voor Zeeuwse li -Vlaanderen. ZEVEN MILLIOEN. Ma talraffaaie iet YeBverïoer. No. 73. Zaterdag IS Februari 1893. 2" jaargang. FEUILLETON. Nieuwsblad ABONNEM E XT S 1' R IJS Per 3 maanden 40 centsfranco per post 45 cents. Voor Amerika f 2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Bockhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. A1) V E R T E N T 1 E P li IJ S Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief'. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken I 'rijdagaoond bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Hreskens. Den lezer heil Zooals onze lezers zullen opmerken, ver schijnt ons blad in een uitgebreider druk— formaat. De talrijke nieuwstijdingen, die tot Dns komen, en de veelvuldige advertentiën, die men ons ter plaatsing zendt, noodzaken ons tut die wijziging ton goede over te gaan. Ten goede, vertrouwen we, omdat onzen lezers zonder tinanciëcle verhooging, eene rui mere gelegenheid wordt aangeboden zich op (Ie hoogte te houden van datgene, wat in onze naaste omgeving, in ons vaderland en. daarbuiten, belangwekkends plaats vindtTen goede ook, omdat onze kolommen zich thans gemakkelijker zullen leenen om te lezen. Ten goede ook ouidat men in onze pogingen die wij aanwenden om inhoud, zoowel als for maat 7.oo aantrekkelijk mogelijk te maken, het bewijs kan zien, dat wij kosten noch moeiten sparen om onzen lezers ter wille te zijn, ons hlad aan die eischsn te voldoen, welko men aan een weekblad kan en mag stellen. llij al de opofferingen, die wij ons thans getroosten om hat lezend publiek ten nutte en ten dienste te zijn, hlijve.n we op aller medewerking lioptm, die ons werd verleend, en vragen die, waarop we nog ten volle mo gen bogen. Door den zich steeds meer en meer uit— I breidenden lezerskring, waarin liet Nieuvubt. |«w<r ZeenKsch Vlaanderen zich mag verheu NOVKLLK VAN MAX RING. „Flora riep hij, haar nog vaster aan zijn hart drukkend. „Zeg slechts één woord, een enkel woord Ik bemin u immers meer dan mijn leven." „0 Godzuchtte zij als in een droom, nog steeds aan haar geluk twijfelend. „F.n gij," vraagde hij, „bemint gij mij niet „Ja zekerfluisterde zij blozend. Met een onbeschrijfelijk zalig gevoel vernam Flora de onverwacht» bekentenis van de lip pen van den haar dierbaren man. Maar nog meer verblijdde het haar, dat Koert volko- men gerechtvaardigd, vrij van elke schuld en hare hoogste achting waardig voor haar stond „Hot is niet mogelijk," zeide zij, nadat zij weder tot zichzelve gekomen was. „Gij be mint me, hoewel ge weet, dat ik slechts een gen, is 't voor het .auverteerend publiek hoe langer zoo meer eenc flinke gelegenheid 0111 zijne belangen ook aan uns blad toe te ver trouwen. Wij nemen tlians gaarne deze gelegenheid te haat, .0111, hij onzen dank voor de ver leende steun en de genoten gunst, ons hij voortduring of hij vernieuwing aan te he velen, tot al nat op ons blad betrekking heelt. I11 hoeverre voldoet nu het vervoer zooals het hief te lande plaats vindt aan billijke eisclieu? Feu stellig antwoord op deze vraag kan in dft overzicht niet gëgeien worden; daardoor zou het noodig zijn cene uitvoerige enquête iu te stellen, waartoe aan .ene par ticuliere vereeniging èn de gelegenheid èiï liet gezag ontbreekt, (lier zal men zieli er dan ook toe moeten bepalen, 0111 met enkele feiten aan te toonrn dat werkelijk op dit gebied hier té