AVedoiom is de lang verwachte cavalerie-promotie uitgesteld, en ook moeten or moeilijkheden gerezen ijn ten opzichte van de bevordering tot majoor van en officier van het militaire huis der Koningin, waar voor dc gelden onlangs door de Kamer geweigerd zijn. Vorige week Woensdag was het zoo schrijft u aan het r. tl. J). te St. Maartensdijk (ei land f holt 11) nog al onrustig, lien aantal arbeiders kwamen bijeen en trokken zingende langs de straat. Zij posteerden zich voor het huis van een welgesteld en geacht ingezetene, die in een soort van rijmpje en al zingende met brandstichting bedreigd werd. De bedoelde ingezetene is namelijk belast met de regeling van het vervoer van een partij hoornendeze moeten van buiten in het dorp op de haven gebracht worden. Om nu eenigzins in het bestaande gebrek aan werk tegemoet te komen, zou hij deze buomen niet door paarden, zooals in den regel geschiedt, maar door menschel! doen vervoeren; een dertigtal was naar bepaalde gegevens voor dat werk aangewezen, doeli dit was niet naar den zin van vele anderen, die even eens zonder werk waren. Zij eischten nu gelijkstel ling voor allen, die wilden en konden behulpzaam zijn aan dezen zwaren arbeid. Nadat het rumoer ongeveer anderhalf uur had ge duurd, is de uitslag der beweging geweest, dat 'den volgenden dag al de. werklieden in liet werk zijn ge steld. liet totaal arbeidsloon bedraagt echter nauwe lijks f 300, zoodat liet maar een korte vreugd zal zijn. In andere jaren vond de groote arbeidersbevolking in die gemeente gedurende de wintermaanden altoos gelegenheid 0111 veel te verdienen niet de bewerking van vlas, doch dit is in den vorigen zomer allemaal naar het buitenland verkocht, vandaar dat de behoef te aan arbeid groot is. BRESKE.V8, 13 Januari 1893. Door Gedeputeerde staten is bepaald dat de herijk in dit jaar zal plaats lubben in de hiervolgende ge meenten op de daarbij aangegeven dagen Brsskens 20 eu 27 Juni des voormiddags; Groede 27 Juni des namiddags en 28 id.; Nieuwvliet 20 Ju ni des voormiddags; ('adzand 29 Juni des namiddags Zuidzande 30 Juni des voormiddags; Betranelieiuent 30 id. des namiddags. Sluis, met uitzondering van Oud-IIeille, 1 en 3 Juli; Aardenburg, ook voor Eede, St. Kruis en Oud- Heille (gemeente Sluis) 4 en 5 Juli; Oostburg 6 eu 7 Juli; Sclioondijke 8 Juli; IJzendijke, ook voor A Valeria..dkerkje 10 en 11 Juli; Biervliet 12 en Hoofdplaat 13 Juli. Ten gerieve van liet publiek zal do lantaarn, bevestigd aan liet post- en telegraafkantoor alhier, des nachts ontstoken blijven, terwijl bij den opgang ecu leuning zal worden aangebracht. Dinsdagavond had in bet „Stoombootsyeerhuis" bij den heer Bootsgezel alhier de jaarlijksclie algemeene vergadering plaats van de Maatschappij „Eendracht maakt Macht" tot geldelijke uitkeering bij liet ver liezen van varkens. Behalve liet bestuur waren 20 leden tegrnwoor— dig- Na opening der vergadering en voorlezing der no llij zijn inorgantoilet maakte, „den geraakte te spelen en zich terug te trekken. Vrouwen en vestingen wil len belegerd worden, vóór zij zich overgeven. Teg.in- stand met iedcremlag zwakker, bij volharding over winning zeker. Zal het wijsste zijn, als ik de dame Bezoek, bouquet breng en naar haar toestand verneem. Zal aangedaan zijn, dat ik mij zoo edel wreek en geen wrok toon. Ben niet bang voor Bergen, hij is niet gevaarlijk, al woont hij niet haar in óón huis. Gravin Itandau klinkt toch anders dan mevrouw v. Bergen. Komt aan het hof, moet zich dus zeer vereerd gevoe len, als ik haar mijne hand reik." Onder zulk gedachten kwam Bodo met zijn toilet gereed, waarna hij zieli in allerhaast naar het visscliers- liuis begaf, nadat hij eerst bij den tuinier van het badhotel den schoonsten ruiker besteld had, die in de badplaats te krijgen was. Vervuld met zoete ver wachtingen, ging hij recht op zijn doel los, toen hij .ot zijn leedwezen den gezantschapssecretaris ont moette, dien hij in dit oogenblik gaarne gemeden had. „AVil naar r.cef Reibnitz," antwoordde de graaf verlegen op diens vraag naar het doel van zijn vroe gen tocht. „Maar wat wilt. ge met. de bloemen „Aan mijne nicht brengen." „Altijd galant," spotte de gezantschapssecretaris, „liet