Binnenland. Gemengd Nieuws. in de Panama-zaak, gaat over tot de orde ran den dag." Lcvgiie» vroeg de eenvoudige orde van den dag, waarmede de Regeering bij monde van Iticard zich vereenigd bad. Die orde van den dag werd verworpen met 304 tegen 219 stemmen. De ministers verlieten Hunne zetels, Loubet kenne lijk voldaan. De motie-Brisaon werd bieiop met 393 tegen 3 stemmen aangenomen \a afloop der zitting besloot het ministerie, na ge- honden beraadslaging, om hunne portefeuilles ter be schikking van President t'arnot te stelleu. De terugkomst van de beide Koninginnen, op j 1. Maandag, oa eene langdurige afwezigheid uit de resi dentie, bracht eene belangstellende menigte op de been, die zich vooral aan weerskanten van liet ruime stationsvoorplein aan de Rijnstraat bad geschaard. II. M. de Koningin-Regentes sprak do verschillende autoriteiten, die bij de ontvangst aanwezig waren, toe, en de jonge Koningin deed de gebruikelijke ronde om elk der herren vriendelijk de hand toe te steken. II. 11. M. M. begaven zich in een gesloten rijtuig naar het paleis op weg, vooral aan en in den omtrek van het station met gejuich begroet, door het publiek Ook op het voorplein van het paleis werden de vor stinnen laide verwelkomd door de bevolking. Nadat de koninginnen het paleis, van welks nok de standaardvlag wapperde, waren binnengetreden, toefden aij nog eenige oogenblikken voor een der vensters en wuifden van daar de omstanders toe. Gisteren was het 40 jaren geleden, dat de eerste rijks-talegiaafkantoren in Nederland voor het publiek verkeer werden opengesteld. Uit het jaarverslag der posterijen blijkt ten duide lijkste, wolk een ontzaglijk grootcn omvang deze tak van dienst heeft. In 1891 werden niet minder dan ruim 214 uiillioen stnkken met de post verzonden en wel bijna 08 millioen gewone brieven, 83 millioen briefkaarten, 52 duizend expresse brieven, driekwart- millioen aangeteekende brieven zonder en 313 duizend met aangegeven waarde, 94 millioen nieuwsbladen en verder nog een aantal dienstbrieven, gedrukte brieven postwissels enz. In 1891 werden 144 aangiften ingediend wegens beweerde vermissing van aangeteekende brieven, waar van 135 bij onderzoek bleken ongegrond te zijn. Van de overblijvende 9 komen 7 ten laste van de Duit- ache administratie, 1 ging verloren op Zwitsersch grondgebied (bij het spoorwegongeluk te Mönchenstein) en 1 geraakte in het binnenland in het ongereede tengevolge van een onachtzaamheid van een postamb tenaar. ItRENKKVi, 3 December 1893. Bij Kon. besl. is benoemd tot ontvanger der dir. bel. en acc. te Tubbergen c. a., de beer P. Lu- cieer, thans in gelijke betrekking te Diever c. a. Bmskrns. In eene samenkomst van Catechisanten wil huwen „Ge moet in allen geval zeer voorzichtig handelen en eerst onder het een of ander voorwendsel kennis zoeken te maken." „Is niet zoo gemakkelijk als men denktmoet goed overdacht zijn. Zulke meisjes hebben pretenties, wil len om haarzelve bemind worden. Bemerken het doel an zijn ontstemd. Heb eene gedachte. Zal kameraad Bergen opzoeken, die in hetzelfde huis als de dames woont; zal zich geëerd, zeer gestreeld gevoelen, als ik kom en hom persoonlijk tot dc partij uitnoodig." „Niet zoo kwaad," hernam mijnheer v. Reibnitz. wik vrees maar, dat Borgen lont ruiken en u eene •streep door de rekening halen zal, wanneer hij ver neemt, welk een goudvischje er in zijn buis woont." „Zal niet zoo dom zijn hem alles aan den neus te hangen. Ben volstrekt niet bang voor Bergen goede kerel, maar erg ploertig. Tegenover dames bedeesdben wel tegen hem opgewassen. Mag ech ter geen tijd verliezen, wil dadelijk het terrein ver kennen en alles tot den aanval gereed maken." Met dit loffelijk voornemen begaf de graaf zich zon der dralen naar zijne kamer in het badhotel, waar hij met behulp van zjjue bediende zorgvuldig toilet maakte Tmo verscheen de graaf in de nederige woning van •den luitenant, die zeer verwonderd was over het on verwacht bezoek. fWerdt vervolgd) dezer Hervormde Gomeenlc, te honden op Zondag 1 Januari a. s. des avonds (i uur in de Kerk, heeft op verzoek de heer P J. van Santen, alhier, zich bereid verklaard met zijne zangkoren eenige stukken ten