Binnenland. Gemengd Nieuws. dragen toe te zien dat werkelijk de hokken luchtig en voldoend ruiui zijn, geeft de be paling zooals die thans in het reglement voor komt, niets. Het vervoer van gevogelte, in het voor- en najaar niet onbelangrijk, geschiedt thans in de meest ondoelmatig ingerichte manden en hokken, zoodanig dat alle denkbeeld tan ruimte ea lucht is uitgesloten; terwijl voor voedsel zelden, voor drinken in den regel nooit is gezorgd. ■Ook hier zou het echter zeer noodig zijn, dat een voorschrift weid uitgevaardigd, zooals dit voor de Italiaansche spoorwegen geldt, n.l. dat de manden, kooien of hokken waarin liet vervoer geschiedt, voorzien moeten zijn .van drinkbakken, welke aan de stations waar overlading of rene langdurig oponthoud plaats vindt, gevuld kunnen worden. Ook hij het vervoer van deze dieren is echter hoofdzaak dat de overtocht zoo snel mogelijk plaats vindt, dat oponthoud aan tus- sclienstations vermeden wordt, en dat daar naast de spoorwegbeambten uitdrukkelijk «or den aangeschreven, manden, kooien of hok ken waarin zich dieren bevinden, met de meest mogelijke zorg te behandelen. Door het Bestuur van den Radicalen Bond is or.s een# circulaire toegezonden, waarin het, w ijzende op-de democratische strooniing die door heel de beschaafde wereld vaart, de toestand van den arbeider schetst en diens miskenning in de maatschappij, als zijnde de slachtoffers van de overmacht van het kapitaal, beschouwt als het verschrikke lijk gevolg der heerschappij van het onder liberale vlag varende individualisme. Verder het ontslaan en de noodzakelijkheid rail den Radicalen Bond ontvouwende, legt het in die circulaire, de beginselen neder, als: L gelijkstelling der meerderjarige Neder landers ten aanzien van de uitoefening van staatsburgerlijke rechten; II. bestrijding van de sociale afhankelijkheid en rerhooging van het stoffelijk en ze delijk welzijn der niet- cn minvermo genden door ■a. afschaffing van die wettelijke bepa- palingen, welke opeenhoopig van ka pitaal in de handen van enkelen bevorderen 6. invoering van wetten, die lo. met behoud van het beginsel van den persoonlijken eigendom de uit dien eigendom voort vloeiende bevoegdheden binnen ongere grenzen beperken en eene meer gelijkmatige ver deeling van het maatsohappe- gegevcn had, zijne liefde nog geheim hield, zoo meende hij toch, dat hij zijne moeder het voornemen, om zijn ontslag uit den dienst te nemen, niet mocht verzwijgen. Ten hoogste verrast en ontsteld hoorde de majoorsweduwe de mededeelingcn van haar zoon aan, waar door met één slag al hare verwachtingen en plannen schenen bedreigd te worden. •„Om 's hemels wilriep zij, nadat zij •van den schrik bekomen en eenigszins tot zichzelve gekomen was. „Koert Iloe komt ge aan die gedachte Ge wilt uw ontslag vragen Ik vrees bijna, dat ge uw verstand verloren hebt." „Wees toch bedaard, moeder hernam hij met vriendelijken ernst. „Ik hen wezen lijk goed bij mijne zinnen cn handel na rijp overleg. U kent alle ontberingen en verne deringen, waaraan een arm luitenant voort durend is blootgesteld, om naar zijn stand te kunnen leven en den uitwendigen glans te bewaren. Ik heb die schitterende ellende lang genoeg gedragen en zou het ook nog langer dulden zonder mij te beklagen, als ik alleen stond cu niet aan de toekomst dacht. IVict om mij, maar oin u en om mijne broe ders en zusters ben ik met bezwaard hart besloten dezen stap te doen, omdat ik anders geen kans zie voor ons allen te zorgen." (WortH vervolgd) lijk inkomen in de hand werken; 2o. de nadeeligc gevolgen der wer