Binnenland. menigmaal nog niet eens. Het is dikwijls niet de uiterste moeito, dat een veefokker het noodige hjjeen- brengt om zijn veestapel van nieuwe exemplaren te voorzien, en maar al te veel moet op de bijkomende kosten worden bezuinigd om de beschikbare fondsen niet te overschrijden. Opzettelijk is bij dit punt ee- nigszins breedvoerig stilgestaan om in het licht te stellen, dat gelijk in den aanvang reeds is opge merkt het vraagstuk van het veevervoer werkelijk een economisch vraagstuk is. (Wordt vervolgd.) Tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Oc- neraal in het hoofdkiesdistrict Leeuwarden, is gekozen de heer C. V. Gerritsen (radikaal) met 1882 stemmen. De heer J. Troelstra (liberaal) had 1270 stemmen. BRESKENS, 10 Februari 1881. Naar men ons mededeelt zal op /.omlag 5 Maart a. s. door de wielrijdersclub te Brugge, een wedstrijd worden gehouden, tusschen Brugge en Breskens. Bij den afrit zal de volgende, route worden genomen, als Brugge, (Dampoort) Dudzeele, Westcapelle, Sluis, Zuid- zande, Nieuwvliet, Groede, Breskens. De terugrit zal worden genomen van af Breskens, naar Schoomlijke, Oostburg, Draaibrug, Aardenburg, Heille, Middelburg, Mocrkerke, St. Kruis, Brugge, (groote markt.) De 4 laatstgenoemde gemeenten lig gen in België. Langs de wegen zullen controleurs geplaatst wor den, die de deelnemers kaartjes zullen afgeven, w aar op vermeld zal worden op welk uur deze zich op die plaatsen bevinden, ten einde te voorkomen, dat van tram- of andere reisgelegenheid gebruik zal worden gemaakt. Nieuwvliet. Door den gemeenteraad alhier is aan de onderwijzeres, mej. S. de Clercrj, cenc verhooging van f 50 's jaars toegestaan. Mede werd in beginsel besloten tot den aanleg van een nieuwe keiweg door het dorp. Sluis. De loop der bevolking dezer gemeente was gedurende 1892 als volgt: Op 31 Dec. 1891 bestond zij uit 1177 luann. en 1228 vr. samen 2405. Zij vermeerderde door geboorte met 47 m. en 27 vr. samen 74, en door vestiging met 52 m. en 50 vr. samen 102. Zij verminderde door overlijden met 88 m. on 26 vr. samen 64 en door vertrek met 77 m. en 78 vr. samen 155. Het aantal zielen ver minderde aldu* met 16 m. im 27 vr. samen 43 en bedroeg alzoo op 31 Dec. 1892, 1161 m. en 1201 vr. totaal 2362 personen. Sluis. Tot onderwijzer aan school A. alhier is be noemd, de heer J. W. F. Vrielink, tijdelijk te Ylis- singen. Met den benoemde stond de heer C. F. Kohier te Ridderkerk op de voordracht. In dezelfde raadszitting werd beslotende jaarwed de van de te benoemen onderwijzeres aan school C te verhoogen met f 50het hakhout, de gemeente toobehoorende, publiek te verkoopen; de op school C vervaardigde handwerken en de op school A ge maakte teekeningen den leerlingen dier scholen te schenken, en om het jachtveld op de gemeente-gron den in het openbaar te verpachten. Waardoor heb ik mij uwe vijandschap op den hals gehaald „Dat moet n onverschillig zijn." „Als zulk het geval was," hernam Koert mismoe dig, „zou ik u en mij deze pijnlyke vraag bespaard liebben. Het is mij volstrekt niet onverschillig, hoe •gij over mij denkt. Daarom moet ik u nogmaals dringend verzooken, mij te zeggen, waarmede ik n Leleedigd heb." „Mijn hemel 1" stamelde lij verward. „Verlaat UI© „Meen, neen riep'hij heftig, hare hand vattend, moogt me niet weder ontvluehten. Ik wil ein delijk weten, wat ge tegen mij hebt." jr/Ik kan, ik mag niet. Om 's hemels wilHeb jnedelijden met me en vraag me niet meer 'Tegelijkertijd doed Flora eene zwakke poging hem hare hand, die hij stevig in de zijne hield, te ont trekken, terwijl zij zich omkeerde om hare tranen te .verbergen. Door een plotseling vermoeden geschokt, door een nooit gekenden hartstocht aangegrepen, om vatte Koert de weenende gezelschapsjuffrouw, die door liefde overweldigd en bijna jn onmacht vallende, mach teloos aas zijne borst zonk. (Wordt vervolgd) Nieuwvliet. lie loop der bevolking gedurende het jaar 1892 was als volgt Aantal zielen op 31 Dec. 1891, 295 inann. 