sclioonste, waarmede hij zijne liefde siert, zoekt liii on de vlakke velden."' tulen, bracht de secretaris het algemeen verslag uit over In t jaar 1892, waaruit bleek, dat van de 54 le den in '91, 3 hun lidmaatschap hadden opgezegd, liet getal begunstigers of donateurs, bedroeg 3. In 't geheel zijn 35 varkens verzekerd. Over 1892 was ontvangen f 737.31, het goed slot over 1891 bedroog f 159.08, totaal der ontvangsten f 923.39 l itgegeven is f 32.33, zoodat in kas is f831.03. De rekening en verantwoording goedgekeurd zijnde werd door 2 leden geteckend. Een voorstel van liet Bestuur tot verhooging der jaarwedde van den Socrctaris en den Penningmeester, met f 5.en te brengen op f 15.werd met 17 tegen 7 stemmen verworpen. Een desbetreffend voorstel tot verhooging niet f 2.50 kun evenmin de goedkeuring der vergadering wegdragen, der» ijl zieli 13 stemmen daartegen ver klaarden en 12 stemmen niet liet voorstel konden me degaan. De inleg voor nieuwe leden werd voor dit jaar we der bepaald op f 2.50, en de uitkeering bij liet ver liezen van varkens op f 0.10 per K.G. levend gewicht. Aan de beurt van periodieke aftreding als bestuurs leden, waren Jac. van Kampen eu iz. de Maillie, van welke laatste bericht was ingekomen, zieli niet weder verkiesbaar te stellen. Door liet bestuur werd een drietal, bestaande uit de lib A\r. AVctnrlsfelder, Jae. van Kampen en \V. Vermeulen, voorgedragen. Bij stemming bleek, dat herkozen was Jac. van Kam pen met 23 en gekozen AV. Vermeulen met 14 van de 23 stemmen. Beiden verklaarden de benoeming aan te nemen. Verder werd op voorstel van den heer V. J. J. Be- seuivr besloten de tijd van aangifte voor nieuwe leden te bepalen op uiterlijk 30 April a. terwijl ten slot te werd bepaald, dat een varken, bij eene eveutucc- le ziekte, uil den 12dvn dag door de Maatschappij zal worden overgenomen, zulks ten vervanging van den termijn, van 29 dagen, die daarvoor was vastge steld. De vergadering werd hiorop gesloten. Met ingang van 13 Januari a. s. is benoemd lot postbode voor de gedeeltelijke bestelling te Sclioon dijke, P. Boogaard, wonende te Oost Souburg. Blijkens den staat van ontvangsten over de maand December 1892, is door de stoomtram-maat schappij Breskens-Maldeghem ontvangen f 3337, en over die maand in 1S91 f 3510-32. Gedurende het jaar 1892 werd ontvangen 1 54.448.41 en gedurende 1891 f 32.207.35'/,. Ahiii de ter inlijving opgeroepen mililicplichtigen, beboerende tot deze provincie eu de lichting 1892, zijn o. m. achtergebleven: J. J. Beun, geboren te Aardenburg; I. S. Lijzcr, geboren te IJzendijke; P. L. Ie Clereq, geboren te Oostbnrg; Pieter lïoelands, geboren te SclioondijkeIzaak Kareis, geboren te IJ zendijke. Blijkens bericht van I Ir. Ms. gezantschap te Brussel zal de invoer van rundvee uit Staats-Arlaan- deren in België, behalve langs de douanekantoren Sel- zaete en Staak, van 15 dezer af ook geoorloofd zijn langs de douanekantoren Stroobruggc, AA'atervliot, de Trompe en de Cliugc. De invoer mag alleen geschie den over dag, en de ingevoerde dieren worden aan een veeartsénijkundig onderzoek onderworpen. Sluis. In de alhier gehouden raadsvergadering werd goedgekeurd dc rekoning van het algemeen armbestuur van Ileille over 1891 tot een bedrag van f 1641.53s in ontvang en van f 1307.84 in uitgaaf, alzoo met een gocil slot van f 33.69". Sluis, De drie—maandelijksohe collecte voor de school met den hijhei alhier heeft opgebracht ruim f 33. Sluis, in deze gemeente zijn in 1892 gesloten 21 huwelijken, waarvan 17 tusselien Jonkman en jonge— dochter, 1 tusselien jongman en weduwe, 1 tusschen weduwnaar en jongedochter 2 tusschen wednr. en we duwen. Bij deze huwelijken had 1 erkenning plaats van 1 kind van het vrouwelijk geslacht. Geboren werden 09 kinderen n. 1. 42 van liet man nelijk geslacht en 27 van het vrouwelijk geslacht. Buiten echt werden gehoron 4 jongens en 1 meisje. Er overleden 34 personen n. 1. 