Gemengd Nieuws. den toestand op te heffen, de belemmerende bepalin gen zo» drukkend zijn, dat vele landbouwers, komt hierin g>-ene gunstige verandering, den strijd om het maatschappelijk bestaan niet vul kénnen houden; dat met inachtneming van alle wettelijke bepalin gen, den plastselijken burgemeester volle vrijheid ge laten kon worden, om, in het eerste stadium der ziek te, de landbouwers toe te staan, hun niet aangetast •et' besmet vee, wat voor den handel bestemd is, te oiogen uitvoeren-; Weshalve adressanten, op grond van liet aangevoer de, «eer nederig de vrijheid nemen, zich tot uwe Ex cellentie te wenden, niet het eerbiedige verzoek, dat het ifloogstderzclve heilagen moge, landbouw en vee handel van alle drukkende bepalingen, die hunne goctle .ontwikkeling in den weg staan, te ontheffen. Hetwelk doende, enz. Blijkens bericht van Haror Majesteit gezant te Bi nssel zal de invoer van Nederlandsch rundvee in Belgie, behalve langs Essehen, van 19 dezer af mik geoorloofd zijn lungs de douanekantoren van Selzaete en Staak. Het ■veeartsenijkunilig onderzoek der ingevoerde die- Ten, zoowel aan de. twee laatstelijk opengestelde kan toren als van 19 dezer af aan het kantoor Essehen zal slechts gedurende den dag, d. w. x. van 7 uren 's morgens tot t uren des namiddags plaats hebben. Bjj de behandeling der watr.rslaatsbegrooting in ■da afdeelingen der Tweede Kamer is door sommige leden aangedrongen op nog grootere beperking van den Zondagsdienst. 11* minister van waterstaat acht dien aandrang ech ter niet geheel gerechtvaardigd. In beginsel is aangenomen, dat elk ambtenaar op Zondagsrust aanspraak heeft. Die regel wordt in dier voege toegepast, dat aan sommigen om de twee of drie weken eea. geheel vrije Zondag, aan anderen, de brievengaarders (die uit den aard der zaak niet kun nen worden vervangen, omdat zij alleen staan) een gedeeltelijk vrije Zondag, niet iudienststelling van hulp personeel als er aanleiding toe bestaat, is of op aan vraag wordt toegestaan. Met da bestelling op het platteland wordt voorts reeds gehandeld, als in het Verslag wordt aan de hand gedaan, namelijkdat zij is beperkt tot eene bestelling eenmaal daags. Het in 't geheel niet hestellen van pakketpostgoe- ■deren op Zondag is aan beswaar onderhevig, omdat er te. waken is tegen diet onbesteld laten gedurende eenen geheelen dag van goederen, als versch vleesch, wild, groente, bloemen en meer andere, die aan spoe dig bederf onderhevig zijn. De Nederlandsch-Amerikaansche Stoomvaart maatschappij heeft, hare agenten aangeschreven, dat zij, met het oog op de maatregelen die de Amerikaansche regeering blijft toepassen op de schepen met landver huizers aan boord, van 1 Januari 189:1 tot nadere aankondiging geen tusschendekspassagiers meer zal vervoeren. Blijkens bericht van hot Duitsch gezantschap is den regeerings-presidenten der aan Nederland gren zende Pruisische Bezirke door de Pruisische Regee- ring aangeschreven den invoer uit Nederland te ver bieden van runderen, schapen en geiten, zullende de invoer van varkens in het vervolg slechts geoorloofd zijn onder de volgende voorwaarden 1. De varkens zullen aan de Pruisische grens slechts worden toegelaten, wanneer zij voorzien zijn van Ne- nifltiging hunner hoop, toen de een na den anderen «ene weigering ontving en noch de geestige gezant schapssecretaris, noch de kapitein, noch de kamer heer genade vond in de oogen der zoozeer begeerde dame. Alleen de graaf bleef nog over, die nti trotsch op de overwinning en met zegevierende blikken op haar toetrad, overtuigd dat zij hem den prijs reiken en voor aller oogen door hare keuze gelukkig maken zou. ■Om de lippen der dame speelde een onmerkbaar glim lachje, dat hem zijne nadere overwinning en de ver vulling zijner koenste wenschen scheen te beloven. Maar, helaas ook deze dappere harten veroveraar zag zich in zijne schoonste verwachtingen bedrogen, daar de grillige dame hem in plaats van het ver wachte eereteeken eene prozaïsche slaapmuts aanbood, eene vernuftige uitvinding van hemzelven, waarop hij niet weinig trotsch was geweest, eu die hij onder spottend gelach op zijn edel hoofd moest zetten. Onbeweeglijk van verbazing en sprakeloos van ver gissing bleef hij staan in het midden der zaal met •de noodlottige slaapmuts op er. zijne nederlaag onder een gemaakt lachje zoekende te verbergen. (JVerdl vervolgd) derlandseho certificaten van herkomst en van gezond heid en nadat een door de Pruisische veeartsen van (le plaats, waar de dieren de grens overschrijden inge steld onderzoek zal hebben aangetoond, dat de dien n niet lijden aan besmettelijke ziekte. Ingeval onder eene bezending varkens ook uiaar een enkel dier aan zoodanige ziekte (vooral mond- en klauwzeer) lijdende wordt bevonden, zal de geheele bezending worden ge weigerd. 