Gemengd Nieuws. De 2e Kaïner heeft deze week de wet op het Ne derlanderschap aangenomen met algeiueene stemmen. Het ontwerp tot verbetering der Bcrkel, de schipbeek en de Kegge werd .goedgekeurd met 71 tegen® stem- men. - i'f. Op voorstel van de meerderheid der centrale, sectie werd met 58 tegen 12 stciumcn besloten, om den dag na Ücn terugkeer der Kamer in de afdeelingen liet onderzoek te doen plaats hebben van de. bedrijfs belasting en daarna van de kieswet. De kamer as tot 8 November a. s. uiteengegaan. De heer mr. H. J. Brouwers, ond-lid der Twee- •3e Kamer, thans lid van den Raad van State, is .plotseling te 's Gravcnhage overleden. Alhoewel wij in ons distriet geen last hebben., -van de perronkaartjes, die toegang verschaffen tot het perron van een of ander spoorwegstation, zullen velen toch wel «eten, dat de quacstie dier kaartjes reeds tot menige onaangename kennismaking met den rechter heefl geleid. Om thans e:-ris voor goed een eiade aan die /stak •te maken, zullen de „perroiikaartjes" eerlang in de Tweede, kamer komen. Bij het afdeelingsbnderzoek van het wetontwerp tot aanvulling van de wet op den dienst en het gebruik ■der spoorwegen opperden nl zeer vele le,den tegen •dat ontwerp overwegend bezwaar, uit vrees dat de spoorwegdircetien het publiek al meer en meer met allerlei verbodsbepalingen lastig vallen en het verkeer ■aan de stations door reglementaire bepalingen belem meren zullen en vele leden wilden vooral niet me dewerken tot dekking van den uiaatregel betreffende de perronkaarten door eene strafbepaling, daar zij deze kaarten hinderlijk en verkeerd achtten. iutussehen werd dit bestreden door leden, die de noodzakelijkheid betoogden, dat het spoorweg-personeel in liet belang der orde en veiligheid van het publiek, reizigers of niet, binnen de perken der reglementen en voorschriften kunnen houden, en de perronkaarten in bescherming namen op grond dat sommigen het station als uitspanningsplaats beschouwen. In zooverre men naar die verslagen oenig peil kan trekken op de stemming der meerderheid, schijnt er •dus wiel 'kans te bestaan, dat de Kamer de perronkaar- tjes met een votum vau afkeering zal stempelen. BRESkESS, 38 «ctober 1892. "Bij kon. besluit is herbenoemd als lid van 'bestuur van de waterkeering van het calamiteuse wa terschap Oud en Jong Breskens, de heer J. vaa Male, te Breskens. Bij kon. besluit is benoemd tot auditeur bij den Schuttersraad, in de provincie Zeeland, 4e bat., de heer mr. A. A. 1. van den Broecke te Aarden - burg. Met ingang van 1 Nov. a. s. is de heer C. D. Doens te IJzendijke, benoemd tot klerk 2e kl. bij 's rijks telegrafie. Bij het Nijmegen gehouden examen voor de acte gymnastiek, is o. m. geslaagd de heer C. C. Na gel te Eede (Z.) Bij het gehouden examen voor de acte der vrije- en orde-oefeningen in de gymnastiek, zijn o. in. -geslaagd: Mej. A. X. GeertsemaBeckefing te Schoon- •dijke, J. J. Bal te Sluis, J. M van de Plassche te Aardenbsrg. „Een jong officier," zeide zij, terwijl zij een kop koffie inschonk, „moet zich niet uit de wereld terug trekken en niet als een kluizenaar leven. Als ge nergens heengaat en met niemand in kennis zoekt te komen, zult ge ook nooit uw geluk maken. Met uw voorkomen, uw naam en uwe verdiensten hadt ge al lang eene schitterende partij „Lieve mamaviel Koert haar verdrietig in de -rede. „Ik moet u dringend verzoeken, mij niet meer te spreken van uw» huwelijksplannen, waarvan ik, zooals u wel weet, afkeerig ben." Meteen stond hij op om aan het voor hem onaan gename gesprek een einde te maken, en sloeg den weg in naar het naburige bosch. Niettegenstaande zijn tegenzin om aan dergelijke wenscheu van zijne moeder te voldoen, was Koert toch in geenen deelo een menschenhater, nog minder een verachter van vrouwelijke schoonheid en bemin nenswaardigheid, maar hij had een te ernstig en te degelijk karakter dan dat hij behagen kon vinden ir. het gewone badgezelschap hij leefde te veel in idea- len, om te kunnen deelen in de inzichten van zijne moeder, die in een rijk huwelijk liet hoogste geluk voor hem zag. Wordt, vervolgd) De gemeenteraad van Oostburg besloot jl. Vrij dag, de geineeuteklok met den Amsterdamschen