voor ZEEUWSCH VLAANDEREN. ZEVEN MILLIOEN. No. 09. Zaterdag 21 Januari 1890. 2P jaargang. Slechte tijden. FEUILLETON. A 110 N X E M E N T 8 P li IJ 8 Per 0 maanden 40 ets; franco per post 45 ets. Voor Amerika f 2.00 per jaar bij vooruitbeta ling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaars, Brievengaarders en den Uitgever. A1)V K 1! T E X 'J' 1 P tt IJ S Yiiii 1 tot en met t regels 25 ets.; elke regel meer ets. (iroott: letters worden niiiir planls- riiinite berekend. .Vdvertentirn worden ingewacht tot Vrijdagnamiddag I uur liij den Uitgever. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdagavond bij den Uitgever C. Dl KLEM AN. te limdcens. Do natuur hoeft volde,u en wegen met eene dikke laag sneeuw overdekt, de huismoeders herinneren er aan, dat de kruimels zorgvuldig „voor de vogeltjes" bewaard moeten blijven, die hun voedsel thans niet meer kunnen vinden, en zelfs de straten van ons plat telands stadje hebben den strijd tegen de sneeuw moe ten opgeven. Bijna altijd zijn zij overwinnaars in tien strijd tegen de millioelien van sneeuwvlokken, y,e weten ze te vernietigen, tot een dikke modderige brij te veranderen, maar titans zijn ze met eene glad de vaste compacte massa bedekt, die menigen voet ganger slechte parten speelt, en hem naar de pluats doet omzien, die voor hem minder aangename herin neringen heeft in een woord 't is winter. Winter, in den waren zin des noords, winter zoo we hem in onze kinderjaren hebben gekend, met sneeuw, met vorst, de schaatsen zijn weder te voor schijn gehaald, en menigeen verheugt zich, eene ferme lichaamsbeweging te kunnen maken. In tegenoverstelling ccjitcr met de winters van vroc- geren tijd heeft deze winter een groote schaduwzijde, ze drukt den arme zwaar, misschien zwaarder dan anders, uiaar ze drukt verbazend zwaar op een groot deel van de kern onzer natie, op den handwerkstaud. 't Ia den handwerksman m de laatste jaren niet vourdcelig gegaan, de vraag om werk overtreft niet meer het aanbod, duizcnd.n knappe handwerks lieden loopen zonder arbeid, en ou» zijn gevallen be kend, dat werkbazen knechts, die 16 en 20 jaar aan alen winkel zijn geweest, gedaan hebben moeten geven. Dat is een zeer bedenkelijk verschijnsel te meer om dat een groote lijdensgeschiedenis dat „gedaan geven" ivoorat gaat, nl. vermindering van loon, niet over werken, van tijd tot tijd bericht ontvangen „er is miet*"daarmede gaat gepaard eene gcheele verande ring in de huishouding, het minder noodzakelijke wordt afgeschaft, het noodzakelijke wordt r.u en dan ont- NOVJl'LLE VAN MAX RING. „Doe mij het genoegen, mij niet met uwe spotter nijen lastig t» vallen. Ilob haast, tref anders nie mand tehuis." Blijde, van den lastigen vriend ontslagen te zijn, spoedde Bodo zich verder, vervolgd door de wantrou wende spottende hlikken van den diplomaat. „Die dwaas wil me wat wijs maken," bromde hij schimpend, „maar ik wad, dat hij zich naar mejuf frouw Richter begeeft. Het is werkelijk onbeschaamd mij te willen misleiden. Hij zal er voor hoeten," Intusschen begroette Randau de dame in hare wo ning, en reikte haar den welrickanden ruiker met zijne bavulligste buiging en het beminnelijkste lachje over, terwijl hij, toen hij den luitenant zag, met wien hij haar in vertrouwelijk gesprek vond, eene lichte opwelling van jalQcrschheid niet kon onder drukken. „Stoor n toch niet?" vraagde hij, Koert tweavin- beerd, men ziet de gezinnen vervallen, eindelijk wordt de hand uitgestrekt tot het ontvangen van liefdega ven en zoodoende wordt de werkman gedemoraliseerd. Ik wenseh voor dit oogenblik in liet midden te la ten, wat de redenen zijn, die er toe hebben geleid, om in ons vaderland, een' zoo ongezonden oeconomischen toestand te weeg te brengen. Ik wensch hier niet de vraag te behandelen wat redding brengen kan, ik wil alleen constatceren, dat de toestand voor velen, die niet tot de armenklassen behooren, en niet willen behoortn, hoogst bedroevend, slecht is, en dat wij moeten zien daarin verbetering te brengen. Hoe? Dat is de vraag. Naar het schijnt is de daling der landprijzen en vermindering der waarde van gebouw de eigendommen gevolgd door eeno daling in de ar- beidsloonen. AVanneer dat proces regelmatig voort gaat, zal de tijd komen, dat door de algcheele waar devermindering van alles met 2 guldon evenveel kan worden gedaan, dan thans met I. We zijn dan weder normaal, maar eer dat bereikt zal zijn, als liet bereikt zal worden, kan de. maatschappij nog heel wat schom melingen ondervind.ri, eïi wie weet hoevelen daarbij te gronde zullen gaan. Voorhands is er nood, die nood moet worden gelenigd, hetzij door den werkman in de gelegenheid te stellen door arbeid in de behoeften te voorzien. Niet in de behoeften die hij vroeger had, maar in die waardoor hij in staat wordt gesteld den winter, den slechten tijd door te komen. Maar wilt ge dan kimstmatige werkverschaffingNeen, en nog eens