king van vraag cn aanbod op de arbeidsmarkt zooveel moge lijk tegengaan. Ten «lotte richt het tot zijne landgenooten, de navolgende oproeping: De tijd is gekomen, dat met kracht en overtuiging moet worden opgetreden, wil men dc wanverhoudingen in onze samenleving met vrucht bestrijden. Zoo gij met ons van oordeel zijt, dat aan verbetering op den grondslag der bestaande maatschappelijke organisatie niet behoeft te worden gewanhoopt, -cn tevens dat aan die verbetering met spoed en met kracht de hand moet geslagen worden, zullen geweldige bot singen voorkomen en zal aan de eischen der rechtvaardigheid voldaan worden -zo» gij hieromtrent met ons eenstemmig denkt, blijft dan niet van verre staan, maar sluit. 1 bij ons aan, opdat door eendrachtig optraden de zoo noodigo herziening van ons staatswezen in democratischeu geest worde bespoedigd. De commissaris der koningin in Zeel,and, gezien liet bestuit der Gedeputeerde Staten van 10 Eebrnari 1803, 110 01; gelet op art. 11 der wet van 13 Juni 1857, Staats blad no 87maakt bekend dat lo. de jacht op houtsnippen en waterwild met ingang van 1 Maart cn die up water snippen met ingang van 13 April zal geslo ten zijn 2u. het weispcl van kwartelen alleen van 2 Mei tot cn met 11 Juli zal gcixirloofd w ezen 3. de kooieenden door den kooiman moe ten worden opgesloten of gehokt aan 31 Maart tot en met 29 April en van 1 Juli tot de opening der jacht op waterwild •1. de visscherij van 31 Maart tot en met 31 Mei zal gesloteu zijn. voor zooveel betreft het visschen met de zegen of met het sleep - net; 5o. de ritecherj met de overige voor dezo provincie geoorloofde vischtuigen zal gesloten zijn van J5 April tot en met 15 Mei 6o. gedurende den gesloten visehtijd, sub 5 vermeld, in de wateren, waarop de sluiting der viescherij toepasselijk is, het visschen van paling, doch alléén met aalkorven zal mogen plaats hebben. BR EN KEYS, 21 Februari 1891. De heer J. van Leeuwen, hoofd der open bare schuol aan de Nieuwe Slias alhier, heeft tegen 1 Mei a. s. als zoodanig ontslag aan gevraagd. De aflevering der miliciens van de lichting 1893 zal plaats hebben, voor die uit de gemeenten gelegen in Westelijk Zeeuwsch- Vlaandcren op Maandag 6 Maart a. s. des voormiddags te 11.30 te Vlissingen, in de benedenzaal van het gemeentehuis. Op het tweetal voor predikant bij de Chr. ger. gein. te Schoondijke zijn geplaatst de heeren A. den Hartogh, pred. bij die ge meente te Heerjansdam en 1*. Kramer, cand. te Oostwolde, prov. Groniugen. Dc heer D. J. Fenijn, Rijks-Ambtenaar der 2e kl. woidt met ingang van 1 Maart a. s. overgeplaatst naar Axel, terwijl hij wordt vervangen door den commies der 3e klasse A. B. de Meulemeester van ltudel (N. Br.) De weleerw. heer 1). l'regeres, pred. bij de Luth. gem. te Groede komt voor op het drietal bij die gemeente te Doesburg. Do heer F. van den Broecke te Schoon dijke, is benoemd tot onderwijzer aan de openb. school te Sluiskil (gein. Ter Neuzen.) Uit IJzendijkc serhijft men aan de M. Cl. De eersto gemeenteraadsvergadering in dit jaar werd jl. Maandag door den herbenoem den burgemeester, den heer C. de Vos, ge opend niet de voorlezing van het desbetref fende koninklijk besluit. De heer Hendriks# weuschtc, als tolk der vergadering den heer De Vos geluk met zijne herbenoeming en sprak de hoop uit dat het nieuwe tijdvak meer tot welzijn der gemeente moge strekken dan liet vorige, wanatoe hij gemeenschappe lijk overleg en wederkeerige welwillendheid aanbeval. De voorzitter dankte voor den uitgesproken wensch en verzekerde dat het htiu aangenaam zou