gc- hoore te brengen. Dc Christ. Meisjes-Vereeniging Dorcas" is voor nemens op den 2c Kerstdag 's avonds tl uur in dc Nod. Hew. Kerk, evenals vorige jaren, kleeilingstuk- ken uit tc reiken aan hulpbehoevende kinderen dezer gemeente. Voor die gelegenheid zal een Kerstboom worden geplant, en onder leiding van den Hoofdonderwijzer den lo er V. P. Wisse, alhier, eenige toepasselijke lie deren worden gezongen. Aan liet gebouw van 't ministerie van Waterstaat, Handel en Nijverheid te 's Gravenhage had heden middag 1 uur, de aanbesteding plaats van het onder houd van liet rijks Pust- en Telegraafgebouw alhier, gedurende de jaren 1893, '94 en '95 waarvan de raming bedroeg f 735. Het laagst werd iugestehrevon door den heer Albr. van de Sande alhier voor f 574. Hedenvoormiddag te 11 ure, had aan het ge bouw var. h"t I'rov. Bestuur van Zeeland te Middel burg, de aanbesteding plaats van liet uitvoeren van baggerwerkaii in de haven te Breskens, beboorende tot de havenwerken in de Pruv. Zeeland, waarvan de raming bedroeg f 3,t>80. liet laagst werd ingeschreven door den heer T. Vulker te Dordrecht voor f 2900. ♦•roede, 29 Nov. Hedenavond gaf de Zangvereeni- ging onder de zinspreuk O. E. li', alhier in „de Drie Koningen* hare 15de openbare uitvoering. Dc zaal was goed bezet de zangstukken liepen flink van stapel en de muziek bracht niet weinig bij tot verhooging van het kunstgenot. Het declnmatisch gedeelto, bestaande in de opvoe ring van het „Hotel Wittebrood", kluchtspel in twee bedrijven, viel ten zeerste in den smaak van 't publiek. De heeren dilettanten, die ons reeds meermalen proe ven van hun takt gaven en op flinke wijze toonden hunne rollen ten volle machtig te zijn, zijn wij ten zeerste onzen dank verschuldigd, voor de aangename oogenblikken, die ons op zulk een winteravond wor den verschaft. De ijverige directeur van het zang- en muziekge zelschap, alsmede de leden dier beide vereenigingen, zij hulde toegebracht voor de wijze, waarop ieder op zijn gebied, zich van zijne tank heefl gekweten. Sluis. Weder eirculceran bij de ingezetenen lijsten ter inteekening, ten einde de kinderen der openbare en bijzondere scholen alhier, bij gelegenheid van hst St. Nicolaasfeest, een genoegelijkeu dag te kunnen bezorgen. Sluis. Gedurende de suikerbieten-campagne dezes jaars werden aan de haven alhier 13.847.540 K.G. beetwortelen aangevoerd. Dat. dc regenachtige Novemberdagen alles behalve het vervoer der bieten in de hand werkten, zal wel niemand betwijfelen, die in dien tijd onze straten als in een slijkpoel herschapen zag. Indien aan de zuivering der straten en de weg voering der aarde gaandeweg wat meer de hand werd gehouden, zou, dunkt ons, de zindelijkheid meer heb ben bevorderd. Sluis. In de jl. Maandagavond gehouden vergade ring van liet Departement Sluis—.Aardenburg der My tot nut van 't Algemeen, werd aan de Sluische volks bibliotheek een extra subsidie verleend van f 20 tot aankoop van boekwerken. Voorts werd het bestuur gemachtigd pogingen aan te wenden om een spreker voor de algeinecne ver gadering te verkrijgen. Sluis. 1 Dec. De heden niet druk bezochte verga dering van de ASleeling „Zeeuwsch-Vlaanderen" van het Ncd. Bijbelgenootschap werd bij afwezigheid van den Voorzitter geopend door Ds. D. Eregeres. Van den Voorzitter Ds. C. P. Van Eeghen was een schrijven ingekomen, waarin Z.W.Eerw. mededeelde, wegens vertrek naar Amsterdam, te hebben opgehouden lid, en alzoo ook Voorzitter van 't bestuur, dezer Af- deeling te zijn. Bij stemming werd in diens plaats benoemd Ds. J. Ossewaarde, die deze benoeming aannam, en daarna de vergadering leidde. Ter vervulling van eene vacature werd tot Directeur benoemd de heer John Gort, te Ter Neuzen, terwijl Ds. C. P. Wijnmalen, die aan de beurt van aftreden was, al» zoodanig werd herbenoemd. De Peuiiingmeester gaf verslag van het boekjaar 1891'92, waaruit bleek, dat aan bijdragen, giften en collecte ontvangen is f 138.19 (wat in het vorige jaar bedroeg f 75.12s), waarvan aan het Hoofdbestuur w"S overgemaakt f 7C.C3 (in 't vorige jaar slechts f 25.03). Deze belangrijke vooruitgang moet toegeschreven worden aan den gunstigen uitslag der pogingen tot het aanwerven