ZEVEN MILLIOEN. voor ZEEÜWSCH VLAANDEREN. No. (>1. Zaterdag 20 November 1802. 21' jaargang-. FEUILLETON. Binnenland. A 11 O X X K M E X T S V \i U 8 IVr maandeu It) ets; franco ]>ef post. 45 rts. Voor Amerika f ~.oQ per jaar bij vooruitbeta ling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaars-, Brievengaarders en den Hit-gever. A 1) V H R T E X T E P K U 8 Van 1 tot in met 4 regels 25 cts.; elke regel meer 5 e{< (ivoote letters worden naar plaats ruimte berekend. Advertentien worden ingewacht tot Vrijdagnamiddag 1 uur bij den Uitgever. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdagavond bij den Uitgever C. DIELEMAN, te liresken». P0I.ITIER OVERZICHT. Tc Berlijn is de vorige week eene algemeene ver gadering gehouden van de socialistische partij in Duitschland. Verschillende punten van hun program ma kwamen daarbij ter sprake. O. a. heeft de be kende socialist Behel zijne bezwaren tegen een alge- uieeuen stilstand van werk op 1 Mei, in deze voege ontwikkeld Willen wij zulk eene demonstratie beginnen, dan moeten wij het zoo aanleggen, dat zij onze partij in Duitschland eere aandoet. Wij zouden dus in staat moeten zijn om voor den dag te komen in eene mas sa minstens even groot als bij de verkiezingen op 20 Februari. Zien wij, dat dit niet kan, dan weten we vooruit, dat liet zal uitloopen op eene nederlaag. Onze. demonstratie zou zijn eene uittarting tegenover de Duitsche bourgeuisie, en deze weet dat zij, ge stemd door de regeering, ons op dat gebied ten on der brengt. Wij moeten den strijd niet wagen, wan neer wij geen vooruitzicht hebben op overwinning Zeer terecht is er ook op gewezen op de strafbe palingen der wet ten opzichte, eoner verbreking van werkcontract. Hadden wij nu de middelen 0111 een honderd duizend werklieden, op welke dit toepasselijk is, in hunnen tijd van werkloosheid te ondersteunen, dan zou ik zeggen laat de demonstratie doorgaan Maar nu gast liet niet. Hebben wij vroeger met. die zaak eene fout begaan, dan bestaat er zooveel te meer reden om het niet weder te doen, nu wij daar toe in den meest ongunstigen toestand verkeeren. Het aaa plaatselijke vereenigingen over te laten, zou slechts eene scheuring in de partij teweeg brengen. Laat ons in den avond van 1 Mei bijeenkom sten houden. Fin willen wij eene demonstratie doen, dan zou dit kunnen geschieden op den eersten Zon dag in Mei." Zulk eene openhartige bekenning van den stand van zaken uit den mond van een socialist, doen ons wel aau de waarheid van zijne rede gelooven. Met 5.) NOVELLE VAN MAX RING. Door uwe voortdurende onvriendelijkheid," hernam zij, behagen scheppend in zijne verlegenheid. „Kunt ge het loochenen, dat gij met opzet ons gemeden hebt en ons zoo veel mogelijk zocht te ignorceren ffOrn eerlijk te zijn, moet ik wel toegeven, dat het mij in het eerst niet aangenaam was nieuwo buren te krijgen, daar ik van eenzaamheid houd „En ons voor onnoozele. Silezische luidjes hield, wier kennismaking de moeite niet waard was. Lui tenant v. Bergen was te trotsch om tot ons af te dalen." ffGij doet mij onrecht, al moet ik toegeven, dat ik •er niet van houd om op badplaatsen kennis met dezen of genen aan te knoopen ik blijf liever alleen, dan met oribeduidejide menschen om te gaan." Dat begrijp ik zeer goed," zeide de stille gezel schapsjuffrouw. „Dan mag ook wel hopen," hernam Koert met een dergelijke raadgeving zijn althans de werklieden beter, dan in tijden van nood met opruiende en op- zweepende taal, waarmede, de arbeider van den wal in de sloot geraakt. Dit althans schenen ook de aanwezigen te begrij pen, want liet voorstel om op 1 Mei een algemeenen stilstand van werk te dóen plaats vinden, werd ver worpen met 2-18 tegen stemmen. De gevierdste burger van frankrijk geweest te zijn, een naam verworven te li< bbeu, die door gelo ei de wereld beroemd is, om ten slotte van die hoogte neer te storten, aangeklaagd van bedrog en zwendelarij, is het lot van den heer l)c Lesscps, den man, die. na liet Suez-kanaal gegraven te hebben, wik het mislukte Panama-kanaal aanvatte, dat Midden-Amerika moest doorsnijden, om den Atlantischeii Oceaan met de Stille Zuidzee t« verbinden. l)ij mislukte werk, waarin, omdat De Lcsseps de ontwerper was, geheel F'rankrijk vertrouwen bad, beeft schatten en schatten gekost. Duizenden lebben bun spaarpenningen er in gestoken, om ten slotte te be merken, dat al het geld verloren was. De woede over deze mislukking is zoo gio.it, dat een machtige partij in F'rankrijk tot vervolging van de bestuurders wil overgaan en van De Less-ps in de eerste, plaats. Er is zelfs op last van den minister van Justitie rechtsingang tegen hem vrrl end. J)e Kamer zal echter moeten beslissen of De Lcsscpg vervolgd zal worden cn deze zaak brengt de gemoederen zoodanig in