Gemengd Nieuws. bianJkranen der waterleidingverder door liet goed schoonhouden van straten, grachten en pleinen, als mede de wijken in- en buiten de stad, waar het noo- dig mocht zijn, te voorzien van leidingwater. Vele particulieren laten hunne woningen bij de waterlei ding aansluiten. Het eerste geval van cholera asiatica in de, gemeente Rcritwijk is geconstateerd bij de huisvrouw van A. de K., woonachtig iu de afdeeltng Sluipwijk. Te Delft doet zich weder een geval van pokken voor. De lijderes, een 18-jarig meisje, werd naar het gasthuis overgebracht. Bij een polderwerker te. Hoofdplaat, met buikpijn aangekomen uit den omtrek van Antwerpen, hebben zich zeer verdachte verschijnselen van cholera voor gedaan. Van zijne kameraden waren er plotseling drie ziek geworden, van wie er een is overleden. URESKE.VS, 25 \oveniber 1 892. Sclinondijkc. Tot predikant bij de Chr. ger. gem. alhier is beroepen, ds. C. B. Schoenmakers te Leids- meer. Sluis, Met ingang van 1 Januari 1893, zullen de SCoombooten „Stad Sluis" en „Stad Brugge", thans in dienst bij den heer C. van de Klooster, overgaan aan den lieer J. de Bruijno Brevet, onderwijzer alhier, die als dan de Stoombootdienst tnsschcn deze gemeente en Brugge vice versa hoopt voort te zetten. Sluis. Even als de lnmd van Prins Willi m I. den moordenaar van zijn meester verraadde, zoo verraadde Zondag j.l. een hond zijn meester, die iu overtreding met de jachtwet was. Daar hot dien dag zeer mistig was, en men op geen drie minuten afstand ver zien kon, was een ja ger (zonder aetel op het idee gekomen dat het nu wel gaan zou om te jagen, zonder door de politie gezien te worden. Toen hij daar zoo lustig aan liet jagen was en reeds twee hazen in zijn bezit had, bemerkte hij op eens twee maréeliausseó's in zijn nabijheid. Ai et zou .sjKio- dig had hij dit gezien, of hjj zette het op een loo— pen, en landde in eene daar dicht bij zijnde herberg, en klom zonder iets te zeggen de trap op naar bo ven. Do politiebeambten dit gezien hebbende liepen even eens recht op de herberg aan, en vraagden, daar gekomen zijnde, aan den kastelein of daar niet een persoon was komen binnenloopen. De hond getrouw als altijd had steeds zijn meester op (Ie hielen gevolgd, maar moest toen deze de trap op liep en de deur achter zich dicht trok, blijven staan. De politie, die hier en daar rond gezien had, doch niets vond, meende ook eens boven te. moeten kijken, omdat de hond steeds voor de trapdeur bleef staan, en er telkens weer naar toe ging, zoodra hij daarvan werd veijaagd. Toen zij op den zolder kwamen, vonden zij werke lijk den jager, in een hoekje verscholen, waar hem dan ook de minder prachtige tijding van een proces verbaal werd medegedeeld. Dat hij niet de eenige was, die van de mist ge bruik wilde maken, blijkt wel hieruit, dat dienzelfden middag nog twee personen worden bokeuril, wegens het smokkelen van zout. Onder voorzitterschap van den G. A. Vorster- man van Oven vergaderden Zondag de leden der libc- „Die naam is mij onbekend. Uw papa heeft zich zeker vergist." „Is niet mogelijk. Schrijft mij uitvoering, dat de jonge dames zich ouder hoede cener oude tante, me vrouw Grund, hier ophoudt. In zulke zaken is de oude steeds goed ingelicht en te vertrouwen.,, „Hebt ge de lijst der badgasten reeds nagezien „Natuurlijk Was het eerste, wat ik deed. Staan er echter niet in, moeten zeker niet aangewezen zijn." „Dan moet gij het maar aan den dokter vragen, -die weet het zeker, als er zulk een schatrijke dame aangekomen is." Deze raad was zeer practisch en de graaf haastte zich om dokter Briiatlein, het type van een ijverigen baddokter en de levendige kroniek van het gezelschap, op te zoeken. „Beste dokterKan ik u een oogenblik alleen spreker „Met genoegen, graafWaarmee kan ik u dienen Wat scheelt u Congesties naar het hoofd, gesuis in de ooren, duizeling, hartkloppingen, borstaandoe- ningenDit heeft niets te beteekenen. Morgen moet ge niet baden en in plaats van den zwaren port een licht moezelwijntje aan tafel drinken." (H ordt verenigd) rale krcsvereonigiiig iu het kanton Oostburg. Op deze bijeenkomst kwam de vraag ter sprake of een afgevaardigde