lande veel te verbeteren valt en dat wij wat regeling van het onderwerp betreft in vele opzichten hij liet buitenland ten achter staan. Het te behandelen onderwerp kan best in drie doelen worden gesplitst en wel lo. de inrichting der wagens; 2o. d« zorg tijdens het vervoor; flo. duur eti kosten van het vervoer. Wat de inrichting der wagens betreft, mag als redelijke eiscli gesteld worden dat zij zijn arm meisje, eenc aan ziehzelvo overgelutene wocze hou, die als gozoiSchapsjuffrouw leeft van de genade barer rijke bloedverwanten." „Wat heeft dat alles met ouzo liefde te maken hernam Koert. „Ik ben immers ook maar een arme luitenant, die niets dan zijne soldij bezit." „E11 ik kon geloovcn, dat ge mij misleiden en 0111 mejuffrouw Kiehter werven wildet Dat alleen was de reden, waarom ik hoos op u was en mij van u terugtrok. Kunt ge mij vergeven, dat ik u miskend en 11 zoo zwaar onrecht aangedaan heb „Van ganscher harte antwoorde Koert, terwijl hij met dc hfcui eigene openhartigheid er aan toevoegde „Ik wil mij ook niet beter voordoen, dan ik ben en moet u eerlijk bekennen, dat de weusch mijner moeder, de glans der millioe- nen en nog meer uwe mij onverklaarbare han delwijze mij in de war brachten en mij een korten tijd besluiteloos deden zijn." „Eri zult gij," vraagde zij door eene lichte, opwelling van wantrouwen aangegrepen, „geen berouw gevoelen zulk een offer gebracht en dc arme gezelschapsjuffrouw hoven dc rijke erfgename gekozen te hebben t" overdekt, van goede veeren voorzien cn dat voorts de koppeling doelmatig zij aangebracht om het slingeren en stoelen zooveel moge lijk legen te gaan. Hier te lande worden nog te veel gebruikt de geheel open wagens, waartoe belmoren de zoogenaamde latwagens, welke geregeld in vee- treinen worden aangetroffen. Deze wagens zijn zeer ongeschikt Tot op geringe hoogte aan de zijkanten door planken gesloten, en voorts van latwerk samengesteld, hebben de ze wagens, in plaats van deuren, ijzeren slan gen tot afsluiting, waartusscheii het groote vee de koppen steekt en zoodoende menig maal op reis verwondingen opdoet. liet zou zeer gewenselit zijn deze wagens buiten gebruik te stellen, of hij wijze van overgangsmaatregel de onoverdekte veewagens alleen in liet voor- en najaar te doen ge bruik ri. In elk geval behóórt dc verdere aanmaak van deze soort wagens te worden tegengegaan. Voldoende zijn te achten, wat de bescher ming tegen de invloeden van het weder be treft, de overdekte wagqns met hetzij ge heel, hetzij gedeeltelijk gesloten zijwanden, mits van goed sluiteude deuren voorzien. Voor zooveel de zijwanden gedeeltelijk ge sloten zijn, verdient de voor Duitschlaild voorgeschreven inrichting (iu het Hégierings- hezirk Kiiln) aanbeveling. De aan de zij kanten ópene wagens moeten daar voor zooverre die gebruikt worden voor het vervoer van groot vee tot ten minste 1,5 M. en voor vervoer van klein vee tot ten minste 0.75 M. hoven den vloer gesloten zijn. Hij do geheel gesloten wagens dient voor „Nooit Ja, ik hen blijde, dat ge even; arm zijt als ik. Als ge uiillioènen bezeten hadt, zooals mejuffrouw Hiohtor, dan zou ik nooit hebben kunnen besluiten n mijne liefde tc verklaren, uit vrees dat men mij voor een. fortuinzoeker zou gehouden hebben." Dczo bekentenis verhoogde nog hare ach ting e.11 bewondering voor zijne belangloos heid en zijn eervol karakter. Met onbeschrij