oor ZEEUWSCH v VLAANDEREN. ZEVEN MILLIOEN. feuilletonT No. 68. Zateidag 14 Januari 1893. 2C jaarga ng*. Binnenland. NIEUWSBLAD ABO X X E M EKTSPR IJ S Ver 3 maanden 40 ets; franco per post I") ets. Voor Amerika f 3.90 per jaar bij vooruitbeta ling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaars, Brievengaarders en den Uitgever. ADV E R E X T IE P U IJ S Van 1 tot en met 4 regels i't ets.elke regel meer ets. Groote letters worden naar plaats- ruimte berekend. Advertentien worden ingewacht tot Vrijdagnamiddag 1 uur bij den Uitgever. Deze Courant verschijnt eiken I 'rijihgavoml bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Jirettkenn. POI.ITII.h OVERZICHT. En met het legerplan in Duitscliland èn met de grondwetsherziening in België is het voor het oogen- blik alles behalve rozengeur en manesehiju. Met de legerhervorming althans schijnen de kansen eerder verergerd dan verbeterd te rijn, ondanks de verklaring des keizers, dat zij uit militair en politiek oogpunt onvermijdelijk is. Waar de crisis daaromtrent toe neemt acht men eeue Rijksdagontbinding niet alleen niet onwaarschijnlijk, maar zells als zeer mogelijk. Stellen w ij ons de. ontbinding voor, dan rijst als van zelf de vraag op, of de regeering alsdan eene voor het ontwerp gunstig gestemde meerderheid zal ver— Urijtre.ii. We wagen bet niet hierop een beslissend antwoord te geven, dewijl ook de kansen daartoe twij felachtig staan. Wanneer de regeering een vergelijk tracht te. tref fen met de opposanten, waartoe het eigenlijk zou de moeten leiden dan behoeft het niet zoover te komen, wat in de gegeven omstandigheden 't best was. En wat na betreft de grondwetsherziening in Bel gië, worden de vooruitzichten daartoe steeds minder. De leider der gematigde liberalen de heer Bartla Frère, heelt zich tegen het ontwerp verklaard, omdat het aantal kiezers te ver wordt uitgebreid. De radi calen daarentegen, dringen steeds meer en meer aan op algemeen kiesrecht. En aan den anderen kant komt de afgevaardigde Louis Lepoutre met de be tooging dat het ontwerp van minister Beernaert, tot herziening van art. 47 der grondwet, bepalende dat de kamers van vertegenwoordigers is samengesteld uit de afgevaardigden, rechtstreeks gekozen door de bur gers, die deu door de wet bepaalden cijns betalen, welke niet boven de 1U0 gulden in de rechtstrecksche belastingen en niet beneden de 30 gulden mag gaan, ongrondwettig is. Tenzij de kamers revolutionair handelen, kunnen zij niet anders doen, dan artikel 47 der grondwet schrappen, als de eenige oplossing ju dezen moeilijken tweestrijd. NOVELLE VAN M A X KI N G. „Ik spreek, helaas uit. ondervinding. Ik zou u (Je ongelooflijkste geschiedenissen van lage kuiperijen van het, zoogenaamde goede gezelschap kunnen ver halen, maar die nietigheden boezomen mij afkeer in, en ik wil u ei) mij dezen schoonen morgen daarmee niet bederven. Geloof ine, mijnheer v. Bergen, het armste meisje is gelukkiger en eene bedelares benij denswaardiger, dan een bezitster van willioenen, die met haren rijkdom slechts de speculaticwoedc der man nen prikkelt en het geluk eener reine, onbaatzuchtige liefde in haar geheele leven niet leert kennen." „Mejuffrouw 1" antw oordde Koert verrast en gekwetst door hare onverbiddelijke openhartigheid. „Ik beklaag u, dat gij zulk een slechten dunk van ons mannen hebtmaar ik kan niet toegeven „Ohernam zij vriendelijker. „Ik weet wel, dat er degelijke uitzonderingen zijn, mannen, die vrij zijn van alle eigenbelang, die men volkomen vertrouwen Verschillende overwegende redenen in aanmerking genomen, beginnen velen te twijfelen of er van de grondwetsherziening nog wi l iets terecht zal komen. De lüe Januari, die door menig Parijzenanr met angst en spanning en door velen in de buitenwereld met belangstelling was te geuioet gezien, wegens de aangekondigde anarchistische betoogingen bij de opi ning van de Kamers, is op dat punt kalmer voorbij gegaan dan menigeen had geducht. AVe willen dan ook gaarne aannemen, dat de maatregelen, om elke botsing te voorkomen en elke wanordelijkheid te smo ren, er toe heeft medegewerkt om de orde zoo flink te bewaren. Aan de andere zijde toch kenmerkt die. dag zich door een feit, dat du naam van Frankrijk, als zijnde het land van verrassingen, weder ten volle bevestigt. Want waar velen dien dag in angstige span ning begonnen verspreidde de n.are zich duor de Seine- stad, drt het nieuwe ministerie nauwelijks 3 wiken oud, zijn ontslag had ingediend, op grond er van dat bij nauwkeurig onderzoek van den toestand, eene wij ziging in liet kabinet, noodzakelijk gebleken was. President Carnot nam liet ontslag aan en bood den lier Itibot, die in het afgetreden ministerie de por tefeuille van buitcnlaudsche zaken had, de vorming van een nieuw kabinet weder aan. We zullen hier niet langer stil bij blijven staan. Waar in het kabinet-Ui bot elementen zitting had den, die niet in het kader pasten, zullen deze door