Binnenland. Gemengd Nieuws. zetting van de staking groote ellende en gebrek te wachten staat. Het is daarom te hopen, dat het den gouverneur Nasse moge gelukken rene schikking tot stand te brengen, waardoor verdere moeilijkheden wor den voorkomen. He Maandagavondpartij ten Hove was druk bezocht. Ongeveer een 700 genoodigden waren tegenwoordig, meerendeels gevormd door al de leden van het corps diplomatique de ministers, hoofden der departemen ten de leden van de volksvertegenwoordigingvan den Itaad van State de Algemeene Kekenkamer den lloogen Kaad en de overige rechtsoollegiën alhier enkele kunstschilders en verder door een bizonder groot aantal opper-, vlag-, hoofd- of verdere officieren van schutterij, land- en zeemacht. II. M. de Koningin-Regentes (de Koningin woonde de soiree niet bij) verscheen tegen half lien in de luisterrijk verlichte zalen, welke ook door de keur der toiletten van de dames en door de gala-kleeding der genoodigden een verrassenden aanblik opleverden. II. M. deed zich in een der bijzalen achtereenvol gens voorstellen de genoodigde dames, de officieren, die nog niet aan de Regentes waren gepresenteerd en wicn eene b vordering of onderscheiding wasten deel gevallen en daarna de particulieren. Twee orkesten voerden beurtelings concertstukken uit de Koninklijke Militaire Kapel in de groote danszaalbet muziekkorps der dd. schutterij iu de kleine. Er is niet gedanst. H. AI. de Koningin-Regentes onderhield zich tijdens haar verblijf onder de genoodigden met verschillende diplomaten, hooge staatsambtenaren en hunne dames en verliet te half twaalf den kring. De raout werd daarna nog tot I uur voortgezet en toen verlieten de laatste gasten het Paleis. Tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Ge— neraal in het hoofdkiesdistrict Rotterdam, is gekozen de heer A. Plate (L.), met 14.60 van de 2256 uitge brachte stemmen. Volgens een te Breda loopend gerucht zou bij den minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid bet voornemen bestaan, het Rijkslandbouw-pruefstation te Breda te verplaatsen naar een der gemeenten in Zeeland. Reeds verneemt men, dat te Goes inlichtingen be treffende een geschikt gebouw zijn ingewonnen. BRESKFAS, Januari 189». Gedurende het jaar 1892 was de beweging in onze haven vrij aanzienlijk. Er kwamen 1067 stoom- en zeilschepen metende 59000 tonnen binnen, terwijl 1019 vaartuigen meten de 58000 tonnen uitvoeren. De groote aanvoer van grind en d° belangrijke uitvoer van suikerbieten brachten niet weinig bij om de scbeepvaartbeweging het vorige jaar tot zulk ccne hoogte te brengen. liet maken van twee zeedijken, ter gezamclijke lengte van 2737 meters, ter bedijking van buiten gronden in den Brakman, tusschen den Angalinapolder en de polders Elisabeth Magdalena, Passagcnle en Clara, benevens bet bouwen een uitwateringssluis en verdere daarbij bchoorende werken, is gegmid aan den voor- laatsten inschrijver, den heer A. van der Straaten te Bergambacht voor f 96.400. De gehouden collecte voor de Nieuwejaarsbe- U is te toegevend jegens mij en te streng jegons het overige gezelschap." „Ik laat hun slechts recht wedervaren. Juist in mijne omstandigheden leert men maar al tc goed het ■eigenbelang, de leugen en de huichelarij der menschcn kennen. Gij weet niet, mijnheer v. Bergen, hoe arm .de rijken zijn, en welk een vloek op al het geld rust." „Maar ik kan mij toch niet voorstellen, dat „Een millioenair meestal ongelukkig is," vervolgde de dame op bitteren toon. „Hij heelt geen vriend, dien hij vertrouwen, geen menscli, dien hij gelooven kan. Zijne naaste bloedverwanten misleiden, zijne ondergeschikten bedreigen hein, en de wereld zoekt hem slechts, om hem te plunderen. De vrees, voort durend bedrogen te worden, verbittert hem het leven, en de ondank bederft hem het genot van weldoen. Afgunst en nijd zijn zijn eenig loongeen wonder dat langzamerhand zijn hart verhardt, en dat hij slechts wantrouwen en verachting gevoelt." „Het zou treurig zijn, als u uit ondervinding sprak." (H oM vervolgd) deeling bedroeg dit jaar alhier f 152.50. Te, G'adzand schijnt de algemeene werkeloosheid en malaise zich niet te doen gevoelen. Naar de MidtMb. Cl. althans herieht, staat daar het armenhuis der diaconie reeds