voor ZEEUWSCH VLAANDEREN. ZEVEN MILLIOEN. No. 05. Zaterdag 24 December 1892. 2C jaargang. FEUILLETON. Binnenland. A BO N NE ME XT S P l< IJS: Per Ji maanden 10 ets; francu jut post 15 ets. Voor Amerika 2.80 per jaar bij vooruitbeta ling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaars, Brievengaarders en den Uitgever. V 1) V E R T K X T I E V U IJ 8 Van 1 tot «*n mot -1 regels 25 ets.elke regeü meer 5 ets. (iuooti* letters worden naar plaats- ruimte berekend. Vdvertëntiën worden ingewacht tot Vrijdagnamiddag 1 uur bij den Uitgever- Deze Courant verschijnt elkeu Vrijdagavond bij den Uitgever C. Dl KLEM AN, te Breuken.s. POLiriKK OVERZICHT. Bij gelegenheid, dat Prins Albert, kroonprins van België, als 2e luitenant der grenadiers op jl. Zaterdag is geïnstalleerd, hoeft koning Leopold de volgende woorden tot de officieren gesproken. .Heden zijn het, op den dag, 27 jaren geleden dat ik in mijne hoedanigheid van grondwettelijk hoofd de eerste wapenschouwing over de troepen hield. Het verblijdt mij dat deze gedenkdag heden geken- merkt wordt door de intrede van mijn neef in het leger. Het is mij een groot genoegen hem u te brengen liij is «en flinke grenadier. Zijne gevoelens zijn dezelfde als de uwe. Hij weef. dat de. officieren liefde voor den arbeid, trouw aan hunnen plicht en eentS toewijding zonder grenzen aan do nationale onafhankelijkheid moeten hebben. Het leger is eene groote instelling, mijne hecreti, die bij ons dubbel belangrijk is. Wij moeten het in staat stellen onze plichten te vervullen jegens ons zeiven en onze internationale plichten. Sedert 27 jaren heb ik dikwijls baro-p gedaan op de officieren en hun verschillende zendingen toever trouwd zij hebben die altijd voortreffelijk vervuld. Ik zal slechts een enkel voorbeeld aanhalen, maar het is een schitterend. Ziet w at er in Afrika gebeurt. Die jonge staat heeft wonderbare vorderingen gemaakt. En aan wie zijn wij dit verschuldigd P Aan dc officieren. Zij zijn de ware stichters van den Kongostaat. Aan hunne energie, aan hunne belangeloosheid en aan hunne grenzeilooze zelfverloochening is het te danken dat ongehoorde resultaten verkregen zijn. Xiets heeft hen weerhouden, noch bezwaren, noclr ziekten, noch zelfs, de dood. I)e officieren hebben in Afrika eetie schoono bladzijde in de geschiedenis geschreven, en de wijze, waarop zij zich voor de beschaving hebben opgeofferd, bewijst dat zij zich voor eene nog heiliger zaak zouden opofferen: die der nationale onafhankelijkheid. novelle van MAX ItING. .11 zult me, nog ernstig boos maken, wanneer u niet met mij dansen wilt. .Nu dan, boos maken wil ik u niet; ik dans zelfs zeer gaarne met u Beiden traden arm in arm in den kring der dan sers. Terwijl de bevallige Plora zich als een schuch ter vogeltje aan zijne mannelijke borst vlijde, onder vond Koert een nooit gekend geluk, eene onbeschrij felijke verrukking. .Maar nog meer dan het genoegen van den dans bekoorde hem de harmonie, barer gedachten en ge voelens, het innige genot, dat hij in haar onderhoud vond. Tot nog toe had hij slechts in tegenwoordig heid van mevrouw Grund of van hare nicht met Flora knnnen praten. Nu bemerkten beiden in den loop van den avond, .nu zij Zich tegenover elkander zoo ongestoord konden uitspreken, in hoeveel opzichten zij met" elkaar overeenstemde», waardoor onmerkbaar Hel vaderland mag vertrouwen stellen in zulke mannen. Ik heb nauwelijks noodig te zeggen, met hoeveel voldoeniug ik eene plecht'gh -id als deze bijwoon. Ik hen gelukkig, de offi neren van- mijn oud regi ment, en van alle regimenten die hier te Brussel lig gen, te begroeten. Ik ben ook gelukkig dat deze plechtigheid mij ge legenheid geeft, om mijne gevoelens voor het gansche leger, officieren, onderofficieren, korporaals en soldaten te kunnen openbaren. Want ik ken den ijver, die in alle rangen heerschtden goeden wil waarmede men toont zijnen chefs zich waardig te tooneu. Mijn waarde neef, gij hebt zoo even het nationale vaandel in de hand genomen, de kleuren welke het symbool vormen van ons vudeiland. Herinner u die vlag zoo lang uw hart klopt, en dat alle leden van uw geslacht dezelfde gevoelens deelen. Wat ons betreft (zich tot de generaals wendende) wij wedijveren in dc uiting van vaderlandsliefde met de jongeren, vuor het welzijn en den dienstin België.' Uit (Jporto wordt aan de Time» gemeld, dat het mond- en klauw teer in de streek aldaar uitgebroken is, waardoor het verkeer aldaar verlamd wordt, daar als trekdieren voornamelijk oss-n gebruikt worden. Volgens te Londen ontvangen telegrammen uit Colora do zijn te Alamos 800 N< derlamische kolonisten aan gekomen met het voornemen aldaar eene kolonie te stichten. Zij werden daartoe verlokt door, inmiddels valsch gebleken, voorspiegelingen van