tijd gelijk te zetten. De ministers van binnenl. z-ikeu en van waterst., handel en nijverb., brengenmet wij/.iging in zoo ver van hunne bekendmaking van 18 Sept. jl. ter algemeene kennis, dat voor het geneeskundig toe zicht op de personen en goederen per spoort re,in of jtraia Nederland binnenkomende, is aangewezen het -station Sluis en dat zoodanig toezicht niet meer wordt uitgeoefend te Si. Anna ter Muiden (gem. Sluis).?fl Slllis. De luit. ter zee le kl. P. A. It. Hennequin is den 25 October j.l. te Amsterdam geplaatst als le officier aan boord vau Ilr. Mr. opleidingsehip „Admi raal var. Wassenaer." Sluis. De heer J. Spoor tot 1 Februari 1892 ont vanger der dir. bel., invoerrechten en accijnsen alhier, daarna te Vlijmen, is thans als zoodanig benoemd te Muidou. Sluis. Eerstdaags zal door de leden der maatschappij van ooft on tuinbouw alhier, eene vergadering wor den gehouden, ten einde eene regelings—commissie te benoemen, voor de alhier in September 1898 te hou den tentoonstelling van ooft en tuinbouw. Sluis. Tot klerk bij de posterijen is benoemd, de heer P. le Roij geagreëerde alhier. Ten overstaan van den te Aardenburg residec- renden notaris J. M. de Graaff, had jl. Maandag de veiling plaats van landerijen, van wijlen den lieer M. E. van den Brooke aldaar. Twee pencelen weiland, liggende in den Isabella- poliler, gem. Aardenburg, werden toegewezen resp. voor eene som van f 700 en f 800. Het bouwland, gelegen iu den Biezenpolder, geui. Eede, varieerde tot f 495 en dat in den Kleinen Boouipolder onder de gemeente Sint Kruis liep tot f 500 alles berekend per 44.2808 II. A, onverminderd 12"/# onkosten. Op de Wester-Schelde, bij den Nieuwen Neu- zenpohler, is Vrijdagnaiuiddeg het vaartuig van schip per Kamp, te Hoofdplaat, beladen met suikerbieten, omgeslagen ea gezonken. De schipper, vrouw en knecht hebben zieli nog kunnen reddende knecht echter met veel inspanning. Een schoorsteen veger, die den geheelen dag druk werk gehad had in het dorp Roswinkel, maar niet gereed was gekomen, vroeg aan een boer of hij op diens zolder mocht blijven slapen. De boer stond dit bereidwillig toe, nog de opmerking makend, dat hij niet bang behoefde te zijn voor den honger, om dat in zijn nabijheid een flinke partij worst en spek verborgen was. De schoorsteenveger legde zich rustig neer en na weinige minuten was hij ingeslapen. In het diepste van den nacht werd hij verschrikt wakker, daar hij in zijn nabijheid voetstappen hoorde, terwijl er zacht gepraat werd. Hij houdt zich echter doodstil, doch door de duisternis heen zag hij drie groote kerels dicht bij zich, diebezig waren hel vleesch en spek te zoeken. Daar de duisternis hen hinderde, kon den de dieven naar hnn zin niet goed terecht, waar om zij trachten lucifers aan te steken. Toen hun dit niet gelukken wilde, sprak een der dieven „Ik wou dat de duivel in eigen persoon kwam om ons hier bij te lichten." Onmiddelijk werd aan zijn wensch voldaan. De schoorsteenveger rees zachtjes overeind, plaatst zich naast de dieven en steekt een lucifer aan. Op het zelfde oogenhlrk worden de dieven den zwarten man gewaar. Buiten zich zeiven van schrik namen zij hals over kop de vlucht, hetgeen maar aan twee mocht gelukken. Den derde sloeg de schrik zoozeer om het hart, dat hij van boven naar beneden stortte eu op den grond niet gekneusde ledematen bleef lig gen. Ilij was echter niet zoo verwond, of hij was nog in staat zijn kameraden bekend te maken. In de Rotterdaiuschc diergaarde werd dezer da gen een fraaie lippenbeer aangevoerd. De dame, want het was een vrouwtje, weigerde beslist zich te laten ontdoen van den halsband. Eindelijk kwam men op de gedachte de koppige beer op anisette le onthalen en dit smaakte haar blijkbaar uitmuntend. De gevolgen van dit voor haar zoo vreemd onthaal werden spoedig merkbaar eu op het- oogenblik, dat zij in zekeren toestand van dronkenschap kwam en slaperig werd, kon de halsband losgemaakt en afgc- nomon worden. Daarna ging zij met den kop tusschen de voorpoo- ten rustig in een hoek der kooi zitten slapen en ontwaakte een uur daarna alsof er niets was gebeurd. Te Wageningen en te Crrtcht heeft het Maan dag .flink gesneeuwd. Een jong