Intusschon, hoe men ook over hel verplichtend ■stellen der gymnastische oefeningen mocht denken, in elk geval scheefl thans met verlenging van den in art. ti, Ie lid, gestelden termijn volstaan te kunnen worden cn behoord» wijziging der bepalingen omtrent de vrije en ordeocfcningen, zoowel als iedere andere partieele herziening der wet op het lager onderwijs, eerst in overweging genomen te worden, bij gelegen heid van het doer de regeering toegezegde wetsont werp van leerplicht, wanneer zonder twijfel ook wij ziging van verschillende andere bepalingen der be staande wetgeving ter sprake zal komen. Aangezien het hier geen principieel puilt betreft, woog het bezwaar niet, dat daardoor zou worden al- geweken van de verbintenis der reegeering ooi de schoolwet onaangetast te laten. Enkelen hadden liet zelfs wen-chelijk geacht, dat de regeoring ook in an dere opzichten verbetering van de wet had voorgesteld, bepaaldelijk t. w. van de huns inzien bestaande fout, dat daarin voor alle gemeenten hetzelfde stelsel van subsidieering gevolgd wordt, onverschillig hoe groot het cijfer der bevolking zij. Overigens werd in eene afdecling vrij algemeen de we.nsch uitgesproken dat de termijn der verplichte invoering van liet onderwijs in de vrij»?- en ordeoefe ningen niet tot 1895, maar tot 1897 zou worden verlengd. In het, antwoord van den minister van financiën op het voorloopig verslag der kamer over de wet op de middelen, tengevolge van nieuwe belastingwetten gewijzigd, komt o. a. het volgende voor Ten aanzien van het in werking treden dezer vijf belastingwetten herhaalt de minister dat er geen re den bestaat otn daarop terug te komen. Ook de min. wensclit dat de bedrijfs- en beroeps belasting zoo spoe dig mogelijk zal worder. behandeld. Van zijn kant is daartoe de krachtigste medewerking te wachten. Bij het zoeken naar equivalenten valt. de aandacht van zelf op den wijnaceijns. Verliooging voor dien accijns komt inderdaad voor dat doel in aanmerking. De minister Wensclit gecnerlei toezegging te doen maar bepaalt zich tot de mededeeling dat de zaak liern be zig houdt. Dc afschaffing der tollen op de rijksvaarten zal eer lang aanhangig gemaakt kunnen worden, schoon hier nog eenige moeilijkheden tc overwinnen zijn. Die der tollen op de rijkswegen eischt meer tijd van voorbereiding omdat zij gepaard moet gaan met dc aflossing der leeningen, voor welker rente en aflos sing de tollen van sommige dier wegen zijn verbonden. Met die voorbereiding is reeds voor ettelijke maanden een begin gemaakt, doch het zal nog eenigen tijd moeten duren, eer een wetsontwerp kan worden inge diend. Afschaffing der staatsloterij kan niet worden voor gesteld zoolang gerne zekerheid is verkregen omtrent de opbrengst der middelen, na de belangrijke wijzi gingen die deze zullen ondergaan. En ook dan zal zij, om de speelzucht niet bevrediging te doen zoeken in andere en veel schadelijker richting, met groote behoedzaamheid moeten geschieden. De Haagsohc kroniekschrijver der W. Gron. Cf. meldt Ditmaal zal in 't paleis te 's llage de Kerstboom worden opgericht, zooals tot hiertoe schier altijd op Het T.oo geschiedde. Voor het overige vernam ik dat er, behalve de ge- gen de reünie zal bezoeken* „Natuurlijk! „hernam de majoorsweduwc. „Ik ga er heen met mijn zoon." „Dat is wat anders. Als mevrouw en de luitenant ons geleiden, dan kunnen we zonder zorg zijn. Wat dunkt u, Flora „O antwoordde deze. „Ik ben tevreden met al les; wat u genoegen verschaft." Nu kon Koert er niet langer tegen zijn, hoe vast liij zich ook voorgenomen had zoo ver mogelijk van de réunie verwijderd te blijven, en het hem onver schillige gezelschap te mijden. Hij verklaarde, dat het hem genoegen zou doen, de dames te vergezel len. De graaf was met den uitslag tevreden. Al beviel het hem niet, dat de dames zoo vertrouwelijk met Koert omgingen, zoo hoopte hij toch zonder moeite een naar zijne meening gevaarlijken mededinger den loef te kunnen afsteken. In het volle vertrouwen op zijne onwederstaanbare beminnelijkheid, wachtte de graaf met kalmte dc par tij af, waar hij zich aan de bezitster van miliiocnen hoopte te toonen in zijn vollen glans als voortreffelijk danser en hartenveroveraar. (Wordt vervolgd) wone