eenen speculant, di e beweerde eene onder bescherming van den staat staande landmaatschappij in Colorado te vertegenwoor digen. De bedoelde 801) kolonisten moeten 80,000 pd. s. gestort hebben voor te kooprn landerijen, maar bevonden hebben dat de bevloeide landmaatschapjnj eigenvlomtitels noch middelen bezit. l)e voornaamste burgers van Alamos, onder wie de burgemeester, hebben zich bereid verklaard, de onge lukkige!!, die geen Engelsch kennen, bij te staan. een onzichtbare band om hunne harten geslingerd werd. Daarbij kwam nog de overeenkomst der omstandig heden, waarin beiden verkeerden, daar ook Flora on der den druk der armoede scheen te lijden, zooals uit haar spreken en hare handelingen bleek, en zij zoo menige smartelijke vernedering had ondergaan, hetgeen hare bijzondere neiging tot wantrouwen en hare in zulk een jeugdigen leeftijd dubbel bevreem dende zwaarmoedigheid duidelijk maakte. Dat alles boezemde Koert belang in en deed zijne belangstelling in de arme gezelschapsjuffrouw zoozeer toenemen, dat hij tot grooten spijt van de majoors- weduwe zich hoofdzakelijk met haar bezig hield, on bezorgd om de wenchen en plannen zijner moeder, op wie het bericht van de zeven millioen zoozeer in druk gemaakt had, dat de burgerlijke, afkomst der jonge dame niet langer meer een aanstoot voor haar was, maar dat zij deze partij dringend voor haar zoon wenschte. Daarentegen spande graaf Randau zich in zoo be minnelijk mogelijk te zijn, oin op liet hart van de rijke erfgename indruk te maken, die dan ook w ezen lijk niet onverschillig scheen voor de opmerkzaam heden van den deftjgen gardeofficier en zich met zicht baar genoegen zijne hulde liet welgevallen. Doch andere hoeren, de gezantschapssecretaris v. üp verschillende marktplaatsen zal aan de landbou wers gelegenheid worden gegeven, om het navolgend adres aan den minister van biuneiilaiidsche zaken te onderteekellen Geven met, versehuldigden eerbied te kennen: Johannes Heemskerk en anderen, landbouwers, ge vestigd in Nederland, waarvan de eerst ondergetee- kenden wonen te Hazerswoude dat zij adressanten, zich zeer bezwaard gevoelen wegens de toepassing der .Wet op besmettelijke Vee ziekte", inzonderheid in zake de toepassing dier wet op het mond- en klauwzeer onder het rundvee, en de daarmede gepaard gaande belemmerende bepalingen voor den veehandel dat zij met bescheidenheid meenen, dat de geno men maatregelen tot beteugeling dier ziekte nimmer doel kunnen treffen, omdat de besmetting door het drinkwater wordt overgebracht, waaraan niets te ver helpen is, aangezien de zieke runderen inzonderheid daaraan behoefte hebben, en dat voorts het afzetten der besmette bouwmanswoningen en landerijen door soldaten wel allerlei belemmeringen aan den landbouw is den weg leggen, en schatten gelds aan het rijk kosten, maar niet de minst gunstige resultaten afwer pen dat daarentegen aan den veehandel onberekenbare schade wordt toegebracht, en de eerst ondergeteeken- de zich sedert ecnige weken belemmerd zint in den uitvoer van 200 vette varkens, elk ter zwaarte van 150 K.G., wat eene handelswaarde vertegenwoordigt van ongeveer f 10.000 it f 14.000, waarbij nog ge voegd moet worden de waardevermindering van 24 verkochte schapen en eenigc runderen; zie verder bij lage X. H. C't. van 28 November 1882; dat door eene verkeerde wets-interpretafie van som mige rijksveeartsen de landboUwtirs onberekenbare scha de lijden dat in stede van den landbouw uit zijnen kwijncn- ltolir, de kapitein v. Faldern en jonkheer v. Wolkwitz, deden met edelen wedijver hun best den graaf de overwinning te betwisten, zoodot er op de reünie wel dra een volslagen strijd ontstond tusschen de ijver zuchtige medeminnaars, die alle de hun ten dienste staande wapenen aanwendden, om elkander het goud- vischje te ontrukken. De graaf rekende er vast en stellig op, dat dc co tillon de gehoopte beslissing zou bréngen. Met be wonderenswaardige sierlijkheid voerde hij de nieuwste en zwaarste toeren uithij liet het niet aan schitte rende verrassingen, aan kleine bekoorlijke geschenken ontbreken, die algemeen bijval vonden en zelf» de op hem vertoornde adellijke dames met hem verzoen den. Maar het grootste gevolg verwachtte hij van de slottocr, waarin de dames onder de haar voorgestelde dansers hem de hand reiken zouden, die haar het meest beviel, en aan wien zij liovcn allen de voor keur gaven. .Zij zal mij kiezen," zeidc hij in ziehzclven, toen hij mejuffrouw Bichtcr naar haar stoel geleidde. .Ditmaal ben ik van mijne zaak zeker; zij kan me niet weerstaan." Gelijke verwachtingen vervulde* de harten der ove rige hceren, die met den graaf om de overwinning streden. Des te grooter en smartelijker was de ver-

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 1