Binnenland. Gemengd Nieuws. TV ontploffing werd vereorznakt door de onvoor zichtigheid van een Italiaansch werkman, die, teil einde drie vaten dynamiet te doen ontdooien, deze op •de binnenplaats had neergezet in de nabijheid van een groot vuur. De Italiaan zelf werd gedood Zaterdag des avonds ran 5 tot 8 uur waren in de •groote balzaal (hoven) ten Paleize verscheidene kerst- boomen geplaatst. Daar waren genoodigd en aanwezig verschillende leden der hofhouding en van den dienst TIaier Majesteiten, aan wie de Koningin rijke geschen ken heeft aangeboden. De zaal, welke de schitterend verlichte kerstboomen bevatte, was luisterrijk gearrangeerd. H. M. de Koningin-Regentes heeft aan II. M. de Koningin, behalve een groot aantal andere voorwerpen, als kerstgave geschonken cei, schilderij, Voorstellende Z. M. Koning Willem III, geschilderd door de .los— welin de .long, welk portret zeer goed geslaagd is en voortreffelijk gelijkt. Bovendien ontving If. M. van haar moeder teil ge schenke een hier te lande vervaardigd wagentje voor bespanning met pnncys, uiet welk poneykarri I je de jonge Koningin reeds een rijtoehtje beeft gemaakt oji de buitenplaats Onrgrfiet, aan den Sclieveningschen weg. Bij gelegenheid van liet Kerstfeest ontving de Ko ningin ook een cadeau van den Keizer van Duitseh- land, n. 1. visr doozen met soldaten (grenadiers en kurassier») en kreeg de Regentes van haar dochter *i. twee. lampen en verscheidene luxe-artikelen. SKESKEJIS, 30 December IMS. Naar wij vernemen zal op Vrijdag IS Jail, a.s., in de openbare school alhier, cene uitvoering worden ge geven onder leiding van den heer A. F. Wisse, door de Kinderzangvereeniging. lïet eontraeteeren van suikerbieten in onze om geving is nil reed» in vollen gang. Kr wordt dan ook een goede prijs besteed; f 11 is een algemeen aanbod. Ook de vlasbouw belooft animo. Voor vlasland ■wordt een som vail flUO per gsuiet tot verhuring geboden, waarbij den verhuurder de helft op de hand wordt gegeven. De huurdar behoudt zich evenwel het recht voor, om, zoo do vrucht niet aan de ver wachting voldoet, met een andere vrucht to bezaaien. De mailboot „Prins Hendrik" is naar de werf der Kon. Maatschappij „de Schelde" gesleept, om de schade te repareeren; het logies en do tweede klasse kajuit zijn uitgebrand, welke schade naar men zegt, geraamd wordt op 20000 gnlden. De brand is vermoedelijk ontstaan door een bran dende kachel in het beneden voorschip. Bij Kon. besluit is herbenoemd tot burgemees ter van Qroedc ec N'ieuwvliet de heer J. G. Gerritsen. "Wc ontvingen van verschillende onzer corres pondenten verslagen van kerstfeestvieringen in openbare kerkgebouwen, zondagscholen en ook van gehouden ■concerten, tooneeluitvoeringen en diergelijke. Allen behelzen de mededeehng, dat de opkomst van het publiek groot en het succes uitnemend geslaagd was. We bepalen ons tot deze beknopte vermelding ter besparing van ruimte, dewijl de berichten onge- sveer op het zelfde neerkomen. Onder de paarden van de gebr. Cortvriendt te „Mijn Tremel 1" hernam Koert ongeduldig, zult •toch niet verlangen, dat ik hals over kop verliefd taak op eene jonge dame, die ik nauwelijks aeht da gen kan, en dat ik haar evenals Randan begin na te loopen, alleen omdat zij millioenen bezit Dat stuit •tegen mijn gevoel ik zou mezelf moeten verachten, al, ik alleen om het geld, alleen oin verzorgd te zijn, imijne grondstellingen verloochende en mijne vrijheid -verkocht.' „Dat moet ge ook niet. Maar afgezien van haar vermogen, is mejuffrouw Richter toch eene uitstekende, hoogst beschaafde, belangwekkende joDge dame, welis waar niet van adel, maar toch van zoer goede familie, zoodat niemand u kan verdenken, als ge haar huwt. Ik ben ook volstrekt niet van plan u aan te moedigen •of u te raden u aan haar op te dringen ook weet ik maar al te goed, dat geld alleen niet gelukkig •maakt, «n daarom zou ik gaarne zien, dat ge «elven •rij pelijk onderzocht en aan de zaak die belangstelling «choiikt, die ze in alle opzichten verdient. Dat zijt ge ■uzelven en uwe familie schuldig, en ge bezoedelt u er in het minst niet mede.' (Wordt vervolgd) I.lzehdijke is de lendentyphus uitgebroken, waarvan 7 der aangetaste dieren zijn bezweken Bij den landbouwer Van Hccke zijn eveneens 6 paarden gestorven, vermoedelijk aan lendentyphus. Wegen# het