voor en. «No. 75. Zaterdag 4 Maart 1893. jaargang. (li FEUILLETON. ZEVEN MILUOËN. k. op rsj Nieuwsblad ex; élé A li O X X E M E X T S 1' 11 1.1 S IVr 8 maanden 40 cents; franco per post 45 cents. Voor Amerika ƒ2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. A 1> V E H T E X T 1 E l' R IJ S t Van 1 tot en met 4 regels 25 cents: elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin-* derd tarief. Grooto letters naar plaatsruimte. Advertentie» worden ingewacht tot rijdagnam. 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken 1 'rtjd(nj<wuiul bij den Uitgever C. DIELEMAX, te Brenfaut, Ons linger Hui» «ver liet kiesreclit-oiltwerp. i. Maandag is hi't afdeelings-verslag der Tweede Kamer over de aanhangige kieswet ten verschenen. Werd aanvankelijk de ge-, schikte lijd van indiening (der wet) betwist, daar meenden sommigen dal verandering 'van het bestaande kiesrecht voorbands onnoodig is, terw ijl anderen de indiening van een zoo ingrijpeud voorstel als wijziging of herziening j der kieswet in een tijd van het regentschap achtten bedenkelijk. Op den gcschikten lijd dus, kaam het voornamelijk aan, want er werd verder beweerd, dat hij het tweede jaar van een vierjarige zitting-periode, de behandeling van dit ontwerp, die van andere zaken belemmerde. Ook het uitstel van de regeling der verkiezingen voor de gemeente, radeu vond bestrijding. Eén lid zelfs hin derde dit zóó, dat hij aan het verdere afdee- liugs- onderzoek geen deel kon nemen. Voorts is de verschuiving dezer regeling voor .eenige leden een motief om tegen de kieswetten te stemmen. Omdat de regeerings-voordrachf door vele leden werd bestreden, als niet overeen te brengen, uirt de bepalingen der grondwet, heeft de lieer LevV eeue nota ingezonden, waarin hjj zegt, dat naar zijn oordeel het politieke kiesrecht zoo ruim behoort te wor den verleend als de grondwet toelaat. Wat betreft de maatschappelijke toestand, die voor de uitoefening van het kiesrecht wordt gevorderd, acht hij een willekeurige NOVELLE VAN MAX RIN G. „Maar daarvoor is het niet noodig, dat er uw ontslag neemt. Als ga mejuffrouw i Richter huwt Waar denkt u aan?'' antwoordde hij op gewonden. „Daarvan kan nooit sprake zijn." Dat was een nieuwe, harde slag voor do bezorgde moeder, dip tot hare smart de eano verwachting na de andere verdwijnen en zich door haar zoon, op wien zij steeds zoo trotsch was, in al hare verwachtingen bedrogen zag; „Mijn hemelriep zij ontsteld uit. Ge zult tooh niet zoo dwaas zijn zulk een groot geluk van de hand te wijzen. Het zou een onvergeeflijk onrecht, eene misdaad zijn, die ge aan uzelven en aan de uwen zoudt begaan." „U kent me en weet, dat ik elk offer, I hoe zwaar ook, wil brengen, en volgaarne I Voor de mijnen doe, tyat in mijn vermogen greep, die met de bt woordingen z.elve dor Grondwet in strijd is. Verscheidene leden zagen in de voorstellen een beperkt algemeen kiesrecht. Tcgeu de hoofdbeginselen der voordracht werden tal van bezwaren geopperd. De uit breiding van het kiezerskorps is' volgens velen noch noodig noch wcnschclijk na do sterke uitbreiding dio het in 1SS7 heelt ondergaan, bovendien worden de belangen der ïuingr- goeden in ons Lagerhuis reeds door vertegen woordigers bepleit. Andere lrden echter meenden dat eene vervanging van de gebrek kige kiesrecht-regeling noodig was, vooral ook omdat met den tegenwoordjgen demo- eratisehen geest des tijds diende rekening te worden gehouden, al moesten zij erkennen, dat de regeering in de voorgestelde regeling verder was gegaan, dan noodig en wensclie- lijk kon worden geacht. Als gronden daar voor werden opgegeven, dat zij geen