zou gezonden worden ter aanstaande vergadering der Liberale Unie, waarop de ontwerpen van wet, regelende de kiesl) voeghcid enz. en het proadvies van het bestuur der Unie zullen behandeld worden. Nadat, de voorzitter beiden had toegelicht werden de besprekingen daarover geopend. De heer Haiumacher was van meening dat de wet tot uitbreiding van kiesrecht thans ontijdig is. Nu ingrijpende veranderingen in 't tinaneieele stelsel aan de orde zijn, acht hij het gevaarlijk em tussehentijds een wet tot uitbreiding van kiesrecht in behandeling te nemen. Komt die wet tot stand, dan ziet hij een parlementaire verwarring te geiuoet, verschillende par tijen zullen ontstaan en eer die paltijen behoorlijk gegroepeerd zijn, zal z. i. de parlementaire werkkracht verlamd zijn. Ilij acht dan ook die wet ontijdig en niet in 's lands bi lang. Na eenige besprekingen stelde de licir Hummacher een motie voor, die door 't bestuur werd overgeno men en luidde „De vergadering, van oordeel dat uitbreiding van het kiesrecht, mits betere waar borgen opleverende voor de geschiktheid der kiezers dan in het tegenwoordig ontwerp zijn opgenomen, op zichzelf wensehelijk is dat evenwel de invoering daarvan nieuwe partij- groepeeringen zal tengevolge hebben; dat hel organisceren dier groepen belemmerend zal werken op den voortgang der zoo dringend noodigc belastinghervorming, waartoe een groot deel van het tegenwoordige parlementaire tijdvak zal worden vereiseht; acht de behandeling van het wetsontwerp tot, uit breiding van het kiesrecht thans ontijdig en niet in 's lands belang." Met algemeene stemmen het aantal worda niet gemeld werd deze motie aangenomen. Gp voorstel van den heer W. C. de Smidt, welk voorstel door den voorzitter werd ondersteund, er is besloten geen algevaardigde te zenden naar de ver gadering der Liberale Unie, doch schriftelijk de inee- uing der vereeniging aldaar te kennen te geven. De voorzitter deelde verder mede, dat hij voorne mens is in den loop van dezen winter weder hér en daar in het kanton staatkundige voorlezingen te houden en de vergadering stond hem daarbij gaarne toe ver goeding voor reiskosten. De heer Lucieei, die den lieer Van Oven zijn dank bracht voor zijn goede voornemens met betrekking tot houden van bovengenoemde lezingen, stelde voor in art. 12 3e alinea van 't reglement de woorden „oen drietal" te veranderen iu „een tweetal", terwijl de heer De Smidt de aandacht van 't bestuur vestigde op het geheele art. 12. Beide punten zullen in een volgende vergadering ter sprake worden gebracht. M. Cl. J.l. Maandagavond bracht het fanfarengezidschap „Eendracht maakt macht" te Groede, eene. serenade hij fakkellicht aan den heer A. Ie Clercq F. Az., al daar, bij gelegenheid van diens 80ste» jaardag. Biervliet. Tot ambtenaar van den Burgerlijken Stand alhier is benoemd de heer A. de Groote, wieu tevens de voorloepige betrekking van Methouder is opgedragen. De schoolquaestie blijft nog steeds hangende. De districts-schoolopziener gaf den raad kennis, dat hij hij zijne weigering om den heer Lijbaart, zoon van den overleden Wethouder op de voordracht ter benoeming van een hoofd dor school te plaatsen, bleef volharden Thans toch, kan de vrees voor aristocratie geen hoofdreden tot die weigering zijn. Uit Vlissingen wordt gemeld De uachtmailboot „Prinses Marie", die als dagboot dienst deed, kwam Zondag avond te 8 uren van Qucenboro hier aan, hebbende de „Dnitschland", die Zaterdagmiddag van hier vertrokken was, op sleeptouw, De „Dnitschland" lag met gebroken kruk as tusseben de Wielingen en den Wandelaar voor anker. De passagiers en de mail van de „Duitschland" zijn door de „Prins Hendrik", die even vóór het ver trek van de dag-mailboot „Nederland" de „Duitsch land" in de Wielingen ontmoette, overgenomen, waar na zij hare reis naar Queeuboro voortzette. Aan het gebouw van het gewestelijke bestuur te Middelburg, werd gisteren in het openbaar aanbe steed het herstellen of vernieuwen van eenige pro vinciale waterstaatwerken en wegen in Zeeland met hun onderhoud gedurende den tijd van 3 jaren, in gaande 1 Jan. 1893. Daarbij werd o. a. ingcsclireven voor de gecombi neerde perccelcn 