ipenbare lerkooping Advcrteiiticn. 'Sluis. Zaterdagavond hield de onderlinge maatschap pij tot geldelijke uitkeeritg hij het verliezen van var kens alhier, eene buitengewone vergadering, welke werd bijgewoond door 6 bestuurs- en 16 gewone leden. Nadat de voorzitter de vergadering geopend had, werden de notulen der vorige vergadering van 22 -Januari 1892, voorgelezen en goedgekeurd. Het zal den leden zeker wel bekend zijn, zoo ving ;de voorzitter aan, dat door den onderwijzer H, G. Bakker pogingen worden in het werk gesteld, om hier eene tweede vereeniging tegen het verliezen van var kens op te richten. Ik heb daarom gemeend, zoo ging hij voort, deze vergadering tegen heden avond .te moeten bijeenroepen, ten einde zoo mogelijk ver- mindering in het entree trachten te brengen, opdat een ieder lid dezer vereeniging zou kunnen worden, .en liet inleggeld in plaats van f 7.50 te bepalen op f 2.50 of f 3. naar gelang de vergadering dit goed keurt. Het bestuur meent dat f2.50 inleggeld genoeg is voor een werkman, doch te weinig is voor de kas, daarom stellen zjj voor de volgende verandering in het reglement te maken, nl. dat de personen, die op dit oogenblik lid der vereeniging zijn, 4 maanden in het jaar blijven vrijgesteld van contributie, doch zij, die na heden lid der vereeniging wenschen te wor den, standvastig zullen verbonden zijn drie jaar lang de volle contributie te betalen, zonder van deze vrij stelling te kunnen genieten. De heer D. de Smit meent het inleggeld op f 3 te moeten bepalen, aangezien f 7.50 te veel is en daardoor zich geen nieuwe leden bij de vereeniging aansluiten. De heer E. de Bree is tegen het voorstel-de Smit en zegt dat vroeger het inleggeld 2 a 3 jaar is be paald geweest op f 2.50, en er zich toen ook geen nieuwe, leden opdeden, en dit nu weer wel het geval zal zijn, en stelt daarom voor, het inleggeld op f 7.50 te blijven houden. De heer J. Hooftman zegt, dat men zoo nooit aan een einde komt, want dat zich later misschien weer een derde vereeniging kan vormen en of zij zich dan altijd maar naar die nieuwe vereenigiugen moeten re gelen. De Voorzitter meent, dat vermindering van inleg geld niet nadeelig voor de kas zou werken. De lieer J. Boerjau stelt voor f 200 uit de kas te nemen en die onder de tegenwoordige leden te ver deden, om daarna het inleggeld op f 2.50 te bepalen, en dan met de nieuwe leden gelijk op te gaan. De Voorzitter is tegen dit voorstel en zegt dat de kas daardoor te kort zal gezet worden. De heer de Smit zegt, dat deze vergadering is be legd geworden om de te stichten nieuwe vereeniging tegen te werken, en ieder in de gelegenheid te stel len om tegen minder inleggeld lid dezer vereeniging te worden. De heer J. Hooftman stelt voor het inleggeld op f 7.50 te blijven bepalen. De heer J. J. Versluijs is tegen dit voorstel en zegt, dat wanneer het inleg geld verminderd wordt, hem door eenige personen toezegging is gedaan dat zij dan lid der vereeniging wenschen te worden, hij meent eveneens dat vermin dering, in het belang der vereeniging is. De heer Boeijan meent, dat wanneer vermindering van inleggeld komt, zij tegenover de nieuwe leden altijd veel aan de kas zullen toedragen. Door den heer J. J. Versluijs wordt met verschil lende cijfers bewezen, dat dit toedragen na verloop van 3 a 4 jaar al heel weinig beteekenen zal. De Voorzitter meent deze vereeniging in gelegen- liied te moeten stellen, om het inleggeld zoo Taag mogelijk te bepalen, even als de eventueel te stich ten vereeniging. De heer E. de Bree meent, dat het verminderen niet veel helpen zal, en stelt voor tot stemming over te gaan, waarna met 12 tegen 10 stemmen het in leggeld op f 7.50 is bepaald gebleven. Nu vindt de heer Bakker f 7.50 te veel en in de vergadering van 22 Januari j. 1. stelde hij voor f 10 inleggeld te vragen. Als tweede punt van behandeling op de agenda is het oprichten der nieuwe vereeniging door genoemden onderwijzer Bakker. Het bestuur, aldus zegt de voorzitter, heeft bezwaar in de oprichting zelve. Het is steeds de gewoonte dezer vereeniging geweest, om, wanneer iemand zich bij de vereeniging verdienstelijk maakte, hem den titel van eerelid toe te kennen. Deze