behoor lijke oplossing van het kiesrecht—vraagstuk bevat. Is de aanwijzing van deugdelijke kenteekenen tot uitoefening van het kiesrecht onmogelijk, dan had de minister herziening van art. ,80 der grondwet moeten voorstellen. Daardoor zou, volgens hen, maatregelen kun- ucn genomen worden, tot versterking van het uitvoorend gezag. Door het zoeken van kenteekenen van geschiktheid en welstand en de kennis van lezen en schrijvon en in de onsieutenis van bedeeling, zag men van verschillende z.ijdcn den toegang tot de stembus opengesteld voor bedelaars, landloopers, venters, marskramers, derhalve voor liotïen, wier ongeschiktheid en gebrek aan welstand vaststaat. De uitbrei- is; maar u zult me toch niet willen aanmoe digen, om niet mijn hart handel te drijven en mij te verknopen aan eene rijke vrouw, die ik niet bemin." „Dat kan ik niot begrijpen," antwoordde de majoorswednwc op bitteren toon. Wilt 'gc mij niet zeggen, wat ge op de dame aan te merken1 hebt Is zij niet eene verstandige, belangwekkende dame, de beste partij, die een jongmensph vinden' en iedere moeder voor haar zoon wenschen kar.?" „Dat spreek ik niet tegen en ik twijfel er 'ook niet nan of de meeste mannen zouden zich goltikkig achten zulk eene vrouw tc be zitten, die ik ook eer en acht „Méér is er niet noodig. Naar mijne overtuiging z.iju die huwelijken steeds bet gelukkigst, die op wederzijdselie achting be rusten. Al het overige komt terecht. He- denk eens, wat er voor ons op hét spel staat Wat zal er van u, van ons allen worden, als ge uw ontslag neemt en zulk eene schit terende partij liehtzinnig afslaat? Waarvan zullen we dan in de toekomst leven?" „Van mijn arbeid," antwoordde hij kalm. „Van uw arbeid? Wat moet datbeteeke- rien ding behoorde geleidelijk te gosehicdeii, naar mate de politiek» ontwikkeling voortschrijdt. Bij liet voorstel was de noodigo voorzichtig heid niet betrachtmen had zich moeten bepalen tot toevoeging van hot kiezerskorps van de weigertr'dc werklieden en arbeiders in stad en land De nict-bezittende klassen zouden hij deze uilhreiding overwegenden invloed op de sa menstelling der volksvertegenwoordiging ver krijgen. VoUfinenners «n heerzuchtige personen) die de ontevredenheid der minder gegoeden prikkelen, zouden gemakkelijk eene plaats in de Kamer machtig worden. Staats-socialismC en sociaal- democratie zouden langzamerhand een gevaarlijken invloed kunnen verkrijgen. Man betwijfelde of de grondslagen onzer staal kundige en maatschappelijke instellingen, of de constftutioiioele monarchie en het eigen domsrecht op den duur tegen de gevolgen van die uitbreiding bestand zouden zijn! Groot w as ook de vrees voor bet toenemen van bet gevaar voor omkooping en knoeierij en tegenover de zeer groote macht der volks vertegenwoordiging ontbreekt een tegenwicht, als wordt aangetroffen in Engeland, waar nog altijd een zekere gegoedheid gevorderd wordt; in het Du|fsi he rijk, waar de machtige honds- raad nevens den door algemeen kiesrecht ge kozen rijksdag slaat; in Zwitserland met Zijn referendum, Het voorstel voldoet ook niet aan eencn algcmeelicu volkswenseh, want op invoering van algemeen kiesrecht wordt al leen aangedrongen door eriiige werklieden— vercenigingen in de groote steden, onder den invloed van volksmenners en sooiaal-demoera- ten. De aanneming zou de agitatie niet „Ik beu voornemens om, zoo spoedig ik mijn ontslag heb, naar Oppcr-Silezië te gean en eene winstgevende betrekking te zoeken bij bet mijnwezen of bij de ijzergieterijen." Roerloos van verbazing, niet .in staat één woord te spreken, zat da arme inueder neder. Koert een arbeider, een gcwooiu