nieuwjaarsreceptie ten liove, waarbij II. M. de koningin-regentes vermoedelijk den rouw zal afleggen, binnenkort eenige soirees ten hove zuilen plaats heb ben cn in den loop van 't winterseizoen een ]>aar tlies dansant en raouts. Men verwacht voorts dat do regentes met Januari zal beginnen haar verschij ning te maken in Opera en Hollandschen Schouwburg. Iti 't kort er is alle reden om van den terugkeer der koninginnen voor veel ondernemingen en takken van bestaan in de hofstad verlevendiging eu voordeel te verwachten. HRE.SKEYS, 9 December 1892. De door het Diaconie— Armbestuur der lferv. gem. alhier, gehouden collecte, tot aankoop van kleding stukken enz. voor de armen dier gemeente, heeft op bracht eene som van f 156. Als leden van den kerkeraad der Herv. gein. alhier zijn benoemd tot ouderling de lieer J. 11. Been, en tot diakenen de herren 1. J. van Kampen eu W. I.uteijn Az., in plaats van de aftredende leden J. de (luister als ouderling en A. F. Wisse en Jac. van Kampen als diakenen. Tengevolge van de vele gevallen sneeuw kwam de tram van Xlaldeghem hier eerst te 1.10 aan in plaats van te 12.15, waardoor de aansluiting met de correspondeereiide Stoomboot naar Vlissingen van 12.25 werd gemist. Hij de op Vrijdag gehouden aanbesteding van het 3-jarig onderhoud van het rijks l'ost- en 'I'ele- graafgebottw alhier, werd nog ingeschreven door do heerenP. Monjé Pr,., voor f (103; W. Woittiez Wz. voor 625.80; J. M. II- van de Sande voor f 631.85 en J. A. van de Sande te Groede voor f638. De eerste inschrijvers zijn allen woonachtig te lires- keus. Met ingang van 16 December a. s. zijn benoemd tot postboden voor den dienst der bestelling te Bier vliet P. Bobijn, te Zuidzandc, cn P. J. Keukelaer tc Biervliet. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot rijks-ont vanger te Eede, dc lieer G. A. Meerdink tc 's Gra venpolder. Aan den calamitcuzcn „Thomaspolder" werd Dinsdag 6 December een oeverafscliuiving onfdekt ter lengte van 130 M. en ter breedte van 50 M. Deze afschuiving grenst onmiddelijk ten oosten van liet in dezen zomer gemaakte zinkwerk voor den Hoofdplaat- polder. Van beschadiging dezer werken schijnt geen sprake te zijn, evenmin als van gevaar voor den zee dijk daar de laagwaterstand nog 110 Meters uit den dijkstcen is gelegen. Bij het te, 's-Hertogenbosch gehouden examen voor Apolhekers-adsistente is o. in. geslaagd mej. J. J. 11. Hainmachcr van Sliedrecht. De lichting der militie voor 1893 bedraagt II.000 man, van wie 600 voor den dienst ter zee worden bestemd. Het aantal voor Zeeland bedraagt 537. Schooitdijke. De zangverceniging „Kunstmin" al hier gaf Dinsdagavond eene uitvoering iu de zaal van de wed. C. A. Ilaartsen, met welwillende medewerking van de symphonic. De zangstukken en duetten werden flink uitgevoerd, terwijl ook die der symphonic blijk gaven van goede vordering. Het was dan ook een welverdiend woord van lof, dat den directeuren A. J. Brakman en A. J. Risseeuw, alsmede de werkende leden van beide vcr- eenigingen, werd toegebracht door den waarnemenden voorzitter Adr. l.uteijn. F,cn zoer geanimeerd bal be sloot dezen gezelligen avond. Scliooinlijke. Ds. C. B. Schoenmaters, pred. bij de Clir. ger. gem. te I.eidsmeer heeft bedankt voor het beroep naar die gem. alhier. Biervliet. Bij de op Dinsdag gehouden verkiezing voor een lid van den gemeenteraad alhier, vaca- ture-Lijbaart namen van de 120 kiezers 87 deel. Bij opening bleek, dat 1 briefje blanco was, ter wijl 44 stemmen waren uitgebracht op den heer M. Wadde van Boon (1.) en 38 op den heer P. L. Dossche (k.) De heer Van Boon, de volstrekte moer» derheid (44) hekomen hebbende, is alzoo gekozen. Sluis. Woensdagnamiddag 7 Dec. zou hier liet huwelijk vollrokken worden tusschen een meisje van hier en eon jonkman uit A. Nadat reeds vroeger het engagement verbroken was geweest waren zij het toch weer eens geworden, het vrijen maar voort te zetten, waarna zij besloten tot trouwen over te gaan. Zoo was het dan j.l. woens dag dat deze echtverbindtenis zou plaats hebben. De bruid had haar beste kleeren aangetrokken cn zat met eenige genoodigilen, waaronder ook de ge tuigen rond een welvoorziene tafel, het «ogenblik af te wachten, waarop de bruidegom zou verschijnen. Toen