ruim eeu jaar ledig. In dezelfde gemeente is eene kerk, die voor dat dorp buitengewoon groot kau genoemd worden het is oogensehijulijk eene dubbele kerk men ziet twee daken deze worden bouwvallig eu er was sprake van, dat een nieuw kerkje deu eerbiedwaardige!! ouden tempel vervangen zou. De hooge regeeriug heeft vol gens hetzelfde blad een onderzoek laten instellen en verzocht de kerk te laten staan en te restaureeren. Zij is volgens deskundigen een der oudste monumen ten van bouw kunst uit Zeeland en even oud als het oudste gedeelte van de abdij te Middelburg. Sluis. De heer G. Wit hoofd der openb. school alhier, is geplaatst op de voordracht voor hoofd eener openb. school te Alkmaur. Sluis. Aan werklieden uit deze gemeente wordt op het oogenblik werk verschaft, door bet aau stukken laten slaan van ijs, afkomstig uit het kanaal rail Sluis naar Brugge, en dat daarna opgeborgen wordt in den ijskelder der stoom roomboterfabriek alhier. Sluis. In deze gemeente is eene tweede onderlinge maatschappij tot geldelijke uitkeering hij het verliezen van varkens opgericht, waaraan reeds door 20 ledeu en 2 donateurs wordt deelgenomen. Tot bestuursleden dier maatschappij zijn gekozen de heeren II. C. Bakker, voorzitter, J. Remijn secre- t.-ris, J. Baas penningmeester, J. du Burck en 1'. Stolberg. Sluis. In de haven alhier, werden gedurende 1892 ingeklaard 707 schepen, inet eene hoeveelheid van 39627 ton inhoud en uitgeklaard 786 schepen met eene hoeveelheid van 386-80 ton inhoud. Hieronder zijn begrepen de stoombouten der baide maatschappijen alhier, die gemiddeld 5 maal per dag naar Brugge heen en terug vareu. Scltoouilijke. De bevolking bestond op 31 Deo. 1892 uit 878 mannelijke en 928 vrouwelijke, samen 1806 ingezetenen. Deze weck heeft er te Oudeman een ernstige misdaad plaats gehad. Een viertal personen vervoeg de zich des avonds laat hij den burgemeester Perdaan aldaar, vermoedelijk met het doei tot het plegen van diefstal. De knecht, dien zij het eerst aantroffen en de per sonen herkende, werd, om uitbrenging van hun feit te voorkomen, op laaghartige wijze vermoord. Daarna drongen de schelmen dooi tot de slaapka mer van den burgemeester, waar zij dezen onschade lijk maakten en hem dwongen de sUutels van de kast, waar het geld bewaard lag, af te geven. Zij moeten zich van een aardig sommetje meester hebben gemaakt. Tegen half zeven in den avond brak Maandag een hevige brand uit iu liet confectiemagazijn „A la cou pe élégante" in de Vijzelstraat 53 te Amsterdam. Dit magazijn is een filiaal van de zaak in de Hoog straat des heeren A. Z. van Praag, die het perceel in huur had van deu lieer J. 11. Berning. In het filiaal is overdag een bediende, die tusschen zes en acht. vertrekt en dan door den patroon vervangen wordt. Dit had ook gisterenavond plaats. Daar nu het gas niet wilde branden, had men een petroleum lamp opgestoken. Of hiermee liet ontstaan van den brand samenhangt is niet uitgemaakt, maar in elk ge val zagen de voorbijgangers om half zeven de vlam men uit den winkel slaan. Tegelijkertijd ontdekte, men een vuurgloed in het achterhuis, grenzende aan een open plaats van den lieer Oosterhaan. De vlammen grepen zoo spoedig om zich heen, dat in een oogwenk het geheele huis in lichtelaaie stond. De brand kreeg dadelijk een zeer dreigend aanzien. De rosse gloed slak scherp af tegen de blauwe lucht en de wit besneeuwde daken in den omtrek. Op ver ren afstand was de vuurgloed, die dctegenoverliggcn- de huizen blakerde, zichtbaar. Hij was zoo hevig, dat de verf dier perceclen afbladderde en de ruiten aan de oveizijde sprongen. Ongeveer 10 minuten, nadat de vlammen waren ontdekt, verscheen de brandweer op het terrein. Haar late komst is tc wijten aan de omstandigheid, dat de brandwagen uit de Agnietenstraat, die het eerst op liet terrein had behoor-n aanwezig te zijn, door de gladheid op den Kloveniersburgwal bij de Staalstraat met paard eu al omviel, waarhij twee brandweerman nen licht gewond werden. De arm van een hunner werd ontwricht; dr. Philips verleende hem de eerste hulji. De brandweer slaagde er gelukkig in den brand tot liet aangetaste perceel te beperken. Daarvan is echter ook niets overgebleven dan de muren het huis is totaal uitgebrand. au