Binnenland. Gemengd Nieuws. de keizerinnen, de familie van Hessen en de hofpre diker ds. Dryander met kerkelijke waardighcidsbe- kleeders daarachter, toen het stil in de zaal nas ge worden en de laatste tonen van het gezang waren weggegleden, toen klonk de zachte stem des hofpre dikers, die een korte toespraak hield naar aanleiding van den tekst: «Dient elkander, een iegelijk met de gaven, die hij ontvangt als goede rentmeester der velerlei gaven Gods." liet was een plechtig oogenblik, toen Ds. Dryander der bruid een eeuvoudigen bijbel overhandigde, en het paar knielde. De predikant op hen toetredende, spreidde de handen over hunne gebogen hoofden uit «11 zegende hen, terwijl de ringen gewisseld werden. Dn in de stilte der zaal, boven de zacht vloeiende woorden uit van den hofprediker, hoorde men het gelui der klokken boven liet paleis en een kanon schot bonkte door de lucht. Nog altijd bleef het paar geknield, al» 't ware in gebed verzonken, maar de heerlijke, week-golvende tonen van het gezang des Douikoors II aar gj ook qaat, i/ilar zal ik u ge- (tulen" golfden door de stilte. Toen het gezang zweeg, sprak dc predikant het «Onze Vader" over de jong getrouwden uit, zegende hen en terwijl zij zich lang zaam verhieven, zong het koor het lied, dat door alle aanwezigen werd meêgczongen „Regel onzen gang, Jezuslevenslang." De keizer, die bij de plechtigheid het hoofd ont bloot had, trad nu op zijne, zuster toe en kuste haar recht hartelijk, ook zijn zwager omhelsde hij, terwijl keizerin Friedrich hare jongste dochter, die hare lie veling is en haar in de laatste jaren overal vergezeld heeft, eenige oogenblikken diep aangedaan aan het hart drukte. In dezelfde orde als de schitterende stoet was bin- aangetreden, verliet het hooge gezelschap de feestzaal, terwijl nog altijd buiten de klokken luidden en de kanonschoten bonkten. Na de huwelijksplechtigheid werd in een der zalen cour gehouden, om de jonggehuwden geluk te wen— schener was daarna een groot feestmaal, gevolgd door een bal, waarop de ministers, niet den rijkskan selier aan het hoofd, den antieken fakkeldans of liever fakkeloptocht hielden De algemeene vergadering van de Vereeniging van christelijke onderwijzers en onderwijzeressen in Neder land zal dit jaar gehouden worden te ltotterdam. Aan de goedkeuring der Staten—Generaal is onder worpen eeiie overeenkomst tusschen Nederland en Bel gië tot regeling der toelating van de wederzijdsche behoeftige onderdanen in liet audere land verblijvende tot het kosteloos procedeeren in dat land, met ont heffing der verplichting tot het stellen der bij art. 152 Wetboek v. Burgerl. Rechtsvordering bedoelde zekerhsid. Deze overeenkomst is beperkt tot de behoeftige on derdanen van beide rijken, die in het land waar zij het geding wensehen te voeren gevestigd zijn daar door worden wel zij uitgtsloten, die aan het vereisehte der vestiging niet voldoen, maar hiertegen kan, naar het oordeel van de regeering, geen bedenking be staan. liet zijn juist de eerst,bedoelde personen, die u.en, ook in den boezem der vertegenwoordiging, bij het bespreken vati de wenscln lijkheid van een traotaat, steeds op het oog heeft gehad, In een ander land dan dat hunner inwoning plegen dan ook in den regel alleen zij proeessen te voeren, die meer dc zaken in het groot doen of aldaar bezittingen hebben en der halve als niet onvormogend, ook geen» behoefte heb ben aan het voorrecht van de prodo procedure. De overeenkomst steuit in hoofdzaak overeen met de bij de wet van 7 October 188-1 goedgekeurde o- vereenkomst met Italië. II. K. II. de Hertogin van Albany Prinses van Waldeck en Pyrmont, is gisteren voormiddag met den expres-trein van 10 u. 32 min. uit Engeland te 's Ilage aangekomen, vergezeld van haar twee kinderen Prin ses Alice, oud 10 jaar en Prins Leopold, oud 8 jaar. H. M. de Koningin-regentes, door haar lichte on gesteldheid verhinderd haar zuster bij aankomst te begroeten, had graaf Schimmclpenninck Van Nijenhuis opgedragen dc Hertogin aan het Holl.