37 vun het man nelijk geslacht en 27 van het vrouwelijk geslacht, terwijl als levenloos werden aangegeven 2 kinderen van het mannelijk geslacht. Sluis. Gedurende het jaar 1892 zijn door het tele graaf kantoor alhier verzonden 628 telegrammen, en ontvangen 716, opgenomen en verder geseind 1458 ■1^1 hi-rii-Mp» 2832. Sluis. Dinsdagmiddag ibraille rde alhier de Belgi sche tram, doordat de machinist nieï ver genoeg voorbij het wissel was gereden,' een wagen zwaar met graan geladen geraakte daardoor uit ilu rails; en eerst na een oponthoud van ruim één uur kon de reis naar Brugge worden voortgezet. li roede, 19 Jail. II den werd in „de drie Konin gen", van uegc 't Nulsdepartenient alhier, ee.ne volks voorlezing gahouden. Als sprekers traden op de luieren Schoo, Krid en Glerum. Er waren weinig hoorders aanwezig. Waar, zon— als weer bij deze gelegenheid het aangename en tevens nuttige, zoo zeer op ihn voorgrond treedt, kunnen wij niet nalaten de ingezetenen tot een trouwer opkomst aan te sporen. Op de hofstede bewoond door den landbouwer de Boo in de gemeente Groede, is een werkman, door een slag van een paard zoodanig aan horst en onder kaak getroffen, dat zijn toestand aanvankelijk bezorgd heid baarde. De getroffene is thans herstellende. ÜKHMKATCItUl) V l\ (.itui.lli:. Zitting van 10 Januaai. A'oorzitter de heer J. G. Gerritsen. Tegenwoordig alle leden en de Secretaris. De notulen der vorige vergadering worden voorge- lesen en onveranderlijk goedgekeurd. De voorzitter doet niededeeliug van de volgende itigekom ;n stukkeu, als n. Missive van Z Exo. den Commissaris der Konin gin dezer provincie, houdende kennisgeving dat hij kon. besluit, de heer J. G. Gerritsen is herbenoemd als burgemeester der gemeente Groode, niet ingang van 17 Jan. a. s. b. Brief van Geil. Staten tot goedkeuring derg.ini.- begrooting voor 1893. c. Kennisgeving van mcj. .T. Monjó to St. Kruis, dat zij bare benoeming tut onderwijzeres aan de openb. school te Ktuisdijk aanneemt niet bepaling, dat zij met 15 Jan. a. s. in functie hoopt te treden tl. Berisht van Geil. Staten tot goedkeuring van het suppletoir kohier van den hoofdei omslag. I. Benoeming van een lid van liet algemeen bur gerlijk Armbestuur. Door genoemd bestuur worden als candidateu voor gedragen de heeren Joz. de Bruijtie (aftr. lid) en J. J. Aalbregtse. Eerstgenoemde wordt niet algciucenc stemmen her benoemd. II. Benoeming van onderwijzend personeel. De voorzitter deelt mede, dat zich bij de gedane oproeping 5 vrouwelijke eu 4 mannelijke sollicitanten hebben aangemeld. Alvorens tot benoeming over te gaan, wordt be sloten do ontvangen information te behandelen in ge heime zitting. De openbare vergadering heropend zijnd:, de :lt do voorzitter mede, dat Burg. en Welh. voorstellen slechts 2 onderwijzeressen te benoemen, omdat van de 4 in gekomen soUicitatiün voor onderwijzer slechts één iu aanmerking kan komen en dat juist die eenige solli citant zieli, w egens tijdelijke benoeming te Amsterdam heeft teruggetrokken. Als gevolg daarvan doen Burg. en AVeth. een tweede voorstel lil. tot het doen «ener nieuwe oproeping voor onderwijzer. Beide voorstellen worden zonder hoofdei, stemming aangenomen. Dc voordracht ter benoeming voor 2 onderwijzeres sen, bestaat uit de dames E. Frelier te A lissingen,, E. F. M. L, Janssen te Krabbcndijke, S. J. van den Berge te Vlissingon, S. dc Klerk te Nieuwvliet, en, J. J, AI. lleinigius, te lloedckenskerke. Met algemeene stemmen worden daarna de dames Frelier en Janssen benoemd. Ten slotte brengt de lieer Dc Iloo de wenscllelijk- heid tot liet gevon van gewoon lager onderwijs ooi. op AAroensdaginiddag in plaats van op Zaterdagmorgen* onder dc aandacht van het Dag. Bestuur. Dewijl do Raad zieli bij dit gevoelen aansluit cit hij er geon bezwaar in ziet om aan liet hoofd der School de vrijheid te schenken tot het vervullen zijner functie aan de Rijks-Normaallessen te Oostburg op, (lat tijdstip, verklaart de voorzitter zich bereid dit punt in de vergadering van Burg. en AVeth. ter sprake te brengen, en in overleg te treden met den Districts schoolopziener. Niets meer te behandelen zijnde, sluit de Aroorzit- ter, onder dankzegging voor dc tegenwoordigheid der leden, do vergadering. ♦«roede. Blijkens alhier gedane waarnemingen viel gedurende de maand December 1892 op 9 dagen 55.5 in.Af. regen en sneeuw, tegen 78.6 m.M. in December 1891. De wind was op 15 dagen Z.W.,

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 2