beweging, dat het best mogelijk is dat het minis terie er door zal vallen. l)e minister-president is tegen vervolging, drie zijner ambtgenooten zijn er voor. Beslist de Kaïner in den geest van laatstge noemden, dan treedt dit ministerie af. liet treurigste ran de geschiedenis is, dat de ver volging slechts blijk geeft van de zucht om wraak te nemen over een geleden verlies. Dat De Lesscps zich zon verrijkt hebben ten nadcele van de aandeelhouders gelooft niemand. Hij is een dwecper, die een droombeeld najoeg. Door hem thans ecu dankbaren blik op het bevallige meisje, „dat gij mij vergeven cn niet langer boos op mij zijn zult." Zeker antwoordde zij, lieiu de hand toereikend, die bij langer vasthield dan wel noodig was. „Voor ditmaal," voegde juffrouw Richter er schert send aan toe, „willen we u vergeven, en met liet oog op de thans door ubewezen diensten genade voor recht laten gaan." Als gewoonlijk droegen deze openlijke bekentenissen er slechts toe bij, dat uien van beide zijden elkander steeds meer beviel, zoodat Koert met de beminnelijke dames de aangenaamste uren op den Golin door bracht. Het vroolijk gezelschap zat ouder de veranda van de op de hoogte gebouwde restauratie, en sterkte zich tot don terugtocht met een eenvoudig maal, gekruid door opwekkende gesprekken cn vroolijke scherts. De tijd vloog voorbij, tot de klok hen onverbidde lijk er aan herriunerde, dat het tijd was om op ie biekcn. We moeten ons haasten," zeitic. de jonge dame, ffom naar huis te komen, anders is tante nog angstig om ons." „Hoe jammer," zuchtte Flora, „dat we reeds ver trekken moeten. Deze schoone dag zal mij onver getelijk blijven. II. Op een der volgende dagen zat graaf Randau, na- te treffen, treft F'rankrijk Zichz li. In de troonr.-de van den Keizer (ti-T i j* ing der zitting van den Diiitseheii Rij ,s lag) wor It gewezen op het onbevredigende valt den economisch n westan I, maar wik op den gezegenden oogst en de met gwil gevolg aangewende pogingen der regceripg om aan den Duitselirn arbeid nieuwe wegen van afzet te ver schaffen. Bij de allerzijds vriendschap;) lijlte betrek kingen en in het bewustzijn van ondersteuning der in bondgenootschap zijnde staten, mag men hopen dat Duitschland in zijn vredelievend streven niet zal wor den gestoord. Evenwel, de ontwikkeling der weer baarheid van andere stalen maakt eene doortastende ontwikkeling onzer eigene weerbaarheid tot. een ge biedenden eiscli. Hiertoe is eene verdere uitvoering naar liet proefhoudend gebleken beginsel van alge— mcenen dienstplicht noodig. T'e dien einde zal it een ontwerp worden ingediend, betreffende eene nadere regeling van de legersterkte op voe.t van vrede, onder volle benuttiging der algemeene verdediging-kracht. De. regoering miskent niet de groote daaraan verhon den opofferingen. Ongeacht de niet onaanzienlijke vermeerdering van uitgaven, zullen de bondstaten in de hun te verloencn toewijzingen eene meer dan vol doende dekking ontvangen voorden omslag over huilt ie bevolkingen ter behoeve, hunner bijdrage aan 's rijks kas. Te Utrecht is een vijf-jarig kind, wonende aan de Varkensmarkt, in de Waagpoort No 1 dat door de cholera was aangetast, thans geheel hersteld. Woensdag en Donderdag j.l. hebben zich te l treeht geen nieuwe gevallen van cholera meer voorgedaan. Vanwege de gemeentereiniging en liet stedelijk bestuur wordt al het mogelijke gedaan om deze ziekte te voorkomen, en wel door liet flink en dikwijls door spoelen van de riolen niet slangen, geplaatst op de dat de table d'hote afgelnopen was, vóór het badhuis met zijn neef v. Reibnitz, tegen zijne gewoonte in diep gepeins verzonken, den rook van zijne sigaar stil zwijgend in de luaht blazend. „/.Ou in gedachten," merkte zijn neef op, die zich verveelde. „Ge zet een gezicht, alsof het drie dagen geregend heeft, Ik zou wet willen weten, wat u scheelt „Vreemde geschiedenis!" bruinde Bodo, zijn hand over zijn voorhoofd strijkend, „llcb daar eenrgekken brief van mijn oude ontvangen." „Waarschijnlijk vaderlijke vermaningen over ver scheidene onbetaalde wissels. Dat moet men zich zoo niet aantrekken. De oude is ook eens jong geweest en zal u niet in den steek laten. Als de nood aan den man komt, schiet ik u voor zooveel ge noodig hebt." Dank u, mijn jongen Handelt ditmaal niet over schulden, maar over een huwelijk. Moet hier in de badplaats, zooals papa mij schrijft, eene rijke erfgename aangekomen zijn, bezitster van verscheidene milltéenen, eigenares van een vorstelijk goed met groote kolen- en ijzermijnen, en met een inkomen van minstens drie maal honderdduizend gulden." „Drommels Dat laat men zich gemakkelijk wel gevallen. Hoe heet dat goudvischje „Mejuffrouw Maria Richter uit Oppcr-Silezie.»

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 1