dan eindelijk de. welgekomen bruidegom ver scheen, bleek hij berouw tq hebben gekregen en tolde liever nog wat jong blijven. Na deze medodee- ling ontstond er groote verwarring under de feestgas- ten, zoodat de bruidegom het te kwaad kreeg, die de deur uitvlnchte, op de b-lgische Irani sprong, die juist klaar stond tot vertrek, en naar St. Anna ter Muiden reed, diep betreurd door de bruid. Eenige buren bijzonder mot het huwelijk ingenomen lieten ter eefe Van de bruid, de driekleur buiten hunne vensters wapperen. Nadat de bruidegom vertrokken was en er dezen middag van trouwen wel niets zou komen, liet de bruid zoeken de vlaggen in te trekken, omdat de huwelijksplechtigheid was uitgesteld. Wel dacht men aan de vlaggen, maar niet aan den ambtenaar van den burgerlijken stand, die maar steeds met Jobs geduld zat te wachten om het huwelijk te voltrekken. Sluis. Aan den heer K. Jongbloed en zijne echt- genoote werd Dinsdagavond ter gelegenheid van hun 25 jarige echtvereeniging eene serenade gebracht, door het muziekgezelschap „Apollo," waarvan de jubilaris sedert jaren werkend lid is. Sluis. Aan de kinderen uit den mindergegoeden stand der openbare en bijzondere scholen, werd deze week ter gelegenheid van liet St. Nieolaasfeest klre- dingstukken en speculatie uitgereikt. Op de bijzondere school werd nog voor alle kinde ren tombola gehouden. Sluis. Iu de Maandagnamiddag alhier gehouden raadsvergadering werd de rekening over 1891 van liet algemeen armbestuur van Sluis in ontvang op f 659.79'/, en in uitgaaf op f 623.21* vastgesteld en werden de volgende begrootingen voor 1893, goedgekeurd, als: die van het burgergastluiis op f8053.67, die van het burgerweeshuis op t 2061.84', die van het alge meen armbestuur van Sluis, op f 591.68, en die van het algemeen armbestuur van lleilie op f 1678,76' alles in ontvang en uitgaaf. Op verzoek werd eervol ontslag verleend tegen 1» Januari a. s. aan den heer J. de Bruijnc Brevet als onderwijzer aan school A. on tegen 1 Februari d. a. v. aan Mejuffrouw C. J. M. van de Plassehe als on derwijzeres aan school C. Vervolgens werden herbenoemd a tot regenten der Godshuizen de hecren J. F. Hennequin en J. Bekaar (De voordracht bestond uit de aftredenden en de heeren I. Sanders-Mcijcr, J. du Burck, J. Noest Sr. en A. Beun.) b. tot lid van 'liet algemeen armbestuur van lleilie, de heer E. Bonte, (met den benoemde stonden op de voordracht de heeren M. L. de Jonghe en A. J. l.a- ko), en c. tot lid van het algemeen armbestuur van Sluis, de heer J. Noest Sr. (op dc voordracht kwa men mede voor de heeren A. Willemsen en C. Sto ker). Aan bet. muziekgezelschap „Apollo" alhier werd liet gebruik van de raadzaal af gestaan tot liet geven van een concert. Gisteren werd tc Middelburg door den directeur der registratie cn domeinen voor de provincie Zeeland en ged. Noord-Brabant in liet openbaar bij enkele inschrijving aanbesteedhet luaken van twee zeedij ken, ter gezamenlijke lengte van 2737 meters, ter bedijking van buitengronden in den Brakman, tusschen den Angelinapolder en de j solders Elisabeth, Magda- lena, Pasjageule en Clara, benevens het bouwen van een uitwateringsluis cn verdere daarbij bchoorritde werken, uit te voeren in 1893. Hiervoor ingeleverd 10 biljetten, van dc heereu J. Hack, Oudgastel ad. f 91.945; A. van der Straa- ten, Bergambacht, it 96.400; J. van Noordenne, U— trecht, it f 105.800; A. Kraaijeveld, Sliedrecht, it f 106.000; C. van Boven, Nieuwer-Arastel, it f 106.800; J. Volkcr Isz., Jutphaas, it f 116.000L. Kalis, Slie drecht i» f 126.000; C. Bolier, Bruinisse, en C. van der Hooft, Terueuzen, it 127.000P. Monjë, Brcikens, it f 127.900; cn J. de Jonge, Biezelinge, en P. Dron- kers, Kapelle, it f 128,003. Slllis. Dinsdagavond vergaderden op liet raadhuis alhier, Burgemeester en Wethouders met het bestuur der Maatschappij van Ooft en Tuinbouw, ten einde plannen te beramen, voor de alhier in September van het volgend jaar tc houden tentoonstelling van Ooft en Tuinbouw. Zijn wij gocil ingelicht dan zal die gehouden worden 16, 17, en 18 September 1893. Breskeus. Ons wordt verzocht te melden, dat niet de zangkoren van den lieer P, J> van Santen op

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 2