11, 12, 13 en 14, zijnde de straat weg wederzijds Sluis, (raming f 1383), id. vau's rijks gïoo'tcweg bij BreskXi-Nicuwvlict (raming F tóf*)-, weg Sohoondijke-IJzendijke (raming -tl 07) en weg Üostbarg-Zuidzande (raming f 5210) door de hftrren 1'. iUonjé te Breskcns voor f 14.486, A. van Male te Schoondijke, voor f 1 1.890, C. de Wilde te Kat- tendijkc voor f 14.989, A. Hisscenw te Groede, voor f 15.123, en B. den Kxter van den Britlk te Krab- bendijke voor f 15.200. Groede. In de hedenmorgeu gehouden zitting van den Gemeenteraad, waarin alle leden tegi nwoordig waren, werd uiededeeling gedaan, van le dat in de voorafgegane vergadering, van Burg. cn Weill, was uitgeloot No. 2 in de geldlËemng ten laste der gemeente, van de wed. Borghstein it 3Yi 2e dat de gubsudie voor het alg. burg. arm bestuur is goedgekeurd3e dat het bedrag van de begrooting der Schutterij voor de gemeente Groede f 22.13 bedraagt4e dat blijkens kasopneming van den gem. ontv. in kas was f 8075.90'/,; 5e dat de gein. rek. over 1891, is goedgekeurd met een goed slot van f 1550.90'/,. Op het suppletoir kohier in den hbofd. omslag wor den gebrachtin de 3e kl. E. Plog, in de 4e 1. de Kramer, in de 6e F. Haartsen, in de 7e L. de Bleij- kcr, en J. Vercruijscn, in de 8e M. van de Yelde> in de 10e J. Peters, en in de 13e A. Gazan. Het suppl.-kohier der hondenbelasting wordt vast gesteld tot een bedrag van f 5.25. Verder wordt besloten tot af- en overschrijving van een post, uitmakende de rente der geldleining. Als leden der Nieuwjaars-commissie, worden dezelf de personen benoemd, met den heer J. A. Hu-rauw als voorzitter. Aan mej. N. J. Coomans wordt op haar verzoek eervol ontslag verleend als onderwijzeres san de school in de kom, met ingang van 1 Maart a. s. Voorts wordt op voorstel van Burg. en AVeth. be sloten over te gaan tot benoeming van eene onder wijzeres aan den kruisdijk, op eene. jaarwedde Van f 5UÜ, met verhooging van f 50 onder voorwaarde dat zij onderwijs geeft in de vrije en orde-oefeningen der gymnastiek, zoodra dat onderwijs aan de gemeente verplichtend wordt gesteld. Daarop werd uit de voordracht, bestaande uit do daiues Monjé te St. Kruis en Weirrel te Middelburg, eerstgenoemde met algemeene stemmen benoemd. Eindelijk wen! besloten tot oproeping van 3 on derwijzers of onderwijzeressen op eene jnarivedde van f 550. Sluis. 24 Nov. Door de kerkeraad der Ned. Herv. gem. alhier, zijn lieden lierlicnoenul, de lieeren A. Lako, tot ouderling, en de lieer Jae. dn Burck, tot diaken, en lienoemd tot ouderling de heer I. de Kra mer (vacature de heer A. de Priester overleden) en tot diaken de heer P. Noest, (vacature de h»er C- Ilondius vertrokken naar Amsterdam. Eenige dagen geleden viel, tot groote ontstel tenis der voorbijgangers, in de straat St. Charles te Parijs, eene vrouw uit de derde verdieping van een huis op straai en bleef, zwaar gekwetst, oji de slee— nen liggen. Onmiddellijk daarop snelde een man uit de woning op straat en stelde zich ah krankzinnig van vertwijfeling over het gebeurde ongeluk aan. Hij was de echtgenoot der ongelukkige. De vrouw werd naar de naastbijgelcgen politiepost gebraelut, waarheen de man haar volgde. Hier deelde Ivij mede de ren tenier Racine te zijn en bij zei de dat zijne echtge— noote in een vlaag van waanzin, doordien het leven haar tot last was, eene poging tot zelfmoord had ge daan. De vrouw evenwel verklaarde, hoewel zij deer lijk gekwetst was, aan den commissaris, dat haar man, om van haar af te zijn, haar met geweld naar het raam had gesleept cn daarop naar buiten heeft ge worpen. Tengevolge van die verklaring werd Racine in arrest behouden. Een zeer scherp onderzoek is naar aanleiding van (lit geheimzinnige geval ingesteld Van het eiland Manila wordt gemeld dat daar, dezer dagen, in tegenwoordigheid van een aantal Spaau- sche soldaten, het doodvonnis is voltrokken aan twee broeders Robriguez en een scheepskok, (lie, geruimen tijd geleden, zich in open zee hadden meester gemaakt vau een vaartuig, dat aan den gouverneur van Tahiti toebehoorde. De kok, wien de broeders indertijd een groot dec)

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 2