workman in eeue ijzergieterij. ,Die gedachte was haar ondraaglijk,, daar kwamèu haar. gevo d èu de haar ingeschapens vooroordeelentegen op. Het schoen haar toe het hoogste toppunt van alle onheilen. „Dat is mijn dood," steunde zij woeneude. „Het is ongehoord 1 Wat zal de wereld, wat zullen onze verwanten, uwe kameraads er van zeggen? Mijn zoon, een officier, van adel, uit een der oudste families, zal werkman worden. Dat overleef ik niet. AeenHet is niet mogelijk, dat een v. Bergen zoo diep zinken, zichzolven zoo verlagen kan." „Dat zijn vooroordeelen," antwoordde Koert, zich slechts met moeite beheerschend. „In on/.en tijd bepalen niet het toeval der ge boorte, niet rang en stand, maar degelijkheid en verdienste de waarde van der. man. Wie zijn plicht doet, of burgerlijk of ad'lüjk of als officier óf als arbeider, is en blijft onder wegnemen, want eene nieuwe beweging voor kiesbevoegdheid voor bedeelden en vrunweu en voor het referendum zou op touw gezet worden. Derhalve tinoli een beweging in den lande, noch verklaringen hij de verkiezingen rechtvaardigen de indiening van een voorstel, dat niet de grondwet en met het welbegre pen staatsbelang in strijd is. Vele andere leden bestreden deze beschou wingen, o. a. met de volgende argumenten. De ontwikkeling der lagere klassen is thans grooter dun die van vélen, die in IS.'.O kiesrecht erlangden, liet regceringsvoorslel gaf teil opzichte van de geschiktheid der kiezers meer waarborg dan het bestaande stelsel, onder de werking waarvan velen niet kunnen lezen of schrijven. Eene geringere uitbreiding dan de regecfing beoogt aehtle men niet vyensohelijk hij de toenemende kracht der democratische denk heelden. Dc ruime uitbreiding van kiesrecht zal niet eeue gelei delijken overgang plaats lubben, daar lirt aantal kiezers voorliands dat van 5 lumderd duizend niet zal overschrijden. Het streven naar sociale hervormingen is niet af tp kruien daar nog zpovéej gedaan kan worden tot in- telleetuuele en stoffelijke ontwikkeling van jllct volk en tot bescherming van econoniist'h- zwakken. Men begreep dat de hoogcro klassen ongezind waren, liet bezit van poll— tieke macht int handen te geven. Het ge zond verstand, do ordelievendheid en geheeht- licid aan het vorstenhuis in de wei kliedert— kringen, leveren voldoende waarborgen tegen misleiding der nieuw e kiezers. Het w as juist het onthouden van kiesrecht aan de arbei- dende klassen, die den vijanden van de he. alle omsfaiidighoden een man van eer." Dat kon on wilde de majoorsweiluwe ech ter niet inzien. Opnieuw num zij hare moe, dorlijke welsprekendheid te baat, liet het niet aan voorstellingen, vermaningen, smec- kingen eu tranen ontbreken om hot in hare oogen zoo verkeerde besluit van haar zoon aan het wankelen te brengen, Hoe zwaar het Koert ook viel, haar te bedroeven, toch (voorstond hij-met mannelij, ko standvastigheid de eischsn zijner moeder, die hij beslist afwees. Maar daar hij daarbij soo verschooneml mogelijk te werk ging, gaf zij volstrekt de hoop nog niet op met tertijd zijn tegenstand tc overwinnen, en hem van den stap dien hij voornemens was te doejt, terug te honden. In deze verwachting werd zij nog versterkt, door dc handelwijze der tante en der nicht, die even vriendelijk en beminnelijk tegen haar en Koert waren, alsof zij geen vermoeden hadden van hetgeen haar zoon voornemens was te doen en nog steeds zijn sanzoek af wachtten. Onder zulke omstandigheden hield de bezorgde moeder zioh niet alleen gerech tigd, maar ook verplicht, zelfs tegen den wil van haar zoon in, haar oude plannen te

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 1