den inboedel heeft men niets kunnen redden. De aangrenzende huizen, be woond door da heeren Oóstetbuau cu Berning (zoon van den eigenaar van het verbrand perceel), hadden weinig van liet vuur te lijden, doch leden veel water schade. Dit moctmede worden toegeschreven aan de omstan digheid, dat de brandweer was medegedeeld, dat op don zolder boven den bcddcnwiiikcl des heeren O. 4000 K.G. watten waren opgestapeldde brandw eer moest dus met kracht van water voorkomen, dat dit licht ontvlambare goed zou vuur vutten. De inboedel was verzekerd bij den assuradeur N. Cohen. Om kwart over negen trok de laatste spuit af; drie vechtkraneti gaven toen echter nog «valer. In het geheel waren uitgerukt vijf handspuiten en drie stoom- brandspuiten, welke echter niet alle in werking be hoefden te worden gesteld. Vermelding verdient nog, dat op hetzelfde oogenblik drie andere, kleinen- branden waren uitgebroken Boomstraat, Eijnbaansgraeht eu Nieuwe Achtergracht. Politie en brandweer moesten niet kracht optreden om de talrijke nieuwsgierigen op een afstand te hou den. Omtrent de oorzaak van den brand deelde de ei genaar der zaak, de hoer A. Z. van Praag, het vol gende mede „Mijn zaak wordt waargenomen door een bediende, die ik om zes uur 's avonds geregeld aflos. Toen ik Maandagavond in de ijz-lstr.iat kwam, vond ik den winkel nog donker. Mijn bediende vertelde mij, dat de Wenhamlainpcn niet wildon branden. Ik onder zocht deu meter en omwond dien met oude kleeren, doeli zonder sueoes. Toen, denkende dat liet water bevrozen was, goot ik een paar emmers warm water over buizen en meter. Intussehen was reeds gezonden om den gasfitter. Om eenig licht te hebben staken wij een kaars aau in de paskamer en de peer van een hanglamp zette ik op de toonbank. Daarop zond ik mijn bediende om schmefhaken te balen, en toen ik beproefde één daarvan te bevestigen in liet plafond, viel ik van de toonbank, de lamp omgooiende. Ter stond vlamde de petroleum op den grond. Ik riep hulp, doch mijn bediende was verdwenen. Dadelijk liet ik de gordijnen naar beneden, omdat veel nieuws gierigen binnen koken. Op mijn geroep snelde een kleermaker toe om mij te helpen doch er viel niets ineer te redden. De kleermaker brandde zich deer lijk, ik verwondde mij aan de banden. Toen de hitte ondragelijk werd vluchtten wij naar een plat aan bet achterhuis. Hierdoor kwamen wij bij onzen huurman Oosterbaan in den bedden winkel. Mijn helper werd naar liet gasthuis gebracht. Na geruimen tijd ver scheen de brandweer (de reden van het oponthoud deelden wij hierboven mede), maar toon sloegen de vlammen reeds verwoed uit. Omstreeks negen uur deelde ik, wat ik u verhaalde aan het bureau van politie „Oud-Gymnasium" mede.* Te Sappeincer, eene plaats met ruim 2000 fa brieksarbeiders, die schier allen socialist zijn, is het Maandagmiddag tot eene ernstige botsing gekomen tusschen de marechaussees en de arbeiders. Toen Maandagochtend een ongewapend huzaar met een knecht van den logementhouder Struvee aan de strookartou- fabriek van Schollen kwam om stroo te halen, werden zij door eenigc arbeiders omsingeld, en is de huzaar door hen met het hoofd tegen een boom geslagen en mishandeld. Ilij wist te ontkomen en rapporteerde het gebeurde. De maréohanssés Van Wijk en Puyin— broeck werden inet den mishandelden huzaar Bcigsma daarop naar de fabriek gezonden, ten einde de belha mels tc arresteeren Er werden er niet moer gezon den om aan de zaak een kalm aanzien tc geven. Met een regen van steenen werden zij begroetter zelf verdediging «varen zij genoodzaakt onmiddellijk vuur te geven, Er werden 18 patronen verschoten 8 per sonen zijn gewond, van wie 2 levensgevaarlijk6 werden er naar het ziekenhuis tc Groningen vervoerd. De maréehaussées en de huzaar retireerden lang zaam. De huzaren-luitenant S. van Obcrveldt trok toen met zijne geheele macht (30 huzaren) naar de fabriek, vergezeld van den burgemeester, den licc.r Venema. Uit eon raam en van het dak werd met steenen naar de militaire macht geworpen. De bur gemeester begaf zich niet eenige maréehaussées in do fabriek. Zij arresteerden de belhamels Van der Laan, Bou man cn Mulder, beruchte socialisten^ die daarop

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 2