onderscheiding viel ook genoemden heer Bak ker ten deel, die, van af de oprichting, circa 6 jaar geleden, steeds voor de zaak ijverde, waaruit men niet het vermoeden kon opmaken, dat hij, na volkomen op de hoogte der vereeniging te zijn gesteld, naast deze eene nieuwe zoude in het leven roepen, daarbij tot grondslag nemende het voor deze vereeniging gel dende reglement. Is het bestaanhaar, zoo gaat de voorzitter voort, iemand, die zich lijnrecht tegenover deze vereeniging stelt, nog langer als eerelid te houdenhet bestuur heeft gemeend, aan dit eerelidmaatschap een einde te moeten maken en heeft met algemeene stemmen be sloten genoemden heer Bakker als eerelid dezer ver eeniging te schrappen. Het bestuur vraagt alsnu het oordeel der leden zelve hieromtrent. Van verschillende kanten hoorde men omniddelijk roepen „om deze handelwijze, is Bakker niet waard langer eerelid te blijven. Bakker er uit." Tot de stemming overgaande is genoemden heer Bakker met 16 tegen 6 stemmen als eerelid dezer vereeniging geschrapt. Door den heer J Saffein wordt nog gevraagd of het. mogelijk is dat een varken van den eenen op den anderen eigenaar wordt overgeschreven, wijl vroe ger E. Gemert lid was, en thans is zijne moeder in diens plaats getreden. De voorzitter antwoordt hierop, dat de moeder van E. Gemert van de oprichting, als lid der vereeniging was aangeteekend, maar dat hij zijne moeder slechts vertegenwoordigde, en aangezien hij naar N. Amerika is vertrokken, de moeder thans weer voor zich zelve zal optreden, zoodat nimmer verwisseling van eigenaar heeft plaats gehad. Niets meer te behandelen zijnde, werd de vergade ring door den voorzitter gesloten. Slllis. Dank zij de goede maatregelen en de sterke politie macht, zijn hier bij gelegenheid der loting hoe genaamd geene ongeregeldheden voorgekomen. Sluis. Te Brugge (België) hebben zich eenige cho lera gevallen voorgedaan. De zieken zijn naar het gasthuis overgebracht, de woningen ontsmet en maat regelen genomen om verbreiding te gaan voorkomen Sluis. Als eene zeldzaamheid deelt men ons mede, dat hier een witte zwaluw rondvliegt. Sclloondijke. Jl. Maandag hebben bij gelegenheid der loting voor de nat. militie ernstige ongeregelhe- den plaats gehad. Met den tram van 2 uur waren alhier eenige personen uit Breskeus gekomen, met het doel hier de tot die gemeente behoorende lotelingen op te wachten en hen bij mogelijk voorkomende vecht partijen te beschermen. Wijl zij veel aan Bacchus hadden geofferd moesten zij met geweld uit den tram worden verwijderd, wat al reede opgewondenheid had veroorzaakt. Wijselijk waren verschillende herbergen gesloten, waardoor aan de lotingen van Groede een oponthoud in onze gemeente werd voorkomen cn ook die van Breskens trokken rustig voorbij. Toen echter die van onze gemeente uit IJzendijke hier arriveerden, ont stond tusschen een drietal der eerstgenoemden perso nen eene hevige botsing waarbij menige gevoelige slag werd uitgedeeld. Het is nu reeds meermalen voorgekomen, dat eerder moeite ontstond tusschen bijloopers dan wel de lote lingen zelve. En dat is vooral betreurenswaardig, want de naweeën blijven niet uit. Onze correspondent viaagt ten slotte „waarom kan er niet op iedere gemeente geloot worden ten overstaan van burgemeesters en wethouders Dan zou ruzie voorkomen en kosten gespaard kunnen worden. Sluis De opkomst in de gisteren gehouden verga dering van belangstellenden in de oprichting eener nieuwe varkensassurantie, was zoo gering, dat öf voor goed of voor langen tijd, die oprichting is uitgesteld. Te üraaiburg, gemeente Aardenburg, is Zater dag de geleider van een met suikerbieten zwaar ge laden vrachtwagen gevallen en onder het voertuig geraakt. Zwaar gewond werd hij opgenomen, eenige uren later overleed hij. GEMEENTERAAD VAK BRESKENS. Zitting van Vrijdag 21 October. Voorzitter de lieer J. G. Gerritsen. Tegenwoordig de h.h. Weijkman, Monjé, Du Burek, Risseeuw en van Houte. Afwezig de h.h. Van Male en Do Hulster. Ingekomen zijneen missive van den commissaris der Koningin, dat tot zetters der dir. belasting! n zijn herbenoemd de heeren II. Weijkman en A du Burek; een schrijven van Ged. Staten, houdende