andere vervangen worden, w ie weet voor hoe kort wefr Bij de heropening der Kamer is de heer Floquet als voorzitter bij eerste stemming niet herkozen er, tengevolge daarvan trok hij zieb bij de tweede stem ming terug. Thans is in zijne plaats de onder-voor zitter der kamer, de lieer Casimir Périer, benoemd. Om zijn» flinke leiding der vergaderingen is de aftreding -»an den heer Floquet een vrij ernstig ver lies voor het Fransehe Parlement, onder de tegenwoor dige moeilijke omstandigheden, waarin de Republiek zioh bevindt. Met deze moeilijkheden is als vanzelf onze aandacht kan, die onze hoogste achting verdienen, wier vriend schap mij trotseh on gelukkig maakt." Tegelijkertijd reikte zij, als oin hare woorden te bekrachtigen, Koert hare hand, en wierp hem met hare schrandere oogen een vnelheteekeneuden blik toe, alsof zij hom tot een formeel aanzoek wilde aanmoe digen. Dat Koert, niettegenstaande dit alles, de hem aan gebodene en door zijne moeder zoo vurig gowensehte gelegenheid ongebruikt liet voorbijgaan en de verzoe king dapper weerstand bood, was niet alleen de ver dienste van zijn degelijk karakter, maar evenzeer van liet toeval, daar juist va dit oogenblik de gezelschaps juffrouw in den tuin kwam, wier verschijning vol doende was om als oen heldere zonnestraal den droe- vigen nevel en alle. gedachten aan stoffelijke belangen te verjagen. Onwillekeurig mankte hij eene vergelijking tnsschen de rijke erfgename en de arme gezelschapsjuffrouw die hen» in hare nederigheid en vrouwelijke bevallig heid veel meer aantrok en boeide, dan de belangwek kende dame met al bare schatten en haar vernuft. Hoe langer hij echter Flora beschouwde, des te meer viel hem de treurige uitdrukking op vau haar edel gelaat, de bleekheid harei wangen en het smar telijke glimlachje van den lijnen mond. Maar al te gaarne had Koert haar gevraagd naar de reden harer gevestigd op de Punama-questie. Hierover is het. proces mede Dinsdag begonnen. De hoofdbeklaagde Ferdinand de Lesseps w erd ver tegenwoordigd, door zijn zoon Charles, die mede zich zelve als beschuldigde had te verdedigen. De voorzitter der rechtbank vroeg dezen wat hij gedaan had met de GOD.(JOU francs die waren uitge geven in bons aan toonder. Be Lesseps verklaarde, dat, tijdens de indiening van het leening—ontwerp bij de kamer, de toenialige minister Baihaut hem een uiilliocn francs had gevraagd, betaalbaar in verscheidene termijnen., van af den dag der indiening van het ontwerp tot dat het zoude zijn aangenomen. Onze ruimte gedoogt niet, de geheele behandeling in ziju vollen omvang op te iieincn. AVij kunucn ons bepalen, tot de inededeeling, dat de verdediging hoofd zakelijk neerkwam op de verplichtingen, die de direc tie moest nakomen aan de eischen der bankiers en andere invloedrijke mannen tot het welslagen der preiuie-leening ten dienste der Panama-Maatschappij. De heer de Lesseps beweerde, dat liet onmogelijk was, eene leening tot stand te brengen zonder groote onkosten. Enorme sommen werden genoemd, die aan bankiers en andere personen voor „bewezen diensten" waren uitgereikt. Elk der beklaagden tracht zijn on schuld aan te toonen, door de hem ten laste gelegde feiten aan anderer invloGd of fout te wijten. De loup en de einduitspraak van liet proces wordt door velen met belangstelling gevolgd en met spanning tegemoet gezien. II AI. de Koningin—Regentes beeft een bedrag van f 300 doen toekomen aan het Bestuur van liet Toe vluchtsoord voor dakloozcn te 's Graveuliage van het Leger des Ileils. Alen meldt uit 's Graveuliage: droefheid, maar de tegenwoordigheid der dame en eene zekere bltiohoid legden hem het zwijgen op. llij kon niet begrijpen, waarom Flora geheel tegen hare vroegere gewoonte in zijnen vrirndelijken groet ter nauwernood en de tot. haar gerichte vragen slechts gedwongen beantwoordde, en iedere toenadering tot hein ontweck, alsof zij hoos op hem was en met opzet elke verklaring zocht te vermijden. Des te vriendelijker en beminnenswaardiger was daarentegen mejuffrouw Richter, zoo vertrouwelijk en voorkomend als nooit te voren. Zonder zich om do aanwezigheid der gezelschapsjuffrouw to bekommeren, schertste en lachte zij met Koert, ja eiselite zelfs van hem, dat hij haar tcekciionderriclit zou geven, alsof zij liet er op toegelegd had, hem hare neiging open lijk te kennen te geven. Beleedigd door Flora's koelheid, afgestooten door hare onverklaarbare handelwijze, die hij niet meende verdiend te hebben, schonk hij meer uit trotseh en ergernis, dan uit iniierlijken aandrang zijne geheele opmerkzaamheid aan mejuffrouw Richter en onderhield zich zoo druk en opgewonden met haar, dat hij alleen in haar belang scheen te stellen. Terwijl Koert zoo heen en weer dobberde tusscheu de beide dames, waren graaf Randau's gedachten uit sluitend bezig mot de bezitster an millioenen. „Echte domheid 1" zeide hij in ziehzelvtn, terwijl

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 1