-spoorstation te eompliuienteeren. Ter ontvangst van het vorstelijk gezin waren even eens tegenwoordig de gep. luitenant-generaal graaf Dumonceau de ritmeester baron Bentinck, stalmeester van II. M.de gouverneur der residentie, generaal- maj. van HeldenSir Horace Ruuibold, gezant van de Koningin van Groot Brittannië en Ierland met de hei-ren Bonham, Des Graz en George ltuinbold, se cretarissen bij de Britsche legatie. liet gevolg van de Hertogin bestond uit 2 hofda mes eu den kamerheer the Hon. A. Yorke. lof van haar." Daar mevrouw Grund deze toespelingen gaarne scheen te hooren «n ook de wensehen der bezorgde moeder scheen te deelcn, zoo twijfelde de voor indruk ken licht vastbare dame niet aan de spoedige vervul ling barer wensehen en verwachtingen. Zooals te begrijpen is, haastte zij zich om haren zoon de gunstige meening en het welwillende oordeel der nicht over zijn persoon mede te deelcu en om hem nog eenmaal dringend alle voordeelen eener zoo schitterende partij voor te stellen. «Na alles," aldus eindigde zij hare vermaningen, «wat ik van mevrouw Grund vernomen heb, ben ik stellig overtuigd, dat hare nicht u ernstig bemint en uw aanzoek verwacht. In uwe plaats zou ik geen -oogenblik dralen, en nu nog met haar spreken. Ik sta u borg, dat zij u niet afwijst, dat ge met haar gelukkig wordt en eene gcheele familie gelukkig maakt." Opnieuw streed en worstelde Koert met de verzoe king, die hem naderde. Hier werd hem aangeboden een vorstelijk vermogen, een schitterend bestaan en eene verzekerde toekomst voor de zijnen, eene hoogst beschaafde, verstandige vrouw, die hem beminde, en ■voor wie hij weliswaar geene hartstochtelijke neiging, maar die achting koesterde, die in het huwelijk vaak eene grootere zekerheid en bevrediging aanbiedt, dan eene onstuimige liefde. (Wordt vervolgd) KRESkOS, 3 Februari 1893. De beperking van het vervoer over alle Kunstwe gen in de provincie Zeeland, is met ingang van middernacht van 8 op 4 Februari opgeheven. Door de Stoomtram-Maatschappij Brcskens-Mal- deghem met een zijtak naar Sluis, werden in het jaar 1892 128.24-5 personen vervoerd. Door den gemeenteraad van Biervliet is een verzoekschrift gericht tot den minister van financiën, waarbij het verlangen te kennen gegeven wordt, dat aan den te bedijkten polder in den Brakman bij de uitwateringssluis een haven met losplaats aangelegd zou worden. In dit verzoekschrift wordt zoowel gewezen op den toekomstigen steenweg naar de Maagd van Gent als op den belungrijkeu inosselhandcl in den Brakman. Dat eene, nieuwe haven, met voldoende ruimte voor de vissehersvloot iD den Brakman, uitnemende dien sten zou kunnen bewijzen is zoo schrijft onze cor respondent ontegenzeggelijk, en voornamelijk als na weinige jaren de havens van Philippine en Bon choutc voor schepen onbereikbaar mochten zijn. Het vergelijkend examen, schriftelijk gedeelte, voor de betrekking van hoofd der school in de kom der gemeente Biervliet zal gehouden worden Maandag C Februari in een der lokalen van school A. Als deskundigen zijn aangewezen de heeren Ba- rentsen te Schoondijke, Bevelander Sehoo te Groede en Vorsterman van Oven te Aardenburg. M. Ct. Cadzaitd. Door den Dijkraad der waterkeering van het Calamitous Waterschap «Tienhonderd en Zwarte" is een drietal opgemaakt, tot benoeming van een voorzitter van genoemde waterkeering, bestaande uit de heeren P. de. Bruijne Iz., J. Cappon en D. Adri- aansen, allen landbouwers onder deze gemeente. De heer J. de Keuninck, thans nog voorzitter ver zocht wegens ouderdom, niet meer in aanmerking te koinen. Verder werd, onder nadere goedkeuring van Ged. Staten, de begrooting der in '93 uit te voeren onder houdswerken vastgesteld op f 4680. Gnder deze wer ken zijn geene werken tot oeververdediging, waarvan de behoefte eerst moet blijken uit de voorjaarspeilingen. Schoondijke. 