zijn du welvaart der ge meente niet de raadsleden, op vriendschap pelijke wijze, te helpen bevorderen. Hierna werd de burgemeester herbenoemd lot amb tenaar van den burgerlijken stand, welke betrekking hij aanvaardde. De bcgrooting voor 1803 door Gedeputeer de staten teruggezonden, werd overeenkomstig hun voorstel gewijzigd en tegelijk onder dc uitgaven opgenomen eene som van f 10 voor het aanschaffen editor karabijn niet schietbe- noodigdheuen (gelukkig wonen wij niet in het NoordcH voor den gemeente-veldwachter en f 25 ter verhooging der jaarwedde van de gemeente—bodiu. De rekeningen van den gemeente—genees heer, ter somma van I' 124.82" voor geleverde créoline en carbol en f 35 voor geneeskundig onderzoek, gedurende vijf dagen, van tijdens cholera-epidemic uit besmette streken alhier vertoevende personen, werden goedgekeurd, en naar aanleiding dezer laatste een besluit genomen om zich tot den minister van bin- neulandselie zaken te wanden met verzoek om, zooals de hei r mr. Ilennequiu, lid der Tweede kamer, reeds heeft aangedrongen, 'IJzendijkc ook op te nemen ouder de ge meenten, die van woge den staat zullen worden bewaakt. Twee te laat ingekomen verzoekschriften, het eene om eervol outslag als onderwijzer aan school no 2 van den heer Colijn, die te Groede benoemd is, en een van den heer 1'. J. Delhicrt, onderwijzer aan school no 1, om verhooging zijner jaarwedde met f 50, en die alzoo te brengen op f 550, werden gesteld in handen der plaatselijke schoolcom missie. Inmiddels werd besloten een onder wijzer voor school no 2 op te roepen. Keu verzoek van den heer E. G. Bevin, om te worden benoemd tot volontair-gri flier ter Secretarie, werd gcrcnvoijcerd naar bur gemeester en wethouders. Voor de te Cadzand gehouden aanbe steding van de benoodigde grint zijn de na volgende biljetten ingeleverd Voor den weg SluisZuidzande en Rctran- cheiuent van de heereu P. Monjé te Breskcns voor f 5,77 A. van den Zegen de Beer te Hoofdplaat voor 1' t!,en M. van den Hoek te Terneuzen voor f 5,905. Voor den weg NicuwvlietRustenburg door de heeren I'. Monjé voor f 4.07, A. v. d. Zege» de Beer voor f 4.90 en M. v. d. Hoek voor f 5.22. Voor den weg CadzandZuidzande door dc heeren P. Monjé voor f 5.59, J. Pleijte te Cadzand voor f 5.00, A. v. d. Zegen de Beer voor f 5.85 en M. v. d. Hoek voor 1' 0.10. Alle genoemde eijfers zijn per M'. Slllis. Zondag wapperde ter eer» van het vijftig-jarig bisschopsjubileum van Z. H. den Paus bij eenige Katholieken, de driekleur. 'Tijdens de godsdienstoefening werd dit heugelijk feit herdacht. Sluis. Do collects gehouden voor de Chr. bewaarschool alhier heeft ruim f 18. opge bracht. Sehoondijkc. Dc IJzcndijksche tram is deze week niet erg gelukkig geweest. Ont spoorde Dinsdagmiddag de personenwagen aan tol no. I. waardoor de reizigers tot hier met ile locomotief moesten worden vervoerd, gis teren middag kon de posttrein van half vier uit IJzendijke niet vertrekken, dewijl de maehine geen stoom genoeg op had. De post werd daarop per expres gebracht, terwijl dc tram eerst te 4.45 hier arriveerde. Sluis. Dc brug over het kanaal tusschen deze gemeente cn Brugge nabij Iloeeke is voltooid, gocdgokcurd, en voor het publiek vorkeer opengesteld. Door liet leggen van deze brug is in acne groste behoefte voorzien voor de inwoners van Hoecke cu Lapscheure. Ten einde te beproeven of de brug sterk genoeg was, is een wagen met 18000 K.G. gewicht geladen, en door zee paarden getrok ken, er over heen gereden. Schoonilfjhe, 23 l'ebr. In dc lieden avond gehouden raadszitting werd het kohier