ongemeen snelle verloop, die de ziekte had, dacht men eerst aan vergiftiging. De di-trict*—veearts, daartoe door den burgemeester gcrequirerrd, heelt geconstateerd, dat geene besmette lijke ziekte in liet spel was. Of een chemisch onder zoek naar mogelijke vergiftiging is ingesteld, is onzen liericbtgever niet bekend. De ziekte, schijnt zich tot hiertoe tot deze enkele grvsllen te hebben bepaald. Urtniucliemeiit. Door den kerkeraad der Ned. Herv, gemeente alhier is benoemd tot ouderling de beer J. van den Vineele en tot diaken dc heer A. Risseemv Iz. Sluis. In ile op Vrijdag 2:! Dec. gehouden zitting van den gemeenteraad alhier, is de heer II. M Hen- nequin aldaar, herbt noemd als geneesheer belast met de vaccinatie en doodscllouw, en zulks voor den tijd van 3 jaren. Sluis. Tengevolge der gladheid gleed dinsdagmorgen een meisje van de weduwe I, uit, viel, en brak haar been. Door de Maatschappij Welbegrepen Eigenbelang te Aardenburg werd Dinsdag na aanbesteding gegund de levering van SI3110 kg. superphosphnat 14 pCt. aan de firma Standai rt Co. te Balgerhoeckc ad f 3.(15 per 1UU kg- 42100 kg. Annn. snperphosphaat 7 en 9 pCt. aan den heer C. Meysuian te Sluis ad f 0.49 per 100 kg. ern 40950 kg. Cliilisalpeter 15 pCt. aan denzelfden C. Meysuian ad f 10.71 per 100 kg. De eerste meststof moet geleverd worden 15 Janu ari a. s., de beide andere in de laatste wesk van Fe bruari e. k. Znid/.unde. 29 Dec. Heden had alhier in „de Drie Koningen" de verpachting plaats voor 3 jaren van de tollen langs den grintweg Nieiiwvliet—Sluis—Ketranche- ment, en den Mariaweg van Zuidzande nacr Cadzand. Voor de lollen op eerstgenoemden weg werd inge schreven voor tol A. door A. van der Rijke f 120.— voor tol B. door J. Gaossen f 600.— en voor den tol op den Mariaweg door J. Lucieer f 150.—. De tollen zijn aan de inschrijvers gegund resp. voor f 200.-, f 700. en f 180. 's jaar». Ken perceel grasetting bij N'ieuwvliet werd voor f 30.- 's jaars gedurende _0 jaren gegund aan A. de Winterhet ander perceel bij Sluis werd aangebonden. Te Veendam is deze week mevrouw P. geb. v. G. op droevige wijze om bet leven gekomen. Zij had gewaakt bij het ziekbed van een familielid en wilde des morgens vroeg weer huiswaarts keeren. Door de duisternis stapte zij mis, toen zij de draaibrug over het Boven-Westerdiep wilde opgaan. Ofschoon on middellijk de nachtpolitie en eenige particulieren te hulp snelden, kon men haar niet beieiken; eerst ee nige uren daarna werd haar lijk opgehaald. Hare schoonzuster, die haar angstkreet had gehoord en hel pen wilde, viel ook in het water, doch werd spoedig door cene arbeidersvrouw gered. Het ongeval wekt algemeene deelneming, vooral daar mevr. P. zeer geacht en bemind was. Van alles wordt gebruik gemaakt om oplichte rij te plegen. Zoo gaf het bestaande mond- en klauw zeer of andere ziekte bij vee een militair te Tilburg aanleiding, zich bij verschillende boeren uit te geven voor adjunct van een vee-inspecteur. Hij verklaarde dan, dat een of ander beest een ziekte had, wreef het in met vocht uit een flesehje en gaf den boer den „troost," dat hij militaire inkwartiering zon krijgen. Hij liet zich dan gewoonlijk verbidden om bij den majoor de zaak te schikken en liet zich daarvoor 83 centen betalen. Zoo deed hij op verschillende plaat sen hoe dikwijls, wordt niet bekend, daar de boeren zich schamen te bekennen, dat zij zich zoo hebben laten beetnemen. Ken romantisch rooversgevecht wordt van het eiland Sardinië bericht. In de beruchte boschrijke bergstreek bij Bitti en Nnoro ging een sterke afdee- ling karabiniers onder bevel van luitenant Fadda, een vijftal langgezochte bandieten opsporen, ilio zich daar moesten schuilhouden. Zij troffen de bende 's avonds om negen uur. Het geroep der karabiniers werd door de roovers met een geweersalvo beantwoord, en nu begon er in de duisternis een gevecht, dat ongeveer een kwartier duurde; het geknal der schoten werd tafelend door de echo van het gebergte herhaald, en daartusschen door klonk het gehuil der herdershonden in den omtrek. Toen het schieten van da bende op hield en de karabiniers het struikgewas doorzochten, vonden zij twee dunde en twee zwaar gewonde mannen. 