2. De toegelaten varkens zullen moeten worden vervoerd langs den spoorweg in dichte waggons zon der overlading en, zooveel mogelijk, zonder uitstel naar eene openbare, onder toezicht der veeartsenijkundige politie staande, slachtplaats worden gebracht. Wanneer eene bezending varkens zal zijn toegelaten, zullen de invoerders de slachtplaats moeten aanwijzen, waarheen de dieren bestemd zijn. 3. De invoer zal slechts geoorloofd zijn langs de daarvoor aangewezen kantoren en op vastgesteld dagen. Langs de zeezijde zal niet alleen de invoer van herkauwende diereu, maar ook die van varkens uit Ned'-rlaud door de betrokken Regeeriugs-presidenten in Pruisen evenzeer worden verboden. Deze beperkende voorwaarden voor den invoer van varkens zullen in werking treden op den dag na dien, waarop zij door de Itegeeringspvesidenten zullen zijn uitgevaardigd; uitzonderingen daarop zullen niet wor den verleend. Bij de behandeling van het wetsontwerp tot ver lenging tot 1 Januari 1895 van den termijn a. s. van het onderwijs op de lagere scholen in de vrije- en orde oefeningen in de gymnastiek, werd door de hee- rrn Travaglivo en Mutsaers een amendement voorge steld om dien termijn te verlengen tot 1897. Dit amendement werd niet 71 tegen 11 stemmen aange nomen. BltESKtVS, $1 December 19#!». Zooals uit achterstaande advertentiën blijkt bestaat er met de a. s. feestdagen op verschillende wijzen, voor hen, die daarvan gebruik wensohen te maken, gelegenheid om zich te amnsceren. Kan men zich eetierzijds met, anderen nieten, hoe ver men het gebracht heeft in biljart- of kaartspel, waartoe de prijskampen bij E. J. J. Besemer alhier en J. Luteijn te G roede gelegenheid aanbieden, ander zijds, kunnen zij, die de voorkeur geven aan declauia- toire, daartoe te recht komen bij den heer van Alphen waar liet tooneelgezelsehap ijver en leerzucht een tweetal stukken zal opvoeren, terw ijl de lieer De Bui son jé van Oostburg bij den heer 1'. Monjé Jr. een tweetal nummers van zijn repertoire hoopt voor te dragen, alsmede conige bijdragen zal leveren, wa: rby de ^entreeprijs zoo laag gesteld is, dat Telen daaivan gebruik kunnen maken. Sluis. Dinsdagavond 21 Dec. vergaderden in het koffiehuis „den Eenhoorn" alhier, eenige- personen tot het oprichten eener tweede vereeniging tot geldelijke uitkeering bij het verliezen van varkens. Bij de eventueel op te richten vereeniging sloten zich 15 personen als lid aan. In eene 27 Den.- a. s. te houden vergadering zal besloten worden of de vereeniging al dan niet tot stand zal komen. Sluis. V oor een zeer talrijk publiek zoo wel van hier als van eldeis, gaf het muziekgezelschap „Apollo" woensdagavond 21 Dec. bare eerste winteruitvocring in de groote zaal van liet Stadhuis. Het piogramma, dat aan de opgekomciien zeer goed voldeed, werd goed afgewerkt. Een geanimeerd bal besloot de uitvoering. Op een vroeger gemeld verzoek van den heer Lansen Croin te Zuidzande aan den minister van wa terstaat om een brievenbus in de buurt de OoMurg- trhe brug is gunstig beschikt doch de juiste tijd van plaatsing der bus is nog niet bekend. Al. Ct. Oostburg. In de woensdag gehouden vergadering der afdeeling Oostburg, van de Maatschappij tot be vordering van landbouw en veeteelt, waren een hon derdtal leden tegenwoordig. Na opening der vergadering iloor den voorzitter en voorlezing der notulen door den secretaris, werd voor lezing gedaan van een schrijven van Dr. Swaving, directeur van het rijks-proefstation te Breda, waarin hij mededeelde, dat hij eene lezing zal komen houden over kunstmeststoffen. Het uur, hetwelk door hem was gesteld, n. 1. te half één des namiddags, werd niet geschikt geacht, om ecu talrijk publiek aanwezig te zien. Door het bestuur zal hem verzocht worden, zijne lezing te honden èf op een Woensdag bf op een an deren dag de» avonds. De aftredende leden van het bestuur, de heeren l' Stecnhart te Schoondijkc, L. B. Sturm