ambtenaar ten post kalft ore. de Breda, de heer B., zou zich Vrijdag, na langen tijd zeer daar tegen te hebben opg. zien, wegens een abces in deu mond, ouder behandeling stellen van dr. Oudschans aldaar. Nauwelijks gezeten en den mond tot onder zoek: openende, kreeg bij «en zenuwtoeval, 'sloeg den mond dicht, waarbij bij den heer l>. aan den vinger verwondde, zakte ineen, en was een lijk;-' De spoedig ter hulp geroepen geneesheeren kuudeitf ileelits dcH dood constatcereii. Willemse, uit de Langstraat te Arnhem, sinds jaren berucht als een der grootste vechtersbazen, was pas nit de gevangenis voor de zoovcelste maal ont slagen, of hij kreeg maandagavond twist met eert metselaar, dien hij hoogt ernstig Inet een mes aan het hoofd verwondde. In die talrijke volksboert schoot een massa menscheri toe, waaronder cctl si garenmaker, die zeide „Gcmeene kerel, doe mij dat eens als je durft", waarop ook deze zoo werd toe getakeld, dat beide patiënten in liet ziekenhuis op genomen moesten worden en in hoogst bcdenkelijken toestand verkcercn. De politie had zeer Veel moeite om den dader te arresteeren, daar bet volk alle nei ging toonde, zich op Auierikaansehe wijze Zelf recht te verschaffen. Het sensatie-proces van den zich noemenden dr. Neill; (vermoedelijk Jack the Kipper) dat voorde strafrechtbank van Old Baily te Londen behandeld werd, is gisterenmiddag geëindigd. Neill werd be schuldigd verleden jaar 4 vrouwen van lichte zeden in het distriet Lambeth vergiftigd te hebben. De jury vond Neill schuldig en veroordeelde hem ter dood. Tc Baarn tripte eenige dagen geleden zekere R. bij ongeluk in een spijker. In liet begin sloeg hij geen acht op de wond, doch weldra kreeg deze een bedenkelijk aanzien. Toen werd de doker ont boden, en deze constateerde bloedvergiftiging. De oppassende 18-jarige jonkman is onder hevige smarten aan de gevolgen overleden. Zaterdagochtend is de „Caroline" een vischsloep van Ostcnde, die even buiten de sluis in de Wester- baven te Vlissingen gemeerd lag, bij het vallen van het water op zijde gevall-n. Men vreest, dat de sloep bij het wassen van het water, niettegenstaande men haar met trossen, die nu en dan worden aangehaald, heeft vastgelegd, zich niet zal oprichten, omdat er reeds veel water in staat en zij bij het omvallen op de zich aldaar bevindende groote steenen vermoedelijk lek is geworden. De politie heeft de hand gelegd op vier leden van het flesschenlrekkersgilde, wonende op de Heeren gracht bij de Beulingstraat te Amsterdam. Daar woonde een mevrouw met drie hceren, waarvan de een den stand van mevrouw ophield en de functie vau huis knecht, de ander zich als verhuurder van liet buis uitgaf, wanneer het mxxlig was goede informatiën te geven en de derde als qiiasi-comuiensaal lastige schuld- eischers kon afschepen met „mevrouw is de stad uit, ik woon hier maar binnenshuis en ik weet er dus uieiueudal van-" Dit stelletje, dat thans door de recherche' in de kaart is gekeken, huisde vroeger op de Wetering schans en is door eenige rechercheurs gearresteerd. Een aantal winkeliers hebben reeds verklaringen afgelegd, waaruit blijkt, dat het viertal uitmuntend wist te werken. Er werd besteld, geleverd, niet be taald, en waar het geloverde gebleven is, wordt on derzocht. Waar de etenswaren heengegaan zijn, ongeveer f 80 alléén aan lekkere comestibles, fijne likeuren, behoeft geen onderzoek. De. quasi-huisknecht was buitenahuis ook wel qua- si-behanger. Dan kwam hij namens mevrouw maten van kleeden en gordijnen opnemen, die zij te voren had afgeschaft. Te Koudekerk is een geval Van Aziatische cholera voorgekomen bij een jong kind, dat overleden is. Van een der lijders aan cholera, een schippersknecht uit Alfen, zijn te Utrecht de uitwerpselen over boord geworpen, zoodat het hoogst gevaarlijk is, het water uit den Rijn te drinken of als schrobwater te gebruiken. In de Ncdereindsehc buurt van Jutfaas zijn drie kinderen van den boerenarbeider Kooiman aan chole ra overleden. Een vierde kind, van ongeveer 8 jaar is mede door de ziekte aangetast, doch gelukkig her stellende. In de buurtschap Marle, onder de gemeente Hel-

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 2