goedkeuring van het subsidie aan het Alg. Armbestuur. Verder is ingekomen een verzoek van liet bestuur dor be waarschool, tot het verleenen eener subsidie ter groot - te van het vermoedelijk tekort der rekening 1892. De voorzitter is in beginsel niet tegen het toestaan van het verzoek, doch om administratieve redenen is liet voorhands gevaarlijk aan het verzoek te voldoeu. Een voorloopig subsidie tot een bedrag van f 100 moet, tot instandhouding der bewaarschool gegeven worden. En later wanneer blijkt dat zij nog te kort komt, dan kan dat nog worden aangevuld. Met br- Irekking tot de jaarwedde <ler helpster, wijst hij er op, dat deze te hoog is. Hij w il het bestuur daarop wijzen, omdat deze hooge som, komt voor rekening van de gemeente-kas. Met algemeene stemmen wordt besloten het subsi die op f 100 te bepalen. Met algemeene stemmen worden eenige posten over geschreven uit den post „onvoorziene uitgave." De begrooting der ontvangsten en uitgaven voor 1893, wordt vastgesteld tot een bedrag van f 9073.10. Tot behandeling van liet suppletoir kohier van den hoofd, 'omslag, wordt besloten over te gaan in comité - generaal. Arrondisscmenls—Rechtbank te Middelburg. Dinsdag 18 Oct. is veroordeeld: J. d. G. 23 j., arbeider te Cadzand, wegens mis handeling, tot 45 dagen gevang. Vrijgesproken zijn J. v. H., 23 j., en A. d. N., 17 j., arbeiders te Cadzand, beklaagd van mishandeling. Kantongerecht te Oostburg. Dinsdag 11 Oct. zijn veroordeeld wegens overtreding, van de artt. 314, 413, 451. 459, 460 en 464 wetboek van strafrecht: J. d. V., te Biervliet tot f 3 boete subs. 5 dagen hecht. E, A. C., te Aardenburg, D. O. te Breskens en P. B. J., te Sluis tot f 1 b. subs. 2 dagen hech tenis ieder en F. d. B., te Bede, tot f 2 b. subs. 3 dagen hecht. J. H., te Schoondijke tot f 1 b. subs. 2 dagen hecht. .T. C., te Hoofdplaat, tot f 1 b. subs. 2 dagen hecht. P. F. v. B., te Hoofdplaat tot f 2 b. subs. 3 dagen hecht. J. R., te IJzendijke tot f 0.50 b. subs. 1 dag hecht. L. H., te Aardenburg ot f 1 b. subs. 2 dagen hecht. A. I. C., te Groe de tot f 1 b. subs. 2 dagen hecht. Wegens overtre ding van liet regl. op de visscherijen in de Zeeuw- sche stroomenP. v. B., te Philippine tot f 6 b. subs. 8 dagen hecht. Wegens overtreding van het regl. op de wegen en voetpaden P. L, te Eede tot f 4 b. subs. 2 dagen hecht. C. v. S., C. v. L. en A. v. L., te Mahleghem tot f 1 b. subs. 2 dagen hecht, ieder. Wegens overtreding der jachtwet; A. W., te Oostburg en S. D., cn L- M., te Waterland- kerkje tot 2 boeten van f I subs. 2 dagen hecht, voor iedere boete elk. Wegens overtreding der drank wet; M. N., te Biervliet en E. A. d. M., te Sint- Kruis tot f 3 b. subs. 3 dagen hecht, ieder, E. S. cl. C. te Aardenburg, M. H., te Oostburg, J. W., fe Zuidzande, J. v. d. G., te Oostburg en A. P. K., te te Zuidzande tot f 1 b. subs. 2 dagen hecht, ieder. Vrijgesproken zijn: I. J. d. S., en P. Z. te Sluis, 1. A. v. D.. te Retranchement, A. R., te Hoofdplaat, A. I,., te Aardenburg, P. d. B., te Waterlandkerkje en C. L. V., te Oostburg beklaagd van verschillende overtredingen. Donderdag 20 October zijn veroordeeld: I. A. B en A J. E. te Groede, wegens overtre ding der drankwet tot f 0.50 b. subs. 1 dag hecht, ieder. Vrijgesproken zijn S. d. R., en M. W. B., be klaagd van het wegen-regl. en de drankwet. OOSTBURG, 19 October. Nieuwe tarwe f 6,00 f 6,50 f 7,00 Nieuwe rogge 5,00 5,20 5,40 Nlenwe wintergerst 4,50 4,75 5,10 Nieuwe zomergerst 0,00 0,00 0,00 Haver 3,00 3,25 3,50 Paardeboonen 5,50 6,00 6,25 Groene erwten 7,00 7,50 8,00 Koolzaad 0.00' 0,00 0,00 door notaris Ifammaclier op Zaterdag- 29 October 1S92, des namiddags te 2 ure, ten verzoeke- en vóór de woning vau W. LE COCQ aan den Catsweg, ge meente Groede, van 1 Kabinet, Hoekkastje. Tafels, Stoelen, Kag- j' chel. Kist, Klok, Spiegel, Lamp, Tobbe, Ke tels, Emmers, Glas- en Aardewerk, Houwee- len, Pikken, Zeis, Riek, Spa, Ovengereedschap, 1 goede Melkgeit, een Schaap en hetgeen meer zal worden geveild. ZEGT HET VOORT. Zondag 30 October a. s. is de fotograaf VAN O- VElvBEEKE voornemens te Groede tc werkenadres Logement Drie Koningen.

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 3