te Water landkerkje en C. le Nobel en L. Thrri Mz, beiden te Oostburg, de 2 laatsten tovens penningmeester en secretaris, werden herbenoemd. De samenstelling van het verslag over de opbrengst van den oogst werd opgedragen aan liet bestuur der afdeeling. Het bestuur stelde daarop voor, dat de afdeeling lid zoude worden van In t Ned. Kundvac- en Paar denstamboek, welke voorstellen werden aangenomen. Als commissarissen voor de verschillende gemeen ten, bij de rticrenkeuringen, werden benoemd, de hee ren L. J. Roggeband te t.roede, Th. Sturin te. Bier vliet, S. van Maldegein te Sluis, M. de Muijnck te Aardenhurg, 1'. Stecnhart te Sehoondijke en 1'. de Muijnek te St. Kruis. Een voorstel van het Bestuur tut uitloviag van f 10. ter ai.mnoidigiiip aan de Stiennkeuringin, werd aangenomen. Voorts werd besloten het hoofdbestuur der Maat schappij te verzoeken oin pogingen aan te wenden tot wijziging van het reglement op de wegen en voet paden in Zeeland met het oog op de aaugekoppelde wagens. De heer M. Lucieer te IJrendijke stelde verder voor, om de commissie, die een hengst w il aanknopen, te ontslaan. Hij wilde dat de afdeeling geld geve en rente-aandcelen zal gerandeeren. Daarna had de verloting plaats van landbouwwerk tuigen en voorwerpen, die op het landbouwgebied betrekking hebben, onder de op de vergadering aan wezig zijnde leden. Bij loting werden toegewezen een Sax-ploeg aan L. B. Sturm te Waterlandkerkje een inoesntakcr aan A. L. Vroon te CJroode en eene bascule aan W. Ka reis te Oostburg. We bepalen ons enkel tot de mr- dedeeling van de 3 hoofdprijzen, omdat de vermelding der 11 overige prijzen te veel ruimte zuuden vergen. Een ingezetene van Bladel had de hooze ge woonte nog al eens zijn gade te lijf te gaan. De vorige Vrijdag, niettegenstaande de wintersneeuw, had hij zijn vrouw buitengesloten, doch looutje kwam om zijn boontje toen de man 's avonds laat. min of meer aangeschoten, (buis kwam, had hij zijn sleu tel verloren. Daar stond hij in de sneeuw, bibberend van kou en ontevredenheid. Zijn vrouw was in logies bij een buurman. Eensklaps neemt bij een kloek besluit, en loopt achter zijn huis, klimt op liet dak, verwijdert een paar pannen en laat zich, met de beenen vooruit, naar beneden zakken, 's Zaterdags bleef de deur ge sloten. De vrouw, moede van 't wachten, ging de grenzen over, naar Turnhout waar familie van haar woont. Intujschen zag men den man niet meer, ook Zondag niet. Vruchteloos zocht men naar hem. Doch Maandag werd zijn lijk gevonden, hangend tnei zijn kin op een panlat. Bij 't naar beneden glijden was de overjas den ongelukkige over het hoofd ge schoten, en het slachtoffer, zonder in staat te zijn zich te helpen, was in dien benarden toestand blijven hangen en had op deze wijze den dood gevonden. In het Noorden van ons land verkeerde men reeds gedurende enkele dagen in een gespannen toe stand, tengevolge van de werkeloosheid. Velen die zonder werk zijn en in dezen tijd menig ophitsend woord als een goeden raad, ontvingen, zijn tot ge welddadigheden overgegaan, zooals blijkt uit eene cor respondentie uit Winschoten aan de „V. R. Ct., van waar men schrijft, van 16 Dec. Eindelijk is het dan zoover gekomen, dat er klap pen zijn uitgedeeld. Gisteren nacht zijn te Einster- wolde tooneelen voorgevallen, die ook hier algemeen schrik eu vrees verwekten. Daar zijn er bij notaris Koning en bij den predikant Niemeier en bij onder scheidene anderen de glazen ingeworpen en revolver schoten naar binnen gelost, zoodat op enkele plaatsen de kogels in den wand zitten, De twee aanwezige inaréchaussécs vermochten niets; zij werden bedreigd; men liep de paarden nahet volk dreigde met hooi vorken en rieken. Gisteren dreigden de hoofden der socialisten, dat men des middags hier zou beginnen als het bestuur geen werk gaf; doch nu werden maatregelen genomen. De burgemeesters van Winschoten en omliggende plaatsen gingen naar Groningen, alwaar zij met den commissaris, den procureur-generaal, den officier van justitie enz. confereerden. Terstond werden verschillende plaatsen met maré- chausés versterkt en rijksveldwachters, zoodat te Fin- stcrwoldc 19 man is geplaatst, nog veel te weinig tegenover den grooten hoop, van misschien 200 kwaad willigen. Hier was tegen 4 uren eene wacht van 8 maré-

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 2