan de te leveren melk moet voldoen. I Al wat daarboven geWverd wordt, zal den I inbrengers na elk halfjaar hoven den vastge- stelden prijs (5 cent per liter) bijbetaald wor- I den. Men denkt eiken dag 20,000 liter melk te zullen kunnen verwerken; is er toe— zegging van pl.m. 10,000 liter, dan heeft de. zaak voortgang. Op Waeheren hebben zich reeds velen verbonden. Ook te Oostburg is jl. Woensdag genoem de lieer met dat doel geweest. De opkomst was zeer gering. We zijn zoo vrij dit toe t* schrijven, aan de weinige ruchtbaarheid, die aan zijne komst was gegeven. De pers, die reeds in talrijke zaken van algemern he- a lang, het hare er toe heeft hijgedragen tot het welslagen van daartoe aangewende po— j gingen, zon, dunkt ons, ook in dezen wol wtder bereid zijn gevonden otn bclangheb— benden met het beoogde doel in kennis te j st«llen. Rij ons althans had men vrijelijk kunnen aankloppen om onzen lezers «r op voor ts bereiden en op te wekken. Jammer is het echter, dat nieuwe bladen in vele gevallen bij hare oudere, zusters achter- 1 staan otu eene zekere protectie van liet pu- I bliek te mogen erlangen, limine belangen worden er geenains door geschaad, integendeel, I hoe meer publiciteit des te meer succes men I kan verwachten. Bij beschikking van den minister van binnenlandsch» zaken, zjjn benoemd in de commissie, in 1893 heiast met het afnemen der examens, ter verkrijging van de acte. van bekwaamheid, bedoeld in art. 56, ondor a, van de wet tot regeling van liet lager ouder- I wijs, in Zeeland: tot lid en voorzitter: d« inspectenr van het lager onderwijs iu de tweedo inspectie; b. tot ledenschoolopzie ners in het district Goes en in de arrondis- scme.nteuOostburg, Zierikzee en Tholen; c, tot leden plaatsvervangers: de schoolopzieners in de arondissementenMiddelburg, Axel en Goes. Ingevolge aanschrijving van den minis- ter van Binnenlandsclie Zaken worden in J sommige steden van politiewege staten opge- I maakt, vermeldende de namen van de bij 1 haar bekende bedelaars en vermomde bede laars, die daar verblijf houden. Dit ge- j schiedt met het oog op de nieuwe kièswet. I H. M. de Koningin-Regentes schonk een aanzienlijke gift aan de 's Gravenhaag- sche vereeniging «Bijbel en Oranje," als blijk van belangstelling in het streven dier 1 vereeniging.

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 2