neen 1 Zij herinnert ons dat een predikant ons eenmaal mededeelde, dat in het dorp zijner inw o ning, om de meusohen iets te doen verdienen, groote massa's stecnen van den ecnen kant van het dorp naar het andere einde werden gekruid, en als alles daar bijeen was, het „dooddoeners werk" op nieuw werd aangevangen, tut dat eindelijk de winter voorbij en het te samen gebrachte geld op was. Zelfs de werklieden spotten met zulk ecnen arbeid, maar zie liever uw huis, uw meubilair, uwe eigendommen eens na, misschien is hier of daar wel wat te doen, een gertoppen toereikend en de gezelschapsjuffrouw vrien delijk toeknikkend. „Ben zoo vrij, mejnfTiouw te komen vragen, hoe het feest van gisteravond haar bekomen is „Gij zijt al te goed," antwoordde zij. „Maar wilt u niet plaats nemen, graal „Met genoegen 1 Gevoel me nog een weinig aan gegrepen, vermoeid. Was geen gemakkelijk werk alles te regelen. Heeft me veel hoofdbreken gekost, ben afgemat door inspanning, vermoeiend werk. Heer lijkst loon, als gij tevreden zijt, en u vermaakt hebt." „Uitstekend antwoordde de dame lachend. Voor- al in den cotillon „Zeer vleiend 1 Geloof aanleg voor zoo iets te hebben. Geboren maitre de plaisir en toekomstig oppereoremoniemeester, zooals vorstin v. Raudenberg gewoonlijk zegt. Kent toch de vorstin „Ik ben helaas niet zoo gelukkig „Mijne tante van moederszijde,* morkle de graaf op, eene hooge horst zettend, „Bekoorlijke dame. Zal mij genoegen doen, u haar vuor te stellen." „Daarvoor zal zioh niet zoo gemakkelijk eene ge legenheid opdoen." „Reken er vast op, dat u den volgenden winter Berlijn bezoekt.' Stel me geheel te uwer beschikking; zal n bij tante Melanie introdueeorenvoornaam ge zelschap, koninklijke prinsen, ministers, afgevaardigden. wog die verbeterd of verhoogd, een hek dat gerepareerd inoet worden, liet zou jammer zijn dat aan liet ein- de der crisis, en dat einde moet komen, onze (linke handwerkstaud gedemoraliseerd was. Wij zijn strijders voor verlichting en beschaving, we zouden zoo iets niet mogen aan zien komen, zonder ten minste, dénc poging te doen oui zulk een volksramp te keer te gaan. In dat geval zouden rle slechte tijden van thans door nog veel slechter tijden gevolgd worden en daarvoor zullen wij, naar wij hopen, behoed worden. Wij hebben nog voor korten tijd een hoogstachtings- waardig man hooren zeggen: dat een winter zonder sneeuw en vorst niet tot medelijden stemt. Welnu, er is thans sneeuw en vorst. Laat het medelijden niet uitblijven, voegt de daad bij bet woord en helpt waar gij helpen kruit, maar vooral daar waar zulks verdiend wordt. POLITIEK OVERZICHT. Hoe langer zoo meer schenkt men aan bet Panama- schnndaa! een boog ernstig karakter. Thans is rle oppositie gericht tegen President Gamot. Ilcm wil uien ook verantwoordelijk stellen voor de verschillende feiten, die aan den dag gekomen zijn. In liet repu- blikcinsche kamp is men echter volverontwaardigiug over den smet die men op Carnot heelt geworpen. Do leiders der republiekeinsche groepen hebben zich reeds tut den minister-president gericht, om daarover hun leedwezen uit te spreken. Verschillende opposanten hebben ar zich reeds over uitgelaten (lat de President in de gegeven oinstamlig- li •den het best de tl, zijn ontslag tc nemen, opdat 11X511 alsdan een „legeriuan" zoude kunnen kiezen. Het meest is in dit geval tbr aandacht gevestigd op Generaal Saussier, rlen Commandant van Parijs, die reeds bij rle vorige provident-veakiezing rle can- dirlaat der conservatieven was. Wel wordt erkend, dat Frankrijk nooit eerlijkeren flinker president beeft guliad, dan het tegenwoordig Ook oom Dierlerik, hofmaarschalk zijner Hoogheid zal zich verheugen Deze belangrijke luotledeelingen over zijne familie betrekkingen, waarmede de graaf hij rle dame indruk hoopte te inakon, werden helaas afgebroken door de onverwachte komst van tien gi z.uits hnpssecretaris die eveneens oen grontCM ruiker overhandigde en met lint onschuldigste gelaat der wereld naar den toestand der dames vernam. Nog was Bodo niet gohcel en al bekomen van deze onaangename verrassing, toen bijna gelijktijdig rle lange gestalte van den kapitein en het korte fi guur van den kamerheer verschenen, beiden met rle onvermijdelijke ruikers en rle gewone vragen, alsof allen saamgezwort n hadden den graaf de overwinning te betwisten. Terw ijl de heeren met ontsteld gelaat elkander aan zagen, en van weerszijden elkander daar wenselitcn, waar rle peper groeit, wierp de dame in bet gdii'im de gezelsohapsjullrohw een spottenden blik toe, ter wijl zij nauwlijks een luid gelach vermocht te onder drukken. Het was inderdaad een grappige toestand, welks onwaardigheid Koert het diepst gevoelde. „Hoe zeide zij, hem alleen een vriendelijk lachje schenkend, toen bij, om niet langer getuige te zijn van het hein' walgend touneel, het eerst opstond, om

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 1