felijke zaligheid gaf Flora zieli aan haar nieuw geluk over. Toon kon zij eene lichte onge rustheid niet van zieli zetten. Met den scherpen blik der liefde hemerktff Koert hare verlegenheid, die zij hem tever geefs zocht te verbergen. „Het schijnt, dat u iets hindert," zcide hij teeder bezorgd. „Wat scheelt u? Mag ik niet weten, wat u verontrust?" „Uwe moeder hernam Flora zacht. „Wat zal zij zeggen, ais zij uw e. keuze verneemt Ik weet, dat uw huwelijk met mejuffrouw Hiehter haar hoogste weiisch is cp.ik vrees, dat zij toornig op mij zal zijn." „Daarover behoeft ge u niet bezorgd te maken," antwoordde Koert. „Al is mijne moeder niet vrij van vooroordeelen cn al hecht zij eene al te groote waarde aan het behoorlijke Uic.litvcrversching gezorgd te wor den. Ook dit laat hier menigmaal te wen tellen bver. In het jaarverslag va a dc Kamer van Koop handel en Fabrieken te Winschoten over 18110 vindt men o. a. ten dezen vermeld dat van een transport varkens met bestemming naar Duitsoliland vervoerd, bij aankomst een 50 lal gestikt blaken te zijn, hetgeen aan de slechte inrichting der veewagens wordt toegeschreven, welke niet zooals de Duitsche tot behoorlijke luclitverversehing zijn ingericht Een ander punt van groot belang hij d» inrichting der wagens is de afmeting. De wagens moeten breed genoeg zijn oin het vee daarin dwars te kunnen plaatsen, tenzij, hetgeen voor groot vee nog meer aanbeveling verdient, de inrichting zoudanig gemaakt kan worden dat het vee in de lengte wordt ge plaatst. Aldus geplaatst kunnen die dieren heler weerstand bieden aan schokken, vooral hij liét ophouden van den trein veroorzaakt. Jlierhij zij aangeteekend dat de paarden van het leger steeds op die wijze geplaatst wor den vervoerd. .Moeten echter de dieren dwars in de wa gens geplaatst blijvwi en zijn deze niet breed genoeg, dan ontstaan allicht bij groot vee kwetsuren aan de voor- of achterzijden. In de Zwitserse he verordening regelende het vec- versoer „Arrêté du conseil fédéral concemant des prescriptions de police pour le transport du betaii sar les elicuiins de fer suisses" is dan ook in i sub 1 als minimum breedte voor de veewagens aangenomen eene afmeting van 2,F5 Mi, terwijl in de meergenoemde Duitsche 'Verordening deze afmeting is ge- geld, zoo is zij toeli veel te goed en bemint inij te zeêr, 'dan dat zij mijne liefde ernstig weerstand zou bieden. We mouten slechts geduld hebbcu met hare kleine zwakheden en hare vooroordeelen. Doeli het spijt me, dat ik haar echter de smart niet kan bespa ren, die mijne ontslagneming uit den mili tairen stand haar bereiden moet." „Hoe 1" riep Flora verrast. „Ge wilt nw ontslag nemen als officier „Wel zeker I" harnam Koert. „Mijn trak tement als officier zal bezwaarlijk toereikend zijn om te huwen. Ook bezit ik niet het noodige geld voor de borgstelling, zonder hetwelk een arm officier zijn leven lang jong- gez 1 moet blijven." „Mijn hemel! Ge wilt me toch niet zulk een groot offer brengen en uw» loopbaan la ten varen. Dat kan ik niet toestaan. Lie ver zal ik „Wees maar gerust," viel hij haar vrien delijk in de rede. Ook zonder u zou ik mijn ontslag genomen hebben. Gij hebt mijn voor nemen slechts bespoedigd en aan mijn wan kelen een einde gemaakt. Kceds morgen zal ik aan den Minister van Oorlog schrijven en mijn verzoek afzenden."

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 1