van den hoofdei ij ken omslag vastgesteld tot een bedrag van f 1299.17. De aanslag in de eerste klasse bedraagt f 0.47 en in 'de hoogste klasse f 755.61. Verder werd in beginsel besloten om het ge- deelle grindweg in onderhoud bij do gemeente, op Sasput te bestraten met klinker," Aan den onderwijzer F. van den Hroecke werd eervol ontslag" verleend, wegens zijne benoe ming tut onderwijzer te Ter Neuzen. -J. Maandag sloeg te Groede een span paarden, door een onbekende oorzaak op bol. In w ilde vaart liepen ze door liet dorp zon der echter groote schade te veroorzaken. Een paard van de wed. v. L. van Bres- kens, dat onbeheerd voor eene herberg stond, schrok en zette bet eveneens op een loopcu. Aan den hoek van de Bleekcrstraat werd een paal stuk gereden, terwijl van liet rijtuig do assen braken. Persoonlijke onheilen kwamen niet voor. Een koopman, wonende Ferdinand Bol straat, te Amsterdam, heeft aangifte gedaan, dat Zondag-avond in een café in de War moesstraat, waar hij een kegelwedstrijd bij woonde en zijn jas had uitgetrokken, uit dat klcedingstuk is ontvreemd, eene portefeuille, waarin een partijtje diamant tot eene waarde van f 1600. Door de politie tc Vlissingen werden Zondagavond aan het Havenstation aldaar aangehouden tweo bengels van 15 ii 16 jaar, die 's ochtends van denzelfden dag uit bal- oorigheid do ouderlijke woning te Tilburg waren ontvlucht en niet medeneming van eenig geld derwaarts waren gereisd om Van daar per mailboot naar Engeland te ontsnap pen. Een Duitscher, gelogeerd in het logement De Hoop te Vlissingen, werd Zaterdag mor gen uit zijn logement vermist, terwijl bleek dat met hein verdwenen waren een aantal belangrijke kleedingstukkon enz. van andere logé's, een eu ander nog al tot eene aanzien lijke waarde. De politie aldaar mocht liet, met behulp van de Middelburgsche politie, spoedig ge lukken den dief met de ontvreemde goederen tc Middelburg op te sporen cn naar Vlissin gen terug te brengen. Hij is vervolgens naar het huis van arrest te Middelburg over gebracht. Dat liet niet alles ie om met oen klein kind op reis te gaan, vooral niet wanneer men daarbij ook nog op een menigte pakjes enz. heeft te letten, ondervond Zaterdagmid dag een buitenvrouw, toen zij met den trein aan het centraalstation te Utrecht aankwam en niet wist hóe zij alles meest dragen. Gelukkig zat er met haar in dezelfde cou pé een juffertje, dat hare verlegenheid ziende, terstond bereid was haar ern handje te hel pen, te meer omdat zij, evenals de buitenvrouw, toch ook op den trein naar Alten moest wachten. Toen de trein dan ook aankwam, belastte I het juffertje zich met een handkoffertje, dat zij zeide met hare bagage maar eerst even naar de wachtkamer te zullen brengen, waar na zij zou terugkomen om hare reisgenoote verder te helpen. Zooals zich laat denken, werd dit aanbod gretig aangenomen, doch wie ook terugkeer- de, de juffrouw niet, zoodat de vrouw ten slotte ongerust geworden, do hulp van een politieagent inriep, die terstond met haar een onderzoek instelde, zonder echter van het koffertje of de juffrouw eenig spoor te ont dekken. Bitter bedroefd over het door haar gele-- den verlies, vertrok het vrouwtje met den inmiddels aangekomen trein naar Alfen, de overtuiging meenemende, dat zij met eene slimme dievegge had te doen gehad en haar koffertje, o. ra. ook haar geld inhoudende, dus wel niet meer terug zien. Maandagavond te ruim zes uur was de donkere regenlucht boven het oostelijk deel der stad Amsterdam vuurrood gekleurd, j

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 2