29 dezer had alhier de algemeene vergadering plaats van de Zangvcreeniging «Kunstmin" Na goedkeuring van dc rekening over 1892 en vaststelling der bcgrooting voor 1893, werden dc af tredende bestuursleden, de heeren J. J. Eraser en Anth. Luteijn herkozen. Besloten werd door de werkende leden, in Maart a. s. de operette «het Prinsesje" te doen opvoeren. ■Schoondijke. Vrijdag 27 Jan. jl. gaf de muziek- verceniging alhier voor een talrijk publiek hare 2e winteruitvoering. Het programma werd goed afgespeeld. De svm- phonie, die hare medew erking verleende voldeed even als altijd, goed. (btffieand. Naar men ons van geloofwaardige zijde mededeelt, moet de aanleg van eon badplaats, terrei nen voor het bouwen van hAtcls, villa's eu het stich ten van een hoofdgebouw uf. badhotel, verzekerd zijn. De bevolking, dei gemeente Oostburg, bedroeg op 1 .Tan. 1892, 1921 zielen. Gedurende dat jaar hebben zich aldaar gevestigd 109 mannelijke- en 98 vrouwelijke personen, terwijl in die gemeente zijn geboren 28 kinderen van het mannelijk- en 21 van het vrouwelijk geslacht. Voorts zijn van daar naar olders vertrokken, 120 mannelijke- en 108 vrouwelijke personen, en zijn aldaar overleden 16 personen van het mannelijk- en 12 van het vrou welijk geslacht, zooilat liet getal der bevolking in die gemeente op 1 Jan. 1898, evenals op hetzelfde tijd stip van 1892 bedroeg 1924 zielen. Er werd aangifte gedaan van een tweeling geboorte en van een doodgeboren kind. Twee personen ilio alhier waren gedomicilieerd, zijn elders overleden, en écn persoon die in eene andere gemeente woonachtig was, overleed alhier. Er zijn tien huwelijken gesloten, namelijk 1 tusschen een weduwenaar en een weduwe, en 9 tusschen jong- nians en jonge dochters, terwijl hij 2 derzelvo, erken ning of wettiging van natuurlijke kinderen plaats ge had. Sluis. Vrijdag 27 Jan. j.l. werd alhier ten overstaan van den notaris K. F. Knksma, publiek verkocht, een woonhuis en erf te Sluis, aan de oude Kerkstraat groot 61) centiaren. Toegewezen aan den heer C. .1. van Vooren te Sluis voor f 500. Sluis. In de Vrijdag 27 Januari j.l. in liet Hotel 't Hof van Brussel'' alhier gehouden buitengewone vergadering van ingelanden v an den Willem Leopold- polder is inet algemeene stemmen besloten mede to werken tot verharding van den weg tot aansluiting van het Hazegras—Nederlamlsche grens. Sluis. Gedurende het jaar 1S92 zijn hier aan de haven aangevoerd 83063110 K.G. steenkolen. 8t. Kruis. Tot onderwijzeres in de. nuttige hand werken aan de O. L. School alhier is benoemd, mej. G. A. Beerens op eene jaarwedde van f 125. De nieuwe bepalingen, waaronder het vergund zal zijn, vee te mogen weiden en mest in te voeren op grenslaiulerijen, zullen weder moeten worden ge wijzigd, omdat blijkt, dat de praktijk in dezen niet in overeenstemming is to brengen met de theorie. Door de Belgische regeering zijn weder bezwaren te gen dc voorwaarden ingebracht, en tengevolge, daar van zijn door den Nederlandschen minister van bin- nenlandschc zaken weêr nieuwe voorwaarden vastge steld, waaronder ontheffing der bepaling zal worden verleend. Onder die voorwaarden was eene bepaling vastge steld, waarbij het verboden was, de invoer van uiest met rundvee te doen geschieden. Zij, die met onze grensboeren bekend zijn, weten dit daaronder velen zijn, die ossen en koeien als trekdieren gebruiken. Op welke wijze moot thans de most op het land komen? Zeker per kruiwagen of in mandje»? We gens de hoogo huurprijzen der paarden ad het hun wel als 't ware onmogelijk zijn, hunne aan gene zijde der grens gelegen landerijen te bemesten. Wensehelijk ware het, deskundigen, die meer niet locale toestanden bekend zijn te raadplegen, op dat men meer doeltreffende en gunstige bepalingen in hit leven zonde kunnen roepen. Grocdc. In dc op Donderdag 28 Januari jl. gchou- don algemeene vorgadering van «Help u zclven", (ver eeniging tot geldelijke uitkcering bij liet verliezen van varkens) is tot lid van het Bestuur gekozen do heer II. Brakman IIz, ter vervanging van den heer J. C. Cornelis, thans wonende te Breskens. Zuidzunde. Vrijdag jl. gaf het muziekgezelschap «Veronica" alhier een goed geslaagd en vrij wel bo- zooht concert. Eene behoorlijke afwisseling van mu ziek, zang en voordracht voldeed uitstekend. Gisterenavond omstreeks half negen is te Vel- zen een droevig gebeurd. De locomotief «Raaf ver trok als naar gewoonte naar IJmuiden om te rengec» ren. Te Velzen gekomen stond de kanaalbrug open juist op het oogenblik dat de locomotief kwam ann- stoomen, met het noodlottig gevolg, dat het logge gevaarte inet do 3 daarop dienstdoende personen in de diopte plofte. Dc lijkeu zijn nog niet gevonden. Dc dcolncming is groot en de verslagenheid alge-

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 2