11c vijfde roover wist te ontsnappen. Vau da kara biniers werd geen enkele gewond. Gedurende de beide Kerstdagen is te Zwolle liet congres van den sociaal-democratisehen bond in Ne derland gehouden. De vergadering ving aan mat de aanneming, met algemeene stemmen, van cene motie, waarin verachting worilt uitgesproken over de ragee- ring, die den honger en de werkloosheid in de noor delijke provinciën, evenals in alle deelen van oni land niet anders weet te stillen dan door bet zenden van huzaren en soldaten. De centrale raad van den bond zal in 1893 te Am sterdam gevestigd zijn. 1). N. is tot hoofdredacteur herkozen, door Rotterdam was Cornelisscii voorgesteld, aan welke verkiezing eon discussie voorafging over het beleid der redactie van „R. v. A.," waarin van Kol de heftige, persoonlijke aanvallen van dat blad tegen Liebknecht gispte en den wensch uitsprak, dut er een einde zou komen aan dal onmannelijk gekibbel en dat in "R. v. A." geen partijgenooten in hun persoon zullen worden aangerand dan bij uitzondering en dan nog na toestemming van den centralen Raad. Deze motie werd ingetrokken, waarmede dus de houding van „U. v. A.» werd goedgekeurd. Besloten is, alle voorstellen, de houding dar partij in zake de verkiezingen na uitbreiding van het kies recht betreffende, uit te stellen tot nader orde, wan neer zekerheid verkregen zal zijn ten opzichte der invoering van de nieuwe kieswet, omdat door het hon den van dergelijke besprekingen op dit congres, de schijn zou ontstaan als zou de partij nog vertrouwen, dat het aanhangige, ontwerp wet zal worden, terwijl regeering en vertegenwoordiging zelf» den schijn vau dergelijk vertrouwen niet verdienen. Met een amendement, om uit te spreken, dat de socialistische partij geen deel zal nemen aan verkie zingen, zoolang algemeen kies- en stemrecht niet zal zijn ingevoerd, wilde men echter niet meegaan. Bij de gedachtenwissciing over tactiek werd verder nog aangenomen eene inotie, die door Doinela Nieu— wenhuis in dezen vorm was voorgesteld „De sociaal democratische partij is eene revolutionaire partij, omdat zij zich plaatst op het stand|nint, dat alleen afschaffing van het privaat-bezit een einde kan maken aan de wanverhoudingen. Voor het proletariaat toch is eene duurzame verbe tering op den grondslag der tegenwoordige maatschappij niet mogelijk. De taktiek der sociaal-democratische, partij is verder eene revolutionaire, omdat zij niet ge looft aan het geleidelijk ingroeien der bestaande maat schappij in eene socialistische, maar de omverwerping der bestaande maatschappelijke arde beoogt met ulle haar ten dienste slaande onwettige of wettige midde len." Die motie werd voorgesteld met bet doel, om mis verstand te voorkonieu en uit te spreken, dat niet alleen het beginsel der partij revolutionair is, maar ook de middelen om het doel to bereiken dat zijn. De motie werd met algemeene stemmen aangenomen, nadat Domela Nieiiwenhuis zich verernigd had met een amendement, om in plaats van „onwettige of wet tige middelen" te lezen „vredelievende of geweldda dige middelen." Ken voorstel van de afd. Nijmegen, luidende De partij bespaart zooveel mogelijk gelden tot wapening der partij, werd met levendige toejuiching begroet. Nijmegen wilde, dat ieder socialist een revolver, zelfs dynamiet hebbe, docli Fortuin vond het gevaarlijk, tegenover de klassen-justitie dit voorstel aan te neinen, en gaf den raad hier alles over te laten aan het par ticulier initiatief. Hiertoe werd besloten. De tweede dag werd besteed aan de behandeling van bet door een commissie ontworpen strijdprogram. Met aandrang is reeds gewaarschuwd tegen het gebruik van ongekookte melk, nn op tal van plaatsen het mond- en klauwzeer onder het rundveo heerscht. Dat deze waarschuwing niet overbodig is, blijkt uit het feit, dat te Haarlem en te Haarlemmermeer in de gezinnen van een drietal veehouders het mondzeer heerscht, volgens deskundigen als een gevolg van het gebruik van ongekookte melk. Men schrijft uit Noord-Brabant De zoutfraude is in vollen gang. Met duizende kilo's wordt het zout uit België naar onze verschillen de steden en dorpen, niet alleen in het zuiden, maar tot aan den Moerdijk toe, gebracht. Worden de dra gers, als zij belast en beladen zijn, slechts zelden door de ijverige ambtenaren der belastingen en de mard— ckaussdes aangehouden, terugkomende ziet men he»

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 2