294 vr. totaal 589. De bevolking vermeerderde door geboorte met 3 m. en 5 vr. samen 8 en door vestiging met 40 m. 35 vr. samen 75 totaal dus met 88 personen. Zij verminderde door overlgdcn met 10 m. en 8 vr. sauien 18 en door vertrek met 47 m. en 20 vr. samen 67, totaal dus niet 85 personen. Op 31 Dec. 1892 bestond zij aldus uit 281 m. »n 306 vr. Sa men 587 personen. Er werden 5 huwelijken gesloten, waarvan 4 tus schen jongmans en jonge dochters en 1 tusschen een weduwenaar en jonge dochter. Schoonilijhe. .11. Maaudag werd op de weegbrug een stier van den landbouwer L. Timmerman alhior, gewogen, die het kolossale gewicht had van 1192 K.G. Schoomlijke, 8 Febr. Iu de heden alhier gehouden raadsvergadering is tot gemeente—bode benoemd de veldwachter .1. J. Lako, op eene jaarwedde van f50, in plaats van wijlen 1'. van den Broecke. Tot tijdelijk Secretaris-penningmeester van het al gemeen burgerlijk armbestuur werd benoemd de heer 11. J. Frascr, volontair ter geui.-secretarie. De veldwachter, die nog steeds gewapend is met een kei-geweer, zal dit jaar van een ander voorzien worden. Voor de bctiekking van onderwijzer aan de openb. lagere school in de kom der gemeente Groede, heb ben zich 2 sollicitanten aangemeld. («roede, 7 Febr. Heden avond gaf ile muziekveree- nigiug „Eendracht maakt macht", alhier haar laatste uitvoering iu dit seizoen. De ruime zaal van het logement „de Drie Konin gen" was stampvol. -\iet het weder werkt» daartoe mede, niet dat de muziek haar allereerste optreden deed, was daarvan de oorzaak, maar de overtuiging iets goede, iets aangemuima als hij vernieuwing te hooren, was volgens onze meening een eerste reden, om zulk een talrijk publiek herwaarts te lokken. Het programma beloofde iets goeds. Was hij de samenstelling daarvan gezorgd voor een geede afwisseling van muziek en zang, voor welke laatste afdecling de vereeuiging „O. Sc G." die weder niet weinig bijdroeg om, bij het scherpe contrast, dat de zoete tonen van zangerskelen met de scherpe klan ken van do koperen monden maakte, één harmonisch geheel te vormen, zieh Voor deze gelegenheid we der had laten vinden. Alle nummers afzonderlijk te beschreven, g» weet het, lezeressen en lezers, daartoe zou ons blad zich niet leenen en gedoogt onze ruimte niet. We willen volstaan met de inedcdeoling, dat èn muziek èn zang hunnen ouden roem hebben gehaudhaafcl op eene w ij ze die den directeur eer en de leden ond»rling een woord van lof ona doen ontsnappen. Het declamatisch gedeelte bezat een niet geringe mate van aantrekkingskracht. Immers met spanning werd het oogenblik verheid waarop „de twee keuken prinsessen" zouden optreden. Na het «inde van het voorlaatste nummer van de eerste atdeeling, ging het gordijn op, en werd door de jonge dames M. Brak man Cd. en M. Aalbregtsc Jd. op flinke wijze het leven van de keukenmeiden voorgedragen en bezon gen. Een luid applaus loonde de beide dilettanten voor hunne uitnemend geslaagde voordracht. Het publiek riep hen zelf terug om, deor luide bij valsbetuigingen, zijn dank aan den dag te leggen. Daarna volgde de tweede afdecling, weder bestaan de in muziek en zang. Ook hierbij toonden allen zich voldaan en dankbaar, getuige het herhaalde ap plaus. Het laatste nummer dezer afdeeling de „Potpourri populaire", uitgevoerd door „Eendracht maakt Macht" was een zeer opgewekt stuk. Het publiek raakte ill vervoering, want meermalen zong het de bekende aria's, daarin voorkomende, mode. De heer Hammaclier, voorzitter der muzickvereeni- ging bracht zijn warmen dank, aan allen, die hadden medegewerkt om dezen avond zoo genotvol mogelijk ie maken. Hierop ruischten de tonen van het „Wien Neer- landsch bloed" en het „Bescherm, o God" door de zaal, welke beide stukken door de aanwezigen staan de werd medegezongen. Thans restte nog de opvoering van „De Adsistept Dokter", een blijspel in één bedrijf. Het stuk speel de in een plattelandsdorpje. Om aan het stuk een krachtiger effect te geven, werd door een tweetal le den van het gezelschap het Cadzandsch dialekt. ge bruikt, waardoor o. i. hunne rollen voordceliger uit kwamen. Dat hierbij de lachspieren menigmaal in beweging werden gebracht, behoeft geen betoog. Dat dit gelaoli echter menigmaal het opvangen van vele woorden geheel onmogelijk maakte, was te be treuren. Telkens hoorde men oen „ssst. ssst." als een aanmaning 0111 stil te zijn, want