van leden on begunstigers in het Wes telijk deel van Zeeuwsch-Vlaandcrcn; daarom werd be sloten op gelijke wijze te arbeiden in 't Oostelijk deel van ons District. Een verslag van den Secretaris en den Bibliothe caris bleef achterwege, zoodat van de eigenlijke bij belverspreiding door deze aid. niets valt te vermelden. Besloten werd aan enkele depothouders voor den verkoop van bijbels korting toe te staan, en pogingen in het werk te stellen in 't volgend jaar, omstreeks 8 November, eene openbare vergadering te doen hou den tc Ter Neuzen. Te 0 ure vond de openbare vergadering in de lierv. kerk plaats, waarbij als spreker zou optreden Ds. A. Ter Haar Romenij van Middelburg, die echter bericht, had gezonden, onverwachts verhinderd te zijn over te komen. Tengevolge hiervan hield Ds. J. Ossewaarde alhier, eene leerzame en opwekkende toespraak tot de vrij talrijk opgekomen schare. Alhoewel de zaak der bijbelverspreiding meer en meer veld wint, moet zij toch, om in bestaande he lmetten te Luimen voorzien, meer steun ondervinden. Zuidzatlde. Door den heer Hack, hoofd der school alhier worden pogingen aangewend tot het oprichten eener zangvereeniging voor gemengd koor. Belang stellenden zullen worden uitgenoodigd tot eene sa menkomst. Van een »luw uitgevoerde zakkenrollerij is de zer dagen een inwoner van een Westlandsch dorp te 's Gravenhage het slachtoffor geweast. Toen hij zich met haast door het Westeinde spoedde om d. laatst, tram naar zijn woonplaats nog te treffen, liep eeu straatjongen mot kracht trgeu hem san, terwijl hg tegelijkertijd iets breekbaars op den grond hoorde vallen. Na eeu paar pussen te hebben geloopen, werd hij door den jongen aangegrepen, die luid jammerend en schreiend vergoeding vroeg voor een uiooien doór- rooker, dien de Westlander volgens ziju zeggen zou hebben gebroken. Op hetzelfde oogenhlik had zich een groepje om standers om man en jongen verzameld, waaronder eenige kerels, die onmiddellijk voor „denmannen bloed" partij trokken en eeu zeer dreigende houding sua na men. De jongen liet maar niet los en om van hot £êzeur af te zijn en de trans niet te missen, offerde de man een dubbeltje. Toen hij goed en wel op reis naar huis was, miste hij zijn gouden ring, terwijl zijn jas de sporen van de lieve kinderhandjes vertoonde. Een vreeselijke moordgeschiedenis brengt Rome in beweging. Nabij de Porta San Pancrasio woonde een priester, Pater Blonde), een gewezen monnik uit een klooster, waarvsn de bezittingen door den staat aan zich zijn getrokken. Hij leefde daar met zjjue zuster, eene 47-jarige vrouw; hijzelf was 44. Om zijne woning had hij een wijnplanting, waarover hij een opzichter had aangesteld, een zekeren Mazzieri, die haar met zijne vrouw in orde hield. Dezer dagen begaf zich Mazzieri, die kort geleden ontslagen was, omdat pater Blondel den wijnberg had verhuurd, naar diens kamer, maar kwam er weldra weer uitloopen, roepende dat Blondel drie schoten op hem had gelost. Eenige buren gingen het huis binnen en vonden den priester dood, evenals zijne zuster. Er worden tweeërlei verklaring van deze (misdaad gegeven. In 't eerst dacht men dat Mazzieri wellicht eene liefdesbetrekking met do zuster van den priester had aangeknoopt en dat dyze daarom hen heiden had gedood. Maar later is men op 't vermoeden gekomen dat misschien Mazzieri zelf den priester had aange vallen evenals zijn zuster, uit wraak omdat hij ont slagen was. Aan de Londensche dagbladen heeft Emily E- dith Smith, alias Norton een uitvoerige beschrijving gegeven van den aanslag, waaraan zij heeft bloot ge staan van de zijde van een man, in wiens signale ment de Londensche politie dat van Jack the Sipper meent te herkennen. Zij liep tegen 5 uur des middags in de richting van de St. Paulskerk. Het regende en er hing een dunne mist. Toen zij zoo voortliep, kwam er een man op haar tee, die haar aansprak met de woorden „Goeden avond Nellie." Zij gaf geen antwoord, maar hij bleef haar volgen, en vroeg haar of zij een kop thee met hem wilde gaan drinken. Na eenige aarzeling nam zij de uitnoodiging aan, en hij geleidde haar door Bucklershurv en Lombard-

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 2