waarlijk, dergelijke bewegingen onder hot publiek zijn hinderlijk èn voor de opvoerders èn voor den aandachtigen hoorder. Het stuk werd op onberispelijke wijze uitgevoerd. Den hoeren J. C. du Mez en J. Luteijn, die op de- clamatoir gebied leeds hunne sporen hebben verdiend en als specialiteiten bekend zijn, werden door den lieer J. Bevelander Selmo een welverdiend woord van hulde gebracht. De hceren Roovers en Jaspersc, zijn mannen, die door hunne ontwikkeling veel van zich hadden doen verwachten en aan die verwachting ten volle hadden boantwoord, waarvoor ook hen een woord van hulde niet niooht worden onthouden. En ten slotte kon spr. geen woorden genoeg vinden om aan de dames Brakman en Aalhregtse voornoemd namens allen zijn hartelijkcn dank te brengen voor hun uitmuntend spel. Zij waren de baaubrceksters in Groede, die hunne talenten aan het tooneelspel wijdden. liet ware te hopen, zeide hij, dat velen, die het tooneelspel als een zedebederf beschouwen, van het tegendeel konden worden overtuigd en die laster-en leugentaal kon worden gelogenstraft door ondervinding. Dit seizoen nadert thans zooverre, dat het te voor zien is, de laatste uitvoering te zijn. Daarom nam spr. afscheid van heil, doch met een „hartelijk tot weerziens!" op een volgende concertavond, in den den volgenden winter. Als blijk van instemming volgde een daverend ap plaus èn op de schitterende uitvoering èu op de weluieenende woorden van den heer Selioo. Waai het programma was afgespeeld, volgde voor danslustigen eene gelegenheid tot die aangename lichaamsbewegingen Nog langen tijd, tot zelfs ver in do kleine uurtjes hieven velen gezellig hijeen. Aan het schriftelijk vergelijkend examen voor hoofd der School no. 1 te Biervliet is door 7 van do 22 sollicitanten deolgonomen. Oostburg, 8 Febr. Bij de heden alhier gehouden keuring van fokpaarden zijn aangegeven 2 hengsten en 15 merriën voor liet Ned. Paarden-Stambock, en 22 merriën en 7 hengsten ter mededinging naar de premiën. («roede. De gehouden inschrijving tot aankoop van een tweetal nieuwe koperen blaaa-instruineiiten teil behoeve van het muziekgezelschap „Eendracht maakt Macht" alhier, heeft opgebracht eene som van f67.50. Oost burg, 8 Febr. lieden had alhier do algemeens vergadering plaats van de Afdeeling Zeeland der ver- eeniging „Het Neder!. l'aarden-Stamboek." Alhoewel de vergadering voor alle belangstellenden in de paardenfokkerij toegankelijk was, werd van dio gelegenheid niet veel gebruik gemaakt. Een twaalftal leden was tegenwoordig. Na opening der vergadering door den Voorzitter, de heer Joh van der Have te Nieuwerkerk, en voor lezing der notulen der vorige vergadering door den Secretaris, de heer C. A. H. Wagtho te Tolen, weril overgegaan tot afdoening der op de agenda voorko mende punten. L'it het jaarverslag, bleek o. a. dat het getal leden stationair bleef. Wel hebben zich vele leden aange- meld, doch alleen hij een groot aantal is het mogelijk dat de vereeniging werkelijk nut afwerpen kan. In 1891 hebben 11 hengsten 819 merriën gedekt, waarvan slechts 44 veulens iu het Stamboek zijn in geschreven, en in 1892 werden 2402 merriën door 29 hengsten gedekt, waarvan 197 veulens in het stamboek zijn opgenomen. In het bestuur is, tengevolge van liet bedanken van den lieer N. W. Hocke, tot secretaris benoemd de heer C. A. H. Wagtho to Tholen. Door den heer '1'. J. Voorbeijtel werd verslag uit gebracht over de alg. vergadering van het hoofdbe stuur te Rotterdam gehouden. Daaruit bleek o. m. dat het aantal leden bedroeg 1025, waarvan 365 in de Afd. Zeeland, en dat de rekening was goedgekeurd met een batig slot van f 427.20. Al» plaat» voor de volgende vergadering werd aan, gewezen, Tholen, samenvallende met de landbouw tentoonstelling aldaar. Tot loden der commissie van onderzoek der reke ning over 1892, voor de volgende vergadering, wer den benoemd de heeren II. J. Dorst te St, Annaland, Chr. Hartog te Scherpenisse en C. H. A. Stoutjes- dijk te Tholen. Als afgevaardigden voor de algemeene vergaderin gen van het Hoofdbestuur worden benoemd, de heeren L. J. Dorst, en T. J. Voorbeijtel met 12 en 11

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 2